collapse

Reklama


Autor Wątek: Rozliczanie wizyt  (Przeczytany 2181 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AsiaAsia

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 3
  • Pomógł? 0
Rozliczanie wizyt
« dnia: Lipca 24, 2023, 22:27:14 pm »
Witajcie, jak rozliczacie wizyty? Robicie to jednorazowo jako cykl czy codziennie wpisujecie rozliczenie?

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Rozliczanie wizyt
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 25, 2023, 08:58:07 am »
O jaki zakres pytasz? Fizjoterapia ambulatoryjna?
Teoretycznie wszystkie świadczenia medyczne powinny być już od dawna sprawozdawane na ile to się da w czasie rzeczywistym. Poza rozliczeniem z NFZ i EDM, są z nich wysyłane Zdarzenia Medyczne do P1.

Pozdrawiam

Offline AsiaAsia

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 3
  • Pomógł? 0
Odp: Rozliczanie wizyt
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 25, 2023, 17:32:11 pm »
Tak fizjoterapia ambulatoryjna. Rozumiem, czyli należy rozliczać codziennie. A wie ktoś gdzie znajdę takie oficjalne info na ten temat? Jakieś wytyczne?

Offline robowd

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Pomógł? 8
Odp: Rozliczanie wizyt
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 26, 2023, 11:14:27 am »
Same wizyty możesz zrobić dwie: początkowa (na niej można ustalić plan zabiegów) i końcowa (z porównaniem postępów pacjenta). Czasami robi się trzecią w trakcie cyklu jeżeli pacjentowi jest gorzej, albo nie może mieć pewnych zabiegów. Z wizyt robi się dokumentację (może być EDM).

Wizyty i zabiegi co do zasady i filozofii EDM/ZM powinny być raportowane od razu. Także dobrze by było jakby wizyty był robione w programie od razu przez fizjo. Zabiegi też raczej (już dla własnego spokoju) też można wprowadzać od razu, wykonania zabiegów tworzą Zdarzenia Medyczne.

Offline KamBo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Pomógł? 0
  • MOW NFZ
Odp: Rozliczanie wizyt
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 27, 2023, 11:49:22 am »
Wizyty i zabiegi co do zasady i filozofii EDM/ZM powinny być raportowane od razu. Także dobrze by było jakby wizyty był robione w programie od razu przez fizjo. Zabiegi też raczej (już dla własnego spokoju) też można wprowadzać od razu, wykonania zabiegów tworzą Zdarzenia Medyczne.

Czy dobrze rozumiem, że praktycznie codziennie powinniśmy wysyłać raporty I fazy, czy chodzi o to, że te dane powinny być wprowadzane do programu?

Offline KrystianT

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 30
Odp: Rozliczanie wizyt
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 27, 2023, 12:42:14 pm »
I faza to jest potrzebna do rozliczeń, jest przesyłana do NFZ i może być tylko po skończeniu miesiąca (cykli). Zdarzenia medyczne ślą się do platformy P1 i powinni je przekazywać wszyscy świadczeniodawcy (również komercyjni). Nie wiem jak w innych programach (myślę że jest podobnie), ale w mMedice wysyłają się cyklicznie same.

Offline KamBo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Pomógł? 0
  • MOW NFZ
Odp: Rozliczanie wizyt
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 27, 2023, 14:27:57 pm »
I faza to jest potrzebna do rozliczeń, jest przesyłana do NFZ i może być tylko po skończeniu miesiąca (cykli). Zdarzenia medyczne ślą się do platformy P1 i powinni je przekazywać wszyscy świadczeniodawcy (również komercyjni). Nie wiem jak w innych programach (myślę że jest podobnie), ale w mMedice wysyłają się cyklicznie same.

Uff, dzięki, bo już mi zaczęły ręce opadać xD

Offline robowd

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Pomógł? 8
Odp: Rozliczanie wizyt
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 27, 2023, 19:47:25 pm »
Trzeba mieć na uwadze, że "niedługo" wejdzie (długo opóźniana) zmiana w rozliczeniach. Będziemy się rozliczać nie raportami jak teraz tylko właśnie zdarzeniami medycznymi. Warto już robić sobie nawyk bieżącego wykonywania. Kiedyś było założenie, że ZM ma być zrobione nie później niż 48h od zaistnienia.

