Aktualna wersja KS-PPS: 2024.03.1.1 z dnia 2024-10-31Monitoring temperatury w lodówkach medycznych Kontakt redakcja@forumpps.plJesteśmy na Facebooku, dołącz do nas! 16 Lecie Forumpps.pl
0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.
§ 9.2. Podstawą realizacji świadczeń w gabinecie rehabilitacji, zakładzie rehabilitacji lub zakładzie fizjoterapii jest skierowanie na cykl zabiegów, które powinnozawierać elementy określone w załączniku Nr 1 do rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.
§ 10.9. W gabinecie rehabilitacji, zakładzie rehabilitacji lub zakładzie fizjoterapii, w cyklu terapeutycznym Fundusz finansuje do 10 dni zabiegowych , nie więcej jednak niż 5 zabiegów dziennie. W przypadkach medycznie uzasadnionych lekarz kierujący może wypisać skierowanie od razu na dwa cykle zabiegowe.
Do rozliczenia świadczeń zrealizowanych w miesiącu styczniu i lutym 2009 r. ma zastosowanie Zarządzenie Nr 85/2008/DSOZ. Zgodnie z § 10 ust.9 powyższego Zarządzenia na podstawie jednego skierowania jest rozliczany jeden cykl terapeutyczny, w warunkach ambulatoryjnych; w cyklu terapeutycznym Fundusz finansuje do 10 dni zabiegowych, nie więcej niż 4 zabiegi dziennie. Natomiast w przypadku schorzenia przewlekłego, długość cyklu może ulec zwiększeniu do 15 dni zabiegowych. Do rozliczenia świadczeń zrealizowanych począwszy od dnia 1 marca 2009 r. stosuje się Zarządzenie Nr 17/2009/ DSOZ. Stosownie do § 10 ust.9 w cyklu terapeutycznym Fundusz finansuje do 10 dni zabiegowych, nie więcej jednak niż 5 zabiegów dziennie. W przypadkach medycznie uzasadnionych lekarz kierujący może wypisać skierowanie od razu na dwa cykle zabiegowe. Zapis ten pozwala na wystawienie jednorazowo skierowania na dwa cykle terapeutyczne. Jeżeli zlecone zabiegi w obydwu cyklach są tożsame może zrobić to na jednym skierowaniu (100) zabiegów, ale zasada rozliczania pozostaje ta sama: 50 zabiegów w jednym cyklu terapeutycznym i 50 w następnym. Jeżeli zabiegi w poszczególnych cyklach są różne lekarz wystawia 2 skierowania i określa, który cykl ma być realizowany, jako pierwszy. Fundusz nie określa, w jakim odstępie czasu mają być realizowane kolejne cykle. Decyzja należy do świadczeniodawcy, który powinien uwzględnić pilność zabiegu wskazaną przez lekarza kierującego jak również kolejkę oczekujących na świadczenia. Przypominamy ponadto, że zapisy dotyczące 5 zabiegów dziennie określają jedynie ilość zabiegów, jaką można wykonać w ciągu dnia u jednego pacjenta, nie wskazując na rodzaj i ilość powtórzeń tego samego zabiegu. Rodzaj zabiegu jak jego parametry są ustalane przez lekarza kierującego bądź przez uprawnionego fizjoterapeutę.
W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi przepisów zawartych w ?Materiałach informacyjnych? w rodzaju: rehabilitacja lecznicza na rok 2007, Wielkopolski Oddział Wojewódzki wyjaśnia i informuje:NFZ określa maksymalną ilość zabiegów w cyklu terapeutycznym. Zgodnie z załącznikiem nr 1b do materiałów informacyjnych nie może być to więcej niż 10 zabiegów w cyklu na jedną okolicę ciała. Nie wyklucza to jednak możliwości równoczesnego wykonywania i wykazywania do rozliczenia finansowego zabiegów na dwóch okolicach ciała, o ile jednak znajduje to odzwierciedlenie w zleceniu na zabiegi.Powyższa zasada wynika faktu, iż każdy proces terapeutyczny wymaga nadzoru i kontroli osób prowadzących, w tym wypadku lekarza zlecającego zabiegi rehabilitacyjne. Analiza postępów prowadzonego usprawniania pozwoli zatem podjąć decyzje o celowości przedłużenia zleconych zabiegów, np. o kolejne 10 w cyklu terapeutycznym, bądź o weryfikację wszczętego postępowania i zastosowania innych, bardziej skutecznych metod, stosownie do stanu zdrowia konkretnego pacjenta. Fundusz nie wskazuje natomiast czasu, w jakim cykl terapeutyczny ma być wykonywany. Przyjmuje się, że zwykle cykl 10 dniowy przeprowadzany jest w ciągu 2 tygodni. Może jednak zaistnieć sytuacja, że pacjent będzie przychodził na zabiegi co drugi dzień, wtedy cykl terapeutyczny będzie trwał 4 tygodnie.
I tutaj mamy informacje że świadczenia z REH amb. rozliczamy w jednym zestawie świadczeń, a na forum dalej osoby rozliczają się za pomocą modułu rehabilitacji, gdzie sposób ewidencji świadczeń jest nie prawidłowy. I kto wie czy za pół roku nie będzie wprowadzonej kolejnej reguły walidacyjnej w systemach OW NFZ ...
... w cyklu terapeutycznym Fundusz finansuje do 10 dni zabiegowych... lekarz kierujący może wypisać skierowanie od razu na dwa cykle zabiegowe
W przypadkach medycznie uzasadnionych lekarz kierujący może wypisać skierowanie od razu na dwa cykle zabiegowe. Zapis ten pozwala na wystawienie jednorazowo skierowania na dwa cykle terapeutyczne. Jeżeli zlecone zabiegi w obydwu cyklach są tożsame może zrobić to na jednym skierowaniu (100) zabiegów, ale zasada rozliczania pozostaje ta sama: 50 zabiegów w jednym cyklu terapeutycznym i 50 w następnym. Jeżeli zabiegi w poszczególnych cyklach są różne lekarz wystawia 2 skierowania i określa, który cykl ma być realizowany, jako pierwszy. Fundusz nie określa, w jakim odstępie czasu mają być realizowane kolejne cykle. Decyzja należy do świadczeniodawcy, który powinien uwzględnić pilność zabiegu wskazaną przez lekarza kierującego jak również kolejkę oczekujących na świadczenia. Przypominamy ponadto, że zapisy dotyczące 5 zabiegów dziennie określają jedynie ilość zabiegów, jaką można wykonać w ciągu dnia u jednego pacjenta, nie wskazując na rodzaj i ilość powtórzeń tego samego zabiegu.