collapse

Reklama


Autor Wątek: częste restarty Firebird, Error Code 401  (Przeczytany 22818 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3280
  • Pomógł? 108
Odp: częste restarty Firebird, Error Code 401
« Odpowiedź #30 dnia: Lutego 20, 2013, 18:18:41 pm »
Ja przed tym wpisuję jeszcze (FB 2.5)
gfix -shut single -force 20 -user sysdba -password masterkey kspps.fdb

W drugą stronę nie trzeba. gbak sam przestawia w tryb normal.

rozumiem, że to blokuje możliwość podłączania się klientów do bazy
ja zamiast tego blokuje port 3050 na firewallu i ewentualnie robię restart bazy FB jak już nie ma żadnych klientów

pozdrawiam

Offline Jose

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Pomógł? 0
Odp: częste restarty Firebird, Error Code 401
« Odpowiedź #31 dnia: Lutego 22, 2013, 15:39:09 pm »

Cytuj
4) Nie jestem przekonany do przejścia na 2.5 - z postów na forum widać, że to nie rozwiązuje tego typu problemów, zatem ryzyko przy upgradzie bazy chyba nie warte zachodu

FB 2.5 problemu z UDF nie rozwiązuje ale chodzi dobrze! jeżeli tylko poprawnie się zmigruje bazę to nie ma później z tym problemów

Czyli z przejścia na FB 2.5 nie będzie więcej problemów? Wcześniej widziałem kilka postów gdzie użytkownicy forum żałowali migracji, ale być może właśnie ze względu na niepoprawnie wykonaną migrację ;)

Cytuj
Cytuj
5) Guardian rozumiem tylko nadzoruje czy usługa chodzi i jeśli nie to ją podnosi? Guardian w ogóle mam odinstalowany ale problem był kiedy guardian był zainstalowany i tak samo jest gdy usługe guardiana usunąłem. Poprawiło się tylko to, że Windows zawsze restartuje Firebirda pomyślnie tj. gdy zobacze błąd error code 401 na końcówkach, loguje się na serwer i usługa jest uruchomina za każdym razem. gdy Guarian się opiekował usługą FB to czasem była uruchomiona podczas błędu a czasem nie(więc wystąpienie błędu całkowicie normalne)
nie znam się na tym na tyle.. ale skoro z jakiegoś powodu Guardian dla SuperServer powstał to coś musi być na rzeczy.. dla Classic Server go nie ma i standardowa obsługa usług z windowsa "opiekuje" się serwerem bazy

z tego co kojarze ze strony FireBird to Guardian powstał , gdy FB działał tylko jako aplikacja, oraz dla Linuxa - Windows potrafi nadzorować usługi - Classic Server jest chyba najlepszym przykładem że Guardian nie jest niezbędny ;)

Cytuj
Cytuj
czy ktoś oprócz problem próbował Oracle XE 11g? Czy w ogóle ktoś na forum korzysta z KS PPS na Oracle ?

nie jestem pewny czy 11g jest już wspierane w PPSie (coś kojarzę, że ktoś na forum zamieścił odpowiedź Kamsoftu, że Somed jeszcze nie wspiera)
natomiast na 10g na pewno jest kilku świadczeniodawców na forum

W mailu z 08.02 na moje pytanie(zadane zresztą 2. albo 3. raz) "Czy KS-PPS obsługuje bazę danych Oracle XE 11g?" dostałem odpowiedź:

Jest możliwość przejścia na Oracle XE - proszę się w sprawie migracji kontaktować z najbliższym oddziałem KAMSOFT lub z autoryzowanym partnerem KAMSOFT (lista dostępna na naszej stronie internetowej KAMSOFT.pl> Partnerzy> Jestem klientem - szukam partnera.

Wcześniej w rozmowie telefonicznej z tego co kojarze potwierdzono że PPS obsługuje Oracle 11g, ale nie byli pewni czy darmowego XE 11g też.

