collapse

Reklama


Autor Wątek: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań  (Przeczytany 8333 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« dnia: Czerwca 22, 2020, 09:10:00 am »
https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/projekty-zarzadzen/projekt-zarzadzenia-ambulatoryjna-opieka-specjalistyczna,6687.html

Cytat: NFZ
Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem wdrożone zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia polegające na zwiększeniu poziomu finansowania określonych świadczeń AOS w sytuacji zwiększenia obsługi e-skierowań w miejsce dotychczasowych papierowych mają na celu przyśpieszenie informatyzacji systemu ochrony zdrowia.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych nie wcześniej niż od dnia 1 lipca 2020 r.


Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 22, 2020, 10:11:32 am »
osobiście uważam, że to dobry pomysł. Podobnie był premiowany POZ za wystawianie e-recept kiedy nie były jeszcze obowiązkowe i przyrost wystawianych e-recept był wtedy znaczny. Świadczeniodawcy dostali wynagrodzenie za to że robią coś czego robić jeszcze nie trzeba było a dodatkowo na spokojnie mogli się wdrożyć do wystawiania e-recept. Jak pomocne były i są e-recepty w trakcie epidemii chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć.
Wg mnie powinni zrobić jeszcze podobne zarządzenie dla POZ bo przecież ktoś te e-skierowania musi wystawiać.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 22, 2020, 10:19:56 am »
Chciałem e-skierowania wdrażać dopiero gdzieś we wrześniu, ale widzę że chyba moje plany się zmienią i proces zostanie przyśpieszony.
Pozwolę sobie tutaj zapytać przy okazji, czy sprawnie one funkcjonują w obecnej chwili? czy wymagają jeszcze mniejszych poprawek?

