collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-PPS w sieci - sugestie  (Przeczytany 18010 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline KubaV

  • Sponsorzy Forum
  • Początkujący
  • *****
  • Wiadomości: 16
  • Pomógł? 0
KS-PPS w sieci - sugestie
« dnia: Lutego 04, 2011, 16:26:59 pm »
Witam

Nie ma już starego podziału forum, więc zamieszczam temat tutaj. W razie czego proszę o przeniesienie.

Mam w przychodni sieć jak w załączniku. Stanowiska 1-12 to instalacja "klient". Inna konfiguracja kabli/hubów itp. ze względu na konstrukcję budynku (mało gdzie można wiercić) raczej nie wchodzi w rachubę. Wszystko sobie chodziło w miarę sprawnie do czasu aż większość komputerów zaczęto używać naraz. PPS na niektórych stanowiskach potrafi zatrzymać się i trwać w radosnym "zwisie" przez parę minut.

Proszę o sugestie co można w takiej sytuacji poprawić? Jestem lekarzem, nie informatykiem, więc proszę się nie śmiać z ewentualnych bzdur. ;)
Chodzi mi szybkość działania i bezpieczeństwo.

Komputer z instalacją serwer, zamknięty w pomieszczeniu, do którego tylko ja mam klucze. (Phenom II X4 955BE + 4gb ram). Pozostałe to pentium dual core lub athlony x2. Na wszystkich jest windows 7 home premium + antywirus.
Stanowiska w rejestracji służą do zapisu pacjentów przez terminarz i obsługi deklaracji POZ. 5,6,7,8 - gabinety POZ. 9,10,11,12 - gabinety specjalistyka. Komputery spięte są w grupę domową (W jednej z rejestracji jest drukarka sieciowa). Na serwerze udostępniony jest katalog PPS do aktualizacji z wyłączeniem katalogu BAZA. Uprawnienia użytkowników dostępne w zakresie wyłącznie niezbędnym do pracy. Backupy robione codziennie na oddzielny dysk. PPS działa na Firebirdzie. (objętość bazy około 1GB).
Zaznaczam iż wyżej wspomniane "zwisy" zdarzają się przede wszystkim na komputerach 1 i 2, które są podłączone do sieci przez switch 100Mbps (pozostałe są 1000Mbps).

Czy pomóc może ewentualnie:
-zmiana dysku w serwerze na SSD?
-zmiana sprzętu w serwerza na mocniejszy?
-zmiana bazy danych na Oracle?

Wszelkie sugestie i krytyka mile widziane.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: KS-PPS w sieci - sugestie
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 04, 2011, 17:16:53 pm »
Kiedyś byłem w jednej firmie co naliczyłem więcej przełączników niż komputerów.

Skoro nie można wiercić to jest problem, bo ja bym zaczął od redukcji switchów. Ponadto spotkałem się z przypadkiem wymulania sieci gdzie kable były zarobione jak komu pasowało. Po zarobieniu zgodnie ze standardem znacznie przyspieszyło. Nawet nie sądziłem, że aż takie znaczenie to może mieć.

Offline Piotr29

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 724
  • Pomógł? 40
  • Warmińsko - Mazurski OW
Odp: KS-PPS w sieci - sugestie
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 04, 2011, 18:25:13 pm »
Ja podobnie zmniejszył bym liczbę switchy...tzn:
-odpiął switcha w gabinecie 8
-odpiął switcha w rejestracji 2
-odpiął switcha w rejestracji 1
-w gabinecie 5 też bym odpiął

Co to znaczy switch ADSL? to nie jest przypadkiem router ADSL?
Sprawdź karty sieciowe w komputerach 1 i 2.
Pozdrawiam

