collapse

Reklama


Autor Wątek: Prośba o miniporadnik wprowadzania i rozliczania SPO opieki długoterminowej  (Przeczytany 27287 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KRZYSZTOF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Pomógł? 0
  • MAZOWIECKI OW
Witam,
bardzo proszę jakieś życzliwe dusze o stworzenie mini-poradnika wprowadzania do PPS i rozliczania świadczeń OPIEKI DŁUGOTERMINOWEJ z uwzględnieniem miejsc "wrażliwych" na błędy i kolejki oczekujących.

Pozdrawiam,
KRZYSZTOF
« Ostatnia zmiana: Marca 01, 2010, 13:16:54 pm wysłana przez KRZYSZTOF »

Offline KRZYSZTOF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Pomógł? 0
  • MAZOWIECKI OW
Odp: Prośba o miniporadnik wprowadzania i rozliczania SPO opieki długoterminowej
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 08, 2010, 21:38:52 pm »
Ponawiam gorącą prośbę o mini poradnik  ;D

życząc jednocześnie w Dniu Kobiet, wszystkim kobietom na naszym forum:
miłości, radości, zdrowia, satysfakcji z pracy, bezpieczeństwa finansowego i bezstresowego rozliczania usług z NFZ

Pozdrawiam,
KRZYSZTOF

Offline Tadeusz 10

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 2
  • Pomógł? 0
Odp: Prośba o miniporadnik wprowadzania i rozliczania SPO opieki długoterminowej
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 18, 2010, 20:57:47 pm »
Popieram prośbę o miniporadnik z opieki długoterminowej, zapewne zaoszczędziło by to wielu stresów podczas wpisywania danych !

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9317
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Prośba o miniporadnik wprowadzania i rozliczania SPO opieki długoterminowej
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 18, 2010, 21:24:17 pm »
1. Świadczenia -> Dodaj (F2)
2. Świadczenie:
a. Pacjent (Nazwisko, imię, PESEL)
b. Zlecenie (dane ze skierowania: data, nr umowy jednostki kierującej, regon, nr prawa wykonywania zawodu pielęgniarki)
3. Świadczenie jednostkowe:
a. Miejsce wykonywania
b. Pracownik medyczny
c. Wykonane od do (od początku do końca miesiąca, bądź od początku objęcia opieki)
d. Miniterialny kod świadczenia: 16.6 (2)
e. Rozpoznanie główne i współistniejące (według uznania)
f. Wykonane procedury medyczne ICD9 - 89.05/89.06
g. Rozliczenie produktów kontraktowych - Dodaj (F2)
-wybrać produkt jednostkowy
-wykonanie od do (za każdy dzień osobno)
4. OK
5. OK

I wio

W różnych województwach różnie to może wyglądać.
Jeżeli gdzieś coś pominąłem/pomyliłem się się to poprawić.

Offline KRZYSZTOF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Pomógł? 0
  • MAZOWIECKI OW
Odp: Prośba o miniporadnik wprowadzania i rozliczania SPO opieki długoterminowej
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 19, 2010, 12:44:51 pm »
Kolejne podziękowania pav  :-*

Pojawią się pewnie kolejne szczegółowe pytania podczas wprowadzania danych, ale jeszcze nie mamy umowy w formie elektronicznej, więc wprowadzanie rozpocznie się pewnie za kilka dni.

Jest jednak kilka kwestii, które już nie dają mi spokoju:
1. jak wygląda (jaki ma format) numer umowy jednostki kierującej - nigdy tego nie wprowadzaliśmy i nie chcę popełnić błędu na starcie
2. dot. p-kt g. (za każdy dzień osobno) - tzn., że wpisuję datę dla każdego pacjenta np. 01.03.2010-01.03-2010 itd., ale przecież w opiece  długoterminowej trzeba odbyć co najmniej 4 wizyty w tygodniu, a liczone są osobodni za cały miesiąc - chyba, że coś pokręciłem

Pozdrawiam, dziękuję za "już" i proszę o "więcej"
KRZYSZTOF

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: Prośba o miniporadnik wprowadzania i rozliczania SPO opieki długoterminowej
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 19, 2010, 22:22:17 pm »
b. Zlecenie (dane ze skierowania: data, nr umowy jednostki kierującej, regon, nr prawa wykonywania zawodu pielęgniarki)
Miało być pewnie lekarza? Na podstawie skierowania/zlecenia z załącznika nr 4 do zarządzenia 84/2009

I mam jeszcze jedną wątpliwość, czy na pewno:
d. Miniterialny kod świadczenia: 16.6 (2)

bo to są osobodni, a wg rozporządzenia:
§ 3.  ust. 1 pkt. 8, gdy
liczbę dni lub osobodni, w których udzielano świadczenia zdrowotnego ? w przypadku gdy jednostką statystyczną, o której mowa w pkt 2, jest osoba leczona, cykl leczenia lub sesja;

i związku z tym czy nie będzie bardziej odpowiedni to kod: 16.11 i w takim wypadku jeszcze było by trzeba wpisać liczbę dni leczenia. Zresztą powinieneś się przekonać czy kod jest dobry -> http://www.nfz-szczecin.pl/n-1063-2.htm

Sam do końca nie jestem przekonany. Spotkałem się też z kodem 16.8.

