collapse

Reklama


Autor Wątek: Architektura bazy Somed,  (Przeczytany 6540 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Atheros

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 4
  • Pomógł? -1
Architektura bazy Somed,
« dnia: Stycznia 29, 2016, 17:33:02 pm »
Witam jestem tu nowy, bo od niedawna mam do czynienia z programem Somed.
Dostałem takie małe zlecenie żeby przez interfejs www zrobić parę raportów dla szefostwa firmy.

Pan Excelencja szef raczej ma małe pojęcie o komputerach i nie chce mu się latać po programie żeby zobaczyć przykładowo ile pacjentów przyjeła przychodnia 0010 a ile 1600 , jaki lekarz ile ludzi przyjął w tygodniu itp.

I teraz pytanie ? czy ktoś ma rospiskę mapy tej bazy ? Strasznie zamotana jest.
Nie chce mi się robić zaawansowanego tracingu , podglądania ramek tcp, deassemblacji tych dlllek itp, bo w sumie mam mało czasu nato. 
Tak zamotanej bazy to w zyciu nie widziałem . Zero wiusów i kluczyków. Podstawowe sznurki już sobie zestawiłem w php , ale zamotanka jest . I te k............ nazwy czteroliterowe , mistrzostwo świata. Chyba istnieje jakas mapa tej bazy ? albo gdzies zakopane wiusy albo trigery , których ze standardowych loginów (z tego forum) nie widać. Wyczytałem że na oraclu można to postawić. Może z oracla zaatakować ??

Chyba BB-8 z nowego filmu ma te mapę :)

Jakby ktoś coś pomógł to byłbym wdzięczny .

Widzialem już wiele baz tych programów do rozlicznia z NFZ , zmontowanie selecta zajmowało pięć minut a tu normalnie cyberwojna na kompie :).

Pozdrowienia dla Wszystkich rozliczeniowców i jakby co to miłego weekendu .


Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: Architektura bazy Somed,
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 29, 2016, 20:29:49 pm »
tabela:
prac- pracownicy
uslg- usługi
zlec- zlecenia
pora- poradnie
pacj - pacjencji


w tabeli zlec:
iduslg - id usługi
idpacj - id pacjenta
didpora - id poradni
didprac - id pracownika wykonującego


Takie zestawienie masz w module zestawienie - bez sensu jest wymyślać koło od nowa. Powodzenia :)
 

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3044
  • Pomógł? 324
  • Podkarpacki OW
Odp: Architektura bazy Somed,
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 30, 2016, 10:15:33 am »
Ogólnie Kamsoft ma zamiar zamykać dostęp do baz z zewnątrz, także na dłuższą metę i tak rozwiązanie przez www nie podziała (Asseco też zamknęło dostęp do mMediki - tylko aplikacja się połączy).
Po kolejne nie wiem czy w interesie producenta jest dać strukturę bazy - jakże łatwo migrować dane do innych systemów i nie mamy klienta.
Następnie - wydaje mi się, że każdy tutaj, kto zna mniej więcej bazę od strony tabel spędził nad tym trochę czasu i teraz wie jedynie coś z swojego doświadczenia.
Klucze obce - nie istnieje sprawdzanie powiązań po stronie bazy, nie ma tego nigdzie zaszytego. Nad  powiązaniami czuwa aplikacja (mniej lub bardziej dobrze) - ot taka baza relacyjno nierelacyjna (zaszłość, na którą pewnie Kamsoftowi szkoda czasu).
Nazwy czteroliterowe - po jakimś czasie dla mnie nie są złe. Nazwa tabeli wcale nie musi mówić, co w tabeli jest, a po krótkiej nazwie się zapytanie szybciej pisze i trudniej zrobić literówkę. Ale na ten temat każdy będzie miał inne zdanie.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Atheros

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 4
  • Pomógł? -1
Odp: Architektura bazy Somed,
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 30, 2016, 10:43:57 am »
no akurat w moim przypadku nie chcę nic migrować tylko zrobić system raportowania dla szefa i kierownictwa . Sam program jest dość dobry nauczyłem się jego obsługi w jeden dzień, znajoma w aptece tez ma program tej firmy i chodzi dobrze nawet na słabych kompach.

