collapse

Reklama


Autor Wątek: e-skierowanie  (Przeczytany 40912 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: e-skierowanie
« Odpowiedź #45 dnia: Lipca 29, 2020, 07:23:20 am »
Już jakiś czas lekarze u nas (POZ) wystawiają e-skierowania w KS-SOMED i mam już pierwsze uwagi:


   1. Możliwość wysyłania smsów z kodem do e-skierowania do pacjenta
   2. Umieszczenie kodu do e-skierowania na "belce" skierowania zamiast w pojawiającym się dymku
   3. Możliwość sprawdzenia kodu do e-skierowania przez pracownika rejestracji z poziomu terminarza
   4. Usunięcie komunikatu ostrzeżenia w dymku do e-skierowania dotyczącego miejsca wystawienia e-skierowania
   5. Poprawa komunikatów w przypadku problemów z wysyłką e-skierowania leżących po stronie P1 na wzór tego jak to wygląda w przypadku e-recept
   6. Umożliwienie takiej konfiguracji aby w POZ skierowania na usg i rtg do placówek zewnętrznych, z którymi POZ ma podpisane umowy, nie były z automatu traktowane jako e-skierowania bo wtedy występują problemy z drukiem (nie drukuje się takie niewysłane skierowanie po naciśnięciu przycisku tylko trzeba je przeciągnąć na przycisk)
   7. Co w przypadku awarii P1? Jak wtedy ma działać wystawianie skierowania? Czy analogicznie jak w przypadku e-recepty będzie można wystawić zwykłe skierowanie bez konieczności późniejszej wysyłki czy może tak jak w przypadku eZLA będzie wymagana późniejsza elektronizacja?
   8. Skoro jest jednakowy wzorzec e-skierowania to możnaby zrezygnować z dotychczas stosowanych wzorców, ale wtedy lekarz powinien mieć możliwość wypełnienia wszystkiego na karcie zlecenia. Wiem jednak z doświadczenia, że będą chcieli mieć możliwość tworzenia swoich słowników (powód wystawienia skierowania). Jeżeli udałoby się to wdrożyć to czy w przypadki awarii P1 będzie możliwe wydrukowanie zwykłego skierowania?


Jakie są Wasze przemyślenia w kwestii e-skierowań wystawianych z poziomu KS-SOMED?

Ja zostawiam swoje stare wzorce + tworzę nowe pod eSkierowania, żeby zostawić sobie furtkę w przypadku awarii P1 oraz dla samego procesu wdrożenia. Mam około 120 lekarzy do przeszkolenia, więc nie ma szans, że to zrobię jednego dnia :)

Co do wydruku tych skierowań i tych blokad z tym związanych - rozumiem zamysł twórców. Zawsze możesz zrobić 2 równoległe usługi... gdzie w jednej nie przypisujesz typu, czyli zostawiasz "brak oznaczenia" to wtedy taka usługa nie będzie się kojarzyć z e-skierowaniem i możesz jak dotychczas je wystawiać, a kolejną zrobić pod tą wysyłkę. Ja tak właśnie zrobiłem, że wszystkie stare wzorce na których pracowali lekarze nie są kojarzone z eskierowaniami i równolegle stworzyłem takie, które mają zaznaczone te e-skierowanie. Dopiero wersja 2020.02.0.00 umożliwiła tego typu działanie. Teraz trzeba czekać jeszcze na powiązanie tych usług z konkretnymi grupami poradni / oddziałów itp i wtedy można jakoś sensownie pracować.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: e-skierowanie
« Odpowiedź #46 dnia: Lipca 29, 2020, 09:53:41 am »
Czy możesz podzielić się chociaż screenami wzorców jakie zrobiłeś pod e-skierowania?
Nigdzie na stronach CSIOZ nie znalazłem info na temat sposobu postępowania w przypadku awarii P1 w momencie wystawiania e-skierowania. Do 7 stycznia 2021r. w przypadku awarii P1 można skorzystać ze starych wzorców i wystawić zwykłe papierowe skierowanie, ale nie mam pojęcia co robić od 8 stycznia 2021 roku. Wysłałem zapytanie do CSIOZ w tej kwestii i czekam na odpowiedź.

