collapse

Reklama


Autor Wątek: Komunikat odnośnie pacjentów nieubezpieczonych  (Przeczytany 8743 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rehmonia

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Pomógł? 1
Komunikat odnośnie pacjentów nieubezpieczonych
« dnia: Stycznia 13, 2014, 21:20:20 pm »
Witam,
Dziś na SZOI pojawił się komunikat o treści:" W nawiązaniu do komunikatu z dnia 18 listopada 2013 roku w sprawie identyfikacji przez Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ należności Funduszu z tytułu kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych osobie nieuprawnionej, Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, iż zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 czerwca 2008 w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 801 z późn. zm.), w szczególności wytycznymi zawartymi w tabeli nr 8, 8a i 9 (w załączeniu do komunikatu z dnia 18 listopada 2013 roku), każdy świadczeniodawca jest zobligowany do sprawozdawania, w raportach statystycznych do NFZ, tytułu uprawnienia, kodu tytułu uprawnienia oraz danych identyfikujących dokument potwierdzający uprawnienie, zgodnych ze stanem faktycznym oraz prowadzoną dokumentacją medyczną.
Niedopuszczalna jest sytuacja przekazywania w dokumentacji elektronicznej danych niezgodnych ze stanem faktycznym. Zgodnie z § 30 ust. 1 pkt. 2 lit. c załącznika do rozporządzenia Ministra zdrowia z dnia 6 maja 2008 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2008, Nr 81, poz. 484 z późn. zm.) Podlaskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ przysługuje prawo do nałożenia kary umownej do 2% kwoty zobowiązania określonej w umowie dla danego zakresu świadczeń w przypadku przedstawienia przez świadczeniodawcę danych niezgodnych ze stanem faktycznym, na podstawie których Fundusz dokonał płatności nienależnych środków finansowych.
W związku z powyższym Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ sugeruje niezwłoczne przeanalizowanie przesyłanych danych statystycznych oraz w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości natychmiastowej ich poprawy.

W związku z tym komunikatem mam pytanie.
Rozumiem że  chodzi im o to  żeby uzupełniać dane o dokumentach tylko i wyłącznie osób nieubezpieczonych??
Czy dla pacjentów, którzy są na czerwono w ewuś i którzy nie posiadają dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie a podpisują oświadczenie to wystarczy że prześlę w raporcie statystycznym tylko informację o oświadczeniu?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 13, 2014, 21:25:39 pm wysłana przez rehmonia »

Offline Edward_B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2935
  • Pomógł? 154
Odp: Komunikat odnośnie pacjentów nieubezpieczonych
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 13, 2014, 23:01:26 pm »
Chyba raczej chodzi o to, że jak pacjent znajomy np. powie, że pracuje i poda NIP zakładu pracy i tak na słowo się wyklika, a NFZ sprawdzi to dowali karę
Edward z Kętrzyna

Offline bart

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1498
  • Pomógł? 117
  • Dolnośląski OW
Odp: Komunikat odnośnie pacjentów nieubezpieczonych
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 14, 2014, 00:18:46 am »
Tylko na jakiej podstawie się dowali ??
Legitymacji nie trzeba kserować i przechowywać w dokumentacji jednostki.
Troche mi takie komunikaty "trącą" zastraszaniem maluczkich.

Offline eiliat

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 113
  • Pomógł? 1
Odp: Komunikat odnośnie pacjentów nieubezpieczonych
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 14, 2014, 06:55:24 am »
Jak to rozumieć:
Cytuj
Jednocześnie informujemy, że w przypadku nie wywiązywania się we wskazanym terminie lub przedstawienia przez świadczeniodawcę danych niezgodnych ze stanem faktycznym, na świadczeniodawcę nałożona zostanie kara umowna w wysokości do 2% kwoty zobowiązania określonej w umowie dla danego zakresu świadczeń, za każde stwierdzone naruszenie, stosownie do dyspozycji zawartych w treści §30 ust.1 pkt 2 lit. C OWU.

Czyli 2% z kwoty przeznaczonej na tego pacjenta, tj. ~ 2 zł?

Offline Edward_B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2935
  • Pomógł? 154
Odp: Komunikat odnośnie pacjentów nieubezpieczonych
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 14, 2014, 08:37:56 am »
Edward z Kętrzyna

Offline maciek777

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2200
  • Pomógł? 81
  • Mazowiecki OW
Odp: Komunikat odnośnie pacjentów nieubezpieczonych
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 14, 2014, 08:46:13 am »
Tylko na jakiej podstawie się dowali ??
Legitymacji nie trzeba kserować i przechowywać w dokumentacji jednostki.
Troche mi takie komunikaty "trącą" zastraszaniem maluczkich.

