collapse

Reklama


Autor Wątek: Jaki serwer  (Przeczytany 13239 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline kisiu

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 109
  • Pomógł? 0
Jaki serwer
« dnia: Września 16, 2013, 14:05:21 pm »
Hej, jaki polecacie serwer do malej przychodni? 2 gabinety lekarskie i rejestracja, czyli 3 komputery.

Pozdrawiam.

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1311
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Jaki serwer
« Odpowiedź #1 dnia: Września 16, 2013, 14:18:21 pm »
Musisz się zastanowić. Czy chcesz niezawodności i w przyszłości łatwe dostosowanie środowiska do większej ilości komputerów czy tylko na te 3 stanowiska.
Jeśli masz środki na to.. kup rackowy. Mała szafę rackową, w niej zmieścisz switcha, router i wszystkie kable. Będzie ład i porządek.  Serwer w obudowie rack z jednym procesorem xeon to koszt około 3K netto. 
Musisz pamiętać, że ważne jest bezpieczeństwo danych. Dyski w systemie raid to podstawa. Do tego jakiś dysk na backupy dodatkowy. Wystarczy prosty NAS.
Możesz też kupić tani serwer gotowy w obudowie tower lecz moim zdaniem to półśrodki.
Do takiej ilości stanowisk zdecydowanie wystarczy windows server foundation.

Offline Lastryko

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Pomógł? 6
Odp: Jaki serwer
« Odpowiedź #2 dnia: Września 16, 2013, 16:35:32 pm »
[...]
Możesz też kupić tani serwer gotowy w obudowie tower lecz moim zdaniem to półśrodki.
Do takiej ilości stanowisk zdecydowanie wystarczy windows server foundation.

Czasami lepiej kupić w obudowie tower + półka niż rack.

Offline kleksiq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 125
  • Pomógł? 1
Odp: Jaki serwer
« Odpowiedź #3 dnia: Września 17, 2013, 12:45:49 pm »
Tower

Zalety
- z reguły 4/8 miejsc na hdd
- dużo miejsca wewnątrz obudowy
- "ciupkę" tańsza od rackowej
Wady
- ciężka
- zajmuje dużo miejsca w szafie rackowej / stojąc wolno

Rack

Zalety
- zajmuje mało miejsca
- lekka i może ją zamontować jedna osoba
Wady
- "ciupkę" droższa niż tower

Masz przykład na naszej "serwerowni". Gdzie Actina w tower zajmuje 4U a dużo wydajniejszy Fujitsu zajmuje 1U.
A na półce stoją 2 Nasy + Dysk USB :).

Jeśli już miałbym brać to tylko rack o ile są możliwości. Jeżeli takowych nie ma to bierz tower a zamiast kupować szafkę rackową kup do niego porządnego ups'a z pełną ochroną. Wyjdziesz na tym zdecydowanie lepiej. Zależy jaki chcesz na to przeznaczyć budżet.
Jeżeli masz tylko 3-4 stanowiska to wystarczy spokojnie jakiś tani XEON E3.

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1311
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Jaki serwer
« Odpowiedź #4 dnia: Września 17, 2013, 14:03:47 pm »
Switch z przodu? Wygodniej moim zdaniem z tyłu go zamontować koło patch panela.
Xeon tani spokojnie wystarczy to racja. Będzie spory zapas mocy, której firebird i tak nie wykorzysta niestety.

Offline kleksiq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 125
  • Pomógł? 1
Odp: Jaki serwer
« Odpowiedź #5 dnia: Września 18, 2013, 07:28:42 am »
No z tyłu nawet nie ma jak wejść bo szafka stoi pod skosem więc ten switch służy tylko dla podstawowych urządzeń i jeden kabelek idzie dalej.
Co do Xeona to fakt nawet E3-1220v2 starczy spokojnie do 20+ komputerów. My jedziemy na jakimś starym xeonie z serii 51XX 2x1.6Ghz i jakoś daje radę.

Offline gringo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 817
  • Pomógł? 22
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Jaki serwer
« Odpowiedź #6 dnia: Września 18, 2013, 09:19:01 am »
Fatalnie tylko wygląda sprawa licencjonowania nowych OS M$, przykładowo wersja
windows server foundation nie przewiduje pracy zdalnej RDS. Praktycznie możliwość pojawia się od wersji standard, co nieźle podbija koszty. Można się boleśnie rozczarować  :o  bo nie da się na tym uruchomić serwera terminali...

Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Pomógł? 102
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Jaki serwer
« Odpowiedź #7 dnia: Września 18, 2013, 09:31:33 am »
Wciąż można kupić win server 2008r2 foundation (kupiłem w maju) a tam RDS działa. Poza tym wydaje mi się że jak się kupi 2012 to jest możliwość downgrade'u.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline andrzej_w_k

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 3
  • Pomógł? 0
  • Elektronik informatyk
Odp: Jaki serwer
« Odpowiedź #8 dnia: Września 19, 2013, 02:18:50 am »
Witam a ja właśnie na 14 stanowisk złożyłem na Core i5-3570  3.40GHz 4 rdzenie + win 7 Ultimate 32bit +Gigabyte Ga-Z77-DS3H +2 x wentylowane Seagate 1T sata3 w RAID1 i wszystko w nieco lepszym TOWER + radiator CPU z trzema heat-pipe +wentylator 9cm+ 2x4GB 1333MHz testowałem go przez 2 aktualizacje bazy KS-PPS, poprzedni zawiesił FB na aktualizacji i 730 stron z błędami w bazie :o . Jak narazie jest ok i był zarzynany na 100% przez tydzień w upały -temp CPU do 73oC bez obciążenia jest około 31oC i cały czas stabilny.
A oto obudowa i mój warsztat  :) w przychodni:

Offline kleksiq

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 125
  • Pomógł? 1
Odp: Jaki serwer
« Odpowiedź #9 dnia: Września 19, 2013, 07:54:40 am »
Zawsze zamiast standardowego RDP jest :
http://aads-worldwide.hk/
http://www.thinstuff.com/products
Pierwszy jest rozwinięciem xpunlimited, a drugi dodawany do serwera symfonii.
Jeżeli chodzi o licencje można doczytać tutaj : http://www.aads-worldwide.hk/faqs/index.htm#page=Microsoft_Windows_Licenses.html

e: ;) T/D
« Ostatnia zmiana: Września 20, 2013, 10:22:01 am wysłana przez kleksiq »

Offline maciej11

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Pomógł? 30
Odp: Jaki serwer
« Odpowiedź #10 dnia: Września 19, 2013, 14:10:11 pm »
A propos "standardowych" licencji terminalowych, to od listopada lub grudnia mają podrożeć o ok. 30%. Tak w każdym razie gadali przedstawiciele M$ na ostatnim ICC ;>

Offline inforszpitalny

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Pomógł? 0
Odp: Jaki serwer
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 09, 2015, 13:02:13 pm »
ja pod soft typu ks-pps, mmedica lub inne wstawiam serwery/stacje robocze dell poleasingowe modelu nie pamiętam, dyski w raid koszt ok 1000zł i śmiga to bez problemu, raid sprawia, że śpię spokojnie ale i tak kopię robię w chmurze u siebie. Na wypadek jakby serwer dostał nóg albo coś w ten deseń.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3284
  • Pomógł? 109
Odp: Jaki serwer
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 09, 2015, 13:42:11 pm »
Ja właśnie jestem na etapie wdrażania Fujitsu Celcius M470. Tzn w trakcie byłem zanim się zaczął ten noworoczny burdel MZtowo/NFZtowy bo od kilku tygodni tamta robota leży..
Plan jest żeby na 2 takich maszynach spróbować uruchomić jakąś synchronizację bazy albo i całego serwera.
Maszynki też poleasingowe, skonfigurowane wg moich pomysłów (Xeon W3520 4x2,6GHz bazujące na i7, 8GB ramu, 5xWD Raptor 160GB w raid 5 lub 10, 2x lan gigabit i win 7 pro)

pozdrawiam

Offline inforszpitalny

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Pomógł? 0
Odp: Jaki serwer
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 09, 2015, 14:29:08 pm »
porządne konfigi, ja teraz jeszcze na życzenie właściciela lecznicy wstawiłem dwa serwery przy czym pracuje tylko jeden, na nich odpalone są maszyny wirtualne (vmware) windows serwer oraz kilka innych usług w tym serwer dla e-rejestracji którą obecnie tworzę. W razie padu jednego z serwerów odtwarzam obrazy na drugiej maszynie i śmigam dalej. Jedyna wada tego rozwiązania to taka, że  nie dzieje się to automatycznie (wtedy bym musiał mieć więcej licencji co było nie do przebrnięcia dla właścicieli) ale przerwę 30min w pracy zaakceptowali.

Offline Lastryko

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Pomógł? 6
Odp: Jaki serwer
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 09, 2015, 17:15:48 pm »
[...] Plan jest żeby na 2 takich maszynach spróbować uruchomić jakąś synchronizację bazy albo i całego serwera...

Czy to już coś więcej niż plan?

 
8GB ramu,
2x lan gigabit

To są słabe punkty konfiguracji.
2 x 1 Gbps to na samą replikację wystarczy.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 443
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9376 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3284 Wiadomości
Michał Michał
3188 Wiadomości
karolweksler
3131 Wiadomości
09061303
3063 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2948 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1633 Wiadomości

Reklama

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]