Społecznościowe forum użytkowników drw.pl oraz produktów Kamsoftu

Komunikaty i informacje => Narodowy Fundusz Zdrowia => Wątek zaczęty przez: Profesor Wilczur w Czerwiec 22, 2020, 09:10:00 am

Tytuł: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: Profesor Wilczur w Czerwiec 22, 2020, 09:10:00 am
https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/projekty-zarzadzen/projekt-zarzadzenia-ambulatoryjna-opieka-specjalistyczna,6687.html (https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/projekty-zarzadzen/projekt-zarzadzenia-ambulatoryjna-opieka-specjalistyczna,6687.html)

Cytat: NFZ
Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem wdrożone zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia polegające na zwiększeniu poziomu finansowania określonych świadczeń AOS w sytuacji zwiększenia obsługi e-skierowań w miejsce dotychczasowych papierowych mają na celu przyśpieszenie informatyzacji systemu ochrony zdrowia.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych nie wcześniej niż od dnia 1 lipca 2020 r.

Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: Michał w Czerwiec 22, 2020, 10:11:32 am
osobiście uważam, że to dobry pomysł. Podobnie był premiowany POZ za wystawianie e-recept kiedy nie były jeszcze obowiązkowe i przyrost wystawianych e-recept był wtedy znaczny. Świadczeniodawcy dostali wynagrodzenie za to że robią coś czego robić jeszcze nie trzeba było a dodatkowo na spokojnie mogli się wdrożyć do wystawiania e-recept. Jak pomocne były i są e-recepty w trakcie epidemii chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć.
Wg mnie powinni zrobić jeszcze podobne zarządzenie dla POZ bo przecież ktoś te e-skierowania musi wystawiać.
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: Bocor w Czerwiec 22, 2020, 10:19:56 am
Chciałem e-skierowania wdrażać dopiero gdzieś we wrześniu, ale widzę że chyba moje plany się zmienią i proces zostanie przyśpieszony.
Pozwolę sobie tutaj zapytać przy okazji, czy sprawnie one funkcjonują w obecnej chwili? czy wymagają jeszcze mniejszych poprawek?
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: Profesor Wilczur w Czerwiec 22, 2020, 10:38:58 am
Jak czas temu testowałem wysyłkę z someda, poszło ok. Realizacji nie sprawdzałem.
W KS-MEDIS temat na razie nie istnieje w żadnej opublikowanej wersji.
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: Michał w Czerwiec 22, 2020, 11:20:44 am
Ja muszę poczytać instrukcję od KS-SOMED i biuletyny jak to ma wyglądać żeby powoli wdrażać lekarzy do tego. Tylko z doświadczenia wiem, że jak profitów z tego nie ma to "skoro nie ma obowiązku to jeszcze nie robimy", ale jak będzie dodatkowa kasa za to, to nagle można wszystko :)
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: 09061303 w Czerwiec 22, 2020, 22:11:07 pm
To tak podpowiem z praktyki. Włączyłem, działa to od strony komunikacyjnej, ale jest kilka ale i wyłączyłem. Nie za bardzo testowałem od strony lekarza, ale tam to raczej będzie działać. Jeszcze jedno - model przyjęty w przypadku wprowadzania skierowań do zleceń od zawsze był taki, że w Somedzie założone były poradnie funkcją serwisową i nie trzeba było dodawać poradni z palca (nie było to wskazane, nie robił nikt zamieszania dublami czy błędami; tym samym nie było wiązania poradni z jednostką, uważam to za niekoniecznie potrzebne czy ułatwiające dodawanie; podsumowując - do skierowania wpisywany był lekarz /też nie wiązany z jednostką/, dalej wybierana z listy poradnia i wprowadzana VII część kodu w odpowiednie pole, na koniec wybierana jednostka). Efektem tego był skromny i jednoznaczny słownik poradni (o danym kodzie VIII zawsze była jedna pozycja) i podmiotów (z dokładnością do 9znakowego regonu, ale tutaj trzeba było się trzymać trochę reżimu wprowadzania, jednak dało się to opanować; czemu wspominam podmioty - o tym zaraz).
W przypadku eSkierowań:
- jak Somed nie znajdzie lekarza, to go doda - to jest ok. Nie pamiętam czy wiąże z jednostką, ale chyba nie, co dla mnie jest lepsze.
- poradnia - ogólnie przy założeniu wcześniej opisanym działa to ok, ale zdarzyło mi się w jednym miejscu, że była wprowadzona poradnia z VII częścią resortową (jakaś luźna nie wiadomo skąd i z jakąś VIII częścią inną niż na eSkierowaniu) i pomimo, że na liście była inna poradnia pasująca kodem VIIIcz., czyli tym ważniejszym jak chodzi o wybór poradni, to somed podpiął poradnię z pasującą VIIcz. kodu, a nie pasującą VIII. Ewidentnie błąd gdzieś w algorytmie, ale jak ktoś nie popatrzy na wizualizację eSkierowania i nie porówna tego z tym co weszło na formatkę, to nie będzie tego świadomy.
Jak powinno wg mnie to działać - jak Kamsoft chce, to niech robi wariację na temat dodawania poradni wiązanych z jednostkami czy lekarzami, ale uważam, że na opcję powinna być możliwość wyboru takiej najbardziej dziewiczej wersji, czyli:
--sprawdź czy jest w słowniku poradnia z VIIIcz. kodu (tutaj jeszcze pytanie czy sprawdzać VIIczęść, pewnie tak, ale to jest szerszy temat z uwagi na bieżącą listę różnie wprowadzonych poradni, jednak można uzależnić to od poradni stworzonych w serwisie /tam wprowadzana jest nazwa, VIII część kodu słownikowo i VIII część kodu do pola skrót/). Jak jest to ją wybierz, jak nie ma to załóż wg schematu modułu serwis, bez VII części kodu wprowadzonego na karcie poradni.
