Stan faktyczny jest taki:
Przychodnia posiada system HIS i prowadzi dokumentację medyczną w formie elektronicznej. System HIS jest zintegrowany z systemem w laboratorium. Wymiana informacji miedzy przychodnią a laboratorium następuje w sposób elektroniczny. Wyniki badań przychodzą w postaci elektronicznej i są dołączane do dokumentacji medycznej zgodnie z § 15. 1, 10) rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.
Wyniki badań udostępniane są pacjentom na zasadzie dostępu do dokumentacji medycznej poprzez wydawanie odpisów dokumentacji medycznej zgodnie z Art. 27 2) ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Artykuł 28.3) ww. ustawy mówi że, za sporządzenie wyciągu, odpisu lub kopii dokumentacji medycznej na elektronicznym nośniku danych, jeżeli podmiot wykonujący działalność leczniczą prowadzi dokumentację medyczną w postaci elektronicznej ? nie może przekraczać 0,002 przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1. czyli obecnie 7,89 zł. To jednak odnosi się do odpisu lub kopii dokumentacji medycznej na elektronicznym nośniku danych. Co zatem jeśli pacjent życzy sobie formy papierowej czyli wydruku?
Analizując problem należy stwierdzić, że wydruk danych nie stanowi ich kopi ponieważ nie odwzorowuje postaci graficznej danych, bo takowe jej nie mają. Zatem wydruki danych powinny być uznawane za odpisy bo te odzwierciedlają jedynie treść a nie postać graficzną. Na tej podstawie można wywieść wniosek, że za udostępnianie wyników badań w formie drukowanych odpisów z elektronicznej dokumentacji medycznej podmiot leczniczy ma prawo pobierać opłatę 7,89 za każdą stronę odpisu.
Mam pytanie, czy ktoś spotkał się podobną interpretacją albo zgoła odmienną?