Dokładnie, a oświadczanie przecież Pacjent-Świadczeniobiorca ma prawo złożyć.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2014, 08:58:49 am wysłana przez maciek777 »
Wróżbita maciek już nie wróży, bo zamknął się w sobie :p

Offline bart

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1498
  • Pomógł? 117
  • Dolnośląski OW
Odp: Komunikat odnośnie pacjentów nieubezpieczonych
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 14, 2014, 10:52:32 am »
Tak to jest jak się przepisy "na kolanie" pisze, żeby tylko sukces obwieścić ,
a potem się "uszczelnia" system straszeniem świadczeniodawców, wyrzucaniem Prezesa
itp. działaniami .. ehhh ... ale my tu nie polityce przyszliśmy dyskutować ;-)

Offline rehmonia

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Pomógł? 1
Odp: Komunikat odnośnie pacjentów nieubezpieczonych
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 15, 2014, 18:25:00 pm »
Rozmawiałam dziś z osobą z NFZ odnośnie tego komunikatu i dowiedziałam się że dotyczy to tylko osób nieubezpieczonych i jeśli pacjent podpisuje oświadczenie to i tak muszę zażądać dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie i ksero dołączyć do oświadczenia. Niestety nie dowiedziałam się na jakiej podstawie, przecież jest ewidentnie napisane że pacjent, który jest "na czerwono" przedstawia mi dokument potwierdzający ubezpieczenie lub podpisuje oświadczenie.
Mieliśmy takie przypadki że pacjent był na czerwono i od razu podpisywał oświadczeniem, gdyż firma w której pracował  miała siedzibę w innym mieście i pacjent powiedział że nie ma możliwości dostarczenie tych papierów w najbliższym czasie.

Offline bart

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1498
  • Pomógł? 117
  • Dolnośląski OW
Odp: Komunikat odnośnie pacjentów nieubezpieczonych
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 15, 2014, 19:24:32 pm »
Najlepiej poprosić tą osobę niech da to na piśmie z uzasadnieniem i podstawą prawną.

Offline Seler

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 405
  • Pomógł? 8
  • MOW
Odp: Komunikat odnośnie pacjentów nieubezpieczonych
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 24, 2014, 19:18:33 pm »
Rozmawiałam dziś z osobą z NFZ odnośnie tego komunikatu i dowiedziałam się że dotyczy to tylko osób nieubezpieczonych i jeśli pacjent podpisuje oświadczenie to i tak muszę zażądać dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie i ksero dołączyć do oświadczenia. Niestety nie dowiedziałam się na jakiej podstawie, przecież jest ewidentnie napisane że pacjent, który jest "na czerwono" przedstawia mi dokument potwierdzający ubezpieczenie lub podpisuje oświadczenie.
Mieliśmy takie przypadki że pacjent był na czerwono i od razu podpisywał oświadczeniem, gdyż firma w której pracował  miała siedzibę w innym mieście i pacjent powiedział że nie ma możliwości dostarczenie tych papierów w najbliższym czasie.

Tego spodziewałem się już dawno, jeszcze w 2012 jak ewuś chodził testowo. Tak się wtedy zastanawiałem, jak NFZ to zrobi? Czy będzie pozywał każdego pacjenta z osobna za każde lipne oświadczenie? Czy w każdym takim przypadku będzie wszczynał postępowanie o wyłudzenie 8zł? Jak widać, teraz próbują rozwiązać problem rencyma świadczeniodawców nakazując im, aby wymagali dokumentów. BTW, czy jednoczesne pobieranie oświadczeń i żądanie dokumentów poświadczających prawo do świadczeń, nie jest przekroczeniem uprawnień?

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9299
  • Pomógł? 518
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Komunikat odnośnie pacjentów nieubezpieczonych
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 24, 2014, 19:27:03 pm »
BTW, czy jednoczesne pobieranie oświadczeń i żądanie dokumentów poświadczających prawo do świadczeń, nie jest przekroczeniem uprawnień?

Nie byłby to pierwszy raz gdy na ulotkach i tablicach piszą jedno a później wymagają czegoś innego. Dla pacjenta wystarczy informacja, że złoży oświadczenie co się dzieje dalej już go nie interesuje. Podobnie jak to, że został przyjęty za darmo, miał zrobione badania diagnostyczne za darmo bo fundusz ma to w głębokim poważaniu. Najważniejsze aby pacjent został przyjęty teraz i natychmiast z rozwiniętym czerwonym dywanem do gabinetu, miał zrobione wszystkie możliwe badanie i na kontrolę został umówiony w dogodnym dla siebie terminie i jeszcze żeby dostał gratis wszystkie wyniki na pamiątkę i mógł przyjść po receptę kiedy ma na to ochotę.