-- wpisz VII cz. kodu resortowego na karcie zlecenia
i temat poradni załatwiony - nie będzie dubli.
- jednostka kierująca - tutaj jest w ogóle fajnie. Dla mnie jednostka kierująca identyfikowana jest i była wg regonu 9znakowego. W przypadku eSkierowań mamy taką sytuację, że Somed szuka jednostki wg 14znakowego regonu i jak jej nie ma, to ją zakłada. I co mamy - burdel, jednostkę kierującą w kilku wydaniach. Patrząc nawet na strukturę podawaną do RPWDLa, podmiot oznaczany jest 9znakowym regonem, a zakład dopiero 14znakowym. Przekładając to na somed to bardziej widziałbym 14znakowy regon na poradni (zresztą przy eRecepcie na poradniach wewnętrznych oznacza się 14zn. regon jak jest w ramach podmiotu więcej niż jeden nadany), ale narusza to ścieżkę wcześniej opisaną. Nie mam pomysłu gdzie go wsadzić, nie myślałem nad tym, może tak jak VIIcz kodu wystarczy na kartę zlecenia, ale na chwilę obecną 14znakowy regon do niczego nie jest potrzebny.
Ogólnie rozwalanie prowadzonych słowników jest bez sensu i mam nadzieje, że szybko się coś w tym temacie zacznie dziać.
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: MK w Czerwiec 23, 2020, 07:47:08 am
@09061303
Tak na szybko. Z podmiotami problem jest taki, że eskierowania "lecą" na 14znakowym REGONie. Nie możemy szukać po prostu odcinając 9 cyfr, bo... bo mamy klientów o różnym 14 i 9 znakowym REGONie. Tak,  sam byłem zdziwiony, ale tak jest. Dlatego najważniejszy jest 14 znakowy REGON. Somed w najnowszych wersjach szuka po 14znakowym regonie. Jak nie znajdzie, obcina do 9 cyfr i szuka ponownie. Jak nie znajdzie zakłada ale, oczywiście, z 14 znakowym regonem. Przy czym, jeśli znajdzie kilka podmiotów o takim REGOnie to odpala się dalsza część algorytmu wybierania najlepszego.
Co do poradni...
Jeśli przekazano obie, czyli najprawdopodobniej tak będzie w przypadku eSkierowań, to na pierwszy rzut wyciąganą jest lista poradni ze zgodną VIII częścią kodu. Ale nastepnie ta lista jest przeszukiwana i
1. szukane są poradnie ze zgodną VII VIII (to wynika z zapytania), nazwą, ulicą, numerem posesji
2. Jeśli nie 1 to ponownie lista jest przeszukiwana ze zgodnością  jak w 1 ale jeśli VII nie przekazano to może być dowolny
I tak dalej i tak dalej po kolei odcinając warunki
W ostateczności, jeśli lista zawiera tylko jeden element to powinien być wybrany nawet jeśli ma niezgodna VII część kodu resorowego
Dlaczego to tak skomplikowane? Proszę zauważyć, że najbardziej zależy nam na dokładnym wybraniu właściwej poradni. nie ukrywam, że najbardziej zainteresowani eseizowaniami byli w pierwszym okresie klienci mający wiele jednostek, bo mogli skórowanie wysłać oraz odebrać. I tam te poradnie z takimi samymi kodami VIII to jest normalna sprawa, dlatego konieczne jest jak najlepsze dopasowanie.
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: Michał w Czerwiec 23, 2020, 09:35:01 am
Jak przeczytałem dwie ostatnie wypowiedzi to się przeraziłem. Do tej pory myślałem, że będzie to mega proste. Mam tylko POZ i wg mnie to powinno wyglądać jak w przypadku, np. wystawiania zielonej karty. Lekarz wybiera poradnie z bazy someda (nie wiem skąd jest ta baza, ale zakładam, że wdrożeniowcy Kamsoftu podczas wdrożenia ją wgrali), np. wpisując poradnia onkologiczna i tyle (pomijając inne wymagane informacje). Nie interesują go kody resortowe, regony i inne dla niego nieistotne rzeczy.
Czy to nie jest tak, że taki lekarz rodzinny wystawia np. skierowanie do okulisty i wpisuje icd-10, nazwę poradni (okulistyczna), powód dla którego kieruje pacjenta (+ dodatkowe uwagi), ewentualnie czy skierowanie pilne, "wciska enter" i gotowe. Pacjent dostaje wydruk informacyjny z numerem e-skierowania i kodem pin. Wtedy pacjent ma dwie możliwości. Skorzystać z tego wydruku jak ze zwykłego skierowania lub z e-skierowania. Jeżeli to drugie to szuka sobie poradni okulistycznej, która wg niego jest najlepsza (ma najkrótszy czas oczekiwania czy jakieś inne kryterium które dla pacjenta jest istotne) i przyjmuje e-skierowania. Dzwoni do poradni podaje numer e-skierowania i kod pin. Poradnia "ściąga" sobie skierowanie z P1 i już.
Z powyższych wpisów wynika, że to wszystko nie będzie takie łatwe dla lekarzy jak myślałem.
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: MK w Czerwiec 23, 2020, 09:42:22 am
Powoli :-) Te dwie ostatnie wypowiedzi odnosiły się raczej do pobierania eskieorwań a nie do ich wystawiania. Przy wystawianiu nie są dodawani pracownicy, ani nic w tym guście. Ja odniosłem się do wypowiedzi  09061303:
"W przypadku eSkierowań:
- jak Somed nie znajdzie lekarza, to go doda - to jest ok. Nie pamiętam czy wiąże z jednostką, ale chyba nie, co dla mnie jest lepsze.
- poradnia - ogólnie przy założeniu wcześniej opisanym działa to ok, ale zdarzyło mi się w jednym miejscu, że była wprowadzona poradnia z VII częścią resortową (jakaś luźna nie wiadomo skąd i z jakąś VIII częścią inną niż na eSkierowaniu) i pomimo, że na liście była inna poradnia pasująca kodem VIIIcz., czyli tym ważniejszym jak chodzi o wybór poradni, to somed podpiął poradnię z pasującą VIIcz. kodu, a nie pasującą VIII. Ewidentnie błąd gdzieś w algorytmie, ale jak ktoś nie popatrzy na wizualizację eSkierowania i nie porówna tego z tym co weszło na formatkę, to nie będzie tego świadomy."

