collapse

Reklama


Autor Wątek: OBCOKRAJOWIEC W POZ  (Przeczytany 12978 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline ber-med

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Pomógł? 0
OBCOKRAJOWIEC W POZ
« dnia: Lutego 10, 2015, 12:32:22 pm »
Przyszła do mnie pacjentka z matką, która przyjechała do niej w zasadzie na stałe z Ukrainy. Kobieta nie posiada siłą rzeczy nr PESEL, córka zgłosiła ją do swojego ubezpieczenia więc ma prawo do świadczeń chciałaby złożyć deklarację . W jaki sposób wprowadzić to w PPS żeby fundusz mi jej nie cofnął. Jeżeli powtarzam problem to z góry przepraszam ale nie mogłam nigdzie znaleźć podpowiedzi.

Offline Tedik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Pomógł? 0
  • Mazowiecki OW
Odp: OBCOKRAJOWIEC W POZ
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 10, 2015, 19:34:22 pm »
Szczerze powiem borykam się z takimi osobami od jakiegoś czasu i może się mylę ale jak nie ma Peselku to NFZ deklaracje odrzuca. Co bym nie wpisał przy takim pacjencie. Ale miło będzie jak ktoś podpowie co zrobić.

Pozdrawiam
Tadeusz z Sochaczewa

Offline bart

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1499
  • Pomógł? 117
  • Dolnośląski OW
Odp: OBCOKRAJOWIEC W POZ
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 10, 2015, 22:54:37 pm »
Procedura nadania numeru PESEL dla cudzoziemca zostanie wszczęta automatycznie w chwili zameldowania go w urzędzie gminy/dzielnicy/miasta na czas określony nie krótszy niż 3 miesiące. Jeżeli takiego zameldowania nie dokonano, to inną drogą uzyskania numeru PESEL jest wystąpienie  z odpowiednim wnioskiem do Departamentu Ewidencji Państwowych MSW
https://msw.gov.pl/pl/sprawy-obywatelskie/ewidencja-ludnosci-dowo/obowiazek-meldunkowy/10507,FORMULARZE-DO-POBRANIA.html?search=2084709

Offline Winni

  • Sponsorzy Forum
  • Zaawansowany
  • *****
  • Wiadomości: 128
  • Pomógł? 2
Odp: OBCOKRAJOWIEC W POZ
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 08, 2015, 10:13:03 am »
Ciekawe, ponoć już nie nadają PESEL obcokrajowcom, bo "nie trzeba" - jak zapisać takiego pacjenta?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 08, 2015, 10:15:00 am wysłana przez Winni »
DOBRY I POMOCNY CZŁOWIEK TO WŁAŚNIE JA

Offline bart

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1499
  • Pomógł? 117
  • Dolnośląski OW
Odp: OBCOKRAJOWIEC W POZ
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 08, 2015, 11:53:52 am »
Ponoć ??? Skąd taka informacja ???

Offline Winni

  • Sponsorzy Forum
  • Zaawansowany
  • *****
  • Wiadomości: 128
  • Pomógł? 2
Odp: OBCOKRAJOWIEC W POZ
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 09, 2015, 09:15:28 am »
Wiadomo, informacja z "pacjenci mówią", stąd napisałem, że "ponoć", bo sam przesiewam takie rzeczy. A może ktoś ma podstawę prawną która wskaże, że taki pacjent musi posiadać PESEL?
DOBRY I POMOCNY CZŁOWIEK TO WŁAŚNIE JA

Offline Zdrowy

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 2
  • Mazowiecki OW
Odp: OBCOKRAJOWIEC W POZ
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 03, 2015, 16:12:08 pm »
Do nas przychodzą obcokrajowcy (spoza UE) pracujący w Polsce (RMUA), bez stałego pobytu. Mówią, że odmówiono im nadania PESEL. Komunikat XML deklaracji (załącznik do zarządzenia Nr 8/2015/DI Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 stycznia 2015 r.) podaje, że pacjenta identyfikuje: pesel (nie ma), noworodek (nie), pośw.druku E (pacjent jest spoza UE) lub dobrowolne ubezpieczenie (nie ma, pacjent jest ubezpieczony przez pracodawcę). Z kolei art. 56 ustawy o finansowaniu świadczeń... mówi, że deklaracja wyboru zawiera "numer PESEL, o ile taki został nadany".
Co w takim razie robić z takimi pacjentami?