Krzysztof:

Ad. 1
Obecnie to pole w programie ma znaczenie historyczne i dane nie są przekazywane w raportach statystycznych do NFZ, więc nie trzeba tego pola uzupełniać. Jednostka kierująca jest obecnie identyfikowana jest przez NFZ za pomocą numeru REGON lub numeru księgi rejestrowej RZOZ.

Ad. 2
Chodzi o sposób rejestrowania pozycji rozliczeniowych (produktów jednostkowych), w tym wypadku osobodni.
Są dwa sposoby:

   Cały miesiąc jako jedna pozycja rozliczeniowa(produkt jednostkowy):

5.15.00.0000089 data wykonania od 1 do 31 marca, krotność 31

          Lub każdy osobodzień jako oddzielna pozycja rozliczeniowa (produkt jednostkowy):

5.15.00.0000089 data wykonania od 1 do 1, krotność 1
5.15.00.0000089 data wykonania od 2 do 2, krotność 1
5.15.00.0000089 data wykonania od 3 do 3, krotność 1
?
5.15.00.0000089 data wykonania od 31 do 31, krotność 1

Wszystko zależy od konkretnego OWNNFZ co ustawił w pliku umowy elektronicznej. W zależności co jest zawarte w elemencie schemat-krot: KC (sposób pierwszy) czy K1 (sposób drógi) .


Różne mogą być też sposób dodawania kolejnych pozycji rozliczeniowych (produktów jednostkowych: osobodni)  za następne miesiące (np. kwiecień):

Sposób 1:
Edycja świadczenia [F4] marcowego i dopisywanie do świadczenia (kontaktu) istniejącego już (marcowego) pozycji rozliczeniowych (produktów jednostkowych: osobodni) . W tym wypadku należy także edytować także datę zakończenia udzielenia świadczenia czyli od 1.03.2010 do 30.04.2010.

Sposób 2:
Edycja świadczenia marcowego [F4] i dodanie nowego kontaktu za pomocą przycisku [AF2] dodaj świadczenie.

Sposób 3:
Dodawanie nowego świadczenia (epizod) za każdy miesiąc.

Wszystkie sposoby nie będą generowały korekt rachunków za poprzednie miesiące.

Jeśli ktoś będzie używał do rozliczeń modułu rehabilitacja to każdy osobodzień będzie w oddzielnym zestawie świadczeń (epizodzie).
« Ostatnia zmiana: Marca 19, 2010, 22:53:03 pm wysłana przez Bartosz »
Pozdrawiam
Bartosz

Offline Sagito

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Pomógł? 2
Odp: Prośba o miniporadnik wprowadzania i rozliczania SPO opieki długoterminowej
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 20, 2010, 08:40:01 am »
Witam

Skoro już o długoterminówce mowa to miałbym jedno pytanie. Ewidencja prowadzona jest w programie PPS. Wprowadzanie osobodni to nie problem bo można spokojnie wprowadzić zbiorowo. Natomiast mały problem pojawia się przy wprowadzaniu wykonania statystycznego (czyli czynności pielęgnacyjnych) do tej pory można było to rozwiązać za pomocą szablonów. Natomiast odkąd NFZ weryfikuje ICD9 szablony przestały spełniać swoje zadanie ponieważ nie podpinają procedur ICD9. Czy ktoś ma jakiś szybki sposób wpisywania tych pozostałych czynności??

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: Prośba o miniporadnik wprowadzania i rozliczania SPO opieki długoterminowej
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 20, 2010, 14:40:34 pm »
Produktom jednostkowym w szablonach także można podpiąć procedury medyczne ICD9 ([AS] Z szablonu -> [F4] Popraw / szablon -> [F4] Popraw / produkt jednostkowy w szablonie -> [CF2] Dodaj / procedurę ICD9).