To są czynności realizowane przy POBIERANIU eskieorwania a nie przy jego wystawianiu. Przy wystawianiu SOMED nie doda pracownika, boi ska miałby go pobrać?.  Wystawianie eskierowania nie różni się niczym od wystawienia zwykłego skierowania zmiksowanego z erecpetą (chodzi mi tu o wszelkie ustawiania certyfikatów, podpisów itp)
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: Michał w Czerwiec 23, 2020, 09:56:23 am
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, wyjaśnienie i jednocześnie uspokojenie :)
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: MK w Czerwiec 23, 2020, 10:12:53 am
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, wyjaśnienie i jednocześnie uspokojenie :)
Może zbyt wiarygodny nie jestem, ale powiem tak, sporo klientów skierowania już wystawia. Część je nawet realizuje. Jakoś to się kręci. Pewnie, nie jest to ten poziom co erecpety, ale lekarze korzystają. szczególnie od chwili, gdy potwierdzenie wystawienia skierowania może pełnić rolę skierowania papierowego - czyli inaczej niż w przypadku erecpet. Nie ma obawy, że pacjent nie zrealizuje. Jak realizator nie pobierze eskieorwania, to zawsze może wykorzystać papierowe potwierdzenie.
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: Profesor Wilczur w Czerwiec 23, 2020, 10:23:17 am
[...] Jak realizator nie pobierze eskieorwania, to zawsze może wykorzystać papierowe potwierdzenie.
A takie "papierowo-użyte" eskierowanie nie wisi potem jako niewykorzystane? Bo w końcu odbiorca nie zaznaczył realizacji. Chyba, że czegoś tu nie rozumiem :-)
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: MK w Czerwiec 23, 2020, 10:31:57 am
Szczerze? Nie wiem dokładnie, jak to P1 organizuje, i czy Pacjent jakiegoś kwitu nie musi podpisać wiem tylko, że taka jest możliwość, a przynajmniej była. Właśnie dlatego, aby zachęcić lekarzy do wystawiania eSkieorwań. Wcześniej bowiem wystawianie eskierowania nie miało większego sensu jeśli prawdopodobieństwo, że pacjent gdzieś je zrealizuje było pomijalne, chyba, że mamy do czynienia z siecią współpracujących jednostek i mamy dużą szansę na to, że pacjent wybierze taką, która eskierowania realizuje. Ale z uwagi na to, że pacjent ma wybór... Z receptami było prościej, jedna decyzja i każda apteka erecprtę przyjmowała.
Pewnie te eskieorwania wiszą bo jak inaczej miałoby to funkcjonować, ale z drugiej strony uważam, że to niewielka niedogodność dla P1, bo przecież nie dla lekarza, jemu to raczej wszystko jedno, która całkowicie rekompensuje to, że wystawianie eskierowań przynajmniej ma już sens. Wcześniej to wyjątki eskieorwaniami się posługiwału.
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: 09061303 w Czerwiec 23, 2020, 18:39:01 pm
@Michał
Tak jak napisał @MK - wystawianie będzie ok. Żeby lekarz się nie męczył, wygeneruj sobie poradnie/oddziały funkcją serwisową i przekaż lekarzom żeby wybierali do skierowania te, które mają cyferki (viii cz.k.r.) w skrócie. Lekarze, którzy znają VIII cz.k.r. poradni przy domyślnych ustawieniach nie będą musieli wchodzić w 3kropki do słownika, wystarczy, że zaczną pisać w okienku viii cz.k.r. (wyszukiwanie defaultowe jest po skrócie).