Piotr

Offline KubaV

  • Sponsorzy Forum
  • Początkujący
  • *****
  • Wiadomości: 16
  • Pomógł? 0
Odp: KS-PPS w sieci - sugestie
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 04, 2011, 18:54:07 pm »
Odpiąć switcha to nie jest takia prosta sprawa.
Rejestracje są piętro niżej. Żadnego dodatkowego kabla tam nie da rady podciągnąć.
Co to znaczy switch ADSL? to nie jest przypadkiem router ADSL?
Sprawdź karty sieciowe w komputerach 1 i 2.
W rejestracji 1 stoi zwykły router ADSL (tylko tam jest linia telefoniczna z netem, więc musi tam być) z wyłączonym wifi.
Karty sieciowe są ok. Próbowałem przesyłać duże pliki między komputerami i śmiga jak błyskawica w jedną i drugą. A PPS jak na złość powoli. Nigdy wcześniej nie było z nimi problemów.

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: KS-PPS w sieci - sugestie
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 04, 2011, 20:48:22 pm »
Jak masz możliwość to podmień router na jakiś inny (lepszy? droższy?) i może switch ten przy serwerze.

Offline KubaV

  • Sponsorzy Forum
  • Początkujący
  • *****
  • Wiadomości: 16
  • Pomógł? 0
Odp: KS-PPS w sieci - sugestie
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 04, 2011, 22:49:09 pm »
Jedyny możliwy w tej chwili ruch z kablami to podciągnięcie kabla telefonicznego i skrętki od 1 i 2 z rejestracji1 do pomieszczenia z serwerem. W tej chwili stoi tam switch z 8 portami, więc jest na styk.

A tak będę miał 9x rj-45 i ADSL rj-11. I teraz czym to sprawnie spiąć? Większy switch + ADSL ethernet modem? Większy switch + ADSL modem na usb podpięty do serwera?
Polecacie jakieś konkretne modele?

pozostałe switche są nie do ruszenia. Musi tak niestety zostać.

Ponadto spotkałem się z przypadkiem wymulania sieci gdzie kable były zarobione jak komu pasowało. Po zarobieniu zgodnie ze standardem znacznie przyspieszyło. Nawet nie sądziłem, że aż takie znaczenie to może mieć.
Dzięki, sprawdzę przy najbliższej okazji.

Myślicie że to wina tylko sprzętu?

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1307
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: KS-PPS w sieci - sugestie
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 04, 2011, 23:23:10 pm »
Jak możliwość to sprawdź na jakiś sensownych switchach. Te podstawowe budżetowe modele nie nadają się do pracy z więcej niż 2-3 komputery. Jaki masz system na serwerze?
 może przejrzyj logi, sprawdzaj jego obciążenie. Ja stawiam na zapchane pakietami switche.
Jak mówi mpi posprawdzaj też wszystkie wtyczki. Masz jakiś miernik do kabli rj? czasami zagięty kabel powoduje syf w sieci. Poskanuj też sieć, może ktoś jest fanem jakiegoś oprogramowania p2p czy coś takiego. Sprawdź też poleceniem netstat co i kto łączy się do serwera.

Offline KubaV

  • Sponsorzy Forum
  • Początkujący
  • *****
  • Wiadomości: 16
  • Pomógł? 0
Odp: KS-PPS w sieci - sugestie
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 05, 2011, 00:49:29 am »
Jak możliwość to sprawdź na jakiś sensownych switchach.
Nie mam za bardzo takiej możliwości. Jestem nawet skłonny zainwestować w switche, jeżeli rozwiąże to problem. Problem w tym że nie bardzo się orientuję co to jest sensowny switch. Te switche to TP-LINK TL-SG1005D i TP-LINK TL-SG1008D przy serwerze. W rejestracji 1 stoi Cerberus P6351.

