collapse

Reklama


Autor Wątek: Firebird vs Oracle  (Przeczytany 30911 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline j00ls

  • Global Moderator
  • Super Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 380
  • Pomógł? 11
Firebird vs Oracle
« dnia: Kwietnia 13, 2010, 09:53:42 am »
Moja baza na firebirdzie rośnie w zastraszającym tempie, coraz bardziej daje się odczuć spadek wydajności w dostępie do danych na poszczególnych stanowiskach, dlatego też zacząłem rozważać przesiadkę na oracle. Czy ktoś mógłby podzielić się doświadczeniem w tej materii? Chodzi o jak najbardziej subiektywne odczucia w użytkowaniu tego drugiego, wzrost/spadek wydajności, problemy z konserwacją bazy, aktualizacjami, itp. Ogólnie mówiąc: wszelkie ZA i PRZECIW.

ps. czy ktoś ma może pliczek z licencją demo do oracle'a?
gbak:finishing, closing, and going home

Offline konzik

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 146
  • Pomógł? 10
Odp: Firebird vs Oracle
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 13, 2010, 11:31:22 am »
Witaj
   Dodałem w załączniku licencje DEMO dla oracle, dostałem ją ze 2 miesiące temu z Kamsoftu. Co do frb vs orcl...hmmmm. Oracle napewno wydajniejszy, szybszy i mniejsze pradopodobieństwo, że baza Ci się nie sypnie powyżej 1-1,5 GB. Proponuje od razu przesiadke na "pełnego" oracle, ponieważ darmowy Oracle XE też posiada swoje ograniczenia co do wielkości bazy(ok. 3-4 gb). Minusem może być to, że kopii bezpieczeństwa nie zaleca się robić  z programu, nie jest też idealnym robienie tego standardowym backupem oraclowym. Dobrze dorwać skrypciki robiące kopie do danego katalogu, najlepiej jeszcze zipujące; można je dodać do zaplanowanych zadań, by kopia robiła się w nocy + ewentualnie na inny nośnik/komputer. Zalecam zapoznanie się z programem Cobian. To chyba tyle informacji wstępnych:) Powodzonka

PS. przejście z frb na orcl wymaga haseł ze strony Kamsoftu.
PS2. przejście frb na orcl przy bazie ok. 1,5gb trwa na średniej klasy sprzęcie jakieś 48h


Pozdrawiam
Pozdr.
Kamil

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Firebird vs Oracle
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 14, 2010, 11:27:34 am »
darmowy Oracle XE też posiada swoje ograniczenia co do wielkości bazy(ok. 3-4 gb).

limit jest 4GB na baze
i nie widze tu problemu zeby z Firebirda z 1,5GB baza przesiasc sie na Oracla bo nie powinno byc w nim wiecej niz 2GB danych,
a ze u mnie 1,5GB firebirda zbieral sie ponad 2 lata to i OracleXE jeszcze z rok spokojnie do tych 4GB pociagnie a z tego co wiem
to przesiadka na "pelnego" Oracla z XE jest mozliwa bezbolesnie wiec w czym problem

Cytuj
Minusem może być to, że kopii bezpieczeństwa nie zaleca się robić  z programu, nie jest też idealnym robienie tego standardowym backupem oraclowym. Dobrze dorwać skrypciki robiące kopie do danego katalogu, najlepiej jeszcze zipujące; można je dodać do zaplanowanych zadań, by kopia robiła się w nocy + ewentualnie na inny nośnik/komputer. Zalecam zapoznanie się z programem Cobian.

no niestety (w wlasciwie stety) Oracle to juz jest pozadna komercyjna baza danych i tutaj nie wystarcza podstawowe klikacozwe umiejetnosci obslugi windowsa ..
trzeba sie podszkolic chociaz odrobine w obsludze tego typu baz danych! i to jest niestety jeden z powodow przez ktory dalej tkwie na Firebirdzie ..

