collapse

Reklama


Autor Wątek: Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach  (Przeczytany 6460 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9299
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Cytuj
Komunikat dla Świadczeniodawców realizujących świadczenia we wszystkich rodzajach świadczeń opieki zdrowotnej w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach opieki zdrowotnej dotyczących uprawnień pacjenta, rozliczanych od dnia 1 stycznia 2013 r.

W związku z rozporządzeniem Ministra  Zdrowia z dnia 11 grudnia 2012 r. w sprawie wzorów oświadczeń o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z dnia 18 grudnia 2012 r.) oraz informacją ministerstwa dotyczącą jego stosowania w zakresie obowiązywania oświadczenia w okresie dłuższym niż jeden dzień (dzień jego podpisania) oraz zgodnie z zarządzeniem nr 103/2012/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 24 grudnia 2012 r. w sprawie określenia szczegółowych komunikatów sprawozdawczych XML dotyczących świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych przypominamy, że przekazane okresy finansowania zestawu świadczeń muszą obejmować cały okres udzielania świadczeń w ramach zestawu.
W danych dotyczących okresów finansowania może być wykazany:
dokument elektroniczny (kod autoryzacyjny) otrzymany z systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, który potwierdza prawo pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej na konkretny jeden dzień,
dokument lub oświadczenie, które potwierdzają prawo pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej na określony dokumentem okres obowiązywania (więcej niż jeden dzień). Wskazanie oświadczenia na okres dłuższy niż 1 dzień obowiązuje w ramach jednego świadczenia do momentu przekazania przez pacjenta informacji o zmianie podstawy uprawnienia. W takim przypadku konieczne jest przekazanie kolejnego oświadczenia wskazującego na inną niż poprzednia podstawa uprawnienia lub innego dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.
Przykład 1
W przypadku, gdy świadczenie trwało od 1.01 do 10.01.2013 r. wszystkie 10 dni musi być objęte przez odpowiednie okresy finansowania np.:
W przypadku codziennego korzystania z systemu eWUŚ, każdy dzień oddzielnym kodem autoryzacyjnym tj. dziesięć jednodniowych okresów finansowania z tytułem uprawnień EL (dokument elektroniczny) i dokumentem of-dokument-el wydanym na odpowiedni dzień lub
Pierwszy dzień poprzez uzyskany kod autoryzacyjny zgodnie z powyższym przykładem, natomiast od 2 do 10 dnia okres finansowania np. z tytułem uprawnień N (decyzja wójta) wraz z odpowiednim dokumentem np. of-decyzja.
Dla zestawów świadczeń rozliczanych w ramach umów na rok 2013 (również tych rozpoczętych przed 1 stycznia 2013 r.) w komunikacie sprawozdawczym XML musi być przekazany element //okres-fin-zest-swiadcz ze wskazaniem dokumentu uprawniającego (z wyjątkiem tytułów: T, RM, B, UP).
Natomiast dla świadczeń rozpoczętych przed 1.01.2013 r. w okresie od dnia rozpoczęcia świadczenia do dnia 31.12.2012 r. wymagane jest wskazanie okresu finansowania wraz z rzeczywistym tytułem uprawnień i w przypadku, gdy:
podstawą uprawnienia do świadczeń jest tytuł objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym (U) nie wymagane jest przekazanie informacji o dokumencie potwierdzającym prawo do świadczeń (analogicznie jak w roku 2012);
podstawą uprawnienia do świadczeń jest tytuł inny niż U (z wyjątkiem tytułów: T, RM, B, UP), wymagane jest wskazanie dokumentu wraz z wymaganymi danymi (odpowiednimi atrybutami opisanymi w komunikacie XML).
Przykład 2
W przypadku, gdy świadczenie trwało od 15.12.2012 r. do 10.01.2013 r. wszystkie dni muszą być objęte przez odpowiednie okresy finansowania np.:
od 15.12.2012 r. do 31.12.2012 r. okres finansowania ze wskazanym tytułem uprawnień ubezpieczony (U) bez konieczności wskazania dokumentu np. of-rmua;
od 01.01.2013 r. do 10.01.2013 r. zgodnie z przykładem 1.1 lub 1.2.
Dodatkowo w początkowym okresie wdrażania systemu eWUŚ, dla świadczeń zrealizowanych w miesiącu styczniu 2013 roku (tj. data od i do okresu finansowania zawiera się pomiędzy 01.01.2013 r. a 31.01.2013 r. ) w szczególności dla świadczeń długoterminowych rozliczanych w osobodniach na podstawie uprawnienia z tytułu ubezpieczenia (U) możliwe jest przekazanie danych tylko o typie dokumentu uprawniającego (wykazanie samego elementu z dokumentem np. „of-rmua” bez wypełniania wymaganych atrybutów np. nip, miesiąc, rok). Zasada ta obowiązuje tylko dla następujących dokumentów: of-karta, of-rmua, of-leg-ubezp, of-leg-em, of-zgloszenie, of-zaswiadczenie, of-inny, które mogą być wykazane wraz z tytułem uprawnienia ubezpieczony (U). Dla innych tytułów uprawnień obowiązujące jest wykazanie dokumentów zgodnie z komunikatem XML.
Przykład 3
W przypadku, gdy świadczenie trwało od 01.01.2013 r. do 10.01.2013 r. wszystkie dni muszą być objęte przez odpowiednie okresy finansowania np.:
od 01.01.2013 r. do 10.01.2013 r. okres finansowania ze wskazanym tytułem uprawnień ubezpieczony (U) wskazanym dokumentem np. of-rmua natomiast bez konieczności wskazania danych dokumentu tj. nip, miesiąc, rok.
Jednocześnie przypominamy, że od miesiąca lutego wymagane będzie przekazywanie dla tytułu U pełnych danych o dokumentach.