Pisząc "niedługo" mam na myśli, że nie wiadomo kiedy, bo przekładają co rok.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Rozliczanie wizyt
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 27, 2023, 21:22:40 pm »
Nie wiem jak inne NFZty, ale 09 w ostatnich kilku dniach puścił komunikat, w którym "poprosił", żeby w związku z trwającymi pracami integracyjnymi systemu NFZ z P1, poprawić zweryfikować wskazane rozbieżności pomiędzy systemami NFZtu (PŚ) i RPWDL. Coś się w temacie dzieje.

Nie zagłębiałem się, w zapisy, ale jak dla mnie to zmiana będzie wyglądać tak, że raporty dalej zostaną jak są, ale NFZ będzie robił krzyżówkę pomiędzy danymi w raportach, a raportowanymi ZM. W tym momencie rozliczenie szczepień HPV dzieje się w mniej więcej tym modelu. Oczywiście to tylko moje gdybanie bez szukania czy wytyczne są już opisane.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline snoopy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Pomógł? 4
Odp: Rozliczanie wizyt
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 28, 2023, 10:51:29 am »
Trzeba mieć na uwadze, że "niedługo" wejdzie (długo opóźniana) zmiana w rozliczeniach. Będziemy się rozliczać nie raportami jak teraz tylko właśnie zdarzeniami medycznymi. Warto już robić sobie nawyk bieżącego wykonywania. Kiedyś było założenie, że ZM ma być zrobione nie później niż 48h od zaistnienia.

Pisząc "niedługo" mam na myśli, że nie wiadomo kiedy, bo przekładają co rok.

Założenie jest, że zdarzenie medyczne powinno się wysłać do 48h, ale to jest wizyta, procedury itp. Pozycję rozliczeniową dodaje się po zakończeniu cyklu zbiorczo i wtedy robi się wysyłkę zaktualizowanego zdarzenia medycznego. Więc de facto do 10 kolejnego mc wysyłając 1 fazę dublujemy bo oni już to mają ze zdarzeń medycznych. Zdarzenia miały być po to, żeby w razie jakiegoś wypadku itp w szpitalu można było zobaczyć co dany pacjent miał robione, zobaczyć jego historię leczenia ogólnikowo, żeby otrzymać najważniejsze informacje.
Nowe rozwiązanie dla nas świadczeniodawców będzie dobre ponieważ w przypadku świadczeń rozliczanych jako osobodni, czy np nakładania się świadczeń u różnych świadczeniodawców, będziemy mogli po błędach szybciej zareagować i zminimalizować straty (osobiście miałem w czerwcu pacjenta, który przekroczył 120 osobodni i przy rozliczeniu w lipcu wyszło, że za ok 15 wizyt z czerwca nie dostanę zapłaty).
Ciekawostką jest to, że ZM nie wysyła pełno placówek prywatnych i publicznych, nie wiem kiedy będą kontrole tego. Nowi pracownicy przychodzą do mnie i na wieść, że mają na laptopach wypełnić wizytę i zautoryzować ją to otwierają oczy bo w poprzednich pracach tego nie było...

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Rozliczanie wizyt
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 28, 2023, 18:42:29 pm »
Coś niecoś nie do końca chyba. ZM nie jest cykl cały, tylko pojedyncza usługa wykonana pacjentowi. w kontekście ZM idea zbiorczego wpisywania wg mnie się nie do końca zgadza.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline snoopy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Pomógł? 4
Odp: Rozliczanie wizyt
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 03, 2023, 09:08:22 am »
Kolejność jest taka:
1. Pacjent przychodzi - ZM i robisz wysyłkę automatycznie po wizycie, bądź ręcznie.
2. Po zakończonym cyklu dodajesz pozycję rozliczeniową.
3. Wysyłasz aktualizację ZM, która uzupełnia wizytę o pozycję rozliczeniową.

Tak to jest obecnie.
Dodatkowo co miesiąc wysyłamy pozycje rozliczeniowe osobno, a docelowo mają to zaciągać właśnie ze ZM.
Więc na logikę przy imporcie będziemy zaciągać wyniki rozliczeń poszczególnych świadczeń, a do 10 każdego mc będzie generowany szablon faktury.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Rozliczanie wizyt
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 03, 2023, 11:20:57 am »
Tylko, że przykładowo wizyta jest w dacie X, usługi/produkty rozliczeniowe udzielasz w dniu następnym, następnym i tak dalej. Te usługi nie aktualizują ZM dla wizyty, tylko są odrębnymi ZM. Przynajmniej tak mi tłumaczono. Z tego to powodu trochę takie podejście mi się nie skleja.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 135
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3180 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]