Cytuj
PS. przejście z frb na orcl wymaga haseł ze strony Kamsoftu.

tylko nie wiem czy sa jeszcze tacy chetni do robienia tego za darmo .. z tego co wiem robia to teraz pratnerzy Kamsoftu za odpowidnia oplata
musze sprobowac ruszyc moje stare konktakty .. mam tylko nadzieje ze nie maja mnie tam jeszcze dosyc ;-)

Cytuj
PS2. przejście frb na orcl przy bazie ok. 1,5gb trwa na średniej klasy sprzęcie jakieś 48h

ja testowalem (na mnie testowali ;-) migracje w pierwszej polowie zeszlego roku to na poprawionej opcji migracji szlo to juz dosyc szybko
i na srednim obecnie kompie (jakies stare Core2Duo z 2GB ramu i WinXP) migracja bazy ok 1,1GB migrowala sie ponizej 12 godzin

pozdrawiam i bardzo dziekuje za plik demo pod Oracla ! wlasnie tego potrzebowalem zeby sprobowac kolejnych testow pod linuxem ;-)

Offline konzik

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 146
  • Pomógł? 10
Odp: Firebird vs Oracle
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 14, 2010, 11:56:59 am »
Właśnie sie szkole z postawieniem Oracle pod linuxem i działanie na kspps. Wiem, że to działa, bo widziałem i testowałem. Jak dla mnie, to narazie ciemna strefa, bo najpierw trzeba sie linuxa nauczyć, choćby podstawy...a bez odpowiednich pakietów instalka oracla pada....i dupa:/
Pozdr.
Kamil

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1302
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Firebird vs Oracle
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 14, 2010, 12:00:38 pm »
Jaka jest cena pełnej wersji oracle bo coś nie mogę znaleźć nic w google sensownego.
U mnie baza firebirda ma 2,5GB i działa to bardzo dobrze. Nie wiem jak możecie mieć problemy przy 1,5GB.
j00ls ile masz stanowisk? u mnie 20 i na serwerze cała masa innych usług. Zero problemów.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Firebird vs Oracle
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 14, 2010, 12:21:41 pm »
Jaka jest cena pełnej wersji oracle bo coś nie mogę znaleźć nic w google sensownego.

poszukam bo mialem gdzies jeszcze oferte na someda i tam byl weceniany tez Oracle
ceny sprzed roku ale przynajmniej mozna bedzie zobaczyc skale

Cytuj
U mnie baza firebirda ma 2,5GB i działa to bardzo dobrze. Nie wiem jak możecie mieć problemy przy 1,5GB.
j00ls ile masz stanowisk? u mnie 20 i na serwerze cała masa innych usług. Zero problemów.

i nie masz absolutnie zadnych problemow ?
u mnie ponizej opisane problemy pojawialy sie praktycznie od samego poczatku wiec wielkosc bazy raczej nie miala na to wplywu
opisz moze cos wiecej o swoim srodowisku
u mnie wyglada to tak
serwer - HP Proliant PIV 3Gh HT, 1,5GB ramu, 2x80GB SATA w RAID1 na jakims Promisie - Win XP Pro (niestety ..)
na tym PPS z Firebirdem 2.0.5 (ktory znacznie podniosl mi stabilnosc w porownaniu do oryginalnej "kamsoftowej" wersji
oprocz tego na tym kompie chodzi jeszcze tylko antywir NOD32 i serwer RA do niego oraz jakis soft do zarzadzania UPSem
siec na gigabicie do switcha (na fabrycznej wbudowanej sieciowce i na Planecie na PCI tak samo chodzilo)
klienty to w wiekszosci Win XP w wersjach Pro i Home (ostatnio doszly 2szt 7mki Pro) - szt kilkanascie z czego
ok 10 pracujacych czesto
praca jest dosyc szybka i zazwyczaj bezproblemowa ale czasami zdazaja sie restarty serwera firebirda i odlaczanie klientow :-/
log firebirda wali bledami:
INET/inet_error: read errno = 10054
i
INET/inet_error: read errno = 10054
i
The user defined function:    DECODE_1
      referencing entrypoint:    IB_DECODE_1                    
                   in module:    KSIBFunc.dll
   caused the fatal exception: Access violation.
      The code attempted to access a virtual
      address without privilege to do so.
   This exception will cause the Firebird server
   to terminate abnormally.
i
The user defined function:    TO_CHAR
      referencing entrypoint:    IB_TO_CHAR                    
                   in module:    KSIBFunc.dll
   caused the fatal exception: Access violation.
      The code attempted to access a virtual
      address without privilege to do so.
   This exception will cause the Firebird server
   to terminate abnormally.
i
Control services error 1061