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 22, 2020, 10:38:58 am »
Jak czas temu testowałem wysyłkę z someda, poszło ok. Realizacji nie sprawdzałem.
W KS-MEDIS temat na razie nie istnieje w żadnej opublikowanej wersji.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 22, 2020, 11:20:44 am »
Ja muszę poczytać instrukcję od KS-SOMED i biuletyny jak to ma wyglądać żeby powoli wdrażać lekarzy do tego. Tylko z doświadczenia wiem, że jak profitów z tego nie ma to "skoro nie ma obowiązku to jeszcze nie robimy", ale jak będzie dodatkowa kasa za to, to nagle można wszystko :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 22, 2020, 22:11:07 pm »
To tak podpowiem z praktyki. Włączyłem, działa to od strony komunikacyjnej, ale jest kilka ale i wyłączyłem. Nie za bardzo testowałem od strony lekarza, ale tam to raczej będzie działać. Jeszcze jedno - model przyjęty w przypadku wprowadzania skierowań do zleceń od zawsze był taki, że w Somedzie założone były poradnie funkcją serwisową i nie trzeba było dodawać poradni z palca (nie było to wskazane, nie robił nikt zamieszania dublami czy błędami; tym samym nie było wiązania poradni z jednostką, uważam to za niekoniecznie potrzebne czy ułatwiające dodawanie; podsumowując - do skierowania wpisywany był lekarz /też nie wiązany z jednostką/, dalej wybierana z listy poradnia i wprowadzana VII część kodu w odpowiednie pole, na koniec wybierana jednostka). Efektem tego był skromny i jednoznaczny słownik poradni (o danym kodzie VIII zawsze była jedna pozycja) i podmiotów (z dokładnością do 9znakowego regonu, ale tutaj trzeba było się trzymać trochę reżimu wprowadzania, jednak dało się to opanować; czemu wspominam podmioty - o tym zaraz).
W przypadku eSkierowań:
- jak Somed nie znajdzie lekarza, to go doda - to jest ok. Nie pamiętam czy wiąże z jednostką, ale chyba nie, co dla mnie jest lepsze.
- poradnia - ogólnie przy założeniu wcześniej opisanym działa to ok, ale zdarzyło mi się w jednym miejscu, że była wprowadzona poradnia z VII częścią resortową (jakaś luźna nie wiadomo skąd i z jakąś VIII częścią inną niż na eSkierowaniu) i pomimo, że na liście była inna poradnia pasująca kodem VIIIcz., czyli tym ważniejszym jak chodzi o wybór poradni, to somed podpiął poradnię z pasującą VIIcz. kodu, a nie pasującą VIII. Ewidentnie błąd gdzieś w algorytmie, ale jak ktoś nie popatrzy na wizualizację eSkierowania i nie porówna tego z tym co weszło na formatkę, to nie będzie tego świadomy.
Jak powinno wg mnie to działać - jak Kamsoft chce, to niech robi wariację na temat dodawania poradni wiązanych z jednostkami czy lekarzami, ale uważam, że na opcję powinna być możliwość wyboru takiej najbardziej dziewiczej wersji, czyli:
--sprawdź czy jest w słowniku poradnia z VIIIcz. kodu (tutaj jeszcze pytanie czy sprawdzać VIIczęść, pewnie tak, ale to jest szerszy temat z uwagi na bieżącą listę różnie wprowadzonych poradni, jednak można uzależnić to od poradni stworzonych w serwisie /tam wprowadzana jest nazwa, VIII część kodu słownikowo i VIII część kodu do pola skrót/). Jak jest to ją wybierz, jak nie ma to załóż wg schematu modułu serwis, bez VII części kodu wprowadzonego na karcie poradni.
-- wpisz VII cz. kodu resortowego na karcie zlecenia
i temat poradni załatwiony - nie będzie dubli.
- jednostka kierująca - tutaj jest w ogóle fajnie. Dla mnie jednostka kierująca identyfikowana jest i była wg regonu 9znakowego. W przypadku eSkierowań mamy taką sytuację, że Somed szuka jednostki wg 14znakowego regonu i jak jej nie ma, to ją zakłada. I co mamy - burdel, jednostkę kierującą w kilku wydaniach. Patrząc nawet na strukturę podawaną do RPWDLa, podmiot oznaczany jest 9znakowym regonem, a zakład dopiero 14znakowym. Przekładając to na somed to bardziej widziałbym 14znakowy regon na poradni (zresztą przy eRecepcie na poradniach wewnętrznych oznacza się 14zn. regon jak jest w ramach podmiotu więcej niż jeden nadany), ale narusza to ścieżkę wcześniej opisaną. Nie mam pomysłu gdzie go wsadzić, nie myślałem nad tym, może tak jak VIIcz kodu wystarczy na kartę zlecenia, ale na chwilę obecną 14znakowy regon do niczego nie jest potrzebny.
