collapse

Reklama


Autor Wątek: Haslo do wcyztania licencji  (Przeczytany 5678 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekspert1

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Pomógł? 13
Haslo do wcyztania licencji
« dnia: Lipca 26, 2017, 09:51:16 am »
Witam,
Zmienił mi sie REGON, więc zaktualizowałem licencje w KS-SOMED. Jakie jest hasło , żeby wczytac licencję "na siłę"?
Jeżeli pomogłem, kliknij 'Pomógł'.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: Haslo do wcyztania licencji
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 26, 2017, 13:01:47 pm »
A nie lepiej napisać do KS? To tak trochę głupio. Hasła są po to, by nie każdy mógł wszystko zrobić. I raczej nie powinny one krążyć w publicznej przestrzeni. Jasne, ten akurat przykład jest nieco inny, to hasło chroni przed potencjalnymi problemami. I ma ono na zadanie "kopnąć" operatora, czy aby na pewno to co robi jest prawidłowe. W tym wypadku ma ochronić np. przed wczytaniem do bazy z jednym podmiotem kilku podmiotów (nie ta licencja). Bowiem posprzątanie po takiej operacji nie jest łatwe. A problemy mogą się pojawić bo np. wysyłka poszła nie na ten adres co trzeba i dwóch klientów dostało nie swoje licencje (teoria, nie wiem, czy kiedykolwiek się to zdarzyło), a to np. serwisant jadąc do kilku przychodni pomylił licencję (znów teoria, nie wiem czy się zdarzyło - wróć, nie zdarzyło się, bo właśnie mamy to zabezpieczenie : ;) ). W każdym razie, jeśli numer licencji się nie zgadza konieczne jest właśnie to hasło.
Oczywiście, mógłbym to hasło tu podać, bo je doskonale znam i nie jest to wielkim problemem, jeśli znać je będzie więcej osób, ale mówimy tu o pewnych regułach. Dlatego zalecam kontakt z KS.

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Haslo do wcyztania licencji
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 26, 2017, 18:14:44 pm »
wróć, nie zdarzyło się, bo właśnie mamy to zabezpieczenie : ;) )
A może właśnie macie to zabezpieczenie bo się komuś zdarzyło  8)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3075
  • Pomógł? 222
Odp: Haslo do wcyztania licencji
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 26, 2017, 21:21:44 pm »
wróć, nie zdarzyło się, bo właśnie mamy to zabezpieczenie : ;) )
A może właśnie macie to zabezpieczenie bo się komuś zdarzyło  8)
Lubię to.

Oczywiście, mógłbym to hasło tu podać, bo je doskonale znam i nie jest to wielkim problemem, jeśli znać je będzie więcej osób, ale mówimy tu o pewnych regułach. Dlatego zalecam kontakt z KS.
I tak po prostu podadzą hasło? ;)

Czy mogę otrzymać listę wszystkich haseł, o które program może mnie zapytać?

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Haslo do wcyztania licencji
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 26, 2017, 23:00:52 pm »
Czy mogę otrzymać listę wszystkich haseł, o które program może mnie zapytać?
To tak jakbyś zapytał czy istnieje zbiór wszystkich parametrów, które można wprowadzić do pliku ini i czy możesz je dostać (nawiasem mówiąc oddzielny ini dla konfiguracji drukarki fiskalnej, gdy jest już jeden główny ini - dziwne, no ale to off top).
Musisz wiedzieć, co chcesz zrobić i jak jest to na hasło, to je ewentualnie dostaniesz. Jak nie wiesz, że czegoś potrzebujesz, to hasła do wykonania tego też nie musisz mieć. Tak trochę humorystycznie :)
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: Haslo do wcyztania licencji
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 27, 2017, 08:01:31 am »
(nawiasem mówiąc oddzielny ini dla konfiguracji drukarki fiskalnej, gdy jest już jeden główny ini - dziwne, no ale to off top).