dlatego tez od roku zastanawiam sie nad przejscie na Oracla pod linuxem

pozdrawiam

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1302
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Firebird vs Oracle
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 14, 2010, 12:32:21 pm »
Moim zdaniem masz bardzo stary i wolny procesor i dlatego są problemy z obciążeniem. Policz sobie jak znajdziesz cenę oracle czy nie taniej i lepiej jest zmienić serwer na coś nawet na bazie peceta w obudowie serwerowej. Dyski 80GB masz też stare i wolne. To może powodować problemy. Mi nigdy nie rozłączył się żaden klient. Używam i7 + dwa dyski ssd w raid 0 do tego dyski tradycyjne w raid 1 na backup. Active directory, sharepoint, exchange, różniste programy symfonia na serwerze. System to windows 2003.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Firebird vs Oracle
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 14, 2010, 13:02:51 pm »
Moim zdaniem masz bardzo stary i wolny procesor i dlatego są problemy z obciążeniem. Policz sobie jak znajdziesz cenę oracle czy nie taniej i lepiej jest zmienić serwer na coś nawet na bazie peceta w obudowie serwerowej. Dyski 80GB masz też stare i wolne. To może powodować problemy. Mi nigdy nie rozłączył się żaden klient. Używam i7 + dwa dyski ssd w raid 0 do tego dyski tradycyjne w raid 1 na backup. Active directory, sharepoint, exchange, różniste programy symfonia na serwerze. System to windows 2003.

wszystko fajnie tylko ze ani procesor ani dyski nie sa specjalnie obciazone !
tez sie zastanawialem czy to nie wina sprzetu (serwera) ale raczej pod katem jakichs problemow z nim a nie wydajnosci i na probe kiedys powmienilem go na nowsza maszyne
(Core2Duo, 4GB ramu, 2x250GB w RAID1 z XP pro) i zachowywalo sie to dokladnie tak samo jesli chodzi o bledy i problemy! fakt ze bylo troche szybciej przy normalnej pracy i duuuzo szybciej przy raportach i robieniu kopii bazy ale niestety nie wyeliminowalo to problemow o ktorych pisze
i tutaj kieruje sie w inna strone - Win Xp Pro ! to nie jest system serwerowy i fabrycznie jest ogranicozny do 10 polaczen przychodzacych .. da sie to ominac ale moze mimo wszystko tutaj nalezy upatrywac problemu !
dlatego tez staralem sie postawic PPSa na linuxie ale niestety z Firebirdem sie ta sztuka nie uda a z Oraclem dopiero raczkuje ale bede probowal
wiem ze rozwiazaniem jest Windows Server ale ceny nie tyle samego systemu (bo to mozna z nowym serwerem kupic tanio) co ceny CALi sa chore ... a mi w chwili obecnej Win Server nie jest potrzebny do niczego poza PPSem ! i tak wiekszosc kompow w firmie stoi na XP Home wiec nic mi Win Server nie da wiecej niz baze pod PPSa :-/

pozdrawiam

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1302
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Firebird vs Oracle
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 14, 2010, 13:23:30 pm »
CAL jest dla użytkowników logujących się do AD. Jeśli tego nie użyjesz bo masz xp home to wystarczy Ci windows 2008 standard.
BTW to windows server nie sprawdza w żaden sposób liczby wpisanych licencji na użytkownika czy też i sprzęt.
Masz rację, że problemem może być windows xp i limit połączeń przychodzących.
Sprawdź sobie najpierw na trialu czy rozwiązuje to Twoje problemy. http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/trial-software.aspx