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3284
  • Pomógł? 109
Odp: OBCOKRAJOWIEC W POZ
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 05, 2015, 08:15:28 am »
U nas się taki komunikat pojawił w zeszłym miesiącu.

http://www.nfz-krakow.pl/index.php?com=komunikaty&id=2177

Pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3065
  • Pomógł? 325
  • Podkarpacki OW
Odp: OBCOKRAJOWIEC W POZ
« Odpowiedź #8 dnia: Września 29, 2015, 23:06:43 pm »
Taki temat z dziś - przychodnia ma pacjenta - zakonnik zgłoszony przez zakon do ubezpieczenia, brak PESELu. Przychodnia dostała deklarację zgłoszenia ZUS-którąś tam, jako potwierdzenie. Przychodnia pyta jak go rozliczyć i pokazuje mi pismo z Porozumienia Zielonogórskiego, które mówi, że bez PESELu się nie da go rozliczyć i trzeba go rozliczyć jak pacjenta spoza listy za 45zł. Na to pytam, jaką usługą - za 45zł usług jest kilka (unijny, spoza województwa, karta polaka), bo żadna mi nie pasuje. Pokazano mi wtedy (nie wiem skąd to wziąć) interpretację Podkarpackiego na zapytanie z PZ, właśnie o taką sytuację. Mówiła ona o dostosowaniu systemów informatycznych do takiej właśnie sytuacji i konieczności potraktowania pacjenta jako spoza listy - dalej brak konkretów. Jak jest ona publiczna i dam radę ją znaleźć to podrzucę linka. Zasugerowałem im telefon do NFZ - przecież to raczej nie boli, tylko nie wiadomo na kogo się trafi (kompetentność i chęć odpowiedzi na pytanie). W NFZ usłyszeli (pewnie na piśmie tego nie dałoby się otrzymać) co następuje:
- pacjenta przychodnia przyjąć musi
- rozliczenia takiego pacjenta nie da się w tym momencie zrobić - w przyszłym roku systemy NFZ powinny być dostosowane do możliwości sprawozdania takiego pacjenta i wtedy będzie można go sprawozdać za tę wizytę w tym roku.

:)
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline maciek777

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2200
  • Pomógł? 81
  • Mazowiecki OW
Odp: OBCOKRAJOWIEC W POZ
« Odpowiedź #9 dnia: Września 29, 2015, 23:13:08 pm »
Pijesz do uchodźców  :P ;)
Wróżbita maciek już nie wróży, bo zamknął się w sobie :p

Offline karolinak

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 4
  • Pomógł? 1
Odp: OBCOKRAJOWIEC W POZ
« Odpowiedź #10 dnia: Października 03, 2015, 21:57:44 pm »
Da się rozliczyć takich pacjentów poradą za 45 zł (lekarz)- kod porady 5.01.00.0000079-porada lekarska udzielona świadczeniobiorcy innemu niż ubezpieczony uprawnionemu do świadczeń zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt. 2 i 3 oraz art. 54 ustawy lub wyłącznie na podstawie przepisów, o których mowa w art. 12 pkt 6 i 9 ustawy lub obcokrajowcowi posiadającemu ubezpieczenie zdrowotne na podstawie zgłoszenia, w związku z czasowym zatrudnieniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; należy podać dane osobowe pacjenta łacznie z numerem paszportu, a jako dokument ubezpieczenia wstawić to, co akurat przedstawia, np zgłoszenie do ZUS, ewentualnie oświadczenie

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3065
  • Pomógł? 325
  • Podkarpacki OW
Odp: OBCOKRAJOWIEC W POZ
« Odpowiedź #11 dnia: Października 05, 2015, 20:15:29 pm »
Jeśli tak, to przychodnia trafiła na poinformowaną osobę w NFZ :D
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3065
  • Pomógł? 325
  • Podkarpacki OW
Odp: OBCOKRAJOWIEC W POZ
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 02, 2015, 12:09:23 pm »
W temacie rozliczenia świadczenia dla ubezpieczonego obcokrajowca na podstawie numeru paszportu mam ocenę operatora NFZ w przeglądzie świadczeń na Portalu Świadczeniodawcy dla produktu 5.01.00.0000079 i wygląda ona tak:
Cytuj
Błąd - Błąd- niewłaściwy produkt rozliczeniowy i niewłaściwy tytuł ubezpieczenia na wybranym produkcie. Produkt 5.01.00.0000079- PORADA LEKARSKA DIAGN-TERAP. - ART.2 UST.1 PKT 2,3 USTAWY, KARTA POLAKA, UBEZPIECZONY OBCOKRAJOWIEC ZATRUDNIONY CZASOWO. Osoba powinna być rozliczona na produkcie: 5.01.00.0000046 do momentu dostosowania systemu do przekazywania deklaracji poz na numer paszportu.

Podsumowując - taki przypadek do czasu zmian w NFZcie ma się rozliczać na usłudze dla pacjenta spoza gminy.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 288
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 4
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9379 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3284 Wiadomości
Michał Michał
3190 Wiadomości
karolweksler
3134 Wiadomości
09061303
3065 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2951 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1633 Wiadomości

Reklama

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]