collapse

Reklama


Autor Wątek: Kleszcze  (Przeczytany 5023 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Seler

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 405
  • Pomógł? 8
  • MOW
Kleszcze
« dnia: Czerwca 22, 2015, 17:19:55 pm »
Mam pytanie do tych świadczeniodawców którzy powadzą wyłącznie POZ, czy w waszych gabinetach zabiegowych usuwane są kleszcze?

Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 22, 2015, 18:54:55 pm »
oczywiście, że tak

Offline medall

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Pomógł? 0
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 22, 2015, 20:03:01 pm »
Z tym, że to raczej zabieg higieniczny do wykonania w domu, niż medyczny. To tak, jakby ktoś przyszedł do zabiegowego umyć sobie ręce.

https://www.youtube.com/watch?v=27McsguL2Og

Offline Seler

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 405
  • Pomógł? 8
  • MOW
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 23, 2015, 11:36:12 am »
oczywiście, że tak

A na jakiej zasadzie to się dzieje? W chodzi pacjent do zabiegowego i tam się nim pielęgniarka zajmuje? Czy najpierw wizyta u lekarza, skierowanie do zabiegowego i dopiero pielęgniarka wydłubuje pajęczaka?

Chciałbym ustalić czy usunięcie kleszcza mieści się w obowiązkach lekarza poz czy jest to usługa wykraczająca poz obowiązki kontraktowe.

Gabinet zabiegowy to nie darmowe dobro wszelakie, które się wszystkim należy. Za funkcjonowanie gabinetu zabiegowego płaci lekarz poz z własnego kontraktu. Służy on realizacji zabiegów i procedur diagnostyczno-terapeutycznych w trakcie udzielanej porady lekarskiej oraz tych wynikających z udzielanej porady, tyle prawo.



Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 23, 2015, 16:56:00 pm »
Seler, co prawda temat i moje wyjaśnienie odbiega od tematyki forum ale trochę rozjaśnię. Jestem lekarzem rodzinnym i zapewniam cię, usunięcie kleszcza to nie zabieg kosmetyczny. Zawsze jest to porada lekarska, oceniamy czas ekspozycji, rejon w jakim pacjent przebywał gdy doszło do ukąszenia (prawdopodobieństwo narażenia na zoonozy), konieczność stosowania profilaktyki poekspozycyjnej. Usunięcie kleszcza jest tylko częścią porady, no i zawsze jest to porada lekarska.
Pozdrawiam

Offline medall

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Pomógł? 0
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 23, 2015, 17:58:59 pm »
Isiek, chyba nie sugerujesz, że każdy z kleszczem powinien udać się do lekarza.
Tutaj jeszcze poradnik Mayo Clinic jak postępować po ukąszeniu i kiedy zgłosić się do lekarza:

http://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-tick-bites/basics/art-20056671

Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 23, 2015, 18:48:39 pm »
medall, jak mawiają, jest ryzyko- jest zabawa.... nie chciałbym wchodzić w szczegóły uprawiania zawodu, rekomendacji, oceny stopnia narażenia- jest to OCENA LEKARSKA- ale jeśli doczytasz wylinkowany tekst to zauważysz, że jest w nim mowa o ewentualnym zbadaniu kleszcza, jeśli będzie podejrzenie boreliozy postawione PRZEZ LEKARZA (w sanepidzie kosztuje to ok. 250 pln- proszę bardzo). Odnosząc się do tematu rozpoczętego przez Selera- dla mnie jest to element porady lekarskiej.
pozdrawiam

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 23, 2015, 20:48:41 pm »
Zeszłoroczne info z Małopolskiego NFZ
na dole
http://www.nfz-krakow.pl/index.php?com=komunikaty&id=2015

Kojarzę, że w tym roku też jakieś info było ale znaleźć nie mogę..

Pozdrawiam

Offline Seler

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 405
  • Pomógł? 8
  • MOW
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 25, 2015, 18:13:45 pm »
.. Jestem lekarzem rodzinnym i zapewniam cię, usunięcie kleszcza to nie zabieg kosmetyczny.

Ja nie twierdziłem, że to zabieg kosmetyczny, to był ktoś inny. :)

Co do meritum

... Zawsze jest to porada lekarska, oceniamy czas ekspozycji, rejon w jakim pacjent przebywał gdy doszło do ukąszenia (prawdopodobieństwo narażenia na zoonozy), konieczność stosowania profilaktyki poekspozycyjnej. Usunięcie kleszcza jest tylko częścią porady, no i zawsze jest to porada lekarska.
Pozdrawiam

Temat zacząłem właśnie z tego powodu. Bardzo często obserwuję sytuacje kiedy to pacjenci, usiłują wejść do gabinetu zabiegowego "tylko po to aby pielęgniarka usunęła kleszcza". Nie pomagają tłumaczenia, że zabiegi w gabinecie wykonywane są wyłącznie na zlecenie lekarza. Kiedy każe się przyjść najpierw na wizytę to się strasznie oburzają, "a co to pielęgniarka sama nie może?" Pacjenci traktują zabiegowy jako darmowy  "mikro szpital" na NFZ i robią awantury przy próbie egzekwowania procedur. Należy pamiętać, że zabiegowy działa na koszt lekarza i nie jest finansowany przez NFZ dlatego można korzystać z niego wyłącznie na zlecenie lekarza.

Offline medall

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Pomógł? 0
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 25, 2015, 18:38:17 pm »
No ale pęsetę może też przecież mieć pielęgniarka w gabinecie pielęgniarki poz, który notabene może być fizycznie tym samum pomieszczeniem co gabinet zabiegowy.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Kleszcze
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 26, 2015, 08:42:19 am »
No ale pęsetę może też przecież mieć pielęgniarka w gabinecie pielęgniarki poz, który notabene może być fizycznie tym samum pomieszczeniem co gabinet zabiegowy.

Zakładając, że ma się kontrakt również na pielęgniarki! U nas np jest POZ jest zakontraktowany tylko i wyłącznie na lekarza POZ! Mamy gabinety zabiegowe i pielęgniarki wymagane do tego kontraktu ale tak jak ktoś wyżej napisał, pielęgniarka w takim wypadku wykonuje zabiegowo jedynie to co zleci jej lekarz z porady.

Pozdrawiam

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 150
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]