collapse

Reklama


Autor Wątek: Probelm z zakwestiowanymi świadczeniami udzielonym pacjentom nieubezpieczonymi  (Przeczytany 22819 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Dominika

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Pomógł? 0
  • Mazowiecki OW NFZ
Dostałam od NFZ pismo z listą osób nieubezpieczonych (24 osoby). 17 osób to osoby, które nie były u nas (nie miały udzielonego świadczenia) od co najmniej 1999, reszta to młodzież do 19 r.ż która się uczy. Były te osoby (17osób) na listach POZ do tej pory (ok miesiąca temu zostały usunięte z list- deklaracje). Dowiedziałam się, że takie osoby nie powinny w ogóle być na listach (tzw. fikcyjne osoby). Fundusz wymaga by przesłać ich deklaracje (oczywiście nie mamy), a porozumienie zielonogórskie neguje to postanowienie (więc nie wysłaliśmy no bo i skąd mamy je mieć- uczniów deklaracje mamy). Porozumienie jednak teraz chce byśmy do nich wysłali te deklaracje. Nie wiem co zrobić. Kierownika nie ma (urlop), a PZ i NFZ naglą jak diabli. Przy młodzieży wpisane mamy ubezpieczenie rodzica, do którego są przypisani.
Proszę o napisanie (jak dla dziecka) jak traktować ubezpieczenia. Mam program KS_PPS. Normalnie ubezpieczeni- wpisuję U w karcie pacjenta (nie wpisuję daty zakończenia ubezpieczenia). Jak traktować dzieci i młodzież do 18.r.Z i jeszcze uczących się (do 26 r.ż)? jako I? a co z resztą? zielona jestem w tym. Pielęgniarki z którymi pracują nie wiedzą (porażka).
Proszę pilnie o pomoc. Podobno jak sprawdzą i będzie źle to trzeba zapłacić za te deklaracje za lata ubiegłe + odsetki + jakieś kary ;( ma ktoś druk starych deklaracji? gdyby była kontrola to jak patrzę to deklaracje wszystkich pacjentów nie są tak jak należy ;(    
« Ostatnia zmiana: Listopada 15, 2010, 17:15:31 pm wysłana przez Bartosz »
H.A.N.D.- Have A Nice Day

Offline Daram

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 132
  • Pomógł? 0
  • Mazowiecki NFZ
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: Października 27, 2010, 18:04:29 pm »
Czy w piśmie o którym mówisz jest argumentacja iż chcą zobaczyć deklaracje celem sprawdzenia gdyż ubezpieczyciel (ZUS, KRUS) nie odprowadzają składek a NFZ chce się przekonać czy deklaracja istnieje ?
W Mazowieckim NFZ była taka akcja ze 2 miesiące temu i z tego co wiem to od każdego świadczeniodawcy żądali przesłania określonej ilości deklaracji w celu sprawdzenia. Jeżeli ktoś nie przedstawił wszystkich deklaracji to brakujące kazali usunąć, nic natomiast nie wiem aby kazali płacić wstecznie. W przypadku jakichś braków na przedstawionych deklaracjach był dawany czas na uzupełnienie. Ale co oddział to inne zasady :)

Offline Dominika

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Pomógł? 0
  • Mazowiecki OW NFZ
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: Października 28, 2010, 07:17:32 am »
Czy w piśmie o którym mówisz jest argumentacja iż chcą zobaczyć deklaracje celem sprawdzenia gdyż ubezpieczyciel (ZUS, KRUS) nie odprowadzają składek a NFZ chce się przekonać czy deklaracja istnieje ?

tak


z całym szacunkiem, ale u nas jest taki p*****, że aż strach. Pracuję 3 lata w NZOZ i coraz bardziej mnie wszystko przeraża- pomału okazuje się, że wszystko jest źle prowadzone (dosłownie wszystko).
Jak odtworzyć te deklaracje (forma papierowa) skoro tych osób nie ma w większości w Polsce? ;(
« Ostatnia zmiana: Października 28, 2010, 07:20:13 am wysłana przez Dominika »
H.A.N.D.- Have A Nice Day

Offline Daram

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 132
  • Pomógł? 0
  • Mazowiecki NFZ
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: Października 28, 2010, 08:25:54 am »
Jak odtworzyć te deklaracje (forma papierowa) skoro tych osób nie ma w większości w Polsce? ;(

W Twoim pytaniu jest zarazem odpowiedź, to raczej niemożliwe.

Offline Dominika

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Pomógł? 0
  • Mazowiecki OW NFZ
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: Października 28, 2010, 09:37:24 am »
Jak odtworzyć te deklaracje (forma papierowa) skoro tych osób nie ma w większości w Polsce? ;(

W Twoim pytaniu jest zarazem odpowiedź, to raczej niemożliwe.