Ogólnie mamy trzy możliwości: szablony, excel i moduł rehabilitacja.
Pozdrawiam
Bartosz

Offline KRZYSZTOF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Pomógł? 0
  • MAZOWIECKI OW
Odp: Prośba o miniporadnik wprowadzania i rozliczania SPO opieki długoterminowej
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 20, 2010, 15:53:09 pm »
Bartosz:
z wielkim szacunkiem czytam Twoje wyjaśnienia i podziwiam znajomość wielu tematów "od podszewki".
Dziękuję za wyjaśnienia.

Kolejna zagwozdka:
1. pacjent umiera np. 14 marca, więc od 15 marca można przyjąć nowego; czy jest jakaś specjalna procedura co do niepełnych (niecałomiesięcznych) osobodni w miesiącu, bo ilość wszystkich pacjentów na marzec będzie 7, a nie dopuszczalnych 6.

2. czy w PPS rejestruje się jakoś (jeżeli tak, to w jaki sposób) kolejki pacjentów oczekujących w SPO opieka długoterminowa? I jak wówczas "ściągnąć", zarejestrować w PPS, takiego pacjenta z listy oczekujących na miejsce pacjenta, który właśnie umarł?


Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9317
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Prośba o miniporadnik wprowadzania i rozliczania SPO opieki długoterminowej
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 20, 2010, 17:21:23 pm »
Ad. 1 W jednym momencie będzie cały czas 6 pacjentów.

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: Prośba o miniporadnik wprowadzania i rozliczania SPO opieki długoterminowej
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 24, 2010, 21:51:49 pm »
2. czy w PPS rejestruje się jakoś (jeżeli tak, to w jaki sposób) kolejki pacjentów oczekujących w SPO opieka długoterminowa? I jak wówczas "ściągnąć", zarejestrować w PPS, takiego pacjenta z listy oczekujących na miejsce pacjenta, który właśnie umarł?

Kolejkę oczekujących prowadzimy w module rozliczenia -> rejestracje -> lista pacjentów oczekujących

Jeżeli pacjent zmarł, skreślamy pacjenta z kolejki za pomocą przycisku [F8] USUŃ, następnie podajemy datę śmierci pacjenta i wybieramy przyczynę skreślenia: zgon świadczeniobiorcy.
Pozdrawiam
Bartosz

Offline zibi

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 14
  • Wielkopolski OW
Odp: Prośba o miniporadnik wprowadzania i rozliczania SPO opieki długoterminowej
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 06, 2010, 14:36:25 pm »
Ogólnie mamy trzy możliwości: szablony, excel i moduł rehabilitacja.
Mam pytanie czy któryś z was mógłby się podzielić takim excelem - do wprowadzania danych... chodzi o taki łopatologiczny dla pielęgniarek a nie o ten szczegółowy już do importu bo to zrobiłem ale jakoś dziewczyny nieogarniają totalnie co powinny mi wpisać itp
Pozdrawiam

Offline eMCeH

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Pomógł? 2
  • Świętokrzyski OW NFZ
    • www.compumix.pl
Odp: Prośba o miniporadnik wprowadzania i rozliczania SPO opieki długoterminowej
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 06, 2010, 15:01:58 pm »
o ile mnie pamięć nie myli świadczenia do PPŚ importujesz zgodnie z plikiem rapstat.xls dostępnym w każdej instalacji PPŚ folder INFO ale... warunkiem możliwości takiego importu w opiece długoterminowej wykupienie takiej opcji w Kamsoft.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9317
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Prośba o miniporadnik wprowadzania i rozliczania SPO opieki długoterminowej
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 06, 2010, 15:51:00 pm »
ale... warunkiem możliwości takiego importu w opiece długoterminowej wykupienie takiej opcji w Kamsoft.

Do stacjonarnej opieki oczywiście.

Offline miszol

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 638
  • Pomógł? 32
  • Wielkopolski OW NFZ
Odp: Prośba o miniporadnik wprowadzania i rozliczania SPO opieki długoterminowej
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 07, 2010, 09:03:41 am »
Ogólnie mamy trzy możliwości: szablony, excel i moduł rehabilitacja.
Mam pytanie czy któryś z was mógłby się podzielić takim excelem - do wprowadzania danych... chodzi o taki łopatologiczny dla pielęgniarek a nie o ten szczegółowy już do importu bo to zrobiłem ale jakoś dziewczyny nieogarniają totalnie co powinny mi wpisać itp
Pozdrawiam

może po prostu ukryj kolumny które wypełnisz na końcu wklejając dane - nie wiem jak w SPO ale w AOS po ukryciu zbędnych kolumn mam widoczne od 8 do 12 kolumn - czyli dosyć przejrzyste

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 97
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9317 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3181 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]