collapse

Reklama


Autor Wątek: ZD-3 za 2015 rok  (Przeczytany 7707 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
ZD-3 za 2015 rok
« dnia: Stycznia 11, 2016, 21:09:11 pm »
Czy ja dobrze widzę i czy mi się dobry wzór sprawozdania ZD-3 za 2015 rok ściągnął? Czy naprawdę w przypadku poradni POZ tylko taką malutką tabeleczkę trzeba uzupełnić? Czy faktycznie nie trzeba już sprawozdawać wizyt w poszczególnych grupach dyspanseryjnych?

http://form.stat.gov.pl/formularze/2016/index.htm
http://form.stat.gov.pl/formularze/2016/passive/ZD-3.pdf
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline maciek777

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2200
  • Pomógł? 81
  • Mazowiecki OW
Odp: ZD-3 za 2015 rok
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 11, 2016, 22:20:48 pm »
Michał a czy rok temu formularz nie był taki sam ?? http://form.stat.gov.pl/formularze/2015/passive/ZD-3.pdf
Wróżbita maciek już nie wróży, bo zamknął się w sobie :p

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: ZD-3 za 2015 rok
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 12, 2016, 20:00:58 pm »
Racja. Za dużo już tego wszystkiego na głowie. Grupy dyspanseryjne są oczywiście w MZ-11 :(
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: ZD-3 za 2015 rok
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 15, 2016, 18:26:53 pm »
Michał ZD-3 liczysz w KS-PPS?

Ciekawi mnie jak te programy to liczą. W KS-PPS pokazuje mi jakąś liczbę porad lekarskich w ZD-3 i nijak to się ma to liczby świadczeń (wszystkich świadczeń lekarza POZ na liście świadczenia mam mniej niż w sprawozdaniu ZD-3) a żeby było śmieszniej dane z pierwszego półrocza mam zaimportowane do KS-SOME i SOMED za ten okres pokazuje w ZD-3 jeszcze inną liczbę :).

Albo np. wizyty domowe. W KS-PPS pokazuje mi wszystkich wizyt domowych mniej niż samych patronaży w domu miałem, nie wspominając o wizytach domowych w związku z cukrzycą i z innych przyczyn.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 15, 2016, 18:30:22 pm wysłana przez mpi »

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: ZD-3 za 2015 rok
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 29, 2016, 14:32:38 pm »
trochę po terminie, ale co tam.
Ja wychodzę z założenia, że nie jestem w stanie zweryfikować czy program liczy prawidłowo te dane czy nie, a jeżeli tak to w którym miejscu. Jeżeli jest więc specjalna funkcja w programie, która za to odpowiada to będę z niej korzystał bo nie zamierzam poświęcać na liczenie ręczne, ani swojego ani nikogo innego czasu.
Sumienie mam czyste bo podałem dane obliczone przez "obiektywny" program i ani GUS ani żadna inna instytucja nic nikomu nie zrobi jeżeli te dane będą odbiegać trochę od rzeczywistości, ale żeby to stwierdzić to ktoś z urzędników musiałby ręcznie policzyć i udowodnić, że tak jest - powodzenia :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Paolo

  • Gość
Odp: ZD-3 za 2015 rok
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 29, 2016, 21:10:09 pm »
Mam pytanie: czy podczas wypełniania sprawozdania w Portalu GUS, jeśli wpisywaliście wartość "0", pojawiało się ostrzeżenie, że pozostałe kolumny są wypełnione (czy jakoś tak)?

Offline Edward_B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2935
  • Pomógł? 154
Odp: ZD-3 za 2015 rok
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 29, 2016, 23:16:56 pm »
Tak ale to są błędy uznaniowe ja się tym nie przejmuję i zatwierdzam
Edward z Kętrzyna

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: ZD-3 za 2015 rok
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 30, 2016, 09:39:02 am »
@mpi
Porada może być niestety rozumiana na dwa sposoby - jako świadczenie (produkt) lub jako wizyta (kilka produktów). Na przykładzie stomatologa - produkt znieczulenie i produkt uzupełnienie ubytku w jeden dzień --> pierwsze podejście daje 2, drugie daje 1. Wałkowałem temat na przykładzie Somedu i ZD3 albo MZ11 kilka lat temu. Kamsoftowe zestawienia liczą produkty, z czym nie zgadzają się przychodnie (one mówią, że zestawienie daje za dużo i mają być raczej liczone wizyty). Uderzyłem do urzędu statystycznego, ale po jednej rozmowie z Panią z prośbą o maila i raczej średnim zrozumieniem tego co mówię temat się skończył - na maila nie dostałem odpowiedzi.

@Michał
Wydaje mi się, że jest to dobre podejście - w końcu płacimy za licencję za program zgodny z rozporządzeniami i jak ktoś coś zarzuci, to zgłaszamy do KS, żeby poprawili. Problem jest tylko jeden - jak dostaniemy ewentualną karę lub czegoś nie dostaniemy, bo coś się źle sprawozdaje (np liczba badań do WYKBADa dalej jest przekłamywana jeśli wprowadzimy np. dwa takie same kody badań RTG z jedną datą dla tego samego pacjenta -->wprowadzimy diwe pozycje z krotnością 1, a w raporcie dostaniemy też ilość 1; trzeba wprowadzić jedną pozycję z krotnością 2 i jest ok, ale z tego powodu mamy współczynnik zaniżony; temat zgłoszony do KS jakiś czas temu, ale jeszcze nie poprawiony), to kto nam odda kasę. Na pewno bez sądu Kamsoft jej nie zwróci.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: ZD-3 za 2015 rok
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 30, 2016, 16:34:42 pm »
Cytuj
Porada to  świadczenie  zdrowotne  udzielone  w  warunkach ambulatoryjnych  lub  domowych  przez  lekarza  lub  lekarza dentystę.
Świadczenie  zdrowotne - działanie  służące  zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