http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=9&dzialnr=1&artnr=5290
« Ostatnia zmiana: Stycznia 16, 2013, 10:28:19 am wysłana przez Paweł »

Offline frodo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 954
  • Pomógł? 29
  • Zachodniopomorskie
Odp: Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 16, 2013, 10:43:49 am »
Czyli od 1 lutego oprócz sprawdzenia w eWUŚ pacjent musi okazywać dowód ubezpieczenia- to jest jakaś paranoja

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 16, 2013, 10:45:52 am »
skąd takie wnioski?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline frodo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 954
  • Pomógł? 29
  • Zachodniopomorskie
Odp: Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 16, 2013, 10:51:15 am »
ostatnie wyboldowane zdanie

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9299
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 16, 2013, 11:00:00 am »
Bardziej chyba tyczy się to tego stwierdzenia:
Cytuj
Przykład 3
(...) np. of-rmua natomiast bez konieczności wskazania danych dokumentu tj. nip, miesiąc, rok.

Offline Monia

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 245
  • Pomógł? 3
Odp: Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 16, 2013, 11:10:58 am »
Paranoja to mało powiedziane,w takim razie po jaką cholerę ten ewuś,wszem i wobec ogłaszali ,że pacjent może przyjść do okienka tylko z peselem,absurd!!!!

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9299
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 16, 2013, 11:16:17 am »
Heh, czytanie ze zrozumieniem się kłania.

Cytuj
W danych dotyczących okresów finansowania może być wykazany:
dokument elektroniczny (kod autoryzacyjny) otrzymany z systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, który potwierdza prawo pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej na konkretny jeden dzień,

Offline dobie

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 371
  • Pomógł? 8
  • Podlasie
Odp: Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 16, 2013, 11:41:34 am »
A w przypadku Przykładu 1

Skoro produkt kontraktowy jest generowany poprzez JGP. To pewnie KSS dostosuje program by moc wpisać typ ubezpieczenia dla każdego dnia oddzielnie. Ale czy JGP rozbije pordukty na każdy dzień oddzielnie??