Ogólnie rozwalanie prowadzonych słowników jest bez sensu i mam nadzieje, że szybko się coś w tym temacie zacznie dziać.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 23, 2020, 07:47:08 am »
@09061303
Tak na szybko. Z podmiotami problem jest taki, że eskierowania "lecą" na 14znakowym REGONie. Nie możemy szukać po prostu odcinając 9 cyfr, bo... bo mamy klientów o różnym 14 i 9 znakowym REGONie. Tak,  sam byłem zdziwiony, ale tak jest. Dlatego najważniejszy jest 14 znakowy REGON. Somed w najnowszych wersjach szuka po 14znakowym regonie. Jak nie znajdzie, obcina do 9 cyfr i szuka ponownie. Jak nie znajdzie zakłada ale, oczywiście, z 14 znakowym regonem. Przy czym, jeśli znajdzie kilka podmiotów o takim REGOnie to odpala się dalsza część algorytmu wybierania najlepszego.
Co do poradni...
Jeśli przekazano obie, czyli najprawdopodobniej tak będzie w przypadku eSkierowań, to na pierwszy rzut wyciąganą jest lista poradni ze zgodną VIII częścią kodu. Ale nastepnie ta lista jest przeszukiwana i
1. szukane są poradnie ze zgodną VII VIII (to wynika z zapytania), nazwą, ulicą, numerem posesji
2. Jeśli nie 1 to ponownie lista jest przeszukiwana ze zgodnością  jak w 1 ale jeśli VII nie przekazano to może być dowolny
I tak dalej i tak dalej po kolei odcinając warunki
W ostateczności, jeśli lista zawiera tylko jeden element to powinien być wybrany nawet jeśli ma niezgodna VII część kodu resorowego
Dlaczego to tak skomplikowane? Proszę zauważyć, że najbardziej zależy nam na dokładnym wybraniu właściwej poradni. nie ukrywam, że najbardziej zainteresowani eseizowaniami byli w pierwszym okresie klienci mający wiele jednostek, bo mogli skórowanie wysłać oraz odebrać. I tam te poradnie z takimi samymi kodami VIII to jest normalna sprawa, dlatego konieczne jest jak najlepsze dopasowanie.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 23, 2020, 09:35:01 am »
Jak przeczytałem dwie ostatnie wypowiedzi to się przeraziłem. Do tej pory myślałem, że będzie to mega proste. Mam tylko POZ i wg mnie to powinno wyglądać jak w przypadku, np. wystawiania zielonej karty. Lekarz wybiera poradnie z bazy someda (nie wiem skąd jest ta baza, ale zakładam, że wdrożeniowcy Kamsoftu podczas wdrożenia ją wgrali), np. wpisując poradnia onkologiczna i tyle (pomijając inne wymagane informacje). Nie interesują go kody resortowe, regony i inne dla niego nieistotne rzeczy.
Czy to nie jest tak, że taki lekarz rodzinny wystawia np. skierowanie do okulisty i wpisuje icd-10, nazwę poradni (okulistyczna), powód dla którego kieruje pacjenta (+ dodatkowe uwagi), ewentualnie czy skierowanie pilne, "wciska enter" i gotowe. Pacjent dostaje wydruk informacyjny z numerem e-skierowania i kodem pin. Wtedy pacjent ma dwie możliwości. Skorzystać z tego wydruku jak ze zwykłego skierowania lub z e-skierowania. Jeżeli to drugie to szuka sobie poradni okulistycznej, która wg niego jest najlepsza (ma najkrótszy czas oczekiwania czy jakieś inne kryterium które dla pacjenta jest istotne) i przyjmuje e-skierowania. Dzwoni do poradni podaje numer e-skierowania i kod pin. Poradnia "ściąga" sobie skierowanie z P1 i już.
Z powyższych wpisów wynika, że to wszystko nie będzie takie łatwe dla lekarzy jak myślałem.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 23, 2020, 09:42:22 am »
Powoli :-) Te dwie ostatnie wypowiedzi odnosiły się raczej do pobierania eskieorwań a nie do ich wystawiania. Przy wystawianiu nie są dodawani pracownicy, ani nic w tym guście. Ja odniosłem się do wypowiedzi  09061303:
"W przypadku eSkierowań:
- jak Somed nie znajdzie lekarza, to go doda - to jest ok. Nie pamiętam czy wiąże z jednostką, ale chyba nie, co dla mnie jest lepsze.
- poradnia - ogólnie przy założeniu wcześniej opisanym działa to ok, ale zdarzyło mi się w jednym miejscu, że była wprowadzona poradnia z VII częścią resortową (jakaś luźna nie wiadomo skąd i z jakąś VIII częścią inną niż na eSkierowaniu) i pomimo, że na liście była inna poradnia pasująca kodem VIIIcz., czyli tym ważniejszym jak chodzi o wybór poradni, to somed podpiął poradnię z pasującą VIIcz. kodu, a nie pasującą VIII. Ewidentnie błąd gdzieś w algorytmie, ale jak ktoś nie popatrzy na wizualizację eSkierowania i nie porówna tego z tym co weszło na formatkę, to nie będzie tego świadomy."

