Aktualna wersja KS-PPS: 2024.03.1.1 z dnia 2024-10-31Monitoring temperatury w lodówkach medycznych Kontakt redakcja@forumpps.plJesteśmy na Facebooku, dołącz do nas! 16 Lecie Forumpps.pl
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Testujemy już wersję 2015.03.1, wersję, która pożegnamy BDE. Dostępna będzie zarówno instalka dla wersji 2015.03.1 jak i aktualizacja o numerze 2015.03.0.04, po wgraniu której otrzymamy wersję 2015.03.1. Aktualizacja oraz instalka powinny pojawić się już niebawem. Na pewno przed świętami.Ważna uwaga, ten jeden jedyny raz nie będzie aktualizacji różnicowej. Zmian w plikach bibliotek jest tak sporo, że aktualizacja różnicowa nie ma najmniejszego sensu, byłaby ona sporo większa, niż zwykła aktualizacja ZIP. Proszę wziąć to po uwagę podczas szukania i pobierania aktualizacji.
Aktualizacji oczywiście towarzyszyć będzie biuletyn. I oczywiście będą w nim opisane wszelkie nowości. Ale nim ta wersja i biuletyn trafią do użytkowników, z kilkoma, mam nadzieję ciekawymi informacjami chciałbym się podzielić. Tym bardziej, że z racji nieoficjalności tej strony, można napisać czasem to, czego w oficjalnych informacjach raczej nie zamieścimy.Porzucamy rejestry! Tak, ta wersja nie będzie już korzystała z rejestrów systemowych (no, może jeszcze nie do końca, bo jak na razie biblioteka do drukarki fiskalnej rejestry będzie wykorzystać, no i jeśli czegoś nie da się po nowemu odczytać, odczytamy z rejestrów). Dlaczego tak, chyba nie trzeba tłumaczyć. Nowe systemy powodują, że nawet my, twórcy KS-SOMED, mamy problem ze zlokalizowaniem gdzie też te skubane wpisy się znajdują. A mogą się pojawić w local_machine, czasem w current_user, jak ktoś ma 64bitowy system to jeszcze trzeba brać pod uwagę, że jest coś takiego jak wow6432node, no a jak ktoś ma ewidentnie pecha, to mu się wpisy zwirtualizują. Połapać się w tym już nie sposób. Dlatego też zapominamy o rejestrach. Jeszcze będziemy je czytać, ale już nie wymagamy ich. A za niedługo w ogóle o nich zapomnimy. Do tego czasu będzie potrzeba przenieś informację w inne miejsce.
Rejestrów już nie ma, co w zamian. Najśmieszniejsze jest to, że wracamy do przeszłości. To znaczy zamiast rejestrów używamy starego, sprawdzonego pliku ini. Co nam to daje? Wbrew pozorom bardzo dużo. Po pierwsze w jednym pliku będziemy mieli ustawienia dostępu do bazy danych jak i pozostałe ustawienia systemu, w szczególności ścieżka, z której poszczególne końcówki pobierać będą pliki. Po drugie, od razu wiadomo, gdzie szukać ustawienia. Wchodzimy do katalogu KS-SOMED, otwieramy tekstowy plik kspl.ini i mamy wszystko jak na dłoni. Po trzecie, cóż, myślę, że jeśli dział IT danej przychodni będzie zmuszony instalować nową końcówkę, lub w ogóle będzie instalował system KS-SOMED na nowo, to będzie za nas toasty wznosił Emotikon wink. Dzięki temu, że mamy plik ini, dzięki temu, że plik ten może być wspólny dla każdej końcówki (tak, może być, dlaczego?. niebawem), wystarczy aby na serwerze dokonać odpowiednich w nim zmian i każda końcówka przy swoim uruchamianiu pociągnie owe zmiany i uruchomi się z nową konfiguracją. Niby fajne, ale to przecież nie jest aż tak bardzo przydatne. W końcu jak często konfiguracja jest zmieniana. Ciekawsze jest jednak coś innego. KSPL.EXE potrafi pobrać z serwera biblioteki, ale też inne pliki. Między innymi plik ini. Plik ten zastąpi wówczas plik ini znajdujący się na końcówce. Jeśli teraz to wszystko ze sobą połączymy, a więc brak rejestrów, cała konfiguracja w pliku ini, łącznie z konfiguracją połączenia do bazy danych, kspl.exe, który potrafi pobrać inne pliki, to wychodzi nam, że aby na nowej końcówce zainstalować KS-SOMED wystarczy utworzyć katalog, umieścić w nim trzy pliki (kspl.exe wystarczy, by był z wersji 2015.03.1.00, borlandmm.dll, oraz kspl.ini z jednym jedynym wpisem informującym o lokalizacji katalogu, z którego można pobrać aktualne biblioteki systemu KS-SOMED), uruchomić kspl.exe i zaparzyć sobie kawę. Jak wrócimy, powinniśmy w katalogu odnaleźć pełen system KS-SOMED z aktualnym plikiem kspl.exe (sam się potrafi zaktualizować do najnowszej wersji) oraz z aktualnym plikiem kspl.ini zawierającym informację o wszystkich potrzebnych informacjach w tym o połączeniu z baza danych. Słowem w pełni działający system KS-SOMED. O ile wcześniej zainstalowaliśmy też klienta bazy danych. Choć, nieoficjalnie, i z tym można sobie poradzić. Jeśli na serwerze w podkatalogu dbClient umieścimy klienta bazy danych w wersji instance (dla Oracle) lub gds32.dll dla firebirda, to mamy szansę, że bez instalacji klienta KS-SOMED połączy się z bazą danych. Katalog ten bowiem również zostanie na końcówkę skopiowany, a podczas uruchamiania dowolnego programu wchodzącego w skład systemu KS-SOMED katalog ten zostanie dodany do lokalnej wersji zmiennej środowiskowej PATH. Co powinno zapewnić, że klient zostanie odnaleziony i załadowany przez program. Te jednak rozwiązanie, bez instalacji klienta, jest rozwiązaniem nieoficjalnym. Do wykorzystania na własne ryzyko.
Cóż, nigdy nie ma dobrego czasu na takie zmiany...
u mnie nastąpił dramatyczny spadek wydajności, praktycznie uniemożliwiający pracę. Zwiechy systemu, makabra - na szczęście robiłem na serwerze testowym. Coś nie tak....