Jaki masz system na serwerze?
Windows 7 Home Premium

Jak mówi mpi posprawdzaj też wszystkie wtyczki. Masz jakiś miernik do kabli rj? czasami zagięty kabel powoduje syf w sieci.
99% wtyczek zaciskałem sam i są na pewno ok. Mam tester i sprawdzałem. Wszystkie są zaciśnięte na prosto wg schematu T568B. Jedynym wyjątkiem jest kabel [switch przy serwerze <-> router w rejestracji 1]. Tam może być inaczej. Sprawdzę, możliwe że to przyczyna problemów.
Poskanuj też sieć, może ktoś jest fanem jakiegoś oprogramowania p2p czy coś takiego.Sprawdź też poleceniem netstat co i kto łączy się do serwera.
Sprawdzałem. Czysto

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1307
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: KS-PPS w sieci - sugestie
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 05, 2011, 00:55:54 am »
no tak
"Wielkość dostarczonej energii uzależniona jest również od długości kabla. Dzięki technologii Green Ethernet przełącznik TL-SG1005D stanowi ekologiczne i oszczędne rozwiązanie."

Bardzo nie pasuje mi ta opcja ;)
Sensowny? to na pewno nie 1GBit za 100złotych. Nie ma cudów. To nie może dobrze działać pod obciążeniem. Zrób taki test - podłącz do nich po 4 komputery i zacznij przesyłać tysiące małych plików. Sprawdź jak sobie radzą. O to porze więcej nie napisze nic sensowego.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: KS-PPS w sieci - sugestie
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 05, 2011, 09:53:31 am »
Zrób jeszcze taki test:

serwer, oraz gabinety 10,11 i 12 są podłączone do jednego nazwijmy go "głównego" switcha.
Porównaj jak pracują te końcówki teraz a następnie odepnij wszystko pozostałe i sprawdź czy się polepszyło.

Ponadto, skoro 1 i 2 najbardziej się mulą to spróbuj na przykład jedynkę podpiąć bezpośrednio do kabla który wpinasz do switcha nazwanego przez Ciebei ADSL.
Generalnie możesz w ten sposób zrobić ze wszystkimi switchami. Na czas testów odepnij kilka końcówek najwyżej a zamiast przełłączników niech będą stacje wpięte. Co prawda odpadnie Ci pięć końcówek ale przekonasz się czy różnica jest czy jej nie ma.
« Ostatnia zmiana: Lutego 05, 2011, 10:11:03 am wysłana przez mpi »

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3280
  • Pomógł? 108
Odp: KS-PPS w sieci - sugestie
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 05, 2011, 10:18:43 am »
Panowie - wszyscy zaczeliscie o switchach ... przeciez PPS nie generuje jakichs gigantycznych ilosci danych zeby nawet badziewny switch 1000Mbit sobie z tym nie poradzil!
mala ilosc klientow, stosunkowo mala baza, szybka siec i szybkie kompy!

Wg mnie podstawowy problem to
>>Jaki masz system na serwerze?
>Windows 7 Home Premium

no bez jaj !
przeciez to nie jest system na serwer!!!! on ma ograniczenie do 5 czy 10 (nie pamietam jak to w 7) sesji wchodzacych!
i wg mnie to jest powod "przestojow"!
kompy stoja i czekaja az je serwer wpusci (kiedy inne kompy czasowo zwolnia zasoby)

wg mnie problem nie jest w sprzecie tylko w systemie operacyjnym na serwerze!

Kuba - jezeli masz mozliwosc to zarejetruj sie na stronach M$ i sciagnij sobie triala Windows Server 2008 R2 Standard i sprobuj przez jakis tyczen-dwa na nim popracowac!
tzn wez dowolny nowy komp (ale fajnie jakby mial ze 2 dyski spiete w RAID1 na wszelki wypadek) procek niewazny, ramu 2Gb starczy
zainstaluj na nim tego Windows Servera (to jest trial na 180 dni bodajze) i na tym czystego PPSa pod serwer i przenies baze
przepnij pod to wszystkie klienty
wg mnie bedzie dzialac!