@MK
Czy pod pojęciem najnowszych wersji kryją się wersje > patch_2020_01_0_5? Na tejże wersji nie działa to tak jak Pan napisał:
- podmiot - zawsze jest zakładany na regonie 14znakowym nawet jak istnieje na 9znakowym
- poradnia - groch z kapustą, dziś ponownie sprawdzałem. Jak się udało i podpięło ok VIII cz.k.r., to wzięło z słownika wcześniej utworzoną z inną VII cz.k.r. i VII cz.k.r. skopiowało na kartę zlecenia. Za chwilę zgadzała się VII cz.k.r. a VIII cz.k.r. była zła.

Jeśli po aktualizacji działać to będzie jak Pan napisał, to czy:
- w przypadku poradni - jeśli mam założone poradnie/oddziały wg VIII cz.k.r. funkcją z modułu serwis, to czy będzie szansa, żeby ustawić tak program, żeby wyszukiwał tylko po VIII cz.k.r., a VII cz.k.r. wrzucał na kartę skierowania? Do funkcjonowania nie są potrzebne adresy poradni, powiązania z podmiotami itp itd. Zakładamy, że na eskierowaniu idzie i VII i VIII cz.k.r., jak i sytuację bez VII cz.k.r. (na razie sprawdzane skierowania miały zawsze VIII cz.k.r.).
- w przypadku podmiotu - proszę założyć jeszcze jedno. Miałem kiedyś styczność z systemem zintegrowanych po HL7 z systemem zewnętrznym (jakaś radiologia), gdzie wiązanie jednostki kierującej odbywało się po REGONie dokładnie 9znakowym. Jak osoba wpisująca dodała chociaż jeden znak, to zlecenie nie pojawiało się w systemie zewnętrznym. Z tego co wiem, ta integracja dalej istnieje na tych samych zasadach i takich może być więcej.
Dodatkowo integracja Somed/FK - nie pamiętam czy tutaj akurat podmioty ze skierowań to to samo co podmioty na które wystawiane są dokumenty finansowe. Jeśli tak, to jest szansa, że dokumenty będą wystawiane raz na jedną pozycję raz na drugą (integracja jnipa z jzakiem wydaje mi się, że też była możliwa).
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: MK w Czerwiec 24, 2020, 08:24:04 am
@09061303
Opisany algorytm działa już od dłuższego czasu. I powiem tak, u klientów z którymi mam kontakt raczej nie ma problemów z wybieraniem poradni. Trudno mi ocenić na podstawie samego opisu, dlaczego tak jest. Rzecz w tym że i VIII i VII część kodu resortowego w skierowaniu jest i trudno te dane pomijać przy wyszukiwaniu. Adresy i nazwy są dodatkowymi atrybutami właśnie po to, by klienci mający dokładne dane o poradniach mogli mieć dokładną informację kto zleca (przypominam istnieją sieci przychodni i tam to już ma znaczenie).
Podmiot nie wiem jak w 05, może dopiero później, dodano szukanie po 9 znakach. Ale i tak 14 znakowy REGON jest najważniejszy i zresztą taki musi być do eskierowania użyty przy wysyłce. Tak jak przy okazji recepty. Podmiot wewnętrzny ma już Pan przecież identyfikowany po 14 znakach, inaczej by nic się nie wysłało.
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: 09061303 w Czerwiec 24, 2020, 23:51:24 pm
Poradnie pod kątem VIII i VII cz.k.r. - nie kwestionuję takiego sposobu wyszukiwania, może być to jedna z opcji. Jednak sprowadzanie tego tylko do takiego ścisłego modelu zamyka model pracy przeze mnie wcześniej opisany i z powodzeniem i wielkim zadowoleniem (słownikowo wygenerowane poradnie z serwisu) stosowany ciągle. Powinna być opcja na taki model lub może dałoby się przemodelować algorytm. Opisał Pan go ogólnikowo, dlatego nie do końca może się odpowiednio odniosę.
Cytuj
Jeśli przekazano obie, czyli najprawdopodobniej tak będzie w przypadku eSkierowań, to na pierwszy rzut wyciąganą jest lista poradni ze zgodną VIII częścią kodu. Ale następnie ta lista jest przeszukiwana i
