collapse

Reklama


Autor Wątek: Pilotaż Profilaktyka 40 +  (Przeczytany 9107 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maja04

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 330
  • Pomógł? 5
Odp: Pilotaż Profilaktyka 40 +
« Odpowiedź #15 dnia: Lipca 21, 2021, 10:58:27 am »
odrzucał nie dlatego że POZ tylko dlatego, że niewłaściwe miejsce udzielanie świadczeń wybraliście. Pewnie wybraliście coś w stylu "Gabinet lekarza POZ" a wiadomo, że nikt w gabinecie lekarza nie będzie pobierał od pacjenta krwi. K-P OW NFZ zapewne też odrzucał tego typu oferty.


tak dokładnie

Offline Lillka

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Pomógł? 8
  • MOW NFZ
Odp: Pilotaż Profilaktyka 40 +
« Odpowiedź #16 dnia: Lipca 21, 2021, 12:32:35 pm »
Przystąpiliśmy do programu od 1 lipca, choć de facto pierwszego pacjenta mieliśmy 20 lipca, ofertę PPZ puściliśmy przez poradnie specjalistyczną (usługi ambulatoryjne) i wszystko jest zaakceptowane, mamy umowę już, nawet na portalu swd. Jeśli chodzi o Gabinet Gov. - miała być specjalna nakładka do programu, niestety wciąż nie ma, wiem z NFZ, ze jest w trakcie przygotowania. Świadczenia w teorii muszą być sprawozdane do P1 jako zdarzenie medyczne (od 1 lipca oblig dla wszystkich) w ciagu max 48h, ale w obecnej sytuacji mamy informację (MOW NFZ), że będą rozliczane wstecz bez znaczenia na termin przekazania. Są naciski na Centrale NFZ, żeby zorganizowali jakieś szkolenie z zakresu obsługi technicznej pacjenta programu. Nasz dostawca niestety ociąga się z realizacją rozporządzenia o ZM więc nie przekazujemy nic, toteż na IKP pacjent nie zobaczy na chwilę obecną wyników  :-\  NFZ jak zwykle też nie jest przygotowany do realizacji programu ... więc partyzantka ...  :o

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Pilotaż Profilaktyka 40 +
« Odpowiedź #17 dnia: Lipca 21, 2021, 20:35:46 pm »
Lillka, bardzo dziękuję za podzielenie się doświadczeniem i wiedzą.
Chyba jeszcze żaden dostawca do P1 nie przekazuje tych wyników tak trzeba bo chyba sam CeZ jeszcze nie wie jak trzeba :)
Nie wiem jak wynikami badań z pilotażu 40+, ale my przesyłamy nie tylko same zdarzenia medyczne do P1, ale całą dokumentację medyczną. Niestety o ile na IKP widać ZM to jeżeli chcemy pobrać/zobaczyć EDM to wyskakuje błąd. Oczywiście tą samą EDM inny podmiot medyczny może bez problemu zobaczyć. Wniosek z tego jest taki, że pacjenci nadal nie mają dostępu do swojej EDM przez IKP. Obawiam się więc że podobnie może być z wynikami badań wykonanych w ramach pilotażu 40+.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Pilotaż Profilaktyka 40 +
« Odpowiedź #18 dnia: Lipca 21, 2021, 23:20:35 pm »
[...]bo inaczej to chyba pracownik przychodni musiałby "przeklepywać" wyniki badań otrzymane z laboratorium, zgadza się Sorn?
Właśnie nie do końca. Na początku też myślałem, że wystarczy skan wyniku dołączony do wizyty lub powiązanie wyniku, który wrócił z laboratorium i wygenerowanie z tej wizyty HZiCh (w ankiecie jest pytanie czy można udostępnić wynik pacjentowi poprzez system P1). Niestety CeZ wymyślił coś zupełnie innego i każde badanie musi być raportowane osobno i nie może to też być wynik przepisany przez pracownika przychodni. Raport z wykonanych badań może zrobić tylko laboratorium a wynik musi być podpisane przez diagnostę. Z tego wynika, że potrzebny jest wynik w formacie HL7CDA przesłany przez laboratorium i odesłany do systemu medycznego poprzez OSOZ/HL7.


Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Pilotaż Profilaktyka 40 +
« Odpowiedź #19 dnia: Lipca 21, 2021, 23:35:45 pm »
Przystąpiliśmy do programu od 1 lipca, choć de facto pierwszego pacjenta mieliśmy 20 lipca, ofertę PPZ puściliśmy przez poradnie specjalistyczną (usługi ambulatoryjne) i wszystko jest zaakceptowane, mamy umowę już, nawet na portalu swd. Jeśli chodzi o Gabinet Gov. - miała być specjalna nakładka do programu, niestety wciąż nie ma, wiem z NFZ, ze jest w trakcie przygotowania. Świadczenia w teorii muszą być sprawozdane do P1 jako zdarzenie medyczne (od 1 lipca oblig dla wszystkich) w ciagu max 48h, ale w obecnej sytuacji mamy informację (MOW NFZ), że będą rozliczane wstecz bez znaczenia na termin przekazania. Są naciski na Centrale NFZ, żeby zorganizowali jakieś szkolenie z zakresu obsługi technicznej pacjenta programu. Nasz dostawca niestety ociąga się z realizacją rozporządzenia o ZM więc nie przekazujemy nic, toteż na IKP pacjent nie zobaczy na chwilę obecną wyników  :-\  NFZ jak zwykle też nie jest przygotowany do realizacji programu ... więc partyzantka ...  :o
CeZ takie informacje podobno przekazywał do NFZ i do świadczeniodawców, żeby "robić na zeszyt, a dośle się później". Jednak P1 jest tak skonfigurowane (zgodnie z przepisami prawa), że nie akceptuje dokumentów po upływie 48h. Więc nie wiadomo jak to będzie wyglądało w praktyce, czy zniosą ograniczenie czy nie (swoją drogą ograniczenie zupełnie bez sensu). Nawet w pilotażu gdy z ich winy nie przechodziła rejestracja dokumentów i ZM to nie pozwalali ich dosłać po terminie.
Może się to skończyć tym, że te badania zostaną sfinansowane przez świadczeniodawców a NFZ nie zapłaci bo nie będzie sprawozdawczości w P1 - co jest wymogiem umowy. Zapowiada się ciekawie ;)

Offline Lillka

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Pomógł? 8
  • MOW NFZ
Odp: Pilotaż Profilaktyka 40 +
« Odpowiedź #20 dnia: Lipca 22, 2021, 08:07:22 am »
z tego co wiem, blokada ma być ściągnięta (ta 48h), dlatego będzie można przekazywać dane wstecz
« Ostatnia zmiana: Lipca 22, 2021, 08:12:47 am wysłana przez Lillka »

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Pilotaż Profilaktyka 40 +
« Odpowiedź #21 dnia: Lipca 22, 2021, 09:01:22 am »
[...]bo inaczej to chyba pracownik przychodni musiałby "przeklepywać" wyniki badań otrzymane z laboratorium, zgadza się Sorn?
Właśnie nie do końca. Na początku też myślałem, że wystarczy skan wyniku dołączony do wizyty lub powiązanie wyniku, który wrócił z laboratorium i wygenerowanie z tej wizyty HZiCh (w ankiecie jest pytanie czy można udostępnić wynik pacjentowi poprzez system P1). Niestety CeZ wymyślił coś zupełnie innego i każde badanie musi być raportowane osobno i nie może to też być wynik przepisany przez pracownika przychodni. Raport z wykonanych badań może zrobić tylko laboratorium a wynik musi być podpisane przez diagnostę. Z tego wynika, że potrzebny jest wynik w formacie HL7CDA przesłany przez laboratorium i odesłany do systemu medycznego poprzez OSOZ/HL7.

Doszły mnie już wcześniej słuchy, że kamsoftowy soft dla laboratoriów (chyba solab) tworzy jeden dokument dla każdego wyniku, czyli tak jak do tej pory dostawaliśmy z laboratorium wyniki wszystkich zleconych badań na jednej kartce (oraz pobierane za pomocą osoz z automatu do someda), to teraz jeżeli chcielibyśmy pobrać te same wyniki z P1, to lekarz musiałby pobierać pojedynczo wynik dla każdego zleconego badania. To dla mnie jakaś masakra i myślałem, że Kamsoft jest nadgorliwy, ale z tego co piszesz to może jednak implementują dokładnie to czego wymagają przepisy albo wytyczne CeZ.