To są czynności realizowane przy POBIERANIU eskieorwania a nie przy jego wystawianiu. Przy wystawianiu SOMED nie doda pracownika, boi ska miałby go pobrać?.  Wystawianie eskierowania nie różni się niczym od wystawienia zwykłego skierowania zmiksowanego z erecpetą (chodzi mi tu o wszelkie ustawiania certyfikatów, podpisów itp)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 23, 2020, 09:56:23 am »
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, wyjaśnienie i jednocześnie uspokojenie :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 23, 2020, 10:12:53 am »
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, wyjaśnienie i jednocześnie uspokojenie :)
Może zbyt wiarygodny nie jestem, ale powiem tak, sporo klientów skierowania już wystawia. Część je nawet realizuje. Jakoś to się kręci. Pewnie, nie jest to ten poziom co erecpety, ale lekarze korzystają. szczególnie od chwili, gdy potwierdzenie wystawienia skierowania może pełnić rolę skierowania papierowego - czyli inaczej niż w przypadku erecpet. Nie ma obawy, że pacjent nie zrealizuje. Jak realizator nie pobierze eskieorwania, to zawsze może wykorzystać papierowe potwierdzenie.

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 23, 2020, 10:23:17 am »
[...] Jak realizator nie pobierze eskieorwania, to zawsze może wykorzystać papierowe potwierdzenie.
A takie "papierowo-użyte" eskierowanie nie wisi potem jako niewykorzystane? Bo w końcu odbiorca nie zaznaczył realizacji. Chyba, że czegoś tu nie rozumiem :-)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 23, 2020, 10:31:57 am »
Szczerze? Nie wiem dokładnie, jak to P1 organizuje, i czy Pacjent jakiegoś kwitu nie musi podpisać wiem tylko, że taka jest możliwość, a przynajmniej była. Właśnie dlatego, aby zachęcić lekarzy do wystawiania eSkieorwań. Wcześniej bowiem wystawianie eskierowania nie miało większego sensu jeśli prawdopodobieństwo, że pacjent gdzieś je zrealizuje było pomijalne, chyba, że mamy do czynienia z siecią współpracujących jednostek i mamy dużą szansę na to, że pacjent wybierze taką, która eskierowania realizuje. Ale z uwagi na to, że pacjent ma wybór... Z receptami było prościej, jedna decyzja i każda apteka erecprtę przyjmowała.
Pewnie te eskieorwania wiszą bo jak inaczej miałoby to funkcjonować, ale z drugiej strony uważam, że to niewielka niedogodność dla P1, bo przecież nie dla lekarza, jemu to raczej wszystko jedno, która całkowicie rekompensuje to, że wystawianie eskierowań przynajmniej ma już sens. Wcześniej to wyjątki eskieorwaniami się posługiwału.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 23, 2020, 18:39:01 pm »
@Michał
Tak jak napisał @MK - wystawianie będzie ok. Żeby lekarz się nie męczył, wygeneruj sobie poradnie/oddziały funkcją serwisową i przekaż lekarzom żeby wybierali do skierowania te, które mają cyferki (viii cz.k.r.) w skrócie. Lekarze, którzy znają VIII cz.k.r. poradni przy domyślnych ustawieniach nie będą musieli wchodzić w 3kropki do słownika, wystarczy, że zaczną pisać w okienku viii cz.k.r. (wyszukiwanie defaultowe jest po skrócie).

@MK
Czy pod pojęciem najnowszych wersji kryją się wersje > patch_2020_01_0_5? Na tejże wersji nie działa to tak jak Pan napisał:
- podmiot - zawsze jest zakładany na regonie 14znakowym nawet jak istnieje na 9znakowym
- poradnia - groch z kapustą, dziś ponownie sprawdzałem. Jak się udało i podpięło ok VIII cz.k.r., to wzięło z słownika wcześniej utworzoną z inną VII cz.k.r. i VII cz.k.r. skopiowało na kartę zlecenia. Za chwilę zgadzała się VII cz.k.r. a VIII cz.k.r. była zła.

Jeśli po aktualizacji działać to będzie jak Pan napisał, to czy:
- w przypadku poradni - jeśli mam założone poradnie/oddziały wg VIII cz.k.r. funkcją z modułu serwis, to czy będzie szansa, żeby ustawić tak program, żeby wyszukiwał tylko po VIII cz.k.r., a VII cz.k.r. wrzucał na kartę skierowania? Do funkcjonowania nie są potrzebne adresy poradni, powiązania z podmiotami itp itd. Zakładamy, że na eskierowaniu idzie i VII i VIII cz.k.r., jak i sytuację bez VII cz.k.r. (na razie sprawdzane skierowania miały zawsze VIII cz.k.r.).
- w przypadku podmiotu - proszę założyć jeszcze jedno. Miałem kiedyś styczność z systemem zintegrowanych po HL7 z systemem zewnętrznym (jakaś radiologia), gdzie wiązanie jednostki kierującej odbywało się po REGONie dokładnie 9znakowym. Jak osoba wpisująca dodała chociaż jeden znak, to zlecenie nie pojawiało się w systemie zewnętrznym. Z tego co wiem, ta integracja dalej istnieje na tych samych zasadach i takich może być więcej.
Dodatkowo integracja Somed/FK - nie pamiętam czy tutaj akurat podmioty ze skierowań to to samo co podmioty na które wystawiane są dokumenty finansowe. Jeśli tak, to jest szansa, że dokumenty będą wystawiane raz na jedną pozycję raz na drugą (integracja jnipa z jzakiem wydaje mi się, że też była możliwa).
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 24, 2020, 08:24:04 am »
@09061303
Opisany algorytm działa już od dłuższego czasu. I powiem tak, u klientów z którymi mam kontakt raczej nie ma problemów z wybieraniem poradni. Trudno mi ocenić na podstawie samego opisu, dlaczego tak jest. Rzecz w tym że i VIII i VII część kodu resortowego w skierowaniu jest i trudno te dane pomijać przy wyszukiwaniu. Adresy i nazwy są dodatkowymi atrybutami właśnie po to, by klienci mający dokładne dane o poradniach mogli mieć dokładną informację kto zleca (przypominam istnieją sieci przychodni i tam to już ma znaczenie).
Podmiot nie wiem jak w 05, może dopiero później, dodano szukanie po 9 znakach. Ale i tak 14 znakowy REGON jest najważniejszy i zresztą taki musi być do eskierowania użyty przy wysyłce. Tak jak przy okazji recepty. Podmiot wewnętrzny ma już Pan przecież identyfikowany po 14 znakach, inaczej by nic się nie wysłało.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 126
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]