1. szukane są poradnie ze zgodną VII VIII (to wynika z zapytania), nazwą, ulicą, numerem posesji
2. Jeśli nie 1 to ponownie lista jest przeszukiwana ze zgodnością  jak w 1 ale jeśli VII nie przekazano to może być dowolny
I tak dalej i tak dalej po kolei odcinając warunki
- przed punkt pierwszy można by dodać przeszukiwanie po VII i VIII w kontekście powiązanego podmiotu -> to dla tych co prowadzą słownik idealnie
- dalej punkt pierwszy -> uwaga co do pól nazwy, ulicy i /mniej trochę, ale tutaj też wpisujący popisują się fantazją/ numeru posesji. Są to bardzo wątpliwe parametry do wyszukiwania biorąc pod uwagę, że trzy osoby ulicę czy nazwę wpiszą na trzy sposoby, a nie wyobrażam sobie, że wyszukiwanie będzie działało inaczej niż na porównywaniu idealnym, bo algorytm przewidzi możliwy skrót zastosowany przez wpisującego ulicę /skrót oddający rzeczywistą nazwę ulicy/
- punkt drugi podejrzewam, przewidziany jest dla jednostek innych niż podmioty lecznicze, które mogą nie mieć VII kodu
- nie do końca mogę się odnieść do "I tak dalej i tak dalej po kolei odcinając warunki", ale czy ostatnim warunkiem, jest "jak znalazłeś poradnię z pasującym VIII kodem bez powiązania z żadną jednostką i bez ustawionego VII kodu /i opcjonalnie ulicy i numeru/, to ją podepnij, a VII kod z eDokumentu skierowania wpisz w pole dla niego przeznaczone na karcie zlecenia"? Może to by rozwiązało problem z słownikowymi poradniami z serwisu lub dodanymi ręcznie, ale jako z bardzo minimalistycznym zakresem danych na karcie acz bardzo wszechstronną używalnością. Oczywiście nie rozwiązuje to tematu losowości wybierania wcześniej opisanej, ale to już pod indywidualną analizę zostawiam.
Jak chodzi o sieci przychodni - pytanie czy mówimy o sieciach w ramach jednego podmiotu czy jakiegoś innego mniej spotykanego tworu, czyli sieciach z różnymi regonami na poziomie podmiotu, nie zakładu oczywiście, bez na razie rozdzielania na 9 czy 14znaków. Opcja pierwsza - jeden podmiot: nie wiem czy poradnie wewnętrzne gdziekolwiek są dodawane przez rejestratorki, raczej struktura wewnętrzna jest definiowana administracyjnie, więc poradnia zawsze będzie (ok - podmioty bez informatyka działające na zasadzie wolnej amerykanki, ale tutaj to żaden algorytm nie zadziała w 100%). W tym wypadku znakomicie zadziała szukanie po VIII i VII w kontekście powiązanego podmiotu (ulica, nazwa dalej są wątpliwe, bo administracyjnie ulicę piłsudskiego wpiszę PIŁSUDSKIEGO, a z eSkierowaniem /nie wiem czy rejestr zoz czy inny system jest źródłem/ spłynie JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO - jedno i drugie jest poprawnie, a porównanie wątpliwe może być nawet nie przez operator = ale też przez like /popularne też bywa PIŁSUDZKIEGO, ale to już inna historia/.
Opcja druga - tutaj raczej jakiś informatyk będzie, i jak poradnia się pojawi, to ją doda, raczej ktoś w tej poradni będzie pracować musiał i wykazywać świadczenia, więc od strony nie skierowań poradnię mieć trzeba.
