collapse

Reklama


Autor Wątek: W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki  (Przeczytany 29595 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki
« dnia: Stycznia 14, 2015, 09:43:50 am »
Witam

Mam pytanie do tych szczęśliwców którzy mają już umowy elektroniczne na AOS i zaczęli wpisywać świadczenia z tego rodzaju w AOSie.
Czy u Was też JGP wyznacza 6,6pkt dla porady W40?????
Jeżeli próbuję naliczyć taryfę JGP bez wpisanych procedur to powinny podpowiedzieć mi się te które nie mają specjalnych wymagań czyli np.:
W01-pohospitalizacyjne;
W02-receptowe;
W11-specjalistyczne 1-typu
W31-w domu pacjenta
i ewentualnie W40 jeżeli dana poradnia ma dopuszczone pierwszorazowe
Dla W01,W02,W11,W31 dostaje taryfy odpowiednio 4, 1, 3.5, 7.5pkt natomiast dla W40 pojawia się... 6,6pkt..

Kolejna ciekawostka - powyższe pojawiło mi się np w poradni diabetologicznej, natomiast w poradni dermatologicznej nie podpowiada mi się W40 pomimo, że jest w niej dopuszczone i ręcznie mogę je wybrać..

Kolejna ciekawostka - w poradniach z poradami pierwszorazowymi JGP podpowiada mi poradę WP1. Zauważyłem jednak, że jeżeli wybiorę którąkolwiek z porad pierwszorazowych to program automagicznie dodaje również WP1 do świadczenia.. Nie sprawdzałem czy doda jeżeli we wcześniejszych dniach była wykazana sama WP1 (zlecenia badań)

Czy Wy również zaobserwowaliście takie cuda ?

EDIT: Noooo dobra już wiem skąd się wzięło 6,6pkt.. Zarządzenie 79 paragraf 15 pkt 16
Cytuj
W przypadku, gdy decyzja diagnostyczna u pacjenta pierwszorazowego, rozliczanego w ramach skojarzonego zakresu świadczeń określonego w kolumnie 8 w załączniku nr 1a do zarządzenia, została postawiona w ciągu 42 dni od porady początkowej i spełnione zostały pozostałe warunki, o których mowa w zarządzeniu, wartość rozliczanego świadczenia ulega skorygowaniu wskaźnikiem 1,1.
aaaallle namieszali.. dałbym sobie łeb uciąć, że to dotyczyło onkologicznych ponieważ w pkt 14 jest obniżenie do 70% finansowania onkologicznej jeżeli nie będzie zrobiona w terminie.. myślałem, że na tej samej zasadzie w pkt 16 bonusują szybsze wykonanie 110%.. ehh..
Ja piiiiiiii... ale będzie teraz bajzel z rozliczaniem tego do limitów..

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2015, 10:23:25 am wysłana przez PiotrSz »

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9314
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 14, 2015, 10:08:59 am »
Wyznacza taką taryfę zgodnie z zarządzeniem. Taryfa powinna zostać powiększona o współczynnik 1,1 jeżeli świadczenie pierwszorazowe zostało zakończone w określonym terminie. Pytanie czy W40 zostanie w ten sposób przyjęte skoro nie wykonano żadnych badań to jak diagnostyka została przeprowadzona? Pacjent przeszedł ze swoimi wynikami?

Offline Zdrowy

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 2
  • Mazowiecki OW
Odp: W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 14, 2015, 10:14:28 am »
Wygląda na to, że magicy z Kamsoftu nie rozumieją sensu porady początkowej. Myślą, że ona jest ot tak do podpięcia z datą wykonania właściwego świadczenia pierwszorazowego.

