collapse

Reklama


Autor Wątek: Jak rozliczać pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepisów o koordynacji?  (Przeczytany 85053 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Jak rozliczać pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepisów o koordynacji (nawet jeżeli jest Polakiem posiadającym ubezpieczenie w innym kraju UE)?

Wpisanie ??wiadczenia:
W oknie gdzie wpisujemy ??wiadczenie wybieramy lub wpisujemy pacjenta (je??li jest to Polak nie trzeba zaznaczaÄ? pola cudzoziemiec). Wybieramy jako podstawÄ? ubezpieczenia "ubezpieczony na podstawie przepis??w o koordynacji". Poni??ej jest mo??liwo??Ä? wybrania dokumentu uprawniajÄ?cego i tu go tworzymy zgodnie z danymi pacjenta (z EKUZ, po??wiadczenia do E123 itp., je??eli jest to Polak to w tworzonym dokumencie jako pa??stwo wybieramy kraj, w kt??rym jest ubezpieczony) a nastÄ?pnie wybieramy.

Rozliczenie ??wiadczenia:
Dla pacjenta UE generujemy raport rozliczeniowy (pacjent UE jest wliczany do limitu np.poradni). W raporcie zwrotnym do rozliczeniowego otrzymujemy dwa szablony rachunk??w: jeden dla pacjent??w "zwyk??ych" a drugi szablon dla ubezpieczonego na podstawie o koordynacji. Tworzymy dwa oddzielne rachunki.

PS.
Stworzone na podstawie post??w: Bartosza i PiotraSz
« Ostatnia zmiana: Grudnia 06, 2009, 10:59:57 am wysłana przez Bartosz »
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Jak rozliczaÄ? pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepis??w o koordynacji?
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 24, 2008, 19:16:51 pm »
Od siebie dodam, ??e konieczne jest r??wnie?? przes??anie do Funduszu ksera karty EKUZ lub innego dokumentu ubezpieczniowego oraz wype??nionej "karty informacyjnej leczenia pacjenta na podstawie przepis??w o koordynacji". Najlepiej takiego pacjenta wys??aÄ? osobnym raportem i to po rozliczeniu danego miesiÄ?ca. Z w??asnego do??wiadczenia wiem, ??e czasami taka osoba mo??e blokowaÄ? zatwierdzenie raportu rozliczeniowego. Oczywi??cie tak robiÄ? je??eli mam nadwykonanie w danym zakresie.

I jeszcze info ze strony NFZ:
"W zwiÄ?zku z powtarzajÄ?cymi siÄ? trudno??ciami w uzyskiwaniu ??wiadcze?? zdrowotnych przez obywateli polskich oraz cudzoziemc??w ubezpieczonych w innych pa??stwach cz??onkowskich UE/EOG nie posiadajÄ?cych numeru PESEL, przypominamy o braku konieczno??ci posiadania tego numeru ewidencyjnego. 

Zgodnie z art. 52 ust. 2 pkt.3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o ??wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze ??rodk??w publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135 z p????n. zm.) osobie uprawnionej do ??wiadcze?? na podstawie przepis??w o koordynacji, w celu korzystania z tych ??wiadcze?? z ubezpieczenia zdrowotnego na terytorium RP, oddzia?? wojew??dzki Funduszu wydaje dokument potwierdzajÄ?cy prawo do ??wiadcze?? opieki zdrowotnej, zwany dalej "po??wiadczeniem".

Po??wiadczenie zawiera m. in. numer PESEL, a w przypadku, gdy osobie tej nie nadano tego numeru - seriÄ? i numer paszportu albo numer identyfikacyjny innego dokumentu, na podstawie kt??rego mo??liwe jest ustalenie danych osobowych. Niedopuszczalne jest wiÄ?c uzale??nianie uzyskania ??wiadcze?? opieki zdrowotnej od posiadania numeru PESEL."
??r??d??o