Może i dziwne, ale... Drukarkę fiskalna można podłączyć przez KSPLTunel. Czyli wówczas KS-SOMED hula na serwerze, i tam jest jego ini, a biblioteka drukarki odpalana jest w osobnym katalogu na końcówce. Serwer poprzez KSPLTuel komunikuje się z biblioteką i tak sobie to ładnie pracuje. Uruchamiana w ten sposób biblioteka potrzebuje ini, bo tam jest jej konfiguracja i KSDF32.EXE tam jej tego ini stworzy. W tym katalogu nie ma natomiast potrzeby instalowania całego someda wiec i kspl.ini tam nie uświadczysz. Logiczne więc, jeśli mamy taką konfiguracje,  wydzielić osobne ini. Nie od rzeczy jest wspomnieć, że ta sama biblioteka występuje w PPS, Hurcie, FK i sam nie wiem w jakich jeszcze naszych programach - oprócz Apteki, ona, z uwagi na obsługę drukarek aptecznych, a własne sterowniki.
« Ostatnia zmiana: Lipca 27, 2017, 08:36:16 am wysłana przez MK »

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Haslo do wcyztania licencji
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 27, 2017, 19:05:13 pm »
(nawiasem mówiąc oddzielny ini dla konfiguracji drukarki fiskalnej, gdy jest już jeden główny ini - dziwne, no ale to off top).

Może i dziwne, ale... Drukarkę fiskalna można podłączyć przez KSPLTunel. Czyli wówczas KS-SOMED hula na serwerze, i tam jest jego ini, a biblioteka drukarki odpalana jest w osobnym katalogu na końcówce. Serwer poprzez KSPLTuel komunikuje się z biblioteką i tak sobie to ładnie pracuje. Uruchamiana w ten sposób biblioteka potrzebuje ini, bo tam jest jej konfiguracja i KSDF32.EXE tam jej tego ini stworzy. W tym katalogu nie ma natomiast potrzeby instalowania całego someda wiec i kspl.ini tam nie uświadczysz. Logiczne więc, jeśli mamy taką konfiguracje,  wydzielić osobne ini. Nie od rzeczy jest wspomnieć, że ta sama biblioteka występuje w PPS, Hurcie, FK i sam nie wiem w jakich jeszcze naszych programach - oprócz Apteki, ona, z uwagi na obsługę drukarek aptecznych, a własne sterowniki.
Prawda, zapomniałem o tej konfiguracji. Dlaczego tak na to spojrzałem? Popatrzyłem właśnie z punktu widzenia instalacji, gdzie nie ma RDP, tylko wszystko działa lokalnie (wydaje mi się, że instalacji gdzie wykorzystywany jest KSPLTunel jest 3-4 razy mniej niż gdzie go nie ma - tylko moje zdanie, nie poparte badaniami, tylko obserwacją). W takich instalacjach idea kspl.ini jest super wygodna (chociaż na początku byłem sceptyczny) - jeden wzorcowy katalog do odczytu jako serwer plików, nikt nam go nie zmodyfikuje, a na końcówkę w celu odtworzenia lokalnego katalogu wystarczy wysłać tylko 3 pliki. Idea osobnego pliku ini dla drukarki trochę nam ten ideał zmienia (rozproszenie konfiguracji pod kątem pamiętania o tym - na 3 przypadki podmiany komputera przy drukarce fiskalnej z inną niż defaultowa prędkość przesyłu danych, z którymi pośrednio lub bezpośrednio miałem styczność, w dwóch zapomniano o tym, że jakiś ini lokalnie jest, bo przecież całość konfiguracji jest w katalogu wzorcowym w kspl.ini). Co by było, gdyby sytuacja wyglądała tak, że algorytm szukania konfiga drukarki przebiegał w sposób następujący: poszukaj inika dla ksdf32 - jak jest czytaj z niego; jak nie ma szukaj konfiguracji drukarki w pliku kspl.ini w konfiguracji danego stanowiska wg logiki wcześniej przyjętej dla kspl.ini; jak nie znajdziesz ani tu ani tu, to przyjmij domyślne wartości parametrów.
W wyżej opisanym przypadku wydaje mi się, że utrzymamy w wielu instalacjach ideał jednego inika i nie rozpraszania konfiguracji w instalacjach, gdzie tego fizycznie nie trzeba (jak wchodził kspl.ini, to, o ile dobrze pamiętam, w opisie aktualizacji było napisane, że fajnie teraz będzie, bo wystarczy zmienić cokolwiek w jednym miejscu i zmiana rozpropaguje się automatem na każdy komputer końcowy w momencie odpalenia Somedu i dotyczyć będzie danej końcówki w przypadku konfiguracji dla stanowiska; o ile dobrze kojarzę opisy zmian tworzy Pan osobiście, chyba, że ktoś kiedyś mnie "zdezinformował" lub się coś zmieniło przez parę lat :) ). W przypadku instalacji z KSPLTunelem niestety ideału pewnie zachować się nie da.