Regon 14znakowy - zgodzę się, że jest najważniejszy do momentu jak nie zaczniemy uwzględniać struktury podmiotu. Tak - idzie jako jedyne można powiedzieć id podmiotu, ale... nie zawsze /wg Pana słów, bo sam się nie spotkałem, oczywiście wierzę, że tak może być/ w rejestrze zoz jest na poziomie podmiotu. Do eSkierowania czy eRecepty jest użyty przy wysyłce - oczywiście to się zgadza. Proszę jednak zauważyć, że właśnie eRecepta zweryfikowała, że 14znakowy regon /patrzymy na strukturę somedową w przełożeniu na rejestr zozów/ nie jest najważniejszy w kontekście podmiotu, ale zakładu. Po somedowemu - na karcie poradni pojawiła się możliwość wpisania regonu 14znakowego w momencie jak nie dało się wystawić eRecept w podmiotach, które mają zakłady lecznicze identyfikowane różnymi regonami 14znakowymi /pierwsze 9znaków dla każdego zakładu jest identyczne/. Oczywiście pamiętam co Pan napisał, iż są podmioty o różnym 9 i 14znakowym regonie i zakładam, że chodzi o pierwsze 9znaków, ale proszę zauważyć, że regon zakładu bardzie w strukturze somedu przystaje do poziomu poradni, a nie jednostki. Reasumując ostatnie - po 14znakach mam identyfikowany "zakład wewnętrzny" dzięki możliwości wpisania regonu 14znakowego na karcie poradni.
Przepraszam, może za bardzo chaotycznie, ale temat dość mocno jest życiowy, bo będzie z tym problem (przypominam też FKi i inne zewnętrzne systemy, o których wcześniej wspomniałem).
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: MK w Czerwiec 25, 2020, 07:47:48 am
@09061303
Chyba najlepiej będzie, byśmy jednak na poziom serwisu przeszli. Pewnie nie obejdzie się bez takiego skierowania, bez sql pokazujących co jest w bazie, bez query. Jeszcze raz twardo przy naszym stanowisku stoję. Tak, taki dobór algorytmu jest uwarunkowany tym, że mogliśmy to rozwiązanie testować na takich a nie innych klientach. A owi klienci mieli takie a nie inne dane w bazie. Nie możemy tak na rympał tego zmieniać bo tym naszym pierwszym testoriom po prostu rozwalimy system. Co nie znaczy, że to jest zabetonowane ale... To co Pan opisuje, w zasadzie powinno działać prawidłowo. Adresy i tak dalej są pomocniczymi danymi, no bo jeśli w bazie ma Pan kilka poradni o takich samych kodach to coś na podstawie czegoś należy wybrać. I jeśli można się posłużyć danymi dodatkowymi, to dlaczego nie? Szczególnie, jeśli np te dane sami wpisaliśmy poprzez import wcześniejszego esierowania. Jeśli ta sama przychodnia znów dane przyśle, to z dużą dozą prawdopodobieństwa te same dane otrzymamy, bo przecież nikt tam co chwilę adresu w swojej jednostce nie zmienia. Ale jak wspomniałem, Pana konfiguracja tez powinna dać radę. Dlatego musielibyśmy to dokładniej sprawdzić. Dochodzą do tego jeszcze skierowania z innych systemów, a mieliśmy już przypadki, gdzie owa struktura w HL7CDA była, że tak powiem, oryginalnie potraktowana. Dlatego proszę skorzystać z serwisu. Zapewne "pośrednicy" w końcu przyślą to do nas, wiec tak czy owak tematem się zająć spróbujemy. Gdyby gdzieś w tym zgłoszeniu przemycił Pan swój login z portalu pokojarzyłbym to zwolnienie. I na sam koniec, wbrew temu, co na innym wątku się pojawiło, dyskusja tu ze mną, co chyba większości nie dziwi, nie spełnia żadnego warunku zgorzenia serwisowego. Nie jestem tu oddelegowany do serwisu, robię to z własnej inicjatywnym a nie z polecenia służbowego. Nikt, w żadnej umowie nie ma wpisanego forum jako medium do przesyłania zgłoszeń serwisowych. Wiem, że Pan, ani większość tak nie myśli, ale nie dalej jak wczoraj mniej więcej taki tekst gdzie się pojawił "czyta to informatyk z Kamsoftu więc zgłosiłem problem oficjalnie"
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: MK w Czerwiec 25, 2020, 12:40:26 pm
[...] Jak realizator nie pobierze eskieorwania, to zawsze może wykorzystać papierowe potwierdzenie.
A takie "papierowo-użyte" eskierowanie nie wisi potem jako niewykorzystane? Bo w końcu odbiorca nie zaznaczył realizacji. Chyba, że czegoś tu nie rozumiem :-)
Znalazłem :-)  Punkt 31 i 43