NFZ dzwoni z zapytaniem, kiedy prześlemy te deklaracje (dali czas do końca tyg.). Czy mógłby mi ktoś napisać jak oznaczać ubezpieczenia w karcie pacjenta? normalnie pracujący i ubezpieczony- wybieram U. Dla kogo wybrać I i całą resztę?
H.A.N.D.- Have A Nice Day

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: Października 28, 2010, 10:49:25 am »
I to są kobiety w ciąży i okresie połogu oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia, którzy nie są ubezpieczeni jednak na podstawie ustawy przysługuje im prawo do świadczeń zdrowotnych.

Trochę nie rozumiem Twoich pytań - raz pytasz o deklaracje, raz o ubezpieczenie, raz piszesz o deklaracjach dla uczniów.
Jeżeli chodzi o deklaracje na lekarza/pielęgniarkę/położną to niestety jeśli nie masz wersji papierowej to nic nie zrobisz. Co najwyżej możesz się modlić żeby Fundusz nie zażądał zwrotu pieniędzy wstecz.
PZ - oni dużo krzyczą, mało mogą. Co prawda ostatnio słyszałem interpretację (to nie była interpretacja z PZ) na temat deklaracji: polegała ona na tym, że deklaracja jest potrzebna tylko i wyłącznie w przypadku sporu pomiędzy dwoma świadczeniodawcami. Jeśli pacjent przychodzi do przychodni, udzielane mu są świadczenia to nawet w przypadku braku deklaracji NFZ nie ma prawa zakwestionować tego pacjenta na liście POZ. Moim zdaniem nijak to się ma do obowiązujących przepisów, no ale każdy moze mieć swoje zdanie.

Jeżeli chodzi o prawidłowy wybór ubezpieczenia: na początku jak NFZ zaczął weryfikować ubezpieczenie w usługach sprawozdawanych w POZ, chyba każdy z nas miał mnóstwo błędów zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. O ile usługi można w pewnym sensie "olać" (chociaż nie do końca) to deklaracje są ważne pod względem finansowym.
Skontaktowałem się wtedy z osobą odpowiedzialną za weryfikacje list POZ u nas w oddziale, i ta osoba powiedziałą mi że w przypadku deklaracji wybór ubezpieczenia nie ma znaczenia - przynajmniej narazie. Ta osoba też mi powiedziała, że przecież na deklaracji nie ma od pewnego czasu wyboru ubezpieczenia - jednak moim zdaniem idąc zgodnie z przepisami podczas przyjmowania deklaracji masz obowiązek sprawdzić ubezpieczenie. Zgodnie z tymi samymi przepisami jak już zapiszesz tego pacjenta na listę POZ, to na tej podstawie go przyjmujesz przez cały okres jak jest u Ciebie na liście - bez sprawdzania ubezpieczenia za każdym razem. Teoretycznie może on utracić w międzyczasie ubezpieczenie i co wtedy?
Moim zdaniem wybór rodzaju ubezpiecznia na karcie pacjenta w przypadku deklaracji nie ma znaczenia. Można jeszcze sprawdzić czy wogóle ubezpieczenie jest wysyłane w liście POZ.
Ostatnio przynajmniej nasz Oddział nie oznacza błędów spowodowanych ubezpieczeniem w przypadku osób do 18 roku życia i osób powyżej ?? roku życia (emeryci).

Z jakiego oddziału jesteś? Warto w swoim profilu to opisać - łatwiej jest wtedy uzyskać odpowiedź od kogoś z Twojego Oddziału.


EDIT: jeszcze jedno - ja tych czasów nie pamiętam, ponieważ do tematu dołączyłem w roku 2000 ale podobno w roku 1998 jak weszła reforma służby zdrowia początkowo nie było deklaracji tylko prowadzone były jakieś listy, krótko po tym zaczęły obowiązywać takie małe deklaracje.
« Ostatnia zmiana: Października 28, 2010, 11:16:09 am wysłana przez mpi »

Offline Daram

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 132
  • Pomógł? 0
  • Mazowiecki NFZ
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: Października 28, 2010, 12:18:10 pm »
Na początku były rzeczywiście listy (nie było żadnego wzoru) na których były dane pacjenta i podpis. Listy były tworzone do określonego lekarza.
Później weszło oświadczenie o wyborze lekarza bodajże w 2002 roku. Właściwe deklaracje z wyborem lekarza, położnej i pielęgniarki obowiązują od 2004 roku. Więc jeśli posiadasz takie listy lub oświadczenia to też można je przedstawić do NFZ, jest dowód iż pacjent się zapisał do Twojej placówki.


Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: Października 28, 2010, 13:14:28 pm »
Listy były krótko - jeszcze w 1999 były deklaracje

Offline Dominika

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Pomógł? 0
  • Mazowiecki OW NFZ
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: Października 28, 2010, 14:10:01 pm »
Listy były krótko - jeszcze w 1999 były deklaracje

a ma ktoś wzór tych deklaracji z `99?
H.A.N.D.- Have A Nice Day

Offline Dominika

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Pomógł? 0
  • Mazowiecki OW NFZ
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: Października 28, 2010, 14:12:49 pm »

Trochę nie rozumiem Twoich pytań - raz pytasz o deklaracje, raz o ubezpieczenie, raz piszesz o deklaracjach dla uczniów.
Jeżeli chodzi o deklaracje na lekarza/pielęgniarkę/położną to niestety jeśli nie masz wersji papierowej to nic nie zrobisz. Co najwyżej możesz się modlić żeby Fundusz nie zażądał zwrotu pieniędzy wstecz.
PZ - oni dużo krzyczą, mało mogą. Co prawda ostatnio słyszałem interpretację (to nie była interpretacja z PZ) na temat deklaracji: polegała ona na tym, że deklaracja jest potrzebna tylko i wyłącznie w przypadku sporu pomiędzy dwoma świadczeniodawcami. Jeśli pacjent przychodzi do przychodni, udzielane mu są świadczenia to nawet w przypadku braku deklaracji NFZ nie ma prawa zakwestionować tego pacjenta na liście POZ. Moim zdaniem nijak to się ma do obowiązujących przepisów, no ale każdy moze mieć swoje zdanie.


pytam o deklaracje, o ubezpieczenia i o deklaracje uczniów bo mam z tymi zagadnieniami problem- u mnie w przychodni ani pielęgniarki ani lekarz nie jest dobrze zorientowany :/

p/s. nie jestem wierząca, ale mam nadzieję, ze wszystko będzie dobrze
H.A.N.D.- Have A Nice Day

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: Października 28, 2010, 15:01:48 pm »
pytam o deklaracje, o ubezpieczenia i o deklaracje uczniów bo mam z tymi zagadnieniami problem- u mnie w przychodni ani pielęgniarki ani lekarz nie jest dobrze zorientowany :/

tylko że w swoich pytaniach wprowadziłaś taki mętlik, że ja nie wiem czego Ci brakuje czy deklaracji czy ubezpieczenia. Jeśli nie masz deklaracji dla uczniów to ich mieć nie będziesz. Przeczytaj materiały dotyczące POZ - tam jest wszystko opisane w jaki sposób prowadzi się listy uczniów.

Jeśli brakuje Ci deklaracji na lekarza/pielęgniarkę/położną to masz problem, bo te deklaracje musisz mieć.
Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem kwestionowania deklaracji (jeśli taka jest w formie pisemnej) z powodu braku ubezpieczenia.
Może zacytuj to pismo to będzie wiadomo co dokładnie NFZ chce od Ciebie.

Offline Daram

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 132
  • Pomógł? 0
  • Mazowiecki NFZ
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: Października 28, 2010, 16:45:26 pm »
Listy były krótko - jeszcze w 1999 były deklaracje

Jesteś pewien ? Ja jednak uważam iż w 1999 nie było deklaracji tylko listy.

Offline skopczyp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 645
  • Pomógł? 37
  • SZOI
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #12 dnia: Października 28, 2010, 17:53:40 pm »
deklaracje pojawiły się 2004/2005

wcześniej były to listy albo samodzielne pomysły jak to ma wyglądać :)

Offline Tomek R

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 326
  • Pomógł? 43
  • Wielkopolski OW NFZ
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #13 dnia: Października 28, 2010, 18:01:38 pm »
Nie wiem jak w innych województwach ale w Wielkopolsce deklaracje pojawiły się w 1999 roku.
Pozdrawiam!

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: pilnie proszę o pomoc
« Odpowiedź #14 dnia: Października 28, 2010, 20:23:15 pm »
W K-P też w 1999 roku były deklaracje. Tylko z tego co słyszałem "na starcie" były listy, ale szybko weszły deklaracje.

Już ktoś gdzieś na tym forum pisał, że do 2004 roku każdy oddział miał swoje zasady i wzory deklaracji, dlatego napisałem Dominice żeby podała skąd jest to może będzie łatwiej jej pomóc, ale skoro tego nie pisze to widocznie nie chce pomocy.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 48
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9316 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3181 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]