Poruszyłem temat na przykładzie RDP - nie wiem może nie jest to konkretnie sytuacja, na podstawie Pan pisał swoją odpowiedź, na pewno Pan ma dostęp do informacji o większej ilości nierzadko "ekwilibrystycnie" stworzonych instalacji. Nasuwają mi się jeszcze dwa pytania w kontekście fiskalnych tematów:
- jak powyższy temat iników i kspltunela wygląda dla architektury sieci z wykorzystaniem "thin client"-ów bezdyskowych?
- jak z punktu widzenia Somedu wygląda temat dwóch lub więcej stanowisk obsługiwanych przez jedną drukarkę fiskalną, patrząc na początek z punktu widzenia instalacji z końcówkami lokalnymi. Z tego, co się dowiedziałem, niektóre urządzenia ELZAB (drukarka D10) posiadają taką funkcję - nie zajmuję się do końca urządzeniami fiskalnymi, dlatego przepraszam jak coś pomyliłem.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: Haslo do wcyztania licencji
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 28, 2017, 08:14:21 am »
Mam nadzieję, że na s administratorzy za offtopic nie pogonią, ale to nie ja wywołałem temat  ;)
Nie możemy korzystać z kspl.ini w przypadku drukarki fiskalanej z kilku powodów. Jeden, podałem, a więc praca na serwerze terminali. Jasne, takich klientów jest mniej, ale zwykle są dość ważnymi klientami z uwagi na wielkość wdrożenia. Czyli specjalne umowy, wynikające z przetargów itp. itd. Jasne, ja nigdy nie staram się wartościować klienta pod względem liczby stanowisk bo  jednostanowiskowy gabinet często jest "ciekawszym" klientem niż wilka przychodnia chociażby dlatego, że mogę mieć kontakt bezpośrednio z lekarzem, który po godzinach jest informatykiem, a nie informatykiem, który musi czasem udawać lekarza. Mówiąc wprost, merytoryczne konsultacje z takim jednostanowiskowym klientem bywają dużo ciekawsze dla nas, twórców systemu.
Nie to jednak jest głównym powodem, że drukarka fiskalna ma swoje ini. Powód główny to to, że ini MUSI być indywidualne dla KAŻEJ drukarki fiskalnej. OK, zwykle podczas wdrożenia mamy do czynienia z kilkoma identycznymi drukarkami. Mają one te same parametry, więc ini jest to samo. Choć, powiem szczerze zapewnienie, aby na każdym komputerze drukarka podpięła się pod ten sam port nie jest już takie oczywiste. Nie mówię, że się nie da, ale być może kosztuje to więcej, niż odpalenie ksdf.exe na tym stanowisku.
Często po jakimś czasie pojawia się kolejna drukarka i już nie koniecznie jest to ta sama drukarka. I wspólne ini już nie pasuje.
Kolejna sprawa, może nie zauważalna od razu, to dokumenty wypłaty. Tak są takowe czasem drukowane. Nie są to dokumenty fiskalne, a więc nie ma żadnego mechanizmu chociażby ich numerowania. Dlatego numerujemy je ręcznie i numer kolejny zachowujemy, właśnie, w ini. Nie jest to jakiś kolosalny problem, gdy ten numerek się przekręci, zgubi itp. itd., ale fajnie by było, gdyby, przynajmniej w większości wypłaty z tej samej drukarki były numerowane sekwencyjnie. Nie mówiąc już o tym, że jest kilka nieudokumentowanych parametrów w samym ini, które indywidualnie dobiera się do drukarki. Normalnie nie są one potrzebne i się nimi nie chwalimy, ale gdy zaczynają się problemy z drukarka można co nie co próbować.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3180
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Haslo do wcyztania licencji
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 28, 2017, 08:38:55 am »
Mam nadzieję, że na s administratorzy za offtopic nie pogonią, ale to nie ja wywołałem temat  ;)
Nie pogonią z racji tego, że dzisiaj jest Dzień Administratora i mają dobry humor ;) Tak, więc życzę sporej części użytkowników tego forum wszystkiego najlepszego z okazji ich święta :)