Dzięki za podpowiedź ze zmianą typu usługi (przetestuje). Na początku chciałem zaznaczyć, że jest to usługa realizowana wewnętrznie, ale to powoduje konieczność podania miejsca, w którym będzie realizowane badanie.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: e-skierowanie
« Odpowiedź #47 dnia: Lipca 29, 2020, 11:25:29 am »
Podzielę się jeszcze odpowiedzią jaką uzyskałem z CSIOZ odnośnie postępowania z e-skierowaniem w przypadku awarii systemu P1:

Cytuj
Dzień dobry,
W przypadku błedów wystawienia e-skierowania:
Prosimy o informacje jakie to są błędy? Znajomość problemu pozwoli nam usunąć ewentualny błąd bądź wytłumaczenie dlaczego tak działa system.
W przypadku niemożności wystawienia e-skierowania można wystawić skierowanie papierowe. W przypadku skierowań również nie trzeba tego później uzupełniać. Natomiast podczas realizacji takie skierowanie również nie będzie wprowadzane z uwagi na to że skierowania papierowe nie zawierają unikalnych numerów (jak to było w przypadku recept).
W przypadku jeśli pacjent zgłosi się do placówki w momencie gdy nie działa system P1 podmiot powinien poinformować o postępowaniu w takiej sytuacji. Nie ma ściśle określonej procedury z uwagi że każda placówka ma swoje wewnętrzne ustalenia. Rekomendacja Centrum jest aby podmiot po rozmowie z pacjentem ustalił na jakie świadczenie jest e-skierowanie. Zaproponować termin oraz pobrać kod + numer PESEL w celu późniejszego pobrania e-skierowania. W przypadku gdyby coś się nie zgadzało z e-skierowaniem wtedy należałoby skontaktować się z Pacjentem i wyjaśnić zaistniałą sytuacje.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: e-skierowanie
« Odpowiedź #48 dnia: Lipca 29, 2020, 12:50:52 pm »
Czy możesz podzielić się chociaż screenami wzorców jakie zrobiłeś pod e-skierowania?
Nigdzie na stronach CSIOZ nie znalazłem info na temat sposobu postępowania w przypadku awarii P1 w momencie wystawiania e-skierowania. Do 7 stycznia 2021r. w przypadku awarii P1 można skorzystać ze starych wzorców i wystawić zwykłe papierowe skierowanie, ale nie mam pojęcia co robić od 8 stycznia 2021 roku. Wysłałem zapytanie do CSIOZ w tej kwestii i czekam na odpowiedź.

Dzięki za podpowiedź ze zmianą typu usługi (przetestuje). Na początku chciałem zaznaczyć, że jest to usługa realizowana wewnętrznie, ale to powoduje konieczność podania miejsca, w którym będzie realizowane badanie.

Filozofii we wzorze pod e-skierowania to nie ma, ponieważ tam muszą się znaleźć 2 rzeczy (jeśli mówimy o skierowaniu do poradni), czyli:
formułka - proszę o objęcie leczeniem specjalistycznym albo proszę o poradę specjalistyczną + pod spodem pole tekstowe z uwagami.
Szkoda, że przy tym druku nie działają prawidłowo scrypty, jak przy innych formularzach. Chciałem sobie wrzucić swoje własne chmurki przy polu tekstowym, które mi nie znikają po najechaniu na nie kursorem... niestety te SOMED'owe są beznadziejne w tym zakresie. I tak moje formularze funkcjonują z moimi chmurkami :) Tutaj niestety tekst z chmurki wyświetla się jako informacja do eskierowania przy wydruku, więc dlatego dopisałem słowo: Uwagi, żeby lekarz wiedział do czego te pole ma służyć (dla mniej kumatych). Wrzucam jeszcze screena jednej z przykładowych chmurek, którymi się posługuję i które mi nie znikają jak te somedowe :)