Uważasz, że znieczulenie i uzupełnienie ubytku podczas tej samej wizyt można zinterpretować jako dwa oddzielne "działania"? Idąc tym tokiem rozumowania, to u lekarza POZ należałoby traktować oddzielnie badanie, wywiad, przepisanie recepty, wystawienie skierowania itd...
Ponadto pamiętaj, że "produkt" to wymysł i definicja NFZ - bardziej związany z rozliczaniem. Jeśli już GUS chciałby to wyodrębniać to poszedłby w kierunku procedur ICD9

Natomiast ja wątpiłem w prawidłowość zliczania sprawozdania ZD3 gdyż np. w sprawozdaniu wyszło mi porad ogółem 12000 a w świadczeniach wszystkich usług jest np. 11500. Nie jestem pewien w której przychodni to analizowałem - wydaje mi się że w takiej gdzie wprowadzanie porad jest w module POZ. Nie ma więc możliwości wprowadzenia kilku produktów. Jedyne co mi teraz przyszło do głowy (po Twojej sugestii z produktami) to że może badania (PESELOWE) nie są w module rozliczenia->świadczenia widoczne i stąd ta różnica...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 30, 2016, 16:37:38 pm wysłana przez mpi »

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: ZD-3 za 2015 rok
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 31, 2016, 10:50:15 am »
Dobra chłopaki.. to ja Wam jeszcze bardziej namieszam ;-)
U mnie raport ZD-3 w PPSie liczy o ok 10-20% mniej świadczeń niż jest w rzeczywistości!
Jest to porównywalne dla wszystkich zakresów i nie ważne ile produktów jest pod świadczeniem (np w POZ jest zawsze jedno).
Np powiedzmy, że dla POZ raport ZD-3 podaje ok 50tyś przyjęć a kalkulator w Rozliczenia->Świadczenia na prawidłowo odfiltrowany POZ podaje ponad 60-kilka tys świadczeń!

O prawidłowo działające zliczanie dla GUS i MZ proszę Kamsoft od początku zabawy z PPSem czyli 2008 roku i oni dobrze wiedzą, że są z tym problemy ale jak widać dalej to nie działa! Jeżeli tak traktują poważnych użytkowników swoich mniejszych systemów to nie wiem jak mogą liczyć na przyszłą współpracę przy większych.. a to nie jedyny taki przypadek!

Pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: ZD-3 za 2015 rok
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 31, 2016, 22:02:40 pm »
@mpi
Ja tak nie uważam, tylko tak usłyszałem z KS, a z GUSem gadałem po to, żeby mieć podstawę do zgłoszenia błędu.
@PiotrSz
To jeszcze ciekawiej - hmm może wsadził by to zgłoszenie przez partner.kamsoft.pl. Mailowe zgłoszenia są często traktowane po macoszemu i niewygodne tematy przepadają niestety czasem.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: ZD-3 za 2015 rok
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 01, 2016, 08:56:49 am »
@PiotrSz
To jeszcze ciekawiej - hmm może wsadził by to zgłoszenie przez partner.kamsoft.pl. Mailowe zgłoszenia są często traktowane po macoszemu i niewygodne tematy przepadają niestety czasem.

Zgłaszane kilkukrotnie bezpośrednio do szefa projektu PPSa a także do szefa całości systemów medycznych w Kamsofcie.. wyżej już tylko szef wszystkich szefów ;-)

Pozdrawiam

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: ZD-3 za 2015 rok
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 01, 2016, 09:45:36 am »
(..)hmm może wsadził by to zgłoszenie przez partner.kamsoft.pl. Mailowe zgłoszenia są często traktowane po macoszemu i niewygodne tematy przepadają niestety czasem.

Fakt że już dawno nie wysłałem nic na partnera - być może teraz jest inaczej, ale kilka lat temu nastąpiła pewna zmiana. Wcześniej na partnerze zgłoszenie przyjmował kierownik projektu KS-PPS który teraz jest troszkę wyżej (wszyscy wiedzą o kogo chodzi :)). To były najlepsze czasy. Potem zgłoszenia przyjmowali programiści - też nie było źle bo zawsze dokładnie czytali ze zrozumieniem i widać było, że każdy problem traktują indywidualnie.
No i przyszły czasy gdzie na partnerze zgłoszenia zaczęły przejmować osoby które również przyjmują zgłoszenia na kspps@kamsoft.pl. Od tej pory już nie wysyłąm zgłoszeń w tym systemie...

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: ZD-3 za 2015 rok
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 01, 2016, 15:57:05 pm »
@mpi
Ja przynajmniej na chwilę obecną uważam, że lepiej w partnerze niż mailowo/telefonicznie. Na partnerze w tym momencie też jest szansa, że zgłoszenie przejmie kierownik (chyba już) PPSa, co prawda jest to inna osoba, ale da się z nią porozmawiać. Po wtóre - nawet jak przyjmą mi coś do realizacji, to nauczyłem się, że ma zgłoszenie nie zostać od razu zamknięte - zdarzyło się, że nie mam tematu do dziś zrobionego, a zgłoszenie zamknąłem i oceniłem. Ale rację macie, nie jest u nich idealnie niestety.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 130
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]