...jednostanowiskowy gabinet często jest "ciekawszym" klientem niż wilka przychodnia chociażby dlatego, że mogę mieć kontakt bezpośrednio z lekarzem, który po godzinach jest informatykiem, a nie informatykiem, który musi czasem udawać lekarza. Mówiąc wprost, merytoryczne konsultacje z takim jednostanowiskowym klientem bywają dużo ciekawsze dla nas, twórców systemu.
Teraz kolej na mój offtop. Czasami zgłaszając pomysł ulepszenia KS-SOMED w MRK odnoszę inne wrażenie. Zgłosiłem pomysł (przekazany mi przez pracowników rejestracji, a później konsultowałem go z innymi przychodniami) aby podczas rezerwacji wizyty nowego pacjenta (gdzie zachodzi konieczność dodania wszystkich danych takiego nowego pacjenta) była możliwość dodania również deklaracji aby wszystko zrobić za jednym razem. Odpowiedź jaką uzyskałem w skrócie wygląda tak: "Nie, bo można przecież później wejść tu, kliknąć tam, a tak w ogóle to można to zrobić jeszcze w trzech innych miejscach w 5 modułach"
Teraz jest tak, że podczas rezerwacji dodamy nowego pacjenta (i oczywiście wyskoczy ostrzeżenie, że pacjent nie ma deklaracji) a dopiero po tym możemy przejść gdzie indziej i dodać deklaracje pacjentowi.
Oczywiście nie ułatwi to pracy lekarzowi, ale za to rejestracji bardzo. Nie mówiąc o tym jak skróci się czas obsługi pacjenta i poprawi ergonomia programu.
Najśmieszniejsze jest to, że w KS-PPS takie rozwiązanie istnieje i się sprawdza. Można? Można. Koniec offtopa.

Jeszcze raz wszystkiego najlepszego dla Wszystkich Administratorów!
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Sławek

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 285
  • Pomógł? 42
Odp: Haslo do wcyztania licencji
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 28, 2017, 17:54:45 pm »
Michał ja mam tak rozwiązane z deklaracjami że albo mają uruchomione dwie instancje programu, terminarz i deklaracje żeby nie klikać pomiędzy modułami, albo mogą skorzystać z opcji w terminarzu "informacje o deklaracjach" i z tego co pamiętam to tam też można dodać deklaracje, czyli umawiają pacjenta później klikają na wskazanej komórce wybierają informacje o deklaracji i otwiera się okno z modułu deklaracje.

Pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Haslo do wcyztania licencji
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 28, 2017, 18:21:14 pm »
@MK
No i mój ideał odgórnego administrowania z poziomu kspl.ini legł w gruzach. Cóż, może kiedyś. Koniec offtopa.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3180
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Haslo do wcyztania licencji
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 29, 2017, 10:34:09 am »
Sławek, dzięki za rady, ale to co piszesz potwierdza tylko, że brak rozwiązania o jakim pisałem to jednak jest problem i styka się z nim kolejny świadczeniodawca.
To co proponujesz to obejścia. Pierwsze wymaga odpalenia niepotrzebnie drugiej instancji programu co jednocześnie zabiera nam licencje na kolejne stanowisko i również wymaga wykonania zbędnych czynności (przejście do drugiego programu, wpisanie pesela czy nazwiska pacjenta ewentualnie skopiowania i wklejenia itd. itp). Drugie to znowu zbędne czynności (zatwierdzenie komunikatu o braku deklaracji podczas rezerwacji, skorzystanie z opcji "informacje o deklaracjach" poprzez prawoklik lub Funkcje Dodatkowe/Informacje o deklaracjach/Wybieramy pacjenta/Pokazują się jego deklaracje). Oczywiście sposobów na dodanie pacjentowi deklaracji jest wiele, ale brakuje tego najprostszego i najbardziej oczywistego, czyli bezpośrednio podczas dodawania nowego pacjenta, np. przy pomocy dedykowanej zakładki w karcie pacjenta tak jak jest to KS-PPS.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Haslo do wcyztania licencji
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 17, 2017, 09:46:14 am »
@Michał masz bardzo dobry pomysł i uważam, że wnosi wartość dodaną do systemu i jeżeli ten pomysł przejdzie (na co liczę) to będziesz anonimowym bohaterem wszystkich rejestratorek Somed w POZ.