Już gdzieś pisałem, że zaletą formularza jest to, że można tworzyć słowniki pod pole tekstowe. Natomiast na karcie wykonywania usługi w pozycji uwagi: możemy tylko wpisać tekst z palucha = brak słowników.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: e-skierowanie
« Odpowiedź #49 dnia: Lipca 29, 2020, 14:57:48 pm »
Dzięki za odpowiedź. Nawet nie wiedziałem, że takie chmurki (ani Twoje ani Kamsoftowe) są możliwe :)
Odnośnie potrzeby słowników pisałem w pkt. 8. moich uwag :)

Jeszcze nie miałem możliwości przetestowania zmiany typu usługi na "brak oznaczenia" aby nie szło e-skierowanie w przypadku skierowania na np. RTG, ale czy wtedy przypadkiem nie zniknie pozycja tego skierowania z szybkiej listy wyboru najczęściej wybieranych skierowań (ta rozwijana pod trójkącikiem na przycisku dodawania nowego skierowania)?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: e-skierowanie
« Odpowiedź #50 dnia: Lipca 30, 2020, 08:35:05 am »
Dzięki za odpowiedź. Nawet nie wiedziałem, że takie chmurki (ani Twoje ani Kamsoftowe) są możliwe :)

Zwykłe chmurki (te somedowe) z opisem robi się w prosty sposób, tworząc jakieś pole tekstowe z poziomu projektowania formularzy przy trybie WYSIWIG. To co odpowiada za tekst w chmurkach to Etykieta. W trybie HTML proste pole tekstowe <INPUT tittle="tutaj umieścić swój opis chmurki" name="a tutaj nazwę pola">
I lekarz gdy najedzie kursorem myszki na te pole, to z boku wyświetli mu się ta chmurka z opisem na ogół z informacją do czego służy te pole tekstowe. Przydatna rzecz, bo jest to informacja ukryta, która nie widnieje na wydrukach - polecam :)

Odnośnie potrzeby słowników pisałem w pkt. 8. moich uwag :)

faktycznie :)

Jeszcze nie miałem możliwości przetestowania zmiany typu usługi na "brak oznaczenia" aby nie szło e-skierowanie w przypadku skierowania na np. RTG, ale czy wtedy przypadkiem nie zniknie pozycja tego skierowania z szybkiej listy wyboru najczęściej wybieranych skierowań (ta rozwijana pod trójkącikiem na przycisku dodawania nowego skierowania)?

Tego to nie wiem, ja akurat RTG mam wewnętrznie po HL7, gdzie trafiają zlecenia z SOMEDA na worklistę RTG, tam sobie robią zdjęcia i opisują. I potem wszystko ładnie wraca z powrotem do SOMEDA i lekarz widzi opis + link ze zdjęciem (otwieranym w przeglądarce). Natomiast co do tej szybkiej listy - tu mam pewne wątpliwości, czy faktycznie znajdują się tam najczęściej wybierane skierowania... u mnie najwięcej zlecanych jest właśnie skierowań do rtg... i zrobiłem sobie analizę, które z rtg jest najczęściej puszczane w ciągu bieżącego roku : i mam bardzo dużą ilość zleceń na RTG stawu skokowego prawego, którego oczywiście nie ma na tej szybkiej liście.
Natomiast mam badanie, którego praktycznie w ogóle nie używamy.
Dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłaby możliwość samemu ustawienia co tam ma się znaleźć i to najlepiej z możliwością podziału na opcja przychodni / pracownika.

Offline mmariom

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 109
  • Pomógł? 2
Odp: e-skierowanie
« Odpowiedź #51 dnia: Lipca 30, 2020, 18:32:08 pm »
Mam taki problem przy pobieraniu e-skierowania

W rejestrze CWUd brak aktywnej placówki o danym identyfikatorze miejsca świadczenia usług.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: e-skierowanie
« Odpowiedź #52 dnia: Lipca 30, 2020, 23:02:33 pm »
Tego to nie wiem, ja akurat RTG mam wewnętrznie po HL7, gdzie trafiają zlecenia z SOMEDA na worklistę RTG(....)
Tego RTGa robisz jako:
- skierowanie o kierunku wewnętrzne, później planowane w terminarz czy samo się planuje (nie podejrzewam, że lekarze sami wpisują w terminarz pracowni)
- czy może wystawiane jest tylko skierowanie a później ktoś planuje to w terminarz pracowni
?

