collapse

Reklama


Autor Wątek: Zwrot pieniędzy za pacjenta POZ na kilka lat wsecz  (Przeczytany 15195 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3181
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Zwrot pieniędzy za pacjenta POZ na kilka lat wsecz
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 03, 2012, 14:40:12 pm »
Jeżeli do mnie przychodzi pacjent będący u mnie na liście POZ a posługuje się np. kartą EKUZ to wycofuję jego deklaracje, dodaję tę osobę na nowo z nowym ubezpieczeniem (EKUZ).
Kiedyś rozmawiałem z przedstawicielem działu ubezpieczonych w K-P OW NFZ i stwierdził, że u nas nie będzie korekt za lata ubiegłe za pacjentów, którzy nagle pojawili się z EKUZ a w poprzednich latach widnieli na listach pozytywnych, a to z prostej przyczyny. Na karcie EKUZ widnieje tylko data końca ważności karty, więc nie wiedzą od kiedy obowiązywało ubezpieczenie "europejskie".
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Seler

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 405
  • Pomógł? 8
  • MOW
Odp: Zwrot pieniędzy za pacjenta POZ na kilka lat wsecz
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 03, 2012, 22:05:51 pm »
To bardzo ciekawy temat. Jeśli to prawda co pisze Emma, to sytuację taką należy interpretować jako niegospodarność i działanie NFZ na szkodę ubezpieczonych poprzez uszczuplanie funduszy które powinny być przeznaczone na leczenie tych którzy mieli do tego prawo. Emma, chyba najlepiej zrobisz jak złożysz doniesienie do prokuratury. Tu są przesłanki aby twierdzić, że zostały naruszone Art. 11 i 22 Ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Tekst jednolity ustawy: http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=BFBE9BE38845FF5A29A437F312ED2DF1?id=WDU20050140114&type=3

A tak mówiąc ludzkim głosem, to NFZ powinien wiedzieć kto jest ubezpieczony a kto nie, za kogo należy płacić a za kogo nie. Teraz widać kto miał rację w proteście pieczątkowym z początku roku. Świadczeniodawca nie powinien mieć prawa usunąć pacjenta z listy. Teraz nawet pacjent nie może wypisać się z przychodni sam z własnej woli. Wypisanie od świadczeniodawcy następuje dopiero w monecie zapisania się pacjenta do innego świadczeniodawcy. Gdyby to świadczeniodawca mógł wypisać świadczeniobiorcę samodzielnie, to mogło by to prowadzić do usuwania wszystkich wymagających kosztownego leczenia...
« Ostatnia zmiana: Listopada 03, 2012, 22:43:11 pm wysłana przez Seler »

Offline Emma

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 6
  • Pomógł? 0
Odp: Zwrot pieniędzy za pacjenta POZ na kilka lat wsecz
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 05, 2012, 17:18:59 pm »
Nota księgowa nie doszła do dziś. W międzyczasie okazało się, że prawie w każdej informacji na która powoływał się w tym piśmie NFZ były błędy ( łączenie z numerami artykułów lub powoływanie się na nieistniejące akty prawne). Pytanie tylko ile osób dostało takie pismo ?

Cieszę, się, że w końcu wypowiedziały się osoby czytające ze zrozumieniem :)

Patrycja -> my też wiemy, o pacjentach, którzy są za granicą a widnieją ich deklaracje. Nie wiadomo co z tym robić ( zwłaszcza po tej przygodzie którą mieliśmy).

Seler -> myślę, że sam fakt, że oni nie wiedzą, kto jest a kto nie jest ubezpieczony i płacą nam za nieubezpieczonych a nie płacą za ubezpieczonych ( co miesiąc wyjaśniamy mnóstwo ludzi) sprawia, że to wszystko jest naprawdę absurdalne. Świadczeniodawca nie ma prawa usunąć pacjenta z listy bez jego wiedzy ? ( np. na podstawie przesłanek, że osoba ta przebywa stale za granicą )

Michał -> u nas właśnie tak było, że ta osoba przyszła z EKUZ, wyrzuciliśmy ją z listy i wykazaliśmy jako UE. I OD TEGO SIĘ ZACZĘŁO, bo na tej podstawie właśnie oni do tego doszli ( tak przypuszczam). Na karcie widnieje data końcowa, ale karta jest wystawiana na 10 lat. Łatwo sobie więc obliczyć kiedy została wydana. Na karcie pacjenta widnieje data końcowa 2014  a tymczasem nam kazano oddać pieniądze od 2004. Przypadek ? Ostatnia wizyta pacjenta u nas była w 2003.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Zwrot pieniędzy za pacjenta POZ na kilka lat wsecz
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 05, 2012, 19:25:11 pm »
Karty EKUZ wydawane są w różnych krajach na różne okresy. Być może sprawdzają pierwsze posłużenie się kartą w Polsce - niekoniecznie u Ciebie. Może pacjent był w innej przychodni i posłużył się kartą EKUZ i po nazwisku oraz dacie urodzenia doszli co to za pacjent...