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 825
  • Pomógł? 76
  • W-M OW NFZ
Odp: W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 14, 2015, 10:19:28 am »
Wygląda na to, że magicy z Kamsoftu nie rozumieją sensu porady początkowej. Myślą, że ona jest ot tak do podpięcia z datą wykonania właściwego świadczenia pierwszorazowego.
A nie jest?
Cytat: 2014_079_DSOZ.doc
18)   porada początkowa ? pierwszą poradę, rozpoczynającą proces diagnostyczno-terapeutyczny w ramach wstępnej diagnostyki onkologicznej lub pogłębionej diagnostyki onkologicznej, lub u pacjenta pierwszorazowego, która nie jest wskazywana do rozliczenia, a jej data sprawozdawana jest w raporcie statystycznym dla świadczeń skojarzonych z zakresu diagnostyki onkologicznej lub świadczeń na rzecz pacjentów pierwszorazowych;

Offline Zdrowy

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 2
  • Mazowiecki OW
Odp: W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 14, 2015, 10:21:19 am »
Nie, nie jest. Pacjent przychodzi na pierwszą wizytę, dostaje skierowanie na badania, wraca z wynikami i wtedy rozliczamy świadczenie. Tak jest od dawna, ale tej pierwszej wizyty do tej pory nie wykazywało się, a teraz jest jako porada początkowa.

Przepis, który zacytowałeś tylko to potwierdza - wyraźnie mówi o dacie porady początkowej.

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9314
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 14, 2015, 10:30:34 am »
Nigdzie nie jest napisane czy ta porada początkowa ma być wykazana wtedy jak pacjent przyszedł pierwszy raz czy razem z rozliczeniem. I w funduszu też się tego nie dowiesz.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 14, 2015, 10:35:11 am »
Nie, nie jest. Pacjent przychodzi na pierwszą wizytę, dostaje skierowanie na badania, wraca z wynikami i wtedy rozliczamy świadczenie. Tak jest od dawna, ale tej pierwszej wizyty do tej pory nie wykazywało się, a teraz jest jako porada początkowa.

Do tej pory pierwszą wizytę "zlecającą" można było spokojnie wykazywać jako W11 za 3,5 pkt. Bo przecież lekarza widząc pierwszy raz pacjenta musiał go najpierw zbadać, zrobić wywiad itd i dopiero zlecić badania więc wg mnie W11 należało się jak najbardziej!
Pacjent wracał z wynikami i mógł mieć wtedy wykazane wyższe specjalistyczne lub kompleksowe.
Teraz NFZ chce pierwszą wizytę za darmo.. ciekawe czy urzędnik zrobi coś za darmo.

Cytuj
Przepis, który zacytowałeś tylko to potwierdza - wyraźnie mówi o dacie porady początkowej.

Z tym, że porada początkowa WP1 może być wykazana w dniu porady pierwszorazowej W4x jeżeli lekarz zdiagnozuje pacjenta na podstawie własnych obserwacji i/czy badań. Np w Dermatologii niektóre choroby lekarz diagnozuje od razu i można dać WP1 i W40 a w Reumatologii jeżeli lekarz zrobi pacjentowi od razu USG x2 to może wykazać WP1 i któreś tam W4x.

Jak już wspomniałem w edicie do mojego oryginalnego postu (który pisałem jak wy już pisaliście odpowiedzi ;-) to zmylił mni pkt 14 z onkologią i myślałem, że 16 to też onko..
W programie jednak jest bład co do wyliczania tego.
Po 1 - program nie powinien automagicznie dodawać WP1 w dniu wizyty a robi to zarówno przy wybieraniu produktu pierwszorazowego ręcznie jak i z JGP!
Po 2 - w przypadku takiej dermatologii JGP nie podpowiada mi W40 a jeżeli wybiorę ją ręcznie to dodaje się WP1 ale W40 dostaje taryfę 6!
Coś niedorobione w tym jeszcze jest..

Pozdrawiam

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 14, 2015, 10:37:32 am »
Nigdzie nie jest napisane czy ta porada początkowa ma być wykazana wtedy jak pacjent przyszedł pierwszy raz czy razem z rozliczeniem. I w funduszu też się tego nie dowiesz.