Offline konzik

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 146
  • Pomógł? 10
Odp: Firebird vs Oracle
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 14, 2010, 14:29:39 pm »
Jeśli zamierzasz mieć oracla w przyszłości, to na dzień dzisiejszy nie kupuj Win 2008 R2 64-bit. Oracle pod tym nie chodzi, to oficjalna informacja z obu firm.
 Co do błędów, to było tam coś z privilage, czyli uprawnieniami. Warto udostępnić KS także w rejestrze, dodatkowo z BDEAdmin ustaw blob size i blobs to cache na minimum 1024. Wiem, że ma to znaczenie przy większych bazach frirebirdowych w KSAPW. Jak jeszcze coś sobie skojarze z takich "dziwnych" ustawień, to dam znać.
Pozdr.
Kamil

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Firebird vs Oracle
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 14, 2010, 15:08:22 pm »
CAL jest dla użytkowników logujących się do AD. Jeśli tego nie użyjesz bo masz xp home to wystarczy Ci windows 2008 standard.

licencjonowanie M$ jest tak poronione ze sami go czasem nie potrafia zinterpretowac ..
ale odpowiedz ktora mialem na to pytanie byla taka ze wszystko co sie laczy do Windows Servera musi miec pokrycie w CALu ..
wiec nawet jak nie bedzie AD to bedzie chociazby udostepnianie plikow (katalog instalacyjny PPSa w celu aktualizacji softu na klientach)

co do Win Servera Standart to jezlei mialbym miec w firmie tylko PPSa i nic z Microsoftowych rzeczy to jest ok
inaczej to najbardziej oplaca sie SBS bo w nim jest kupa serwerow a jego CALe pokrywaja je wszystkie !

Cytuj
BTW to windows server nie sprawdza w żaden sposób liczby wpisanych licencji na użytkownika czy też i sprzęt.

niby tak ale nie wiadomo czy po ktoryms SP albo updatach nagle sie to nie zmieni .. niejeden admin mialby zdziwko ;-)

>Masz rację, że problemem może być windows xp i limit połączeń przychodzących.

tyle ze to sie wywala nawet przy kilku stanowiskach chodzacych .. tzn nie zauwazylem specjalnie wplywu ilosci stanowisk
na stabilnosc programu :-/

Cytuj
Sprawdź sobie najpierw na trialu czy rozwiązuje to Twoje problemy. http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/trial-software.aspx

dzieki, moze w wolnej chwili cos potestuje !

Cytat: konzik
Jeśli zamierzasz mieć oracla w przyszłości, to na dzień dzisiejszy nie kupuj Win 2008 R2 64-bit. Oracle pod tym nie chodzi, to oficjalna informacja z obu firm.

no cos slyszalem

Cytuj
Co do błędów, to było tam coś z privilage, czyli uprawnieniami. Warto udostępnić KS także w rejestrze,

tego nie rozumiem, mozesz rozwinac ?

Cytuj
dodatkowo z BDEAdmin ustaw blob size i blobs to cache na minimum 1024. Wiem, że ma to znaczenie przy większych bazach frirebirdowych w KSAPW. Jak jeszcze coś sobie skojarze z takich "dziwnych" ustawień, to dam znać.

ok wielkie dzieki ! potestuje!

