collapse

Reklama


Autor Wątek: Raportowanie badań POZ w roku 2015.  (Przeczytany 124996 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline MichalP

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 394
  • Pomógł? 10
  • Kujawsko-Pomorski OW
Odp: Raportowanie badań POZ w roku 2015.
« Odpowiedź #75 dnia: Października 18, 2015, 19:16:27 pm »
Nie wiem czy to ma też związek.
Także zakupiłem moduł importu.

Moja standardowa procedura, którą stosowałem:

Przygotowywałem dane zgodnie z plikiem badania.xls.
Wprowadzałem ręcznie badanie w module POZ.
Exportowałem to badanie do XLS (otrzymywałem ostatni numer badania)
W pliku XLS do importu nadawałem kolejne numery.
Badania za miesiąc czerwiec i lipiec przeszły gładko.

Badania za miesiąc sierpień też poszło gładko zaimportować ok 20 września.
Oczywiście importowałem jedno dwa kontrolne badania celem sprawdzenia.
Po czasie czyli ok 5 października już po rozliczeniach września zauważyliśmy zmiany w wykonaniach AOS w sierpniu.
Dwa dni szukałem skąd ta różnica - badania laboratoryjne nadpisały mi produkty w poradniach AOS i miejsce porady.
Nie ma tych wizyt w module rozliczenia . Widzę je tylko w Terminarzu :
Wygląda to teraz tak : Lekarz (ortopeda) , poradnia lekarza rodzinnego, porada - mocz ogólny.

Baza ma trafić do Kamsoft .
Chyba jednak trzeba uruchomić OSOZ do automatycznego wczytywania.


Offline nzoztrojka

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 9
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań POZ w roku 2015.
« Odpowiedź #76 dnia: Listopada 08, 2015, 18:41:04 pm »
Szanowni Państwo,
przez kilka godzin przeszukiwałem forum i inne miejsca w internecie w celu znalezienia informacji jak należy sprawozdawać badania po peselach. Niestety bez skutku. na razie sprawozdajemy zbiorczo, chcielibyśmy od kolejnego miesiąca sprawozdawać po peselach. Niestety nie wiemy jak się za to zabrać. Chciałbym prosić o pomoc.

Posiadamy Ks-SOMED, otrzymujemy raporty z wykonanych badań z laboratorium. Jak te wyniki wprowadzić do SOMED, jaki raport należy wygenerować ? Bardzo proszę o pomoc - jeśli gdzieś znajduje się już taka instrukcja prosiłbym o pomoc mi w znalezieniu jej.

Andrzej

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Raportowanie badań POZ w roku 2015.
« Odpowiedź #77 dnia: Listopada 08, 2015, 23:27:47 pm »
http://www.kssa.pl/prod/somed/formularze2013.htm/formularze/KSSOMED_SprawozdawczoscNFZ_2015.pdf
Dział II.

Jest to opis z początku sprawozdawczości - uwarunkowania były trochę inne - ale jest tam napisane jak skonfigurować badania pod umowę i je wprowadzić.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline nzoztrojka

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 9
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań POZ w roku 2015.
« Odpowiedź #78 dnia: Listopada 09, 2015, 20:33:02 pm »
Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

Offline nzoztrojka

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 9
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań POZ w roku 2015.
« Odpowiedź #79 dnia: Listopada 14, 2015, 14:52:09 pm »
Jeszcze spróbuję podsumować moje inwestygacje w temacie.

1. Sprawozdajemy po peselach badania wyłacznie te określone w tabeli numer 17, DZ. U. z dnia 20 maja 2015 r. Poz. 698.
2. Pozostałe badania (z wyłączeniem tych sprawozdawanych po peselach), opisane w słowniku badań diagnostycznych dla sprawozdań z realizacji umowy o udzielanie świadczeń lekarza POZ - sprawozdajemy kwartalnie. Dla badań sprawozdawanych peselowo w raporcie kwartalnym wpisujemy '0'
3. W KS-Somed rejestrujemy kod badania i ICD9. Nie wpisujemy ICD10.
4. W KS-Somed sprawozdajemy wykonane badania raportem indywidualnym SWIAD (analogicznie jak udzielone porady).

Czy tak ? Prośba o potwierdzenie bądź korektę.

Andrzej.

Offline nzoztrojka

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 9
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań POZ w roku 2015.
« Odpowiedź #80 dnia: Listopada 15, 2015, 21:16:39 pm »
Jeszcze po drodze (o ile powyższe to właściwy kierunek) napotkałem problem.

Jest kilka usług (badań), dla których występuje więcej niż 1 kod icd9, a do usługi można przypisać jeden kod icd9. Jak poradzić sobie z taką sytuacją ? Usługi nie da się zduplikować bo kod usługi musi byc unikalny...

Uprzejma prośba o pomoc.

Andrzej

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Raportowanie badań POZ w roku 2015.
« Odpowiedź #81 dnia: Listopada 16, 2015, 11:18:11 am »
Ad.3 Jak jest rejestrowane badanie jako procedura do świadczenia, to Somed na podstawie procedury wyznaczy badanie (kod 10znakowy; problem jest jak 1procedura może oznaczać 2 lub więcej badań np glukoza i test obciążenia glukozą, ale też da się z tym robić porządek).
Jeżeli badania są rejestrowane jako usługi, to na karcie badania musi być ustawiony kod badania (nie mam jak sprawdzić jak dokładnie się to pole nazywa i na której zakładce jest) 10znakowy i na tej podstawie Somed wyznacza badanie do raportów ZBPOZ i WYKBAD.