Tak sobie myślę, że skoro w KS-SOMED mamy możliwość zapisania EDM pobranej z P1 w formie .xml w formacie HL7CDA (taki plik zawiera też info o podpisach), to KS-SOMED umożliwi załączanie takiego pliku z innych źródeł. Można się np. umówić z laboratorium, że będą przesyłać zaszyfrowane pliki np. na maila, ale to oczywiście masę dodatkowej czasochłonnej i wg mnie bezsensownej roboty.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Pilotaż Profilaktyka 40 +
« Odpowiedź #22 dnia: Lipca 22, 2021, 15:17:36 pm »
Doszły mnie już wcześniej słuchy, że kamsoftowy soft dla laboratoriów (chyba solab) tworzy jeden dokument dla każdego wyniku, czyli tak jak do tej pory dostawaliśmy z laboratorium wyniki wszystkich zleconych badań na jednej kartce (oraz pobierane za pomocą osoz z automatu do someda), to teraz jeżeli chcielibyśmy pobrać te same wyniki z P1, to lekarz musiałby pobierać pojedynczo wynik dla każdego zleconego badania. To dla mnie jakaś masakra i myślałem, że Kamsoft jest nadgorliwy, ale z tego co piszesz to może jednak implementują dokładnie to czego wymagają przepisy albo wytyczne CeZ.
To bardziej dla elektronicznej wymiany danych. Myślę, że wynik w formacie pliku pdf nadal jest możliwy (nawet podpisany przez diagnostę certyfikatem). Nic nie stoi na przeszkodzie aby tworzyć 2 dokumenty, jeden dla P1 a drugi dla pacjenta, który będzie przyjazny dla oka.
Równie dobrze może powstać plik pdf dowiązany do dokumentu HL7CDA i wyświetlany w jego wnętrzu. Nad takim rozwiązaniem pracuje jedna z firm ale mają jakieś problemy z komunikacją po HL7 z Somedem i poprawnym przekazaniem dokumentu więc są różne podejścia.

Tak na prawdę do poprawnego wyświetlenia się dokumentu HL7CDA potrzebne są dwa pliki. Jeden to xml zawierający dane źródłowe i podpis a drugi to szablon prezentacji. Sam XML nie wygląda specjalnie atrakcyjnie. Oficjalne szablony są wydane przez CeZ i dołączone do aplikacji aby poprawnie je wyświetlać.
Można to łatwo sprawdzić zapisując HZiCh z Somedu na dysk. Nie zobaczysz takiego samego dokumentu jak w Somed po otwarciu go w IE. Potrzeba położyć koło niego plik szablonu w odpowiedniej wersji (wersja wskazana jest w treści pliku). Dopiero gdy szablon będzie dostępny to plik poprawnie otworzy się w IE.

Jeszce nie widziałem jak Somed wyświetla wyniki otrzymane w formacie HL7CDA ale podobno Diagnostyka pracuje nad integracją w tym zakresie. Więc może będzie niedługo okazja. Mam nadzieję, że będzie to wyglądało jako tako i somed będzie prezentował sam wynik lekarzowi a nie cały dokument ze wszystkimi nagłówkami i pozwoli osobno wyświetlić pełny wynik z informacja o podpisie. Czas pokarze.

Tak sobie myślę, że skoro w KS-SOMED mamy możliwość zapisania EDM pobranej z P1 w formie .xml w formacie HL7CDA (taki plik zawiera też info o podpisach), to KS-SOMED umożliwi załączanie takiego pliku z innych źródeł. Można się np. umówić z laboratorium, że będą przesyłać zaszyfrowane pliki np. na maila, ale to oczywiście masę dodatkowej czasochłonnej i wg mnie bezsensownej roboty.
Mówisz o imporcie wyniku. Takie rozwiązanie może będzie ok dla małego POZ ale w dużej placówce sobie tego nie wyobrażam. Tak jak piszesz, będzie masa bezsensownej roboty. Zawsze też może się zdarzyć, że ktoś pomyli pliki i zaimportuje nie ten plik. Lepsza jest w tym zakresie integracja po HL7. Skierowania i wyniki wędrują bezpośrednio pomiędzy podmiotami. To chyba najbardziej niezawodne rozwiązanie.