@mmariom
Poszukaj w wcześniejszych wpisach, inni też tak mają.
« Ostatnia zmiana: Lipca 30, 2020, 23:04:38 pm wysłana przez 09061303 »
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: e-skierowanie
« Odpowiedź #53 dnia: Lipca 31, 2020, 07:20:39 am »
@09061303
Nie wiem jak u kolegi, u mnie skierowanie RTG po HL7 w monecie wystawienia skierowania wewnętrznego do pracowni RTG, trafia od razu na worklist aparatu  Jak ktoś ma skierowanie z przed kilku miesięcy, to rejestracja umawia takie skierowanie  , żeby technik nie szukał [na aparcie RTG wyświetla się dzień dzisiejszy] 

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: e-skierowanie
« Odpowiedź #54 dnia: Lipca 31, 2020, 07:30:05 am »
Mam taki problem przy pobieraniu e-skierowania

W rejestrze CWUd brak aktywnej placówki o danym identyfikatorze miejsca świadczenia usług.
Sprawdź VII/VIII kod resortowy komórki realizującej.

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: e-skierowanie
« Odpowiedź #55 dnia: Lipca 31, 2020, 07:42:42 am »
Tego to nie wiem, ja akurat RTG mam wewnętrznie po HL7, gdzie trafiają zlecenia z SOMEDA na worklistę RTG(....)
Tego RTGa robisz jako:
- skierowanie o kierunku wewnętrzne, później planowane w terminarz czy samo się planuje (nie podejrzewam, że lekarze sami wpisują w terminarz pracowni)
- czy może wystawiane jest tylko skierowanie a później ktoś planuje to w terminarz pracowni
?

@mmariom
Poszukaj w wcześniejszych wpisach, inni też tak mają.

Dokładnie wygląda to tak: Skierowania (HL7) jest wystawiane przez lekarza na wizycie, które ma już kierunek wewnętrzny ustawiony (pacjent nie dostaję żadnego skierowania tylko idzie do naszego RTG) i to trafia do RIS'a w przeglądarce u techników (mam integrację z oprogramowaniem firmy zajmującej się tą branżą) tam już automat wysyła to na worklistę PACS. W PACS'ie zrobione zdjęcie, trafia z powrotem do RIS'a gdzie jest opisywane przez radiologa i po zakończeniu wraca z powrotem do SOMED'a. Gdzie lekarz na wizycie widzi opis badania + link do zdjęcie, które otwiera mu się w przeglądarce. Funkcjonuję to rewelacyjnie i każdy sobie chwali ten sposób. Lekarzowi nie jest potrzebna żadna płyta, nie generuje żadnych papierowych skierowań... jedyne co robi to wybiera usługę z konkretnym badaniem RTG i tyle :)

Rejestracja pacjentów na terminarz odbywa się przez techników dopiero, gdy pacjent przychodzi ze skierowaniem z zewnątrz. Dostaje po badaniu płytę i wraca do placówki kierującej.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: e-skierowanie
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpnia 10, 2020, 23:14:13 pm »
Nowa wersja Somedu umożliwiła generowanie komórek z serwisu z automatycznym przypisywaniem do grupy - znalazł ktoś gdzie tą grupę ustawić, żeby lekarzowi się zawężała do niej lista poradni/oddziałów?
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: e-skierowanie
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpnia 12, 2020, 14:15:05 pm »
Podzielę się jeszcze jedną obserwacją na temat przyjmowania eskierowań z terminarza. Może w jakimś innym wątku było to poruszane, ale w tym tego nie widziałem.
Mianowicie, każde przyjęte eskierowanie i umówienie na wizytę, generuję w usługach nową poradnię z kodem #+4cyfry + nazwę poradni + kody resortowe oraz jednostkę, która kierowała. W załączniku jak widać, stworzył mi 3 takie poradnie, bo testownie przyjąłem 3 eskierowania i szczerzę wstrzymałem ten proces, bo jak zaczną mi się generować masowo tego typu usługi... to śmietnik będzie straszny   >:( Co więcej lekarz też wystawiając eskierowanie i wybierając poradnię będzie widział ten śmietnik. Nie mam jeszcze tej nowej aktualizacji, która może to w jakiś sposób uporządkuję od strony lekarzy, ale im więcej siedzę przy temacie eskierowań... tym bardziej przekonuję się, że jeszcze wiele rzeczy jest niedopracowanych.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: e-skierowanie
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpnia 12, 2020, 20:32:57 pm »
Tak samo. Wersja przedostatnia. Tylko u mnie nie dodało VIII części kodu resortowego na karcie poradni, czyli do rozliczenia na pewno nie wejdzie. Masakra.....
Nie wiem, ale dalej jestem zdania, że powinna być opcja, która dobiera poradnię tylko wg VIII części kodu resortowego, a VII część ma iść tylko na kartę skierowania. Wcześniej generując listę w serwisie mamy temat ogarnięty. Somed tak czy inaczej wzorzec eSkierowania ściągnięty z P1 zapisuje w innej tabeli, także wzór czy oryginał do porównania zawsze będzie. Nie mam tez najnowszej wersji, także potwierdzić jak to działa nie mogę.
Tak jak teraz rzeczywyiście jest to nie do użycia.