Do usługi można przypisać więcej niż jeden kod ICD9 - trzeba przejść tylko na sposób rejestrowania usług przez procedury, a nie jak wcześniej było przez podzlecenia (w jednej z aktualizacji było to opisane).
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Raportowanie badań POZ w roku 2015.
« Odpowiedź #82 dnia: Listopada 16, 2015, 21:03:36 pm »
..to na karcie badania musi być ustawiony kod badania
Na karcie usługi, zakładka C Kody, musi być uzupełniony ministerialny kod świadczenia (np 18.9) i trzeba uzupełnić pole "podtyp świadczenia" 10-znakowym kodem NFZ. Przy okazji można uzupełnić pole "podtyp dla kodu 19.9" - USG, RTG.
Oczywiście wcześniej jeśli ktoś nie ma trzeba wygenerować usługi na podstawie kodów ICD9.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Raportowanie badań POZ w roku 2015.
« Odpowiedź #83 dnia: Listopada 16, 2015, 23:28:50 pm »
Dokładnie to jest to miejsce na karcie świadczenia.

Co do generowania usług pod badania to najlepiej zrobić jak w tym pdfie (punkt II.2) - po pierwsze poustawiają się odpowiednio kody, po kolejne usługi dodadzą się do umowy (to też jest potrzebne, żeby raporty odpowiednio się generowały).

http://www.kssa.pl/prod/somed/formularze2013.htm/formularze/KSSOMED_SprawozdawczoscNFZ_2015.pdf
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline nzoztrojka

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 9
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań POZ w roku 2015.
« Odpowiedź #84 dnia: Listopada 17, 2015, 21:08:26 pm »
Cytuj
Na karcie usługi, zakładka C Kody, musi być uzupełniony ministerialny kod świadczenia (np 18.9) i trzeba uzupełnić pole "podtyp świadczenia" 10-znakowym kodem NFZ. Przy okazji można uzupełnić pole "podtyp dla kodu 19.9" - USG, RTG.
Oczywiście wcześniej jeśli ktoś nie ma trzeba wygenerować usługi na podstawie kodów ICD9.

Dokładnie tak robiłem - kod ministerialny, podtyp świadczenia, kod, nazwa. I w większości badań jest OK.

Z tym, że mamy kilka badań z więcej niż 1 icd9, np. badanie
ZDJĘCIA KOSTNE - W PRZYPADKU KRĘGOSŁUPA W PROJEKCJI AP I BOCZNEJ (CAŁY KRĘGOSŁUP), ma numer 1001900002. Występuje tu więcej niż 1 kod icd9
87.22-87.29

Nie wiem jak obsłużyć ten przypadek. Załączam zrzut ekranu z problematycznym miejscem.
Próbowałem wpisać jeden z powyższych kodów i stworzyć inną usługę o tym samym kodzie 1001900002 i tam wpisać drugi icd9. Jednak tak sie nie da bo Somed wymaga unikalnych kodów usług.

Uprzejma prośba o pomoc jak sobie w tym konkretnym przypadku poradzić.

P.S. Staram się użyć sposobu numer 1 opisanego w dokumencie
http://www.kssa.pl/prod/somed/formularze2013.htm/formularze/KSSOMED_SprawozdawczoscNFZ_2015.pdf

Andrzej.
« Ostatnia zmiana: Listopada 17, 2015, 21:26:05 pm wysłana przez nzoztrojka »

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Raportowanie badań POZ w roku 2015.
« Odpowiedź #85 dnia: Listopada 18, 2015, 15:58:54 pm »
Ale w przypadku użycia procedur nie tworzymy usług, tylko podpinamy je do świadczenia wykonanego, ale to jest sposób piaty z pdfa.

Usługa może mieć dowolny kod usługi - ważne jedynie żeby ministerialny kod świadczenia i podtyp świadczenia były odpowiednio ustawione.

Sposób pierwszy z pdfa nie ma zupełnie związku z procedurami/podzleceniami - jawnie sprawozdajemy dane badanie po kodzie 10znakowym, Somed nie przekodowuje ICD9 na 10znakowy kod w tak jak w sposobach czwartym czy piątym.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline nzoztrojka

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 9
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań POZ w roku 2015.
« Odpowiedź #86 dnia: Listopada 18, 2015, 20:14:10 pm »
A moze w sposobie pierwszym nie trzeba w konfiguracji usługi przypisywać kodu icd9 ? To w sumie rozwiązywałoby problem.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Raportowanie badań POZ w roku 2015.
« Odpowiedź #87 dnia: Listopada 19, 2015, 16:54:38 pm »
A moze w sposobie pierwszym nie trzeba w konfiguracji usługi przypisywać kodu icd9 ? To w sumie rozwiązywałoby problem.
Dokładnie to napisałem w poprzednim poście ostatnim akapicie.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline nzoztrojka

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 9
  • Pomógł? 0
Odp: Raportowanie badań POZ w roku 2015.
« Odpowiedź #88 dnia: Listopada 19, 2015, 20:50:54 pm »
Dziękuję. Chyba już wszystko wiem.

Offline mbu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Pomógł? 1
Odp: Raportowanie badań POZ w roku 2015.
« Odpowiedź #89 dnia: Listopada 20, 2015, 16:23:05 pm »
A czy można wydrukować raport zbiorczy z wykonanych badań (kwartalny), taki, który ma pozycje takie, jak wprowadzamy. Mam wydruk inny niż to, co wprowadzam. Czy trzeba ustawić może gdzieś jakiś parametr?

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 234
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 3
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3180 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]