collapse

Reklama


Autor Wątek: korekta nadwykonania  (Przeczytany 179 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dominika95s

  • Gość
korekta nadwykonania
« dnia: Marca 18, 2024, 13:31:57 pm »
Przychodnia lekarska ma podpisaną umowę z NFZ, z której wynika, że NFZ przesyła max do 40 dni informację o nadwykonaniach w danym miesiącu przesyłając zestawienie z prośbą o wystawienie faktury. np. nad wykonane usługi w grudniu 2023 NFZ przesłał 31.01.2024 po wysłaniu do 25.01.2024 pliku JPK.

Czy należy zrobić korektę 12.2023, czy wystawić fakturę z datą otrzymania zestawienia 31.01.2024 i zaliczyć przychód do 1.2024 - tłumacząc się że nie byliśmy wstanie ustalić przychodu bez zestawienia NFZ?

Offline KrystianT

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 30
Odp: korekta nadwykonania
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 18, 2024, 20:27:45 pm »
Dla systemów NFZ-owych korekty są tylko na minus, jak jest cokolwiek na plus to przyjmą tylko jako fakturę. Zresztą zaimportowany szablon sam "wymusza" czy to korekta, czy faktura... Z punktu widzenia księgowości to nie do końca jest poprawne, ale system inaczej nie przepuści...
Tłumaczenie o niemożności rozliczenia wcześniej można bez problemu potwierdzić daną generacji przez NFZ szablonów, więc US powinien to uwzględnić. Ja wystawiam faktury z biżącą datą wystawienia, ale nie interesowałem się nigdy jak to księgowe ogarniają, nigdy nie protestowały, że jest coś nie tak...

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: korekta nadwykonania
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 18, 2024, 21:21:42 pm »
... Z punktu widzenia księgowości to nie do końca jest poprawne, ale system inaczej nie przepuści...
Nie znam się na księgowości, ale NFZ też ma swoją. Skoro takie coś zostało przepuszczone i funkcjonuje lata, to z raczej księgowo jest to poprawne.

Ja wystawiam faktury z biżącą datą wystawienia, ale nie interesowałem się nigdy jak to księgowe ogarniają, nigdy nie protestowały, że jest coś nie tak...
Tak jak napisałem wyżej, nie znam się na księgowości, ale tutaj potwierdzam - data wystawienia to na bieżąco. Dodam - data sprzedaży zawsze ostatni dzień miesiąca rozliczeniowego, do którego jest dokument. Bardziej szczegółowo data sprzedaży może (czy powinna) być dniem sprzedaży ostatniego świadczenia w ramach dokumentu. Sprawdzone przy przyspieszonych rozliczeniach miesiąca. Ale czy przy zamykaniu po zamkniętym okresie jest sens to w ogóle brać pod uwagę to raczej nie.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 109
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]