Cytuj
z przestawieniem bazy w Classic Server możecie się jeszcze wstrzymać bo podobno wersja PPSa bez UDFa jest już testowana przez kilku świadczeniodawców (ale z jakim skutkiem to nie wiem)

w takim razie poczekam jeszcze ;) oby tylko szybko, porządnie i pomyślnie zakończyli testy

oczywiście rozumiem, że ClassicServer nie sprawi, że Firebird przestanie się wywalać o UDF, ale pytanie jak na końcówce wygląda rozłączenie pojedynczego klienta - czy to jest komunikat "system utracił połączenie z bazą danych" i potem bez problemu łączy się z powrotem,czy error code 401 na jednej końcówce a restart i tak całości mnie czeka?

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3280
  • Pomógł? 108
Odp: częste restarty Firebird, Error Code 401
« Odpowiedź #32 dnia: Lutego 24, 2013, 14:52:44 pm »
oczywiście rozumiem, że ClassicServer nie sprawi, że Firebird przestanie się wywalać o UDF, ale pytanie jak na końcówce wygląda rozłączenie pojedynczego klienta - czy to jest komunikat "system utracił połączenie z bazą danych" i potem bez problemu łączy się z powrotem,czy error code 401 na jednej końcówce a restart i tak całości mnie czeka?

Zależnie od wersji PPSa na której aktualnie pracuje to w logu FB pojawia się od jednego do kilkunastu wpisów o błędach połączenia dziennie.
Na stacjach klienckich już mi ludzie nie zgłaszają, że im się program wyłącza! Możliwe, że sporadycznie jest jakiś problem, że trzeba na tym kliencie wyłączyć i włączyć program ale ogólnie chodzi to dobrze.

Aaa właśnie ! Już sobie przypomniałem jaka była u mnie różnica po przejściu z FB 2.0 na 2.5 (obie jeszcze w trybie SuperServer).
100% jednak nie jestem pewny czy nie było to też spowodowane różnymi wersjami PPSa bo wtedy też jakieś duże zmiany były.
Na FB 2.0 jak się wywalał serwer FB to właśnie klienci dostawali komunikat o odłączeniu od serwera.
Za to na FB 2.5 z tego co pamiętam to jak się jeden klient wywalił (powodując restart serwera FB) to wyłączało program wszystkim klientom bez żadnego komunikatu.. W sumie to nawet lepiej nić praca na programie bez połączenia z bazą.. ale denerwujące było bardzo!
FB 2.0 i 2.5 w SuperServer z Guardianem zazwyczaj wstawały mi same po crashu.

pozdrawiam

Offline Jose

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Pomógł? 0
Odp: częste restarty Firebird, Error Code 401
« Odpowiedź #33 dnia: Lutego 25, 2013, 08:16:01 am »
Zależnie od wersji PPSa na której aktualnie pracuje to w logu FB pojawia się od jednego do kilkunastu wpisów o błędach połączenia dziennie.
Na stacjach klienckich już mi ludzie nie zgłaszają, że im się program wyłącza! Możliwe, że sporadycznie jest jakiś problem, że trzeba na tym kliencie wyłączyć i włączyć program ale ogólnie chodzi to dobrze.

W takim razie będę się przymierzał do zmiany na ClassicServer :) Rozumiem, że pozostali forumowicze pracują na SuperServer, odbierają telefony i cierpliwie restartują usługę FB?

Cytuj
Aaa właśnie ! Już sobie przypomniałem jaka była u mnie różnica po przejściu z FB 2.0 na 2.5 (obie jeszcze w trybie SuperServer).
100% jednak nie jestem pewny czy nie było to też spowodowane różnymi wersjami PPSa bo wtedy też jakieś duże zmiany były.
Na FB 2.0 jak się wywalał serwer FB to właśnie klienci dostawali komunikat o odłączeniu od serwera.
Za to na FB 2.5 z tego co pamiętam to jak się jeden klient wywalił (powodując restart serwera FB) to wyłączało program wszystkim klientom bez żadnego komunikatu.. W sumie to nawet lepiej nić praca na programie bez połączenia z bazą.. ale denerwujące było bardzo!
FB 2.0 i 2.5 w SuperServer z Guardianem zazwyczaj wstawały mi same po crashu.

