collapse

Reklama


Autor Wątek: Zmiana vat a komunikat  (Przeczytany 18266 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1623
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Zmiana vat a komunikat
« dnia: Stycznia 05, 2011, 19:20:17 pm »
MOW NFZ ogłosiło:

Cytuj
Komunikat dla Świadczeniodawców w sprawie wprowadzonych zmian w ustawie o VAT

W związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), uprzejmie informuję, że z dniem 31 grudnia 2010 r. wygasła moc obowiązywania załącznika nr 4 do ustawy o VAT, zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku VAT. Ustawowe zwolnienia na mocy wyżej wymienionej ustawy od dnia 1 stycznia 2011 r. w całości zostały zawarte w art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Biorąc pod uwagę stan prawny, obowiązujący przy dostawie towarów lub świadczeniu usług zwolnionych od podatku, A WYKONANYCH OD 1 STYCZNIA 2011 R., uprzejmie informuję, że opisy faktur wystawianych przez Świadczeniodawców powinny otrzymać brzmienie:

?Usługi zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT ? PKWiU 86? ? dla usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostaw towarów i świadczeniu usług ściśle z tymi usługami związanych, wykonywanych przez zakłady opieki zdrowotnej;

 "Usługi zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT - PKWiU 86" - dla usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia świadczonych przez:

   1. Lekarzy i lekarzy dentystów,
   2. Pielęgniarki i położne,
   3. Osoby wykonujące inne zawody medyczne, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.2),
   4. Psychologów,

"Usługi zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT - PKWiU 86" - dla usług transportu sanitarnego.

Wobec powyższego PRZYPOMINAM O KONIECZNOŚCI DOKONANIA STOSOWNYCH ZMIAN w Państwa systemach informatycznych (rozliczeniowych) oraz PROSZĘ O OKREŚLANIE NA WYSTAWIANYCH FAKTURACH / RACHUNKACH / NOTACH PRAWIDŁOWEJ NAZWY WYSTAWCY DOWODU.

We wszystkich przypadkach PKWiU 86, ciekawe czy "Usługi zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT" też ma być na rachunku
« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2011, 19:29:44 pm wysłana przez cilazapril »
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline abc

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Pomógł? 4
Odp: Zmiana vat a komunikat
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 11, 2011, 12:14:42 pm »
"Biorąc pod uwagę stan prawny, który obowiązuje przy dostawie towarów lub świadczeniu usług zwolnionych od podatku, a wykonanych od 1 stycznia 2011 r., opisy faktur wystawianych przez Świadczeniodawców, powinny otrzymać brzmienie:

"Usługi zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT - PKWiU 86" - dla usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostaw towarów i świadczeniu usług ściśle z tymi usługami związanych, wykonywanych przez zakłady opieki zdrowotnej"


Proszę o informację, w którym miejscu w KS PPS można wprowadzić taki zapis?
Pozdrawiam
Abc

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: Zmiana vat a komunikat
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 11, 2011, 15:45:00 pm »
Na razie jeszcze nie ma. A co już wystawiasz fakturę za świadczenia wykonane w styczniu 2011r?
Pozdrawiam
Bartosz

Offline abc

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Pomógł? 4
Odp: Zmiana vat a komunikat
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 12, 2011, 09:12:07 am »
Tak, już wystawiłam fakturę w styczniu za świadczenia grudniowe. Zmieniłam PKWiU, ponieważ podany art. sie "nie mieścił się" w danej kolumnie.

Kamsoft odpisał, że należy art. wpisywać a uwagach faktury.
Pozdrawiam
Abc

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Zmiana vat a komunikat
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 12, 2011, 17:21:23 pm »
Nie to żebym się czepiał, ale czy naprawdę tak trudno przeczytać coś ze zrozumieniem?

MOW NFZ ogłosiło:
Cytuj
(...) A WYKONANYCH OD 1 STYCZNIA 2011 R (...)

A co już wystawiasz fakturę za świadczenia wykonane w styczniu 2011r?

Tak, już wystawiłam fakturę w styczniu za świadczenia grudniowe.

Albo to coś ze mną nie tak, albo coraz większej liczbie ludzi już nawet przeczytać się czegoś dokładnie nie chce...

A jeśli chodzi o zmianę ustawy to radzę ją przeanalizować dokładnie tym, którzy świadczą inne usługi niż te kontraktowane przez NFZ. Wszelkie usługi nie mające na celu ratowania zdrowia, życia, profilaktyki itd... (zgodnie z ustawą) nie są zwolnione. A więc na przykład badanie na kierowców, komisja lekarska (do ubezpiecznia, do ZUS), opinie dla sądów, zabiegi kosmetyczne według mnie są od teraz na 23%
« Ostatnia zmiana: Stycznia 12, 2011, 17:23:12 pm wysłana przez mpi »

Offline abc

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Pomógł? 4
Odp: Zmiana vat a komunikat
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 18, 2011, 14:54:14 pm »
Nie to żebym się czepiał, ale czy naprawdę tak trudno przeczytać coś ze zrozumieniem?

MOW NFZ ogłosiło:
Cytuj
(...) A WYKONANYCH OD 1 STYCZNIA 2011 R (...)