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9317
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zwrot pieniędzy za pacjenta POZ na kilka lat wsecz
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 05, 2012, 19:36:46 pm »
U mnie pacjent posługiwał się kwitem, że wpłaca składki na ZUS. A teraz okazało się, że od połowy 2010 do połowy 2011 był na karcie EKUZ. Nawet ksero karty mi przysłał Fundusz :) Data ważności karty... 2015 rok  :P
Wprawdzie to nie POZ ale co tam..trzasnę sobie posta :)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3181
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Zwrot pieniędzy za pacjenta POZ na kilka lat wsecz
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 05, 2012, 20:03:37 pm »
tak jak napisał Marcin, karty EKUZ w różnych krajach wydawane są na różne okresy. W Polsce np. tylko na pół roku (kiedyś chyba tylko na 3 miesiące). Jeżeli jak sama twierdzisz w pismach, które otrzymałaś przytaczane są błędne akty prawne to ja pokusiłbym się o pismo do nich informując o tym i prośbę o przesłanie informacji na jakiej podstawie po tylu latach doszli do tego że pacjent nie był ubezpieczony w Polsce i dlaczego przez tak długi czas płacili za niego.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline superrewizor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Pomógł? 0
Odp: Zwrot pieniędzy za pacjenta POZ na kilka lat wsecz
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 07, 2012, 12:55:44 pm »
Takie sprawy powinny kończyć się w sądzie  .Wina urzędników NFZ nie podlega dyskusji a próba obciążenia lekarza  poz ma znamiona wyłudzenia a nawet kradzieży zuchwałej. Niech  wystawią  nakaz płatniczy  ,brać prawnika i do sądu  + zawiadomienie do prokuratury i NIKu
Jak już pisałem ( w temacie bezprawnych weryfikacji wstecznych zgonów) notę uznaniową lub obciążeniową  wystawia sprzedawca usługi czyli świadczeniodawca
Notę korygującą wystawia nabywca ale nie może ona zmieniać kwot obrotu .Wymuszanie na świadczeniodawcach przez fundusz korekty faktur to jakby wymuszenie przyznania się do winy .
Jeśli tej sprawy nie rozwiąże się ostatecznie i zdecydowanie to można spodziewać się weryfikacji wstecznych nieubezpieczonych na podstawie  EWUSI   .Zgodnie z Kodeksem Cywilnym roszczenia z działalności gospodarczej przedawniają się po 3 latach ze  stosunku kupna -sprzedaży po 24 miesiącach ,Jeśli fundusz nie zawiadomił o zaległościach na koniec roku (bodaj 42 dni czyli do 11 lutego) to w zasadzie nie ma prawa ich dochodzić  .Większość spraw w sądach  NFZ przegrał

Offline Patrycja

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Pomógł? 0
  • Wielkopolski OW NFZ
Odp: Zwrot pieniędzy za pacjenta POZ na kilka lat wsecz
« Odpowiedź #22 dnia: Listopada 09, 2012, 23:22:23 pm »
Wklejam linka do artykułu który właśnie znalazłam:

http://www.termedia.pl/PPOZ-Gdzie-sie-podzialy-4-mln-ubezpieczonych-Polakow-ktorych-brakuje-w-CWU-,7392.html

Dokładnie takie same obawy mam od kilku tygodni. Że po nowym roku dostaniemy listy, a tam setki nieubezpieczonych osób za które nfz nie zapłaci. I że się zacznie jeżdżenie po domach, proszenie się o kopie dokumentów ubezpieczeniowych, wysyłanie do NFZ i czekanie czy na dany miesiąc NFZ zdąży poprawić, czy nie...
A spadnie to głównie na  poz, bo tak naprawdę to tylko lekarz (pielęgniarka)  poz będzie zainteresowany aby dany pacjent znalazł się w CWU - pacjent zainteresuje się tematem dopiero, gdy zachoruje. A że niektórym się to latami nie zdarza, to o ile lekarz poz nie będzie zdeterminowany, nfz zaoszczędzi w skali kraju miliony złotych.