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: Jak rozliczaÄ? pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepis??w o koordynacji?
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 25, 2008, 23:05:25 pm »
Informator dla ??wiadczeniodawcy:

http://www.nfz-kielce.pl/doc/69
Pozdrawiam
Bartosz

Dakota3

  • Gość
Odp: Jak rozliczaÄ? pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepis??w o koordynacji?
« Odpowiedź #3 dnia: Września 10, 2008, 20:06:04 pm »
Witam wszystkich serdecznie.
Mam inny problem w zwiÄ?zku z pacjentem z UE (PolkÄ? zamieszka??Ä? w U.E).NadmieniÄ?, ??e posz??a w raporcie zbiorczym statystycznym i potem w rozliczeniowym (sytuacja i  raporty z z lipca, do limitu). Jestem  zielona, uczÄ? dopiero statystyki i  nie mialam nawet rozeznania w tym, ??e bezpieczniej jest jest wyslaÄ? go indywidulanym raportem statystycznym, nie mialabym wtedy problemu ehh.
Ale generalnie sprawa wyglada tak: w sierpniu chcialam wystawic fakturÄ? na tÄ? pacjentkÄ? zgodnie z podstawÄ? ubezpieczenia ( ubiezpieczony na podstawie przepis??w o koordynacji) owszem dostalam raport i szablon, ale po wyslaniu wr??ci?? z adnotacjÄ? b??Ä?d importu " rok lub okres niezgodny z szablonem E4000013 rok"fakt ze fakrura byla wystawiana w sierpniu ale z datÄ? sprzedazy Lipiec 2008( tak poradzila mi Pani z NFZ).W porozumieniu z informatykami  mialam usunÄ?Ä?  tÄ? osobÄ? ze  swiadcze?? w lipcu i wstawic na nowo, wys??aÄ? statystyczny( wr??ci?? bezb??Ä?dny) potem rozliczeniowy raport, wystawic rachunek i korektÄ? do poprzedniego, ??eby zr??wnowa??yÄ?  kwotÄ?,a w finale okazalo siÄ? ??e wrocil raport tyczÄ?cy tej jednej osoby w ktorym bylo napisane ze produkt kontraktowy zostal juz wykorzystany w poprzednim okresie( sorki ale  przytaczam z pamiÄ?ci), nic z tego nie rozumiem, poradzono mi bym sie wstrzymala do raport??w we wrze??niu i potem wystawi??a fakturÄ? na tÄ? osobÄ?, ale nie wiem co to zmieni.((( co mam teraz zrobiÄ? pogubi??am sie totalnie, a mogÄ? liczyÄ? tylko na info z Wasze strony i dobrÄ? wolÄ? ludzi z NFZ.Za wszelkÄ? pomoc bardzo dziÄ?kujÄ?.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Jak rozliczaÄ? pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepis??w o koordynacji?
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 03, 2009, 23:33:57 pm »
Od siebie dodam, ??e konieczne jest r??wnie?? przes??anie do Funduszu ksera karty EKUZ lub innego dokumentu ubezpieczniowego oraz wype??nionej "karty informacyjnej leczenia pacjenta na podstawie przepis??w o koordynacji".

Powiedzcie czy w zwiÄ?zku z udzielaniem ??wiadcze?? na podstawie przepis??w o kordynacji nale??y ca??y czas wype??niaÄ? "kartÄ? informacyjnÄ?..."?

Pytam bo ostatnio wys??a??em pacjenta UE tylko w wersji elektronicznej a wiÄ?c sam raport statystyczny, p??xniej rozliczeniowy na ko??cu rachunek i wszystko OK. By??em pewien, ??e kiedy?? w Funduszu powiedziano mi, ??e tej karty nie ma obowiÄ?zku ju?? prowadziÄ? ale teraz straci??em ju?? tÄ? pewno??Ä?.

Co prawda znalaz??em co?? takiego: http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=5&artnr=3627&b=1&szukana=koordynacji co by potwierdza??o mojÄ? wersjÄ? ale spytam Was jak Wy to robicie?

I jeszcze jedno: czy tak jak w przypadku ??wiadcze?? udzielonych "pajentom zamieszka??ym na terenie innego OW... (itd)" pacjent UE musi siÄ? podpisaÄ? w celu potwierdzenia ??wiadczenia?