Porada początkowa WP1 powinna być wykazana z datą jej wykonania bo inaczej pkt 16 nie ma sensu bo nie będzie się dało wyliczyć 42 dni i zawsze będzie 1,1 (jeżeli wykażesz WP1 z W4x). Oczywiście może być WP1 i W4x w tym samym dniu, jeżeli tak faktycznie było (przypadki jak opisałem w poprzednim poście).

Pozdrawiam

Offline Zdrowy

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 2
  • Mazowiecki OW
Odp: W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 14, 2015, 10:41:56 am »
Do tej pory pierwszą wizytę "zlecającą" można było spokojnie wykazywać jako W11 za 3,5 pkt. Bo przecież lekarza widząc pierwszy raz pacjenta musiał go najpierw zbadać, zrobić wywiad itd i dopiero zlecić badania więc wg mnie W11 należało się jak najbardziej!
Tak sobie lekarze kombinowali (i nawet to przechodziło), ale NFZ twierdził co innego (szkolenie w wawie).

Cytuj
Teraz NFZ chce pierwszą wizytę za darmo.. ciekawe czy urzędnik zrobi coś za darmo.
Nic się nie zmienia, poza tym że teraz wykazujemy datę tej porady początkowej. Dla NFZ świadczenie nie równa się wizyta (może się składać z kilku wizyt) i tego lekarze (i nie tylko) nie potrafią zrozumieć.

Cytuj
Z tym, że porada początkowa WP1 może być wykazana w dniu porady pierwszorazowej W4x jeżeli lekarz zdiagnozuje pacjenta na podstawie własnych obserwacji i/czy badań.
Może ale nie musi, dlatego nie powinna się automatycznie podpinać do świadczenia pierwszorazowego.

Nigdzie nie jest napisane czy ta porada początkowa ma być wykazana wtedy jak pacjent przyszedł pierwszy raz czy razem z rozliczeniem. I w funduszu też się tego nie dowiesz.
Powinna być wykazana z datą jej wykonania, tylko taki jest sens jej istnienia. A służy m.in. do stwierdzenia czy minęło 42 dni do postawienia diagnozy.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2015, 10:44:26 am wysłana przez Zdrowy »

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9314
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 14, 2015, 10:45:18 am »
Zajmujecie się pierdołami. Teraz najważniejsze są kolejki oczekujących i szkolenia na których odpowiada się pytaniem na pytanie. Podstawowa odpowiedź: "A jak to do tej pory robiliście?".
Wszystkiego na temat rozliczeń dowiemy się po 1 lutego (chociaż część może wyjść dopiero w kwietniu). Oczywiście sami się tego dowiemy bo przecież kto by tam sobie głowę zawracał jakimiś szkoleniami albo chociaż opublikowaniem jakichś wytycznych.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 14, 2015, 10:50:55 am »
Zajmujecie się pierdołami. Teraz najważniejsze są kolejki oczekujących i szkolenia na których odpowiada się pytaniem na pytanie. Podstawowa odpowiedź: "A jak to do tej pory robiliście?".
Wszystkiego na temat rozliczeń dowiemy się po 1 lutego (chociaż część może wyjść dopiero w kwietniu). Oczywiście sami się tego dowiemy bo przecież kto by tam sobie głowę zawracał jakimiś szkoleniami albo chociaż opublikowaniem jakichś wytycznych.