Ale poradziłem sobie już w miarę robiąc comparing na dwóch DSN-ach . Dziękuję poprzedniemu koledze za  opis.
korzystając ze starych narzędzi bazodanowych z lat 90 tych. Teraz już takich programów nie ma.
Wpisuje coś na bazie testowej i zaraz mi wącha w której tabeli co zostało wpisane. jak jest insert złożony to od razu widze o co kaman :)

Szkoda że nie ma wiusów do raportowania , albo są gdzieś i ja ich nie widzę . Poszukamy to znajdziemy :) .



Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: Architektura bazy Somed,
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 30, 2016, 15:23:20 pm »
W somedzie masz takie narzędzie jak KSPLAgent -> proponuj się nim pobawić

Offline Atheros

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 4
  • Pomógł? -1
Odp: Architektura bazy Somed,
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 31, 2016, 18:01:53 pm »
tak widziałem to , ale nie pokazuje selectów jak robię jakąś czynność na programie albo ja nie umiem tego skonfigurować . Jeszcze się pobawię

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Architektura bazy Somed,
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 01, 2016, 09:37:01 am »
Pokazuje wszystko ale z pierwszej instancji.

Offline Zdrowy

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 2
  • Mazowiecki OW
Odp: Architektura bazy Somed,
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 01, 2016, 21:50:26 pm »
czy ktoś ma rospiskę mapy tej bazy ? Strasznie zamotana jest.

Moim zdaniem ta baza to jedyna porządnie zrobiona rzecz w Somedzie (na przeciwległym krańcu jest interfejs). Wszystko jest jasne, proste i oczywiste. Są oczywiście klucze, procedury i triggery i wszystko co potrzebne. Nie miałem żadnych problemów żeby wydedukować co do czego na podstawie KSPL Agent.

Klucze obce to jest zawsze jakiś narzut, widocznie stwierdzono że tutaj zbyteczny.

Ogólnie Kamsoft ma zamiar zamykać dostęp do baz z zewnątrz

A jak to się ma do przepisów dotyczących danych osobowych, np. Dz.U. 2004 nr 100 poz. 1024 § 4 pkt 3?
« Ostatnia zmiana: Lutego 01, 2016, 22:07:12 pm wysłana przez Zdrowy »

Offline Atheros

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 4
  • Pomógł? -1
Odp: Architektura bazy Somed,
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 01, 2016, 22:14:51 pm »
w sumie to już sobie poradziłem . Wizyty , przepisane leki , recepty , badania itp .
 Ale wywiady to jest mistrzostwo świata. Dane w polach tekstowych . Jak narazie nie wiem jak to ugryść zeby sparować .

na szczęście nie musze tego w raportach "wywalać"

Interfejs. Widziałem chyba wszystko czym da sie rozliczyć NFZ.
Na początku były programy clipperowskie Pana Macieja W. w DOW NFZ. Potem krótko DOWNFZ na accesie, potem Pakiet świadczeniodawcy, potem karta szpitalna. A po otwarciu to sie posypało. MM, KSPPS, Eurosoft Przychodnia, mój własny w C#, Computerland Sygnity i jeszcze kilka innych.

Mi sie akurat interfejs podoba. Nie mam problemów z obsługą. To jest rzecz gustu .


Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3044
  • Pomógł? 324
  • Podkarpacki OW
Odp: Architektura bazy Somed,
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 01, 2016, 23:07:57 pm »
Klucze obce to jest zawsze jakiś narzut, widocznie stwierdzono że tutaj zbyteczny.
Narzut wynikający z definicji relacyjnej bazy danych służący do tego, żeby bazie się było trudniej rozjechać (przyczyną może być np. błąd w kanale komunikacji pomiędzy aplikacją a bazą). Akurat ten temat wynika z czegoś innego, raczej powiązanego z ewolucją programu Somed i jego trudnymi początkami. A z czasem wiadomo - działa, a na kosmetykę bazy trzeba by przeznaczyć środki odpowiednie. Kolejne, przy tak rozbudowanej bazie, na pewno nie uniknęlibyśmy przeoczeń przy zakładaniu kluczy, a na tylu bazach działających u użytkowników Somedu i z różnego rodzaju niespójnościami (aplikacja będzie działać, dopóki nie pójdzie select na tych danych), aktualizacja dodająca spójność była by dość ryzykowna. Nie bez przyczyny tester baz Somedu pomijał sprawdzanie kluczy obcych - raz zapuściłem i niestety trochę rozjazdu było.