u mnie chodzi max 18 klientow na duuuzo slabszym kompie na serwerze ale wlasnie z Win Server i baza Firebird 2.5 - juz ponad 2GB danych
siec to w wiekszosci 100Mbit (tylko szkielet miedzy serwerami i rackami jest na 1000Mbit)
PPS smiga az milo, tzn z predkoscia nigdy nie bylo prolemow

za to caly czas mam problem z bledami jakimi do logow wali FB ale to juz inny watek (http://forumpps.pl/index.php?topic=3757.0)

zobacz sobie jeszcze co masz w logach FB wlasnie (firebird.log w katalogu na serwerze gdzie zainstalowany jest FB)

pozdrawiam

ps.: oczywiscie moge sie mylic ;-) kabelki i tanie switche tez potrafia narobic problemow !
« Ostatnia zmiana: Lutego 05, 2011, 10:20:37 am wysłana przez PiotrSz »

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: KS-PPS w sieci - sugestie
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 05, 2011, 10:40:55 am »
Ja się nie czepiam switcha pod względem czy jest to 1000 czy 100, tylko pod względem ich ilości.
Im więcej ich jest tym większy chaos panuje w sieci i ma to duże znaczenie.
Tak jak wspomniałem wcześniej - czy to będzie 1000 czy 100 jest dla mnie nieistotne, ponieważ nawet przy sieci bezprzewodowej da się pracować - bez rewelacji ale się da.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3280
  • Pomógł? 108
Odp: KS-PPS w sieci - sugestie
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 05, 2011, 11:05:28 am »
Ja się nie czepiam switcha pod względem czy jest to 1000 czy 100, tylko pod względem ich ilości.
Im więcej ich jest tym większy chaos panuje w sieci i ma to duże znaczenie.
Tak jak wspomniałem wcześniej - czy to będzie 1000 czy 100 jest dla mnie nieistotne, ponieważ nawet przy sieci bezprzewodowej da się pracować - bez rewelacji ale się da.

wydaje mi sie ze z taka iloscia switch jaka tam jest nie powinno byc problemow!
przeciez to sa switche! one sie ucza drogi i wysylaja dane tylko tam gdzie trzeba
switche sa podpiete w gwiazde wiec zaden z "malych" nawet nie powinien miedzy soba gadac
(no chyba ze jeszcze cos innego miedzy kompami klienckimi sie sle)

ale to tylko takie moje wywody i wcale nie musza byc prawdziwe ;-)
moja "architektura" sieci jest o wiele bardziej pokrecona i w wielu miejscach zbudowana tak
jak nie powinna byc bo sa np male switche w szeregu (tymczasowe atrapy bo nie ma kabli,
bo nie powiercone, bo nie ma czasu itd)

do Kuby jeszcze - szkoda ze wszedzie masz Windows Home :-/ teraz nawet gdybys kupil
Windows Server (czego absolutnie teraz nie zalecam!!! najpierw trial i powazne przemyslenie sprawy)
to poza poprawa dzialania PPSa nieduzo zyskasz :-/
jakbys mial na klientach Windows 7 Profesional to moglbys nimi zarzadzac z poziomu serwera!
z Win Server sa w sumie tylko 2 problemy
1-trudniejszy w instalacji i administracji niz domowe windowsy
2-cena, ale nawet nie tyle cena samego win servera co licencji dostepowych CAL bo standardowo
kupujesz system z 5 licencjami na klientow a np kolejne 10 CALi to strzelam cena w okolicach calosci
ceny systemu ..
hmm.. mozliwe ze tymczasowo problem moglby rozwiazac Windows 7 Profesional na serwerze bo on
ma wiekszy limit niz Home Premium ale to tez byloby tylko na chwilke rozwiazanie
jest jeszcze cos takiego jak Windows Server Essential bodajze - rozwiazanie tansze, okrojone
dla malych firm ale cos mi sie wydaje ze max klientow to 10 i nie da sie dokupic CALi - trzeba
przejsc na pelny Win Server