W specjalistyce mogą jeszcze funkcjonować te oświadczenia o ubezpieczeniu, ale skąd lekarz poz ma takie oświadczenie wziąć skoro pacjent się nie pojawia u niego w gabinecie, a na liście aktywnej jest i składki płaci, tylko systemie nie figuruje... Naprawdę nie wyobrażam sobie, jak to będzie funkcjonować  :(
Pozdrawiam,

Patrycja

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9317
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zwrot pieniędzy za pacjenta POZ na kilka lat wsecz
« Odpowiedź #23 dnia: Listopada 10, 2012, 09:45:06 am »
Mnie bardziej ciekawi to, że Fundusz zapłaci za takiego pacjenta, który złoży oświadczenie i później sam będzie go ścigał

Jeśli pacjent pokaże dokument lub złoży oświadczenie, świadczeniodawca otrzyma refundację udzielonego świadczenia w ramach posiadanej umowy

Już to widzę :)

Offline Patrycja

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Pomógł? 0
  • Wielkopolski OW NFZ
Odp: Zwrot pieniędzy za pacjenta POZ na kilka lat wsecz
« Odpowiedź #24 dnia: Listopada 10, 2012, 10:48:31 am »
Dla mnie problem jest taki, że co z tego, że zapłaci za podopiecznych z oświadczeniami, skoro nie ma skąd takiego oświadczenia wziąć, o ile się nie zacznie jeździć po domach :(
Pozdrawiam,

Patrycja

Offline Grzegorz0101

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Pomógł? 5
Odp: Zwrot pieniędzy za pacjenta POZ na kilka lat wsecz
« Odpowiedź #25 dnia: Listopada 23, 2012, 11:31:51 am »
Złożyłem wniosek do WOW NFZ o udostępnienie danych o osobach pozostających na liście aktywnej lekarza poz co do których nie można potwierdzić uprawnień do świadczeń. Udostępnili mi pesele tychże osób - jest to niecałe 8 procent wszystkich osób zapisanych do lekarza (faktycznie to nawet więcej, bo w wykazie udostępnionym przez NFZ nie są wykazywane osoby do 18 roku życia). Większość to osoby urodzone po 1960 roku. Nawiasem mówiąc niemal co druga osoba z roczników 90-tych (tych co ukończyli 18 lat) figuruje na liście.

Podzwoniłem do kilkunastu innych lekarzy poz z okolicy, którzy również takowe wnioski poskładali. Okazuje się, że u nich takowych osób, których nie można potwierdzić uprawnień do świadczeń, jest jeszcze więcej. Z reguły ok. 10-12%. Rekordzista miał ponad 25 procent :D

Życzę powodzenia w przyszłym roku ;)



Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9317
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zwrot pieniędzy za pacjenta POZ na kilka lat wsecz
« Odpowiedź #26 dnia: Listopada 23, 2012, 11:36:42 am »
Nawiasem mówiąc niemal co druga osoba z roczników 90-tych (tych co ukończyli 18 lat) figuruje na liście.

W tym przypadku to pewnie wina rodziców. Mam nadzieję, że te piękne ulotki co je fundusz popełnił dadzą jakikolwiek efekt.

Offline skopczyp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 645
  • Pomógł? 37
  • SZOI

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9317
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zwrot pieniędzy za pacjenta POZ na kilka lat wsecz
« Odpowiedź #28 dnia: Listopada 23, 2012, 13:21:22 pm »
Ptanie tylko, dlaczego to świadczeniodawcy mają robić porządki w nie swoim systemie.

Offline Seler

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 405
  • Pomógł? 8
  • MOW
Odp: Zwrot pieniędzy za pacjenta POZ na kilka lat wsecz
« Odpowiedź #29 dnia: Listopada 25, 2012, 17:53:21 pm »

http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/FPZ-po-wdrozeniu-eWUS-okres-przejsciowy-w-finansowaniu-POZ,125522,1.html

będzie chwila na porządki

Jak należy rozumieć owe porządki, a mówiąc precyzyjnie, jakie tego będą konsekwencje? Jak już nastanie się ów "porządek" to czy należy liczyć się masowymi korektami za nieubezpieczonych w miesiącach poprzednich a może wręcz latach?

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 48
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9317 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3181 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]