Ogólnie Kamsoft ma zamiar zamykać dostęp do baz z zewnątrz
A jak to się ma do przepisów dotyczących danych osobowych, np. Dz.U. 2004 nr 100 poz. 1024 § 4 pkt 3?
Z tego co wiem - od wdrożeniowca BDO, dlatego tylko ze słyszenia, to producent ma prawo odmówić udostępnienia struktury zbioru danych. Wtedy do polityki załączamy taką informację.

Nawiasem mówiąc zapis z tego punktu jest niejako dziwny
Cytuj
opis struktury zbiorów danych wskazujący zawartość poszczególnych pól informacyjnych i powiązania między nimi
Po co to komu z punktu widzenia polityki - ważne, że dane są zabezpieczone. Równie dobrze można by na tej podstawie prosić Microsoft o udostępnienie struktury przechowywania danych (też mogą być tam dane osobowe) w Windowsie.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Zdrowy

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 2
  • Mazowiecki OW
Odp: Architektura bazy Somed,
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 01, 2016, 23:22:01 pm »
Mi sie akurat interfejs podoba. Nie mam problemów z obsługą. To jest rzecz gustu .
A jak myślisz, ktoś tam projektuje wygląd poszczególnych okien, czy programista po prostu wrzuca kolejne potrzebne pola gdzie znajdzie kawałek wolnego miejsca? Ja mam wrażenie, że to drugie.

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Architektura bazy Somed,
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 02, 2016, 07:49:02 am »
Mi sie akurat interfejs podoba. Nie mam problemów z obsługą. To jest rzecz gustu .
A jak myślisz, ktoś tam projektuje wygląd poszczególnych okien, czy programista po prostu wrzuca kolejne potrzebne pola gdzie znajdzie kawałek wolnego miejsca? Ja mam wrażenie, że to drugie.
Nawet jeśli tak jest, to ma to swoje plusy. Pamiętam jak x lat temu w Somedzie po jednej z aktualizacji przyciski w jednym z okien się poprzestawiały... miałem tyle zgłoszeń od lekarzy, że nie mogą normalnie pracować, że długo o tym nie zapomnę. Przyzwyczajenie użytkownika to jego druga natura i jest jednym z elementów, o których trzeba pamiętać gdy przychodzi pokusa uaktualnić interfejs.

Co do waszej rozmowy odnośnie konieczności udostępnienia struktury przechowywania danych osobowych w bazie, to Kamsoft taki dokument przygotował i go publicznie rozpowszechnia z Somedem:
Moduł Inne -> Instrukcja obsługi systemu -> Funkcjonalność dodatkowa -> Dane osobowe w systemie KS-SOMED.
« Ostatnia zmiana: Lutego 02, 2016, 07:50:39 am wysłana przez Sorn »

Offline Zdrowy

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 2
  • Mazowiecki OW
Odp: Architektura bazy Somed,
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 02, 2016, 09:58:10 am »
Co do waszej rozmowy odnośnie konieczności udostępnienia struktury przechowywania danych osobowych w bazie, to Kamsoft taki dokument przygotował i go publicznie rozpowszechnia z Somedem

Teraz tak, ale mowa była o sytuacji, w której "Kamsoft ma zamiar zamykać dostęp do baz z zewnątrz".

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 174
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9332 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3280 Wiadomości
Michał Michał
3184 Wiadomości
karolweksler
3099 Wiadomości
09061303
3044 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1627 Wiadomości

Reklama

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:14 - 713KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 24.

[Pokaż zapytania]