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2010, 15:10:59 pm wysłana przez PiotrSz »

Offline Goodi

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • Pomógł? 21
  • Lubelski OW NFZ
Odp: Firebird vs Oracle
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 14, 2010, 15:52:05 pm »
Cytuj
licencjonowanie M$ jest tak poronione ze sami go czasem nie potrafia zinterpretowac ..
ale odpowiedz ktora mialem na to pytanie byla taka ze wszystko co sie laczy do Windows Servera musi miec pokrycie w CALu ..
wiec nawet jak nie bedzie AD to bedzie chociazby udostepnianie plikow (katalog instalacyjny PPSa w celu aktualizacji softu na klientach)

Na każde połączenie lokalne musi być CAL (standardowa licencja serwera zawiera już licencję dostępową na 5 userów), a na każde połączenie zdalne musi być licencja TCAL (terminalowa).  W przypadku dostępu przez TS potrzeba więc zarówno licencji CAL, jak i TCAL.

Ceny licencji na ORACLE SEO (zakładam, że wyższy pakiet nie jest Ci w tej chwili potrzebny, w razie zainteresowania mogę podać ceny pakietów wyższych) poniżej.

Sprzedawane przez KAMSOFT:

SEO NUP ASFU (z prawem do wykorzystania wyłącznie dla aplikacji KAMSOFT, liczona na każdego nazwanego usera, czyli każdą osobę korzystającą z programu): 350 zł (licencja bezterminowa) + 70 zł (asysta na 1 rok)
SEO NUP FULL USE (bez ograniczeń co do autora aplikacji, liczona jak wyżej na każdego nazwanego usera): 575 zł (licencja) + 125 zł (asysta na 1 rok).

Minimalny zakup to 5 NUP, czyli w przypadku licencji ASFU: 2100 zł, a licencji FULL USE: 3500 zł, potem już tylko coroczna aktualizacja asysty.

Aktualne katalogowe ceny ORACLE, dostępne u dealerów:

SEO NUP FULL USE: 591 zł (licencja) + 130,02 zł (asysta); podobnie jak wyżej minimalny zakup to 5 NUP, powyżej tej liczby można już kupować dowolną ilość. Z sensownym dealerem ORACLE te ceny zawsze można negocjować.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2010, 15:59:33 pm wysłana przez Goodi »

Offline j00ls

  • Global Moderator
  • Super Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 380
  • Pomógł? 11
Odp: Firebird vs Oracle
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 14, 2010, 16:23:52 pm »
Konzik - dzięki za pliczek, niestety nie zadziałał jak trzeba.

Tymczasem Kamsoft rzecze:
Nie posiadamy wersji demo na Oracle, gdyż program działa tak samo na serwerze Firebid jak i Oracle.
Jedyna różnica polega na pojemności bazy danych.
Firebird - do 2,5 GB
Oracle XE - do 4 GB (wersja darmowa)
Oracle > 4 GB (licencja płatna)


j00ls ile masz stanowisk? u mnie 20 i na serwerze cała masa innych usług. Zero problemów.

24 stanowiska, w tym 12 specjalistka + stomatologia (te pod pełnym obciążeniem, czyli klepanie cały dzień), ZPO, i POZ.
POZ ciągle czeka na wdrożenie i tu pojawia się kolejny problem, którego motywem przewodnim jest brak optymalizacji programu albo fatalna wydajność serwera fb. Ale o tym zaraz coś skrobnę w innym wątku, a dokładniej tu: http://forumpps.pl/index.php?topic=2508.0

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2010, 17:38:29 pm wysłana przez j00ls »
gbak:finishing, closing, and going home

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: Firebird vs Oracle
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 14, 2010, 17:05:28 pm »
Konzik - dzięki za pliczek, niestety nie zadziałał jak trzeba.

U mnie zadziałał plik z licencją. Chociaż miałem też problem z sumą kontrolną licencji, ale po zmianie strony kodowej bazy jest ok.

Pozdrawiam
Bartosz

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Firebird vs Oracle
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 14, 2010, 18:41:33 pm »
symfonia na serwerze.

ups.... chyba o czymś zapomniałem. Przemek wysłałem Ci maila bo PW nie działa.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 91
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 9
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 30.

[Pokaż zapytania]