Offline Grzegorz_L

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 11
  • Pomógł? -2
Odp: Haslo do wcyztania licencji
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 17, 2017, 11:19:20 am »
wróć, nie zdarzyło się, bo właśnie mamy to zabezpieczenie : ;) )
A może właśnie macie to zabezpieczenie bo się komuś zdarzyło  8)
Lubię to.

Oczywiście, mógłbym to hasło tu podać, bo je doskonale znam i nie jest to wielkim problemem, jeśli znać je będzie więcej osób, ale mówimy tu o pewnych regułach. Dlatego zalecam kontakt z KS.
I tak po prostu podadzą hasło? ;)

Czy mogę otrzymać listę wszystkich haseł, o które program może mnie zapytać?

nie ma takiej listy haseł. nawet pracownicy KS i Partnerzy KS, którzy znają cześć haseł nie mają dostępu do wszystkich. publikacja tych haseł to bardzo zły pomysł. Somed jest bardzo rozbudowany i bardzo specyficzny zwłaszcza jeśli idzie o rozliczenia z Funduszem. Użycie jednego za haseł np. do zmiany warunków umowy z nfz może mieć opłakane skutki

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3180
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Haslo do wcyztania licencji
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 17, 2017, 12:26:24 pm »
@Michał masz bardzo dobry pomysł i uważam, że wnosi wartość dodaną do systemu i jeżeli ten pomysł przejdzie (na co liczę) to będziesz anonimowym bohaterem wszystkich rejestratorek Somed w POZ.

Dzięki Sorn za miłe słowa. Niestety Kamsoft już dwukrotnie odrzucił moją prośbę o wprowadzenie takiej poprawki, pomimo tego, że konsultowałem ją z pobliskimi świadczeniodawcami POZ (i jednocześnie użytkownikami KS-SOMED). Widocznie "produkcja" kamsoftu wie lepiej jak powinna wyglądać obsługa pacjenta w rejestracji.
Może jak kolejne podmioty zaczną zgłaszać ten pomysł przez MRK to coś zmieni. Chociaż obawiam się że może być jak w firmie, w której kiedyś pracowałem. Jak chciałeś coś poprawić w działaniu firmy to wszyscy z innych działów, którzy musieliby coś zrobić w tej materii twierdzili, że się nie da. Kiedyś przy okazji spotkania prezesa firmy na schodach i podsunięcia mimochodem pomysłu okazało się że jak prezes czegoś chce to wszystko można :)
Inna anegdota jest taka, że kiedyś dział produkcji softu twierdził, że czegoś nie da się zrobić, a inny prezes, który kiedyś był programistą, przez weekend napisał kod wprowadzający to czego podobno się nie dało zrobić :)
Szkoda, że prezes kamsoftu już nie jeździ na konferencje, tak jak kiedyś to bywało (a przynajmniej ja już od wielu lat go nie widziałem).

Żeby nie wszystko było nie na temat, to wg mnie też, nie wszystkie hasła umożliwiające zmianę czegoś istotnego w KS-SOMED powinny być ogólnie dostępne. Ten kto wie o ich istnieniu i ich potrzebuje a co najważniejsze wie jak ich dobrze użyć, na pewno jakąś drogą je otrzyma albo wg mnie jeszcze lepiej otrzyma pomoc kogoś kto zna hasło i wie co z nim zrobić.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 177
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3180 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]