collapse

Reklama


Autor Wątek: UMOWA NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE W FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ  (Przeczytany 487 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline black_sun22

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Pomógł? 1
UMOWA NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE W FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ
« dnia: Stycznia 30, 2024, 14:16:42 pm »
Czy waszym zdaniem obowiązkowa jest umowa na badania laboratoryjne jezeli mam zakres fizjoterapia ambulatoryjna ?  i niestety jest lekarz specjalista do konsulatcji ( wymog dodatkowo punktowany w konkursie) przez tyle lat nikt nie chciał u mowy a dziś w mazowieckim się uaktywnili ze jak jest lekarz to ma być umowa na badania laboratoryjne. Idąc tym tropem za chwile będzie potrzebna na rtg rezonans i rm bo żeby zacząć fizjo to trzeba bedzie prześwietlić zbadać krew itp. No chyba że się mylę i omineły mnie jakieś przepisy

Offline RafalOlczyk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Pomógł? 1
Odp: UMOWA NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE W FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 31, 2024, 00:48:22 am »
Wydaje mi się że coś mylisz z ta umową na diagnostyke

Offline black_sun22

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Pomógł? 1
Odp: UMOWA NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE W FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 31, 2024, 06:29:08 am »
nie mylę, Pani z NFZ żada umowy na diagnostyke bo w zakresie fizjoterapii mam wykazanego lekarza reh (dodatkowo punktowanego w konkursie ) bo jej zdaniem on może wystawiać skierowania na badania i umowa ma byc :) chcąc uzyskać  informacje na podstawie którego paragrafu odsyła do ministerstwa :)

Offline Iwona111

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 12
  • Pomógł? 0
Odp: UMOWA NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE W FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 31, 2024, 08:38:37 am »
NFZ wymagał od nas oświadczenia, że realizujemy badania diagnostyczne i laboratoryjne we własnym zakresie.

Offline Leszekkk

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Pomógł? 8
Odp: UMOWA NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE W FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 01, 2024, 15:18:29 pm »
Czy ten wymóg posiadania podwykonawcy lub we własnym zakresie realizacji badań diagnostycznych nie wyszedł przypadkiem z lubelskiego OW NFZ?
Sprawa dotyczy pewnie stricte porady rehabilitacyjnej kompleksowej, a warunkiem jej realizacji i rozliczenia jest wykazanie przynajmniej jednej procedury diagnostycznej obrazowej i przynajmniej 2 procedur diagnostycznych laboratoryjnych.
Z jednej strony świadczeniodawca nie realizuje takich procedur, to nie wykazuje do refundacji świadczenia kompleksowej porady- proste. Z drugiej strony produkt jest w katalogu świadczeń i warunki trzeba spełniać...
Ale przypomina mi się sytuacja, gdy np. przy rozliczaniu grup JGP (lecznictwo zamknięte) Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej nie mógł rozliczyć urazu wielonarządowego grupą chyba T11. Warunkiem rozliczenia tej grupy było posiadanie Centrum Urazowego. Szpital nie posiadał, więc rozliczył inną tańszą grupą, ale nie musiał posiadać tego centrum i tyle.
Wracając do problemu. Można się wykłócać, że świadczeniodawca nie wykonuje takich porad kompleksowych rehabilitacyjnych, a jak będzie musiał, to cóż...wykona je na własny koszt lub odeśle do POZ ;)

Offline Leszekkk

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Pomógł? 8
Odp: UMOWA NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE W FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 01, 2024, 15:55:57 pm »
NFZ wymagał od nas oświadczenia, że realizujemy badania diagnostyczne i laboratoryjne we własnym zakresie.
Rozumiem, że w RPWDL posiadacie jakąś pracownię diagnostyczną/laboratorium?

Offline black_sun22

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Pomógł? 1
Odp: UMOWA NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE W FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 01, 2024, 16:00:28 pm »
wymagają tego w mazowieckim, jak pisałam wcześniej mam zakres fizjoterapii ambulatoryjnej  i tylko fizjo  w umowie mam lekarza spec reh. w kryterialnym zapis brzmi : "Zapewnienie konsultacji lekarza specjalisty w dziedzinie rehabilitacji medycznej" - więc to nie jest nawet porada kompleksowa. Nie ma możliwości rozliczenia tych konsultacji więc tym bardziej tych badań to jest mój koszt. Wydaje mi się, że mazowiecki wymyśla i tworzy nowe przepisy. Nie chcą podać konkretnych paragrafów tylko ogólnie rozp. MZ i odsyłają do MZ jak mam problem.

Offline black_sun22

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Pomógł? 1
Odp: UMOWA NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE W FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 01, 2024, 16:01:47 pm »
i nie posiadamy pracowni diagnostycznej ani lab, bo jestesmy malutką placówką wyczłacznie z kontraktem fizjo

Offline Leszekkk

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Pomógł? 8
Odp: UMOWA NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE W FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 01, 2024, 16:11:08 pm »
wymagają tego w mazowieckim, jak pisałam wcześniej mam zakres fizjoterapii ambulatoryjnej  i tylko fizjo  w umowie mam lekarza spec reh. w kryterialnym zapis brzmi : "Zapewnienie konsultacji lekarza specjalisty w dziedzinie rehabilitacji medycznej" - więc to nie jest nawet porada kompleksowa. Nie ma możliwości rozliczenia tych konsultacji więc tym bardziej tych badań to jest mój koszt. Wydaje mi się, że mazowiecki wymyśla i tworzy nowe przepisy. Nie chcą podać konkretnych paragrafów tylko ogólnie rozp. MZ i odsyłają do MZ jak mam problem.
W fizjoterapii domowej taka lekarska porada kompleksowa jest w katalogu, ale w ambu już nie. NFZ wprowadza chyba nadinterpretację przepisów prawnych. Może oficjalne pismo z prośbą o wyjaśnienie pomoże, bo w takim przypadku muszą odpisać?