A co już wystawiasz fakturę za świadczenia wykonane w styczniu 2011r?

Tak, już wystawiłam fakturę w styczniu za świadczenia grudniowe.

Albo to coś ze mną nie tak, albo coraz większej liczbie ludzi już nawet przeczytać się czegoś dokładnie nie chce...

A jeśli chodzi o zmianę ustawy to radzę ją przeanalizować dokładnie tym, którzy świadczą inne usługi niż te kontraktowane przez NFZ. Wszelkie usługi nie mające na celu ratowania zdrowia, życia, profilaktyki itd... (zgodnie z ustawą) nie są zwolnione. A więc na przykład badanie na kierowców, komisja lekarska (do ubezpiecznia, do ZUS), opinie dla sądów, zabiegi kosmetyczne według mnie są od teraz na 23%

Moim zdaniem się czepiasz;]

moje pytanie było raczej skierowane w stronę oprogramowania (księgowość zadecydowała, że wystawione faktury w styczniu za świadczenia grudniowe będą miały zmieniony kod PKWiU - decyzja była przed komunikatem NFZ - jak to mówią "siła wyższa"!), a dokładnie, w którym miejscu powinniśmy nanieść zmianę!

Pozdrawiam
Abc

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Zmiana vat a komunikat
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 18, 2011, 16:33:02 pm »
Wybacz, ale dialog:
- (..) a co wystawiasz fakturę za świadczenia wykonane w styczniu?
- tak wystawiłam fakturę za świadczenia wykonane w grudniu.
uważam za hmmmmmmm nie powiem  ;)

A kontynuując temat to ja bym spytał księgowych czy wiedzą co robią i są tego pewni.
Według wielu artykułów między innymi tego: http://www.taxfin.pl/artykul,1324,Stawki_VAT_na_przelomie_roku_-_faktury_korygujace_oraz_uslugi_ciagle.html

faktura wystawiona w styczniu za usługi wykonane w grudniu opodatkowana jest po staremu 22% VAT. To samo dotyczy zapisu na fakturze o którym mówimy

Offline abc

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Pomógł? 4
Odp: Zmiana vat a komunikat
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 18, 2011, 19:00:22 pm »
wybaczam!


"A kontynuując temat" to nie jest odpowiedź na moje pytanie. 
Zresztą temat dla mnie zostaje zamknięty.


« Ostatnia zmiana: Stycznia 18, 2011, 19:08:32 pm wysłana przez abc »
Pozdrawiam
Abc

Offline Jerzyk56

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 107
  • Pomógł? 0
Odp: Zmiana vat a komunikat
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 21, 2011, 13:47:48 pm »
Informuję iż obowiązuje PKWiU z roku 2008. Pozdrawiam

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Zmiana vat a komunikat
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 22, 2011, 19:00:13 pm »
Jeśli faktury wystawia NZOZ to mam rozumieć że wszystkie pochodzą pod punkt 18? A 19 dotyczy praktyk indywidualnych? Czy NZOZ wystawiając fakturę za POZ pielęgniarki/położnej powinien dopisywać pkt 19?

Offline marela

  • Sponsorzy Forum
  • Super Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 328
  • Pomógł? 6
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zmiana vat a komunikat
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 27, 2011, 23:29:00 pm »
To w którym miejscu w PPSie trzeba wstawić ten zapis? Na szkoleniu powiedzieli ,że rachunki bez tego zapisu nie będę uwzględniane.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9314
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zmiana vat a komunikat
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 27, 2011, 23:47:32 pm »
Chyba faktury.
Podczas drukowania masz "Opcje drukowania faktury VAT" i tam w uwagach możesz sobie wpisać.

Offline marela

  • Sponsorzy Forum
  • Super Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 328
  • Pomógł? 6
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zmiana vat a komunikat
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 28, 2011, 09:26:08 am »
Nadal nie rozumiem. Z indywidualnych praktyk zawsze wysyłam rachunek refundacyjny  a nie fakturę a tam nie ma żadnych uwag.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9314
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zmiana vat a komunikat
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 28, 2011, 09:36:39 am »
Czyli Ciebie to nie dotyczy, gdyż:

Biorąc pod uwagę stan prawny, który obowiązywać będzie przy dostawie towarów lub świadczeniu usług zwolnionych od podatku, a wykonanych od 1 stycznia 2011 r., opisy faktur powinny otrzymać brzmienie:

Chyba nieuważnie słuchałaś na szkoleniu :) Może w złym miejscu siedziałaś :)

Offline marela

  • Sponsorzy Forum
  • Super Specjalista
  • *****
  • Wiadomości: 328
  • Pomógł? 6
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zmiana vat a komunikat
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 28, 2011, 09:41:20 am »
Cytuj
?Usługi zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT - PKWiU 86" - dla usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczonych przez:
a) lekarzy i lekarzy dentystów,
b) pielęgniarki i położne,
c) osoby wykonujące inne zawody medyczne, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn.zm.2),
d) psychologów
Chyba jednak mnie dotyczy, albo mam totalne zaćmienie.
p.s.
Ktoś za mną strasznie gadał przez całe szkolenie  ;)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 124
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]