Czy szpital trzeba będzie wprowadzać tak jak w zakładzie rehabilitacji? - bo do tego to chyba zmierza.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9299
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 16, 2013, 11:57:33 am »
Mogę się mylić ale

Cytuj
że przekazane okresy finansowania zestawu świadczeń muszą obejmować cały okres udzielania świadczeń w ramach zestawu.

ewusie, dokumenty i inne dotyczą całego zestawu świadczeń -> czyli hospitalizacji a nie konkretnego świadczenia (grupy JGP)

Wpisane kody autoryzacji, dokumenty, poświadczenia, oświadczenia i inne muszą pokrywać swoimi datami cały okres hospitalizacji.

Offline frodo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 954
  • Pomógł? 29
  • Zachodniopomorskie
Odp: Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 16, 2013, 12:03:26 pm »
Cytuj
Przykład 3
W przypadku, gdy świadczenie trwało od 01.01.2013 r. do 10.01.2013 r. wszystkie dni muszą być objęte przez odpowiednie okresy finansowania np.:
od 01.01.2013 r. do 10.01.2013 r. okres finansowania ze wskazanym tytułem uprawnień ubezpieczony (U) wskazanym dokumentem np. of-rmua natomiast bez konieczności wskazania danych dokumentu tj. nip, miesiąc, rok.
Ale jak się nie wpisze tych dodatkowych danych to PPS nie przyjmuje tego

Offline wojciech.re

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 822
  • Pomógł? 53
  • Warmińsko-Mazurski OW NFZ
Odp: Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 16, 2013, 12:23:47 pm »
Mogę się mylić ale
Wpisane kody autoryzacji, dokumenty, poświadczenia, oświadczenia i inne muszą pokrywać swoimi datami cały okres hospitalizacji.

ja też tak uważam ale znalazłem coś takiego
http://www.youtube.com/watch?v=Nqd7Uo66d9E

nie znam tej firmy, żeby było jasne i nie wiem na ile to jest wiarygodne - ale z ich wypowiedzi wynika że np. z pobytu 10 dni bez jedengo ewusia dostaniesz 90% refundacji.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9299
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 16, 2013, 12:26:32 pm »
Jak zwykle. Pożyjemy zobaczymy :)

Najbardziej mi się to podoba:
Cytuj
Dźwięk poprzez połaczenie telefoniczne po wprowadzeniu kodu...
:D
« Ostatnia zmiana: Stycznia 16, 2013, 12:28:14 pm wysłana przez Paweł »

Offline kalilech

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Pomógł? 20
  • Mazowiecki OW NFZ
Odp: Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 16, 2013, 13:33:42 pm »
a mnie zdanie - elektroniczna weryfikacja świadczeniodawców (4m 26 s)

Offline antosia

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 57
  • Pomógł? 0
Odp: Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 16, 2013, 21:05:58 pm »
Nie wiem,czy dobrze rozumiem to w miesiącu styczniu jest taki jakiś okres karenji. Jak KAMSOFT przystosuje program ( bo teraz nie puszcza bez dat) to w styczniu jak nie mam e-WUŚ, tylko inne dokumenty,rmua, legitymacje, zaświadczenia można przesyłać świadczenia u pacjentów z tytułem U bez dat, nip,  (okres finansowania ze wskazanym tytułem uprawnień ubezpieczony (U) wskazanym dokumentem np. of-rmua natomiast bez konieczności wskazania danych dokumentu tj. nip, miesiąc, rok. Jednocześnie przypominamy, że od miesiąca lutego wymagane będzie przekazywanie dla tytułu U pełnych danych o dokumentach.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9299
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie sprawozdawania danych o świadczeniach
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 16, 2013, 21:09:39 pm »
Zacytuję sam siebie a co mi tam

Cytuj
Najtęższe umysły tego świata próbują rozwikłąć tę zagadkę. O wynikach może zostaniemy poinformowani w przyszłości.

Nie zmienia to faktu, że w programie nie mamy możliwości wpisania "niepełnych danych".

Jak KAMSOFT przystosuje program ( bo teraz nie puszcza bez dat) to w styczniu jak nie mam e-WUŚ, tylko inne dokumenty,rmua, legitymacje, zaświadczenia można przesyłać świadczenia u pacjentów z tytułem U bez dat, nip

Osobiście zakładam, że tego nie zrobi. A może...

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 77
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3074 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]