Jeśli chodzi o Gabinet Gov. - miała być specjalna nakładka do programu, niestety wciąż nie ma, wiem z NFZ, ze jest w trakcie przygotowania.
Jest to bardzo ciekawe co piszesz. Do tego gabinet.gov.pl musiałby się zintegrować po HL7 z laboratoriami w Polsce. Inaczej nie dostaniesz wyniku badania.
Chyba, że tutaj nagle będzie wystarczyło, ze wynik zarejestruje laboratorium i nie będzie potrzeby robienia tego z systemu dziedzinowego. Wtedy w ogóle powinien rozwiązać się obecny problem z raportowaniem wyników badań 40+ do P1 z systemów dziedzinowych.
Obecnie CeZ stoi na stanowisku, że wyniki badań ma odsyłać zlecający a nie podwykonawca. Czyli przykładowo wynik badania USG sprawozdajesz do P1 sam jeżeli wykonane zostało na zlecenie wewnętrzne. Jeżeli zlecił Ci je lekarz zewnętrzny z którym masz umowę na podwykonawstwo to temu lekarzowi musisz dostarczyć w jakiś sposób wynik badania w formacie HL7CDA ale samemu nie raportować do P1. To ten lekarz ma obowiązek zaraportować do P1. Więc kolejna ciekawostka jak to chcą zaimplementować w gabinet.gov.pl

Offline moniazaba

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Pomógł? 5
Odp: Pilotaż Profilaktyka 40 +
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpnia 03, 2021, 17:48:55 pm »
Czy ktoś próbował startować do programu później niż od 1 lipca ?
Próbuję przygotować wniosek od 9 sierpnia, ale pojawiają się błędy:
zakres dat umowy podwykonawstwa 15.07 wykracza poza zakres dat postępowania 1.07 do 31.12.2021.
personel też z błędami, nie może być później niż od 1 lipca.

Zakresu dat postępowania nie da się zmienić. Jak sobie poradziliście ?
Monika

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Pilotaż Profilaktyka 40 +
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpnia 03, 2021, 18:54:42 pm »
Zakres dat zmienia się podczas tworzenia oferty zanim zakresy się wybierze.
Profil też generuje się na dzień od kiedy ta oferta ma być.

Offline moniazaba

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Pomógł? 5
Odp: Pilotaż Profilaktyka 40 +
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpnia 03, 2021, 19:01:45 pm »
W POZ można zmienić zakres dat. Tutaj nie ma takiej możliwości, przycisk edycja nie jest aktywny.
Chyba że tego nie widzę  :(
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 03, 2021, 19:03:18 pm wysłana przez moniazaba »
Monika

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Pilotaż Profilaktyka 40 +
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpnia 03, 2021, 20:11:32 pm »
Ależ oczywiście że można.
Robisz dodaj ofertę, wskazujesz zapytanie i dajesz ok. Następnie zanim dodasz zakres to ciśniejsz popraw i zmieniasz daty.

Offline moniazaba

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Pomógł? 5
Odp: Pilotaż Profilaktyka 40 +
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpnia 03, 2021, 21:11:13 pm »
Nie dodałam wniosku.
w załączeniu zdjęcie.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 03, 2021, 21:19:58 pm wysłana przez moniazaba »
Monika

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9290
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Pilotaż Profilaktyka 40 +
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpnia 03, 2021, 21:21:40 pm »
Dla mnie czarna magia. U mnie w NFZ-KO idzie to zrobić. Chyba ktoś inny musi się wypowiedzieć.

Offline moniazaba

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 349
  • Pomógł? 5
Odp: Pilotaż Profilaktyka 40 +
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpnia 03, 2021, 21:27:07 pm »
Dla mnie czarna magia. U mnie w NFZ-KO idzie to zrobić. Chyba ktoś inny musi się wypowiedzieć.

Dziękuję  :)
Monika

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 96
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 3
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]