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Jak rozliczaÄ? pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepis??w o koordynacji?
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 03, 2009, 23:48:13 pm »
A rachunek jest zap??acony?
U mnie wyglÄ?da to tak. Je??eli nie ma kompletu dokument??w nie ma mo??liwo??ci zatwierdzenia raportu rozliczeniowego w funduszu. Ma??o tego do rachunku/faktury musi byÄ? jeszcze do??Ä?czone ksero dokumentu ubezpieczenia.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Jak rozliczaÄ? pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepis??w o koordynacji?
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 03, 2009, 23:56:21 pm »
przyznam, ??e nie wiem czy zap??acone ale na SZOI majÄ? status "zaksiÄ?gowany", jutro siÄ? dowiem czy wp??ynÄ???y pieniÄ?dze za te rachunki

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: Jak rozliczaÄ? pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepis??w o koordynacji?
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 03, 2009, 23:56:55 pm »
Ja do rachunku/faktury VAT do??Ä?czam ksero dokumentu uprawniajÄ?cego (kartÄ? EKUZ, po??wiadczenie, certyfikat). Karty informacyjnej ju?? od pewnego czasu nie wymagajÄ?.
Pozdrawiam
Bartosz

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Jak rozliczaÄ? pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepis??w o koordynacji?
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 04, 2009, 00:14:24 am »
Trzeba bÄ?dzie jutro przedzwoniÄ?  :-\

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Jak rozliczaÄ? pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepis??w o koordynacji?
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 04, 2009, 13:01:05 pm »
witam

wracam do tego tematu bo wlasnie jestem po walce z rozliczeniami pacjentow UE ;-)

po 1. jak wpisac Polaka ktory ma ubezpieczenie UE do pacjentow ?
bo z mojego obecnego doswiadczenia wyglada to tak ze:
- wpisuje pacjenta z Nazwiskiem, Imieniem, PESELem
- zaznaczam "Cudzoziemiec" (bo inaczej nie mam mozliwosci wystawic dokumentu uprawniajacego bo klawisz jest nieaktywny)
- na karcie nowego dokumentu uprawniajacego wybieram kraj z jakiego jest ubezpieczenie (np Norwegia)
- wybieram rodzaj dokumentu na podstawie ktorego jest ubezpieczenie i wymagane dane do tego dokumentu
przy wpisywaniu swiadcznenia wybieram ubezpieczenie na podstawie przepisow o koordynacji i podpinam pod tym wczesniej przygotowane uprawnienie

co ciekawe jezeli w danych uprawnienia na karcie pacjenta wpisalem jako kraj Polska to mialem informacje z NFZ ze to jest blad ..

czyli w skrocie Polaka z ubezpieczeniem UE trzeba wpisac jako cudzoziemca z krajem ubezpieczenia zamiast Polski ..

u Was tez tak to dziala ?

po 2. ciekawsza sytuacja
jest sobie pewien mieszkaniec mojego miasta ktory nie ma polskiego obywatelstwa a pochodzi z kraju nie bedacego w UE (czyli nie podpada pod "koordynacje")
ubezpiecza go podobno zona i jest on wpisany jako ubezpiczony w jej ksiazeczce ubezpieczeniowej
jak takiego pacjenta wpisac do pacjentow w PPSie i jak mu zrobic swiadczenie ?

po 3. jak jest z UE i POZem ?
pacjent z karta EKUZ moze byc przyjmowany w POZ w trybie naglym i z odpowiednim produktem z umowy POZ (nie kapitacja tylko kasa za produkt)
a jak z pacjentem ktory ma przez NFZ wydane poswiadczenie do EKUZ (E106) i nim sie posluguje ?
podobno moze on zlozyc deklaracje i normalnie chodzic do POZ bedac rozliczanym w kapitacji

pozdrawiam

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Jak rozliczaÄ? pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepis??w o koordynacji?
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 04, 2009, 18:15:59 pm »
Ad. 1. Mia??em identycznÄ? sytuacjÄ? i potwierdzam wszystko co napisa??e?? (Polaka mieszkajÄ?cego w innym kraju UE ni?? Polska i tam ubezpieczonego traktujemy jak obcokrajowca).

Ad.2. Nie mia??em na szczÄ???cie takiej sytuacji. A czy nie mo??na wpisaÄ? go jako obcokrajowca, a jego ??onÄ? wybraÄ? jako opiekuna prawnego?:)

Ad.3. Nie mia??em takiej sytuacji, wiÄ?c r??wnie?? nie wiem.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: Jak rozliczaÄ? pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepis??w o koordynacji?
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 04, 2009, 20:48:54 pm »
Ad. 1. Potwierdzam, przerabia??em to wczoraj.