Offline Leszekkk

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Pomógł? 8
Odp: UMOWA NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE W FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 01, 2024, 16:12:27 pm »
i nie posiadamy pracowni diagnostycznej ani lab, bo jestesmy malutką placówką wyczłacznie z kontraktem fizjo
Te pytanie zadałem Iwonie111.
Ale tak przy okazji- jak nie posiadacie, to tylko wykłócać się z NFZ albo szukać podwykonawcy na te zakresy.

Offline black_sun22

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Pomógł? 1
Odp: UMOWA NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE W FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 01, 2024, 16:39:23 pm »
na odczepnego podpiełam podwykonace co generuje dodatkowy koszt, bo teraz za wszystko każdy chce kase ,  dyskusji nie ma z pracownikami mazowieckiego, po prostu tak ma być i koniec. Jednocześnie wystąpiłam do MZ z prośbą o interpretacje i wskazanie czy zapewnienie konsultacji lekarza spec jednoznaczne jest z posiadaniem umowy na lab :) oczywiście w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej

Offline fizjo

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 120
  • Pomógł? 4
Odp: UMOWA NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE W FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 01, 2024, 19:29:02 pm »
Obwieszczenie Ministra Zdrowia poz.265

Par. 5. 1. Porada lekarska rehabilitacyjna, o której mowa w par. 4 pkt. 1 lit. a i pkt. 2 lit. a (czyli ambulatorium i domowa)
udzielana dorosłym i dzieciom, obejmuje wybrane procedury zgodnie z aktualna wiedzą medyczną
1) ............
2) Skierowanie na konsultację i badania dodatkowe;
3) ..........

Par. 10. 1. W zakresie koniecznym do wykonania świadczeń gwarantowanych świadczeniodawca zapewnia świadczeniobiorcy nieodpłatnie:
1) badania diagnostyczne
2) leki i wyroby medyczne

Nie widzę innych paragrafów których może wymagać NFZ w tym zakresie.
Ale interpretacja może być dłuuuuuuga bo:
konsultacje i badania dodatkowe - czyli jakie ?
badania diagnostyczne - czyli też jakie ?
Według Ministerstwa Zdrowia (na stronach gov.pl badania diagnostyczne) badania diagnostyczne to:
1. Badania hematologiczne
2. Badania biochemiczne i immunochemiczne
3. Badania moczu
4. Badania kału
5. Badania układu krzepniecia
6. Badania mikrobiologiczne
7. EKG, USG, RTG
Paragraf 10 to nawet nie wskazuje konkretnie wizyty lekarskiej ale wszystkich świadczeń..........

Offline Leszekkk

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Pomógł? 8
Odp: UMOWA NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE W FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 01, 2024, 20:04:09 pm »
na odczepnego podpiełam podwykonace co generuje dodatkowy koszt, bo teraz za wszystko każdy chce kase ,  dyskusji nie ma z pracownikami mazowieckiego, po prostu tak ma być i koniec. Jednocześnie wystąpiłam do MZ z prośbą o interpretacje i wskazanie czy zapewnienie konsultacji lekarza spec jednoznaczne jest z posiadaniem umowy na lab :) oczywiście w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej

Ale rozumiem, że sam podwykonawca wykazał umowę z Wami?

Niestety, wcześniej zerknąłem na stare Zarządzenie Prezesa NFZ. W 2023 r. już pod ambu wchodzi ten produkt rozliczeniowy kompleksowej porady reh (Załącznik do zarządzenia Nr 7/2023/DSOZ).

Fajnie, że poszło zapytanie do MZ. Baaardzo prosze o info, co finalnie wróciło ;)

Offline Leszekkk

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Pomógł? 8
Odp: UMOWA NA BADANIA DIAGNOSTYCZNE W FIZJOTERAPII AMBULATORYJNEJ
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 01, 2024, 20:05:52 pm »
Obwieszczenie Ministra Zdrowia poz.265

Par. 5. 1. Porada lekarska rehabilitacyjna, o której mowa w par. 4 pkt. 1 lit. a i pkt. 2 lit. a (czyli ambulatorium i domowa)
udzielana dorosłym i dzieciom, obejmuje wybrane procedury zgodnie z aktualna wiedzą medyczną
1) ............
2) Skierowanie na konsultację i badania dodatkowe;
3) ..........

Par. 10. 1. W zakresie koniecznym do wykonania świadczeń gwarantowanych świadczeniodawca zapewnia świadczeniobiorcy nieodpłatnie:
1) badania diagnostyczne
2) leki i wyroby medyczne

Nie widzę innych paragrafów których może wymagać NFZ w tym zakresie.
Ale interpretacja może być dłuuuuuuga bo:
konsultacje i badania dodatkowe - czyli jakie ?
badania diagnostyczne - czyli też jakie ?
Według Ministerstwa Zdrowia (na stronach gov.pl badania diagnostyczne) badania diagnostyczne to:
1. Badania hematologiczne
2. Badania biochemiczne i immunochemiczne
3. Badania moczu
4. Badania kału
5. Badania układu krzepniecia
6. Badania mikrobiologiczne
7. EKG, USG, RTG
Paragraf 10 to nawet nie wskazuje konkretnie wizyty lekarskiej ale wszystkich świadczeń..........

Zarządzenie Prezesa NFZ uściśla ten zapis, gdzie w załączniku 1n do Zarządzenia sa w kolumnie "Uwagi" podane odpowiednie procedury medyczne ICD-(.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 127
  • Kropka Ukrytych: 1
  • Kropka Użytkowników: 3
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3180 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]