Nie wiem czy jest to zależne od wersji FB serwera czy klienta, ale u mnie na 2.0 na końcówkach (niektóre mają klient FB 2.5)  jest komunikat "utracono połączenie z bazą" i pytanie o ponowne połączenie. przy error code oczywiście komunikat error code 401, nie można nawiązać połączenia i po naciśnięciu Ok hasło do bazy. Restart usługi FB na komputerze-serwerze, zamknięcie i ponowne włączenie KS-PPS na końcówce i działa.

pozdrawiam

Offline problem

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 126
  • Pomógł? 2
Odp: częste restarty Firebird, Error Code 401
« Odpowiedź #34 dnia: Lutego 25, 2013, 08:46:10 am »
Po przejsciu na classic server mam takie komunikaty na serwerze:

Podręczne okno aplikacji: Microsoft Visual C++ Runtime Library : Runtime Error!
Program: D:...
This application has requested the Runtime to terminate it in an unusual way.
Please contact the application's support team for more information.

PPS jest na dysku C a firebird na D. Efekt jest taki sam jak był wcześniej: Firebird się zawiesza na serwerze i odłącza wszystkich od bazy. częstotliwośc występowania błędu taka sama jak wcześniej. Ma ktoś jakiś pomysł?

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3280
  • Pomógł? 108
Odp: częste restarty Firebird, Error Code 401
« Odpowiedź #35 dnia: Lutego 25, 2013, 13:50:58 pm »
FB w jakiej wersji ? I czy podnosiłeś teraz z 2.0 na 2.5

Jak zmieniłeś tryb bazy na Classic ? Odinstalowany FB SuperServer, zainstalowałeś Classic Server, przekopiowałeś UDFa i odtworzyłeś usera PPS ?

U mnie akurat FB zainstalowany w domyślnej lokalizacji, za to wszystkie ścieżki PPSa pozmieniane po mojemu

Skoro serwer FB masz na D to musiałeś chyba ręcznie instalować. Ja zazwyczaj instaluje FB pod PPSa tym batem Kamsoftu ktory jest w instalce w katalogu Firebird2.
W nim zmieniam sobie ustawienie Super na Classic.

W takim razie będę się przymierzał do zmiany na ClassicServer :) Rozumiem, że pozostali forumowicze pracują na SuperServer, odbierają telefony i cierpliwie restartują usługę FB?

Zmiana działania bazy z Super na Classic jest odwracalna więc myślę, że można spokojnie potestować i jak się nie spodoba to wrócić do SuperServer. Oczywiście jeżeli testujesz na roboczej instalacji to fajnie by to robić w dzień jak nikt/mało kto pracuje na systemie.

Natomiast migracja z FB 2.0 na 2.5 jest już nieodwracalna i tutaj się trzeba dobrze zastanowić przed zrobieniem tego na roboczej instalacji !
Ale akurat to można sobie spokojnie na boku potestować

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lutego 25, 2013, 13:54:54 pm wysłana przez PiotrSz »

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1306
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: częste restarty Firebird, Error Code 401
« Odpowiedź #36 dnia: Lutego 25, 2013, 15:49:12 pm »
Przestałem pracować przez RDP na serwerze w PPSie i problem zniknął. Od ponad tygodnia ani jednego zatrzymania się firebirda. Wersja 2.0.x
Ciężko wywnioskować dlaczego tak się dzieje, że praca na serwerze powoduje zatrzymywanie usługi.