Ad. 2. Chodzi o pacjenta np. z Gabonu... kt??ry nie ma nr PESEL, ale jest ubezpieczony to wtedy na karcie pacjenta zaznaczamy cudzoziemiec i wpisujemy numer paszportu (lub inny dokument, na podstawie kt??rego mo??na pacjenta zidentyfikowaÄ?) oraz wybieramy pa??stwo z kt??rego pochodzi w tym przypadku Gabon... ResztÄ? wpisujemy tak jak dla obywatela naszego kraju. Nie mia??em takiego przypadku ??eby moje teoretyczne rozwa??ania zweryfikowaÄ?.

Ad. 3. Pacjenci z po??wiadczeniami E109 i E121 mogÄ? z??o??yÄ? deklaracje POZ, og??lnie sÄ? rozliczani i traktowani tak jak obywatele polscy. Nie wykazujemy dokumentu uprawniajÄ?cego. A to dlatego ??e nasz NFZ rozlicza siÄ? rycza??tem z instytucjÄ? w??a??ciwÄ? pacjenta.
« Ostatnia zmiana: Marca 04, 2009, 21:38:58 pm wysłana przez Bartosz »
Pozdrawiam
Bartosz

Offline Yaro

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Pomógł? 1
Odp: Jak rozliczaÄ? pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepis??w o koordynacji?
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 04, 2009, 22:33:05 pm »
A jak bÄ?dzie wyglÄ?daÄ? rozliczenie us??ug dla pacjent??w, kt??rzy stale mieszkajÄ? w Polsce sÄ? polakami a majÄ? ubezpieczenie ze Szwecji, gdzie pracujÄ? ojciec. Poprzez to ca??a rodzina ma ubezpieczenie z zagranicy. Co nale??y wpisaÄ? odnotowujÄ?c zlecenie i czy do rachunku do??Ä?cza siÄ? jakie?? dokumenty. Poza tym jak rejestrujemy takiego pacjenta? Czy takie zlecenia wysy??amy ??Ä?cznie w raporcie statystycznym z innymi i czy raport rozliczeniowy i rachunek te?? bÄ?dzie jeden z tych us??ug? 

Offline wojtekb

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 10
  • Pomógł? 1
Odp: Jak rozliczaÄ? pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepis??w o koordynacji?
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 26, 2009, 13:46:58 pm »
Ma problem z rozlicznie "obcokrajowc??w" - polak??w kt??rzy wyjechali za granicÄ? i odwiedzajÄ? sw??j kraj  :)
Mianowicie dosta??em info z NFZ ze mam dla ka??dej osoby wystawic osobny raport rozliczniowy i osobne fakturki. Zrobi??em to zaznaczjÄ?c podczas generowania raportu rozliczeniowego odpowiednie ptaszki ni i posz??o. Dosta??em raporty zwrotne wygerowa??em fakturki. No i gdy sie uciewszy??em ze wszystko gra otrzyma??em info, ??e faktury bÄ?dÄ? odrzucone z powodu braku w nag????wku danych personalnych poszczeg??lnych os??b. Z informacji z NFZ podobno ??le wprowadzi??em pacjent??w.
Czy ktos z tym siÄ? spotka???
Wojtek

Manioo

  • Gość
Odp: Jak rozliczaÄ? pacjenta ubezpieczonego na podstawie przepis??w o koordynacji?
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 26, 2009, 14:48:56 pm »
pacjent musi byÄ? zaznaczony tak??e w okienku cudzoziemiec, wtedy uaktywnia siÄ? okienko uprawniony na podstawie przepis??w o koordynacji , no i dokumenty uprawniajÄ?ce. Oczywi??cie adres w polsce te?? i oddzia?? nfz te??.

EDIT: przy wprowadzaniu ??wiadczenia zmieniÄ? podstawÄ? ubezpieczenia z ubezpieczony na ubezpieczony na podstawie przepis??w o koordynacji UE i poni??ej wskazaÄ? dokument uprawniajÄ?cy

« Ostatnia zmiana: Marca 26, 2009, 16:54:41 pm wysłana przez Manioo »

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 106
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 8
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 30.

[Pokaż zapytania]