collapse

Reklama


Autor Wątek: Raportowanie badań w POZ  (Przeczytany 151998 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline graszka

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 7
  • Pomógł? 0
Raportowanie badań w POZ
« dnia: Marca 27, 2015, 08:03:54 am »
Witam

Gdzie mogę znaleźć wykaz badań wykonywanych w związku z z diagnozowaniem cukrzycy lub przewlekłej choroby układu krążenia  o których mowa w tabeli 12  załącznika nr 3 i i badań wykonanych w związku z diagnozowaniem innych schorzeń w tabeli 17 załącznika 3. Szukam w Dz.U.z 2013 poz 1447 i nic takiego nie mogę znaleźć, a chciałabym wiedzieć jakie to konkretnie badanie, będą potrzebne do sprawozdawczości do NFZ

Offline Edward_B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2935
  • Pomógł? 154
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 27, 2015, 08:13:40 am »
Chyba to lekarz decyduje na jakie badania kieruje, a one są w słowniku:
http://www2.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/slowniki,6640.html
Edward z Kętrzyna

Offline graszka

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 7
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 27, 2015, 08:35:28 am »
Zgadzam się. Ale dlaczego powołują się na tabelę 12 i 17 załącznika nr 3 w Dz.U. z 2013  poz.1447, skoro takiej tabeli o takich numerach w ogóle nie uświadczysz  :(

Offline Edward_B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2935
  • Pomógł? 154
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 27, 2015, 08:52:44 am »
Właśnie wczoraj starałem się to rozszyfrować, mocno jest to zakręcone i ciężko znaleźć, ale wydaje mi się, że powinno być tak:
sprawozdawać trzeba będzie po raz pierwszy (obowiązkowo) od IV.2015 w terminie do 20 maja indywidulanie (PESEL-owo) przy kodowaniu ICD10 z tabeli 12 - tj.

Cukrzyca od E10-E14
Choroby układu krążenia
od I10-I15 - nadciśnienie
od I20-I25 - choroba niedokrwienna serca
od I26-I28 - Zespół sercowo-płucny i choroby krążenia płucnego
od I30-I52 - inne choroby serca
od I60-I69 - choroby naczyń muzgowych
od I70-I79 - choroby tętnic, tętniczek i naczyń włosowatych

Oraz badania wykonane (tu będzie można wybrać formę sprawozdania -zbiorczo lub indywid):

    badanie ultrasonograficzne: Tarczycy i przytarczycy; slinianek; piersi; nerek, moczowodów, pęcherza moczowego; brzucha i przestrzeni zaotrzewnej; węzłów chłonnych; moszny, w tym jąder i najądrzy,
    zdjęcie radiologiczne: kończyn w projekcji AP i bocznej; kręgosłupa (odcinkowe) w projekcji AP i bocznej; kręgosłupa (cały kręgosłup) w projekcji AP i bocznej; miednicy w projekcji AP i bocznej;klatki piersiowej w projekcji AP i bocznej;czaszki; zatok; przeglądowe jamy brzusznej,
    Spirometria
    Badanie biochemiczne i immunoche. w surowicy krwi: PSA; FT3; FT4; proteinogram; TSH; HBs-AgHBs,
    Badanie kału- krew utajona - metodą immunochemiczną

Wszystkie pozostałe komunikatem zbiorczym ZBPOZ
Edward z Kętrzyna

Offline skopczyp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 645
  • Pomógł? 37
  • SZOI
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 27, 2015, 08:55:56 am »
Jest w rozporządzeniu zmieniającym   Dz.U.2014.1986
 


Offline Zdrowy

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 2
  • Mazowiecki OW
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 27, 2015, 09:23:41 am »
Zgadzam się. Ale dlaczego powołują się na tabelę 12 i 17 załącznika nr 3 w Dz.U. z 2013  poz.1447, skoro takiej tabeli o takich numerach w ogóle nie uświadczysz  :(
Jak poszukasz, to uświadczysz, o tutaj (13 i 14 strona):
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2014/1986/1

Offline graszka

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 7
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 27, 2015, 10:17:53 am »
dzięki, uświadczyłam  :)

Offline graszka

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 7
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 27, 2015, 13:41:15 pm »
czyli, obowiązkowa sprawozdawczość indywidualna tylko dla badań z tabeli nr 12

Offline Zdrowy

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 2
  • Mazowiecki OW
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 30, 2015, 10:20:06 am »
Czy żeby otrzymać wyższą stawkę za indywidualne sprawozdawania procedur trzeba formalnie deklarować w NFZ, że się wybiera ten sposób raportowania?

Offline logger

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 30, 2015, 19:17:13 pm »
Witam.
Mam parę wątpliwości co do wpisywania i sprawozdawczości od 01.04.2015 r.
Wyżej zostały podane linki do aktów prawnych wraz z komentarzem kolegów.
Ale jak te raportowanie ma wyglądać od strony KSPPSa?

1. Co wpisuje się jako datę kodu icd9? Datę kiedy:
 1a) lekarz zlecił badanie (czyli data tożsama z datą wizyty) ?
 1b) czy może datę realnego wykonania badania ?