https://www.csioz.gov.pl/fileadmin/user_upload/e-skierowanie/e_skierowanie_pytania_i_odpowiedzi_5e53dea14ff97.pdf 
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: 09061303 w Czerwiec 25, 2020, 21:16:52 pm
Proszę być spokojnym - ja cenię to co Pan pisze tutaj i na pewno nie traktuję forum jako miejsca zgłoszeń serwisowych. Temat już zgłoszony, tylko czeka na swoja kolej pewnie.
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: Profesor Wilczur w Czerwiec 29, 2020, 07:52:37 am
[...] Jak realizator nie pobierze eskieorwania, to zawsze może wykorzystać papierowe potwierdzenie.
A takie "papierowo-użyte" eskierowanie nie wisi potem jako niewykorzystane? Bo w końcu odbiorca nie zaznaczył realizacji. Chyba, że czegoś tu nie rozumiem :-)
Znalazłem :-)  Punkt 31 i 43

https://www.csioz.gov.pl/fileadmin/user_upload/e-skierowanie/e_skierowanie_pytania_i_odpowiedzi_5e53dea14ff97.pdf
Dzięki! Czyli jeszcze dodatkowe sprawozdanie papierowych. Ciekawe.
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: Michał w Lipiec 08, 2020, 21:45:48 pm
Powoli i ja zacząłem wdrażać e-skierowania w POZ - KS-SOMED (jakby ktoś nie wiedział jest już nowe zarządzenie prezesa NFZ premiujące POZ za wystawianie e-skierowań) i napotkałem na kilka problemów.

1. Poradnie/oddziały.
a) Miałem jakąś listę cząstkową poradni i oddziałów wygenerowaną podczas wdrożenia przez KS. Nie jest to pełna lista wygenerowana przez funkcję serwisową, a raczej lista dosyć często używanych w skierowaniach przez POZ poradni/oddziałów. Większość miała uzupełniony VIII kod resortowy, ale część nie, więc ręcznie to uzupełniłem. Zastanawiałem się nad wygenerowaniem pełnej listy z poziomu serwisu, ale mam obawy co się stanie z obecnymi poradniami/oddziałami. Nie chciałbym ich stracić ponieważ skróty powstały na podstawie nazwy i lekarze są przyzwyczajeni do korzystania z nich podczas wyszukiwania. Słyszałem, że jeżeli teraz skorzystałbym z generowania poradni przez serwis to zamiast obecnych skrótów miałbym kody resortowe a nie znam lekarza, który znałby kody resortowe poradni czy oddziałów, do których wystawia skierowanie.
Czy nie da rady aby generując listę wszystkich poradni/oddziałów zachować te skróty a jeszcze lepiej aby tak wygenrowana lista zawierała skróty stworzone na podstawie nazwy?
b)Kilka dni temu pojawił się komunikat NFZ albo MZ, że e-skierowanie jest ważne jeżeli nazwa poradni / oddziału nie jest zgodna z rozporządzeniem, ale zgadza się kod bo jest on najważniejszy i tutaj wszystko jasne. Podczas uzupełniania kodów resortowych zauważyłem w kilka pozycji (oddział medycyny paliatywnej, punkt szczepień, SOR) o takich samych nazwach, ale różnych kodach resortowych! Co jeżeli pacjent dostanie e-skierowanie z jednym kodem a się okaże, że akurat ten oddział ma inny kod pomimo tego, że nazwa ta sama?

2. Nie da się wydrukować informacji o wystawionym e-skierowaniu jeżeli w opisie icd-10 jest nawias kwadratowy, ale w najbliższej aktualizacji ma być poprawione. Mam testową dllkę, którą jutro będę testował (dziękuję Panie MK za pomoc :)).