Offline problem

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 126
  • Pomógł? 2
Odp: częste restarty Firebird, Error Code 401
« Odpowiedź #37 dnia: Lutego 25, 2013, 19:40:44 pm »
Cytuj
FB w jakiej wersji ? I czy podnosiłeś teraz z 2.0 na 2.5
2.5.0 była a zainstalowałem 2.5.2
Cytuj
Jak zmieniłeś tryb bazy na Classic ? Odinstalowany FB SuperServer, zainstalowałeś Classic Server, przekopiowałeś UDFa i odtworzyłeś usera PPS ?
Wszystko tak, poza odtwarzaniem usera - jak i dlaczego?
Cytuj
Skoro serwer FB masz na D to musiałeś chyba ręcznie instalować
Nie, system jest na D, jakoś tak wyszło ;)
Cytuj
Przestałem pracować przez RDP na serwerze w PPSie i problem zniknął
Po prostu wyłączyć usługę, czy jakoś inaczej?
Pozdrawiam

Wyłączyłem RDP, nic nie pomogło, wróciłem do SuperServer'a. Nie mam pojęcia co wymyślić. TRAGEDIA. BTW: pracuję na serwerze przez VNC, ciekawe czy to ma znaczenie?
« Ostatnia zmiana: Lutego 26, 2013, 02:34:51 am wysłana przez problem »

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3280
  • Pomógł? 108
Odp: częste restarty Firebird, Error Code 401
« Odpowiedź #38 dnia: Lutego 26, 2013, 12:53:36 pm »
Cytuj
FB w jakiej wersji ? I czy podnosiłeś teraz z 2.0 na 2.5
2.5.0 była a zainstalowałem 2.5.2

Kamsoft nie wspiera wersji innych niż dostarczane w instalce! Wersja 2.5.2 może powodować problemy ale nie musi..

Cytuj
Cytuj
Jak zmieniłeś tryb bazy na Classic ? Odinstalowany FB SuperServer, zainstalowałeś Classic Server, przekopiowałeś UDFa i odtworzyłeś usera PPS ?
Wszystko tak, poza odtwarzaniem usera - jak i dlaczego?

jeżeli PPS Ci się w ogóle łączy do bazy to z tym problemu nie masz
PPS przy instalacji tworzy usera PPS w bazie
jak odinstalujesz serwer FB i zainstalujesz sam ręcznie to musisz odpowiednim skryptem dodać usera to FB

Cytuj
Cytuj
Przestałem pracować przez RDP na serwerze w PPSie i problem zniknął
Po prostu wyłączyć usługę, czy jakoś inaczej?
Wyłączyłem RDP, nic nie pomogło, wróciłem do SuperServer'a. Nie mam pojęcia co wymyślić. TRAGEDIA. BTW: pracuję na serwerze przez VNC, ciekawe czy to ma znaczenie?

jak pracujesz przez VNC to po co ruszasz RDP ?
RDP to takie Microsoftowe VNC (tak - wiem, że to nie to samo i działa na zupełnie innej zasadzie ale w przypadku celu jakim jest praca zdalna efekt jest podobny do VNC)

Podsumowując - masz teraz serwer FB 2.5.2 w trybie SuperServer i chodzi ok a po przełączeniu na Classic zaczyna się sypać z błędami "Microsoft Visual C++ Runtime Library : Runtime Error!" ???
Na SuperServer ten błąd nie występuje ?

pozdrawiam

Offline problem

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 126
  • Pomógł? 2
Odp: częste restarty Firebird, Error Code 401
« Odpowiedź #39 dnia: Lutego 26, 2013, 14:53:23 pm »
Cytuj
Podsumowując - masz teraz serwer FB 2.5.2 w trybie SuperServer i chodzi ok a po przełączeniu na Classic zaczyna się sypać z błędami "Microsoft Visual C++ Runtime Library : Runtime Error!" ???
Na SuperServer ten błąd nie występuje ?
Niezupełnie ok, ale jest dużo lepiej - mam teraz błąd "Usługa Firebird Server - DefaultInstance niespodziewanie zakończyła pracę. " ale znacznie rzadziej niż wczoraj ww. komunikaty. Poradnia normalnie pracuje, czas wstania nieokreślony bo uruchamianie ręczne, Guardian uruchomiony. Jak na razie "tylko" 2 błędy.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 118
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9337 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3280 Wiadomości
Michał Michał
3184 Wiadomości
karolweksler
3105 Wiadomości
09061303
3045 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1627 Wiadomości

Reklama

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]