2. Jeśli wariant 1a) to ten pkt. 2 nieaktualny.
Jeśli wariant 1b) - a podejrzewam, że to właśnie o datę realnego wykonania chodzi - to powstają pytania następne:
 2a) Jak wymusić na pacjencie przyniesienie badania?
 2b) Jak to raportować? Dam przykład: facet przychodzi 30 kwietnia. Ma jakieś rozpoznanie I10, do którego trzeba od 01.04 raportować badania. Lekarz wysyła go na badanie, którego wynik odebrał 10 maja.
Czyli mamy miesiąc wizyty kwiecień, badania maj.

Załóżmy, że ta 1 wizyta była w POZ. Jak puścić raport stytystyczny? Będą 2 raporty dla tego samego pacjenta: 1-szy *.swx z kodem icd-10 I10 bez badania z datą 30 kwietnia, drugi z kodem icd-10 (no właśnie - jakim? Jaki kod się wstawia gdy pacjent styka się ze służbą zdrowia w celu dostarczenia wyników) i tutaj data 10 maj + kod(y) icd9?

Zarzućcie z łaski swojej jakimś przykładem albo odnieście się do powyższego.

Dla mnie tu nic nie jest doprecyzowane. Pozdrawiam

Offline Grzegorz0101

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Pomógł? 5
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 30, 2015, 19:41:29 pm »
Dla mnie to w ogóle jest niedopracowane i jak się na to wszystko patrzy to się rzygać chce. Lekarz już mi powiedział, że chce ograniczyć pracę do minimum i pomimo masy badań (grubo powyżej średniej) w czterech literach ma ew. wyższą stawkę (jak mu pokazałem ten słownik z gwiazdkami). Wyniki badań u podwykonawców przychodzą tylko w wersji "papierowej" więc już i tak dużo zamieszania będzie z tymi badaniami w związku z diagnozowaniem cukrzycy lub przewlekłej choroby układu krążenia. I zamiast leczyć myśl czy nie był już wprowadzony peselowo i nie należy go liczyć w zbiorczym bądź indywidualnie (jak ktoś tak będzie robił). Ja tam to ogólnie widzę czarno i sądzę, że przy ew. kontroli to ani kontrolujący do końca nie będzie wiedział co i jak, ani świadczeniodawca. Skoro przy kolejkach oczekujących są dane z kosmosu to tutaj też nie będzie się do końca pokrywać z rzeczywistością. Coraz większy syf się robi ze sprawozdawczością. Strach pomyśleć jakie absurdy jeszcze wynajdą...

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 30, 2015, 19:46:18 pm »
Zależy o czym dokładnie mówisz: badania ICD9 związane z DILO czy badania "normalne" POZ raportowane 10-znakowymi kodami.
Te pierwsze idą raportem swx jako kody ICD9 z datą wizyty. A reszta badań idzie specjalnym nowym raportem wysyłanym do 20 dnia za poprzedni miesiąc, z datami (prawdopodobnie) otrzymania wyników bez klikanych ewusiów.
Jak coś pokręciłem to mnie poprawcie :D

Offline Edward_B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2935
  • Pomógł? 154
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 30, 2015, 19:54:30 pm »
A gdzie jest ten niby nowy, specjalny raport :-(
Edward z Kętrzyna

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 30, 2015, 20:04:27 pm »
A gdzie jest ten niby nowy, specjalny raport :-(
Ano będzie, do 20 trzeba puszczać to pewnie 19 się pojawi.
A i zapomniałem: za styczeń-marzec wszyscy robią zbiorczy z badań a później co kwartał tylko ci co nie schylają się po 2 złocisze.

Offline logger

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań w POZ
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 30, 2015, 22:35:01 pm »
Ooo :) A to żeś mnie zaskoczył. Mówisz, że nowy raport, całkowicie nowy typ?
Hmm, a wiesz, na to nie wpadłem bo mi tylko chodzi po głowie raport zbiorczy albo raport SWX.
Ale rzeczywiście, chyba coś musi być narzeczy, bo skoro są 2 terminy składania: SWX do 7 dnia po miesiącu rozliczanym a tutaj dają do 20 dnia - w samej rzeczy - może i będzie 2-gi raport.

UWAGA! Naciskajcie laboratoria z którymi współpracujecie (to jest w ich interesie), żeby dawały zestawienia pełne, czyli: pesel, nazwisko, imię, typ badania - najlepiej z kodem icd9 - datą wykonania jak i zlecenia. Przed pisaniem tego posta wyżej nie miałem info, porozmawiałem z lekarzami jak to jest do tej pory, te wszystkie dane są na papierze ale teraz dodatkowo laboratorium będzie dawać w formie elektronicznej.

Trza będzie po prostu zaimportować do KSPPSa albo samemu tworzyć XML'a, pakować ZIPem, nadać odpowiednie rozszerzenie pliku i heja na SZOI. Przecież tutaj żadnych zwrotek nie będzie.

Jeśli tak będzie jak myślę to extra - na przysłowiowe 5 minut roboty miesięcznie. Wtedy czy raportować resztę badań zbiorzym czy szczegółowo - wiadomo, że szczegółowo - więcej płacą i robota automatyczna.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 103
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 6
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]