Jak chodzi o lekarzy wystawiających - pisałem o tym. Pojawiła się możliwość dopisania poradni generowanych do grupy. Nie znalazłem opcji, żeby tę grupę tam wrzucić. Można natomiast ustawić grupę i zapamiętać nad lista poradni w oknie ich wybierania. Daje jednak to do myślenia, czy nie będzie się ta grupa pamiętała we wszystkich oknach wybierania poradni. Zdawać się może, że tak, bo inne podobne ustawienia tak działają. Jak tak, to jest to podejście nie nadające się do zastosowania. Może ktoś to potwierdzi.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: e-skierowanie
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpnia 13, 2020, 07:45:54 am »
Tak samo. Wersja przedostatnia. Tylko u mnie nie dodało VIII części kodu resortowego na karcie poradni, czyli do rozliczenia na pewno nie wejdzie. Masakra.....
Nie wiem, ale dalej jestem zdania, że powinna być opcja, która dobiera poradnię tylko wg VIII części kodu resortowego, a VII część ma iść tylko na kartę skierowania. Wcześniej generując listę w serwisie mamy temat ogarnięty. Somed tak czy inaczej wzorzec eSkierowania ściągnięty z P1 zapisuje w innej tabeli, także wzór czy oryginał do porównania zawsze będzie. Nie mam tez najnowszej wersji, także potwierdzić jak to działa nie mogę.
Tak jak teraz rzeczywyiście jest to nie do użycia.

Jak chodzi o lekarzy wystawiających - pisałem o tym. Pojawiła się możliwość dopisania poradni generowanych do grupy. Nie znalazłem opcji, żeby tę grupę tam wrzucić. Można natomiast ustawić grupę i zapamiętać nad lista poradni w oknie ich wybierania. Daje jednak to do myślenia, czy nie będzie się ta grupa pamiętała we wszystkich oknach wybierania poradni. Zdawać się może, że tak, bo inne podobne ustawienia tak działają. Jak tak, to jest to podejście nie nadające się do zastosowania. Może ktoś to potwierdzi.

Gdzie ta możliwość się pojawiła (dopisania poradni generowanych do grupy)? bo nie widzę nic w opisie aktualizacji, a mam już najnowszą 2020.02.0.02. Co do zapamiętania grupy, to już to wcześniej testowałem i jest tak jak z innymi, czyli zapamiętuje we wszystkich... co nie rozwiązuje problemu.

Nowa wersja Somedu umożliwiła generowanie komórek z serwisu z automatycznym przypisywaniem do grupy - znalazł ktoś gdzie tą grupę ustawić, żeby lekarzowi się zawężała do niej lista poradni/oddziałów?

Prosiłbym o wskazanie numeru aktualizacji mówiącej o przypisaniu tych poradni do grupy, bo może coś przeoczyłem :)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 111
  • Kropka Ukrytych: 1
  • Kropka Użytkowników: 6
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]