3. Lekarz POZ zgłosił mi, że po uruchomieniu e-skierowań wydłużył się czas potrzebny na drukowanie. Z jego relacji wynika, że wcześniej wystawiając skierowania, po każdym wystawionym skierowaniu pojawiało się okno wydruku i po zatwierdzeniu następował wydruk. Teraz po uruchomieniu e-skierowań, nawet jeżeli podczas wizyty nie wystawia e-skierowania, ale wystawia:
- skierowanie na badanie laboratoryjne
- skierowanie na usg
- skierowanie na rtg
to po wystawieniu każdego skierowania nie pojawia się okno wydruku i aby wydrukować to wszystko, musi przeciągać po kolei każde skierowanie na przycisk "Drukuj" albo klikać prawym przyciskiem i z menu kontekstowego wybierać opcję drukuj.
Po wyłączeniu e-skierowań wszystko działa jak wcześniej. Potwierdzone w innej placówce, że mają tak samo.
4. Nie wiem jak się mają wcześniej przygotowane wzorce wydruku skierowania do e-skierowań. Skąd SOMED, wie którą część z tego starego wzorca przenieść do e-skierowania? Chyba muszę trochę zmodyfikować wzorzec żeby nie dublowały się niektóre rzeczy.
5. Czy informacja o tym czy to skierowanie w trybie pilnym czy zwykłym idzie z karty zlecenia czy z przygotowanego wzorca (we wzorcu mam listę rozwijaną, z której do tej pory lekarze wybierali czy tryb stabilny czy pilny i nie zaznaczali na karcie zlecenia, że to np. tryb CITO)? Teraz może dojść do takiej sytuacji, że na wydruku e-skierowania będzie w jednym miejscu info że tryb stabilny a w innym, że CITO.

Póki co więcej problemów przy e-skierowaniach nie zauważyłem.
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: andy83 w Lipiec 09, 2020, 07:18:11 am
@Michał ale przy eskierowania, nie ma już wzorców
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: Michał w Lipiec 09, 2020, 08:24:27 am
a z czego somed bierze uzasadnienie czy co tam lekarz chce przekazać specjaliście?
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: andy83 w Lipiec 09, 2020, 09:03:11 am
Zakładka uwagi na karcie podczas wystawiania eskier-a
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: andy83 w Lipiec 09, 2020, 09:07:28 am
Jest jeszcze przycisk pod spodem gdzie wybiera się poradnie do której kierujemy "Info. dla lekarza specjalisty" .. ale to nie działa i nie dowiedziałem się po co to jest, a w tym miejscu można by było pisać co i jak ... 
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: Michał w Lipiec 09, 2020, 11:03:47 am
U mnie lekarze korzystają z pełnej karty skierowania - póki co miałem jedną nieudaną próbę przejścia na nową (wg lekarzy jest "gorsza").
Zgodnie z instrukcją:
Cytuj
Jako treść dodatkowa skierowania, w której lekarz wskazuje cel skierowania oraz dodatkowe informacje, używane jest pole Uwagi, lub treść podpiętego do wybranej Usługi formularza skierowania.
I tutaj pytanie skąd somed wie co z tego formularza pobrać do e-skierowania. Kiedy zauważyłem problem z drukowaniem e-skierowania gdy w icd-10 jest nawias kwadratowy to lekarz miał przynajmniej możliwość wydrukowania "dotychczasowego wzoru skierowania" i dopisania tam kodu do e-skierowania, które zostało wysłane prawidłowo.
Natomiast kiedy e-skierowanie będzie już obowiązkowe i będzie tylko jeden ogólnie obowiązujący wzór informacji o wystawionym e-skierowaniu to faktycznie można by zrezygnować z dotychczasowych formularzy.
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: Nyahaha w Lipiec 21, 2020, 10:03:58 am
Ja mam pytania jeśli chodzi o te e-skierowania. Czy mimo wprowadzenia obowiązku e-skierowania to będą ważne jeszcze papierowe wersje(coś jak z receptami) przez określony czas albo w sporadycznych przypadkach np. awaria systemu?
A jak w sytuacji jeśli chodzi o skierowanie wewnątrz placówki też należy przez tą platformę robić czy można po staremu od ręki w systemie wklepać?

Ja może jeden plus widzę z e-skierowaniami. Może zaczną się normalnie dane uzupełniać i może skończy się wyświetlanie błędów "Nieprawidłowa wartość w atrybucie swd-zlec@id-kom-org lub swd-zlec@id-typ-kom-org". Czy brak regonu itp. związane z błędnie wprowadzonym skierowaniem.
Tytuł: Odp: Marchewka NFZ na upowszechnienie e-Skierowań
Wiadomość wysłana przez: Bocor w Lipiec 21, 2020, 11:16:19 am
skierowania wewnętrzne nie przechodzą przez P1, bo po co miałyby przechodzić? można pisać w uwagach dodatkowe informacje, ale można też stworzyć sobie formularz, który będzie się załączał... plusy formularza to słownik i kopiowanie jakiś utartych tekstów. W uwagach nie ma czegoś takiego i wszystko trzeba z palucha pisać :/

Przy E-skierowania trzeba wybrać poradnię z uzupełnionymi kodami resortowymi.
A co do przycisku "info. dla lekarza specjalisty"... jest to powiązane z usługą OSOZ, jeśli dobrze pamiętam.
Style:2: Portal (default), Printpage (default).
Pod-szablony:4: init, print_above, main, print_below.
Pliki językowe:6: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:13 - 658KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 17.

[Pokaż zapytania]