Możliwe, że część tematów weryfikacji świadczeń dowiem się już w piątek bo jak się nic nie zmieni to MOW NFZ ma mieć we czwartek gotowe systemy do przyjmowania SWIAD po nowemu (z wyjątkiem zakresu onkologicznego).
Qde kolejny komunikat który źle przeczytałem
http://www.nfz.gov.pl/new/art/6452/2014_12_22_komunikat.pdf
Cytuj
Jednocześnie informujemy, że w związku z późnym wejściem w życie (trwający proces publikacji) rozporządzenia MZ w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych oraz koniecznością dostosowania zarówno systemów informatycznych NFZ jak i systemów informatycznych świadczeniodawców, sprawozdania za okres styczeń 2015 roku (dotyczące rozliczeń świadczeń związanych z tzw. szybką terapią onkologiczną oraz z ww. wyszczególnionymi zmianami ) będą mogły być przekazywane zgodnie z Ogólnymi Warunkami Umów ( OWU ) od 1 lutego 2015 roku. Świadczenia przekazane wcześniej będą odrzucane przez system NFZ.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 14, 2015, 12:12:25 pm »
Sprawdziłem jeszcze właśnie jak program sobie radzi jeżeli wcześniej była wykazana WP1 (np 7.01.2015) a teraz (14.01.2015) wykazujemy W4x.
Program zadziałał prawidłowo i zarówno z grupera jak i ręcznie W4x pojawiła się sama bez WP1!
Tyle, że dalej przy wyznaczaniu gruperem np W40 dostaję (poprawną w tej sytuacji) taryfę 6,6 a przy wybraniu W40 ręcznie ze słownika dostaję 6..
Niby można wszystko z grupera jechać ale tu też problem bo jak w przypadku diabetologii podpowiada mi się W40 to w przypadku dermatologii już nie :-/

pozdrawiam

Offline NZOZ_Avi

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 1
  • Pomógł? 0
Odp: W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 16, 2015, 10:18:19 am »
Witam.
jestem tu nowy, z ciekawością czytam opinie, komentarze i podpowiedzi, ale nie znalazłem wątku dotyczącego par.15pkt.2 Zarządzenia 79. Proszę się w to uważnie wczytać:
2.   Świadczenie specjalistyczne pierwszorazowe lub świadczenie specjalistyczne (???) podlega rozliczeniu po podjęciu decyzji diagnostycznej i terapeutycznej wobec świadczeniobiorcy wraz ze skompletowaniem wyników procedur diagnostycznych - wymaganych w charakterystykach poszczególnych świadczeń, oraz spełnieniu pozostałych warunków określonych w zarządzeniu. Nie podlegają odrębnemu rozliczeniu wizyty w poradni związane ze zlecaniem i dostarczaniem kolejnych wyników badań dodatkowych.

(???) Ktoś chyba zapomniał dopisać, że chodzi o "porady specjalistyczne w ramach diagnostyki onkologicznej", bo w tej wersji raczej nie można rozliczać kolejnych porad u pacjentów przewlekle chorych ?!? Można oczywiście ich wysyłać na badania, ale nikt za to nie zapłaci. Proszę o Wasze opinie czy podpowiedzi. Czy to świadomy zapis NFZ, czy też bubel ???

Offline zielony

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Pomógł? 0
Odp: W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 17, 2015, 22:53:07 pm »
Jeśli pacjent przyszedł na wizytę i jest pierwszorazowy to dajemy mu WP1 i kierujemy na diagnostykę. WP1 uruchamia czas do naliczenia przez NFZ czy zmieściliśmy się w 42 dniach. Jeśli zdjagnozujemy pacjenta w ciągu 42 dni dostajemy liczbę punktów mnożoną przez współczynnik 1,1. Jeśli nie zdążymy to przez współczynnik 1. Istnieje specyficzny przypadek gdy diagnozujemy na pierwszej wizycie wtedy dajemy usługę W4.., która jest przemnożona przez współczynnik 1,1. WP1 pojawi się i tak ponieważ NFZ musi naliczyć czas, który w tym przypadku będzie równe 0 czyli <42 :)

Offline C.M. Legionów w Lęborku

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 667
  • Pomógł? 43
  • Centrum Medyczne "Legionów" w Lęborku
    • C.M. Legionów w Lęborku
Odp: W40 - 6,6 ??? i inne ciekawostki
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 19, 2015, 12:39:52 pm »
a kiedy zaznaczać kolejkę do zamknięcia ?? przy początkowej czy tej W4... zeby naliczało +10% ?

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 219
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 8
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3180 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]