Offline Edward_B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2935
  • Pomógł? 154
Odp: Komunikat odnośnie pacjentów nieubezpieczonych
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 24, 2014, 20:58:52 pm »
Piękny sen dla pacjenta :-)
Edward z Kętrzyna

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1622
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: Komunikat odnośnie pacjentów nieubezpieczonych
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 25, 2014, 11:02:35 am »
Do momentu kiedy nie będzie tego na piśmie, oświadczenie jest ważne bez innych potwierdzeń. Po co niby nam oświadczenie jak pacjent przedstawia nam inny dokument (tego się będę trzymał)
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Komunikat odnośnie pacjentów nieubezpieczonych
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 25, 2014, 19:04:42 pm »
Ludzie. Nie dziwię się, że takie głupoty Wam w NFZ opowiadają bo sami nie rozumiecie podstaw.
Rozmawiałam dziś z osobą z NFZ odnośnie tego komunikatu i dowiedziałam się że dotyczy to tylko osób nieubezpieczonych i jeśli pacjent podpisuje oświadczenie to i tak muszę zażądać dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie i ksero dołączyć do oświadczenia.

Po pierwsze należy zrozumieć, że "czerwony" pacjent nie oznacza że jest nieubezpieczony. Jeśli jest na czerwono to znaczy że NFZ nie ma informacji o jego ubezpieczeniu. Ponadto piszesz o "nieubezpieczonych" a oświadczenie może złożyć zarówno ubezpieczony (od takiego też trzeba brać dokument potwierdzający? Jeśli tak to po co wtedy oświadczenie?) jak i nieubezpieczony ale uprawniony (np. nieubezpieczone kobiety w ciąży, nieubezpieczone dzieci do 18 rż itd.)

A teraz dalej... dlaczego tego urzędnika nie spytałaś jak się mają jego wywody do podstawowego aktu prawnego jakim jest ustawa o świadczeniach zdrowotnych fianansowanych ze środków publicznych?
Polecam lekturę rozdziału 5 (Dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej)
Cytuj
art 50
6. W przypadku niepotwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w sposób określony w ust. 1 lub 3 świadczeniobiorca po okazaniu dokumentu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, może przedstawić inny dokument potwierdzający prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, a jeżeli takiego dokumentu nie posiada, złożyć pisemne oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.

Ponadto jeśli w jakimś komunikacie jest odwołanie do przepisu to przeczytajcie go. Zobaczycie wtedy (w tabeli nr 8 ), że w przypadku oświadczenia nie ma miejsca na jakiekolwiek informacje dotyczące dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie. Jest tylko miejsce na datę złożenia oświadczenia, identyfikator oświadczenia i kod oświadczenia (tabela 8a). Jak podejrzysz zarządzenie w sprawie struktury pliku ze świadczeniami ambulatoryjnymi to tam też zobaczysz że nie ma miejsca na dodatkowy dokument.
Wybaczcie że tak napiszę ale nie dziwię się, że urzędnicy Wam takie głupoty gadają bo Wy przez Waszą niewiedzę wszystko łykacie jak ciepłe bułki a oni się śmieją.


Jak to rozumieć:
Cytuj
Jednocześnie informujemy, że w przypadku nie wywiązywania się we wskazanym terminie lub przedstawienia przez świadczeniodawcę danych niezgodnych ze stanem faktycznym, na świadczeniodawcę nałożona zostanie kara umowna w wysokości do 2% kwoty zobowiązania określonej w umowie dla danego zakresu świadczeń, za każde stwierdzone naruszenie, stosownie do dyspozycji zawartych w treści §30 ust.1 pkt 2 lit. C OWU.

Czyli 2% z kwoty przeznaczonej na tego pacjenta, tj. ~ 2 zł?

Naprawdę tego nie rozumiesz? Czy tylko udajesz?
Jeśli masz umowę tylko na jeden zakres świadczeń to masz tam łączną kwotę zobowiązania na cały rok. I od tej kwoty weź 2% to Ci wyjdzie maksymalna kara za każde stwierdzone naruszenie.


Tak się wtedy zastanawiałem, jak NFZ to zrobi? Czy będzie pozywał każdego pacjenta z osobna za każde lipne oświadczenie? Czy w każdym takim przypadku będzie wszczynał postępowanie o wyłudzenie 8zł?

Póki co to wzięli się za tych leczących za granicą, którym nie przysługiwało to leczenie. Przynajmniej tak słyszałem że ścigają niektórych.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 25, 2014, 19:07:59 pm wysłana przez mpi »

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 105
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 4
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]