collapse

Reklama


Autor Wątek: Informatyzacja służba zdrowia ...  (Przeczytany 14100 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wojciech.re

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Pomógł? 52
  • Warmińsko-Mazurski OW NFZ
Informatyzacja służba zdrowia ...
« dnia: Październik 13, 2010, 07:52:23 am »

Informatyzacja ochrony zdrowia, duże pieniądze i...

    * Z kraju; 2010-10-06; "Rzeczpospolita"

Łamanie prawa i niegospodarność ? to zarzuty kontrolerów wobec instytucji informatyzującej służbę zdrowia.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) odpowiada za priorytetowe, gigantyczne przedsięwzięcie prowadzone w ramach strategii unijnej. Na informatyzację służby zdrowia ma 800 mln zł z UE. Musi je wykorzystać do 2015 r.

Jeśli plan "e-zdrowie Polska" zostanie zrealizowany, może być to prawdziwa rewolucja, np. przez Internet będzie się można umówić na wizytę w publicznej placówce i sprawdzić swoje miejsce w kolejce. W systemie mają być też rejestrowanie recepty.

Czy uda się to zrealizować? Postanowiło to sprawdzić Ministerstwo Zdrowia, któremu podlega CSIOZ. Urzędnicy znaleźli dziesiątki nieprawidłowości. Alarmują o możliwości zagrożenia realizacji projektów z powodu ciągłej rotacji pracowników. Wielokrotnie zarzucają i wytykają: łamanie i omijanie prawa o zamówieniach publicznych, naruszenie ustawy o finansach publicznych, niegospodarność, niewykorzystywanie funduszy unijnych. Wiele działań określają jako nielegalne. "Rz" dotarła do raportu z kontroli.

Nie mają obowiązków

Kontrolerzy wiosną tego roku sprawdzili działania CSIOZ od 2008 r. Stwierdzili, że w Centrum operującym milionami złotych od dwóch lat nie ma audytora wewnętrznego (co narusza ustawę o finansach publicznych), główny księgowy nie posiada uprawnień do pracy na tym stanowisku, a czterech pracowników zatrudnionych w formie telepracy w umowach nie ma zapisanych żadnych obowiązków i nikt ich nie kontroluje.

Z etatowymi pracownikami zawierane są dodatkowe umowy-zlecenia i umowy o dzieło. Tylko w 2008 r. było ich 13, na w sumie ponad 60 tys. zł. "W 11 przypadkach pokrywały się z zakresami obowiązków pracowników, co było działaniem niegospodarnym i nielegalnym" ? czytamy w raporcie.

W raporcie jest też mowa o podejrzeniu omijania prawa zamówień publicznych przy zamawianiu ekspertyz. Zbadano 20 umów na ponad 800 tys. zł. "W żadnym przypadku CSIOZ nie przeprowadziło postępowania o udzielenie zamówienia publicznego" ? piszą urzędnicy. ? W ośmiu przypadkach zawarto umowy o wartości 66 tys. 200 zł". Gdyby kwota była wyższa o zaledwie ok. 21 zł, przekroczyłaby ówczesną równowartość 14 tys. euro i musiałaby zostać zastosowana ustawa o zamówieniach publicznych. "Powyższe może świadczyć o świadomym określaniu wartości zamówienia (...) przez CSIOZ w celu ?ominięcia? ustawy Prawo zamówień publicznych" ? piszą kontrolerzy. Dodają, że dyrektor centrum Leszek Sikorski (minister zdrowia w rządzie Leszka Millera) nie potrafił przedstawić informacji o trybie i zasadach kalkulacji wycen. Stwierdził, że były to "szacowane ceny rynkowe".

Do prokuratury?

Jeszcze poważniejsze wątpliwości co do słów Sikorskiego nasunęły się kontrolerom po zbadaniu działań tzw. Komitetu Sterującego Programu Informatyzacji Ochrony Zdrowia. Jakie? Dyrektor twierdził, że żaden z członków Komitetu nie otrzymywał wynagrodzenia "na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. CSIOZ nie poniosło również innych wydatków związanych z działalnością Komitetu Sterującego PIOZ".

Kontrolerzy oceniają, że było inaczej. W raporcie piszą o spółce Milstar. Kieruje nią członek Komitetu Sterującego PIOZ Bolesław Szafrański. A jak się okazuje, jego firma przygotowywała w ramach jednej z umów materiały na posiedzenie Komitetu. Urzędnicy znajdują dowody i wyliczają zarzuty, kwestionując wyjaśnienia Sikorskiego: "doszło do konfliktu interesów (...) budzi wątpliwości co do informacji udzielonej przez Dyrektora CSIOZ" ? oceniają.

Umowy zawierane z firmą Milstar pojawiają się wśród "podejrzanych" o omijanie przepisów o zamówieniach publicznych. Jak wynika z informacji "Rz", jedna z umów z Milstarem w czerwcu 2009 r. została zakwestionowana przez Władzę Wdrażającą Programy Europejskie. Oznacza to odrzucenie wniosku o jej zrefundowanie z pieniędzy unijnych. Obecnie rozpatrywane jest odwołanie.

Co o kontroli sądzi Sikorski?

? Nie zamierzam podawać się do dymisji ? mówi "Rz". Twierdzi, że nie wprowadzał kontrolerów w błąd. I zastrzega: ? Przekazałem moje uwagi do protokołu kontrolnego, ale nie zostały uznane. W wielu miejscach ustalenia podważałem i podważam.

? To jest po prostu skandal ? ocenia sytuację w CSIOZ były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha (PiS) kierujący Sejmową Komisją Zdrowia. ? To droga wprost do prokuratury i dziwię się, że ministerstwo nie skierowało zawiadomienia ? oburza się. Nie wyklucza, że zrobi to sam.

Resort zdrowia przyznaje, że ustalenia kontroli są badane przez Departament Nadzoru, Kontroli i Skarg. ? W celu ustalenia, czy istnieją przesłanki do sformułowania zawiadomienia do prokuratury ? oświadcza rzecznik ministerstwa Piotr Olechno. I zaznacza: ? Kontrole zewnętrzne nie stwierdziły naruszeń przepisów noszących znamiona przestępstwa. ("Rzeczpospolita")

źródło: www.esculap.pl

 

* Szukaj


Reklama DRW

* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 37
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 9
  • Kropka Użytkownicy online:

* Aktywni

Paweł Paweł
9055 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3233 Wiadomości
Michał Michał
3073 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2894 Wiadomości
09061303
2812 Wiadomości
karolweksler
2774 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2189 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1589 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:14 - 737KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]