EDIT - jeszcze raz do Kuby
zamiast instalowac dla testu Win Server mozesz jeszcze zrobic wczesniej jeden test i sprobowac sobie
podniesc limit polaczen w tym Win 7 Home Premium ktory stoi na serwerze
kiedys (za czasow XP) robilem to przy uzyciu Xp Antispy http://www.xp-antispy.org/index.php/en/home
teraz znalazlem jeszcze programik http://deepxw.blogspot.com/2009/01/download-latest-version.html
ten jest dedykowany wlasnie do takiej operacji i co ciekawe ma jeszcze mozliwosc sledzenia
aktualnych wartosci czyli mozesz sobie podgladnac ile i jakich polaczem masz aktualnie na serwerze!
oczywiscie cala zabawa z limitami tylko do testow i na wlasna odpowiedzialnosc ! ;-)

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lutego 05, 2011, 12:03:16 pm wysłana przez PiotrSz »

Offline KubaV

  • Sponsorzy Forum
  • Początkujący
  • *****
  • Wiadomości: 16
  • Pomógł? 0
Odp: KS-PPS w sieci - sugestie
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 05, 2011, 15:53:35 pm »
System jest jaki jest, bo na początku były tylko 2 komputery, i nikt nawet myślał o sieci. Potem były sukcesywnie pojedynczo dokładane w ciągu dwóch lat. Wiem jak to brzmi, ale w momencie jak trzeba kupić sprzęt, walczyć z funduszem żeby łaskawie zapłacili za porady i w tak zwanym międzyczasie przyjmować ludzi, to tak właśnie wychodzi. Teraz trzeba walczyć tym co jest.
serwer, oraz gabinety 10,11 i 12 są podłączone do jednego nazwijmy go "głównego" switcha.
Porównaj jak pracują te końcówki teraz a następnie odepnij wszystko pozostałe i sprawdź czy się polepszyło.
Tam raczej różnicy nie będzie. Chyba że z "bardzo szybko" na "jeszcze szybciej". Ale sprawdzę na wszelki wypadek.

Podsumowując:

1. Sprawdzić wszystkie kable.
2. Podpiąć testowo 1 i 2 bezpośrednio do głównego switcha.
3. Ściągnąć win server do testów.
4. Wg tego: http://forum.techit.pl/viewtopic.php?f=4&t=477 nie ma limitu, ale TCP-Z też przetestuję.

Tyle pewnie zdążę. Jak będzie po wszystkim to dam znać.

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1307
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: KS-PPS w sieci - sugestie
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 05, 2011, 16:06:14 pm »
jakbys mial na klientach Windows 7 Profesional to moglbys nimi zarzadzac z poziomu serwera!
z Win Server sa w sumie tylko 2 problemy
1-trudniejszy w instalacji i administracji niz domowe windowsy
2-cena, ale nawet nie tyle cena samego win servera co licencji dostepowych CAL bo standardowo
kupujesz system z 5 licencjami na klientow a np kolejne 10 CALi to strzelam cena w okolicach calosci
ceny systemu ..
hmm.. mozliwe ze tymczasowo problem moglby rozwiazac Windows 7 Profesional na serwerze bo on
ma wiekszy limit niz Home Premium ale to tez byloby tylko na chwilke rozwiazanie
jest jeszcze cos takiego jak Windows Server Essential bodajze - rozwiazanie tansze, okrojone
dla malych firm ale cos mi sie wydaje ze max klientow to 10 i nie da sie dokupic CALi - trzeba
przejsc na pelny Win Server

1. Nie jest trudniejszy w instalacji, praktycznie taki sam jak vista/7. Administracja jest łatwiejsza.
2. CAL ma coś wspólnego z połączeniami do bazy firebirda? imho nie. Przecież on nie używa terminalowych per user.
3. Windows 7 pro nic nie zmieni bo w vista i 7 nie ma żadnego limitu połączeń.
4. Essential można kupić tylko z nowym serwerem. 10 CAL jest do domeny. Firebird nie używa CALi.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 38
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9341 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3280 Wiadomości
Michał Michał
3184 Wiadomości
karolweksler
3112 Wiadomości
09061303
3047 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1627 Wiadomości

Reklama

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]