collapse

Reklama


Autor Wątek: Teleporady od 1 lipca 2023  (Przeczytany 3823 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Le423

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 11
  • Pomógł? 0
Teleporady od 1 lipca 2023
« dnia: Czerwca 30, 2023, 08:50:26 am »
Witam. Może ktoś ma wiedzę co z teleporadami w AOS od 1 lipca. Możemy dalej czy nie?

Offline KINGA WOMP

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 3
  • Pomógł? 0
Odp: Teleporady od 1 lipca 2023
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 20, 2023, 11:26:03 am »
 WITAM.
 Ja też jestem zainteresowana czy po 1 lipca 2023 teleporady będą rozliczane w AOS ?  Chodzi mi o laryngologię.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Teleporady od 1 lipca 2023
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 20, 2023, 11:35:40 am »
Ewidentna informacja z NFZ, że nie można robić teleporad od 1.07 była tylko dla poradni rehabilitacyjnej w umowie REH.
Dla AOS nie widziałem komunikatu o zakończeniu więc.. chyba dalej można w uzasadnionych przypadkach.

Pozdrawiam

Offline KINGA WOMP

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 3
  • Pomógł? 0
Odp: Teleporady od 1 lipca 2023
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 20, 2023, 12:45:33 pm »
Dziękuje za odpowiedz :)

Offline Lillka

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Pomógł? 8
  • MOW NFZ
Odp: Teleporady od 1 lipca 2023
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 20, 2023, 14:33:14 pm »
Komunikat MOW NFZ z dziś:

Szanowni Państwo,
w odpowiedzi na liczne pytania dotyczące realizacji świadczeń w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS) w trybie teleporad z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych, po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego, Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie przesyła poniżej szczegółowe stanowisko Centrali NFZ w przedmiotowej sprawie.
Tytułem wstępu należy podkreślić, że do określonej poradni specjalistycznej (AOS) kierowani są pacjenci, których choroba ma cięższy przebieg lub dołączyły się powikłania czy też wymagają przeprowadzenia bardziej zaawansowanej diagnostyki i leczenia wykraczającego poza zakres kompetencji i umiejętności lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). To w gestii lekarza POZ pozostaje merytoryczna, medyczna ocena zasadności skierowania do danej poradni specjalistycznej. Lekarz wystawiający skierowanie podejmuje zatem decyzję o tym, czy pacjent z daną chorobą wymaga opieki specjalistycznej czy też może być dalej prowadzony przez lekarza rodzinnego. Oczywistym jest więc, że do podjęcia przez lekarza AOS decyzji diagnostyczno-terapeutycznej, szczególnie w odniesieniu do nowego pacjenta, ale również w kontekście nowego, dodatkowego schorzenia konieczne jest badanie podmiotowe i przedmiotowe, które nie jest możliwe do przeprowadzenia w trybie teleporady.
 
Na wniosek, prośbę pacjenta lub jego opiekuna prawnego wskazujemy na możliwość wykonywania i rozliczania porad specjalistycznych, realizowanych w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności pod warunkiem zachowania łącznie poniższych wytycznych:
 
1.   teleporada jest realizowana na wyraźny wniosek, prośbę pacjenta lub jego opiekuna prawnego, pod warunkiem, że ocena stanu zdrowia i zakres niezbędnych czynności do zrealizowania na rzecz pacjenta, nie wymaga osobistej obecności personelu medycznego; prośba pacjenta musi być odnotowana w dokumentacji medycznej;
2.   teleporady mają zastosowanie w odniesieniu do świadczeń realizowanych na rzecz pacjentów kontynuujących opiekę w danej poradni specjalistycznej, zgodnie z ustalonym planem opieki i stanem klinicznym pacjenta;
3.   teleporada odbywa się w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, pod warunkiem zapewnienia dostępności personelu medycznego wymaganego do realizacji świadczeń w miejscu udzielania świadczeń, a zatem nie dopuszcza się możliwości wyodrębniania z harmonogramu przyjęć konkretnych dni tylko do realizacji teleporad;
4.   teleporada ma zastosowanie w odniesieniu do świadczeń realizowanych w zakresach wymienionych w:
        a) załączniku nr 1a, z wyłączeniem zakresów: 02.1604.001.02 świadczenia w zakresie leczenia zeza, 02.1616.001.02 świadczenia w zakresie logopedii, albo
        b) załączniku nr 1c, z zastrzeżeniem obowiązku udzielania świadczeń zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu AOS [1]. Dodatkowo świadczenie   realizowane w trybie teleporady nie może być jedyną poradą zrealizowaną w okresie 3 miesięcy warunkującą finansowanie świadczeń KAOS w oparciu o przepisy §17 zarządzenia AOS.
 
Reasumując, w chwili obecnej, teleporady w rodzaju AOS po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego mogą być realizowane sporadycznie, na wyraźny wniosek pacjenta jako jego przywilej, tylko i wyłącznie w przypadku kontynuacji opieki nad pacjentem, pod warunkiem, że ocena stanu zdrowia i zakres niezbędnych czynności do zrealizowania na rzecz pacjenta, nie wymaga osobistej obecności personelu medycznego, z ciążącym na świadczeniodawcy obowiązku zachowania wysokiej jakości udzielanych świadczeń i bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta.
 

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Teleporady od 1 lipca 2023
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 20, 2023, 14:56:14 pm »
To samo dostaliśmy godzinę temu na ISI Małopolskiego OW NFZ.

Offline Lillka

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Pomógł? 8
  • MOW NFZ
Odp: Teleporady od 1 lipca 2023
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 14, 2023, 15:47:22 pm »
Wracam do tematu bo mam pytanie, robicie teleporady w poradni rehabilitacyjnej? Wyżej ktoś pisze, że wyraźna informacja była w umowie, że nie ma teleporad w rehu już, ale ja nie widzę w ogóle takiej informacji nigdzie... :/ i w sumie to już nie wiem, robić czy nie robić?

Offline EMI84

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 72
  • Pomógł? 8

Offline Lillka

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Pomógł? 8
  • MOW NFZ
Odp: Teleporady od 1 lipca 2023
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 15, 2023, 13:32:26 pm »
o super, uciekło mi, dzięki :)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 216
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3180 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]