collapse

Reklama


Autor Wątek: ile stanowisk na Firebird  (Przeczytany 5795 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3284
  • Pomógł? 109
ile stanowisk na Firebird
« dnia: Maja 25, 2011, 08:26:37 am »
Witam

Mam pytanie do tych z Was którzy mają PPSa na bazie Firebird.
Jak duże macie instalacje, tzn po ilu klientów podpiętych (licencje) oraz jak wygląda średnie obciążenie, tzn ile max jednocześnie pracuje.
U mnie jest licencja na 18 stanowisk ale średnio pracuje max do 10 jednocześnie z czego ok 5 tylko naprawdę intensywnie.
A ilu z Was ma instalacje na Oracle i czy ktoś korzysta z darmowego OracleXE ?

Pozdrawiam

Offline Kozak_K

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 54
  • Pomógł? 0
Odp: ile stanowisk na Firebird
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 16, 2011, 09:43:21 am »
Witam. Mam nadzieję że nie "odgrzewam" starego tematu. Ja pracuję na OracleXE i mam 15 licencji, z czego większość pracuje jednocześnie. Może nie specjalnie intensywnie, ale tak "normalnie" :D

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3284
  • Pomógł? 109
Odp: ile stanowisk na Firebird
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 16, 2011, 22:20:42 pm »
Witam. Mam nadzieję że nie "odgrzewam" starego tematu. Ja pracuję na OracleXE i mam 15 licencji, z czego większość pracuje jednocześnie. Może nie specjalnie intensywnie, ale tak "normalnie" :D

hej

dzieki za odgrzanie! milo jak czasem ktos jednak odpowie na twoj post ..
powiedz mi jeszcze jak duza masz baze ?
i czy migrowales z firebirda na oracla czy oracle od poczatku ?

pozdrawiam

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1312
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: ile stanowisk na Firebird
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 17, 2011, 14:18:40 pm »
Mnie interesuje kwestia migracji. 25 stanowisk mam na FB i ciekawe czy oracle działać będzie DUŻO szybciej. Serwer mam w miarę mocny, 2x xeon 56xx i dyski sas.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3284
  • Pomógł? 109
Odp: ile stanowisk na Firebird
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 19, 2011, 09:20:50 am »
Mnie interesuje kwestia migracji. 25 stanowisk mam na FB i ciekawe czy oracle działać będzie DUŻO szybciej. Serwer mam w miarę mocny, 2x xeon 56xx i dyski sas.

Przemek a naprawde masz jakies problemy z wydajnoscia ?
Ja poczytalem te artykuly o duzych bazach FB ktore ktos wkleil na forum i jezeli tam na zwyklym dekstopowym kompie postawili serwer FB, wpompowali 1TB danych i dalo sie na tym pracowac to ja nie widze powodu kupowac mocniejszeo sprzetu czy przechozic na Oracle!
Zeby tylko u mnie FB stal sie wreszcie stabilny .. bo na predkosc nie narzekam! (a chodzi to u mnie tez na pseudoserwerze)

EDIT: jeszcze apropo sprzetu - FB ma jedna wade jak dla mnie jak chodzi o wykorzystanie sprzetu
Poprawnie pracuje tylko na jednym procesorze/rdzeniu .. wiec u Ciebie gdyby ten serwer byl tylko pod PPSa to 3 rdzenie by sie nudzily (no chyba ze masz 4 rdzenowe xeony to 7 by spalo ;-) )
W przypadku Oracle (ale nie darmowego XE) mozna by uzyskac wieksza predkosc gdyby liczylo na wszystkich rdzeniach ale tutaj pytanie jak to wyglada licencyjnie u Oracla .. czy masz licencje na klienta(program) czy klienta(komputer) czy na ilosc rdzeni w serwerze
nie mam pojecia jak wyglada tam licencjonowanie ale skoro M$ potrafi nawymyslac takich glupot w licencjach to Oracle tez moze miec jakies cuda..

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2011, 09:25:10 am wysłana przez PiotrSz »

Offline gringo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 817
  • Pomógł? 22
  • Zachodniopomorski OW
Odp: ile stanowisk na Firebird
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 19, 2011, 11:35:08 am »


EDIT: jeszcze apropo sprzetu - FB ma jedna wade jak dla mnie jak chodzi o wykorzystanie sprzetu
Poprawnie pracuje tylko na jednym procesorze/rdzeniu .. wiec u Ciebie gdyby ten serwer byl tylko pod PPSa to 3 rdzenie by sie nudzily (no chyba ze masz 4 rdzenowe xeony to 7 by spalo ;-) )
W przypadku Oracle (ale nie darmowego XE) mozna by uzyskac wieksza predkosc gdyby liczylo na wszystkich rdzeniach ale tutaj pytanie jak to wyglada licencyjnie u Oracla .. czy masz licencje na klienta(program) czy klienta(komputer) czy na ilosc rdzeni w serwerze
nie mam pojecia jak wyglada tam licencjonowanie ale skoro M$ potrafi nawymyslac takich glupot w licencjach to Oracle tez moze miec jakies cuda..

pozdrawiam
[/quote]


To nie do końca tak. Nie chodzi o "nudzenie się rdzeni", ale o problemy techniczne. Super serwer FB może mieć problem z dwoma rdzeniami i więcej, dlatego zaleca się
instalację v.classic. W przypadku superserwera, FB sprawdza wątki na rdzeniu procka i próbuje robić balansowanie
na drugi rdzeń. Nie do końca mu to wychodzi poprawnie...... i stąd problemy. (szczegóły w necie).

Co do przejścia na Oracle Xe, przejście traci sens w przypadku wielkości bazy FB >= 1,2-1,5 GB.
Powodem, jest fakt, że po migracji FB do Oracle wielkość bazy wzroście. Nie pamiętam przelicznika, ale
przy założeniu, że FB ma 1,5 GB + metadane zrobi się ciasno w Oracle i szybko trzeba będzie myśleć o kupnie pełnej wersji. Jeszcze trzeba pamiętać o minusach Xe:
-pamięć operacyjna na serwerze z Oracle xe maksymalne wykorzystanie do 1 GB....
-liczba procesorów wykorzystana 1
-4 GB na dane użytkownika.
Założeniem Oracle Xe jest edukacja i testy w większych środowiskach produkcyjnych, szybko zmienicie Xe na pełną wersję.

 
Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3284
  • Pomógł? 109
Odp: ile stanowisk na Firebird
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 20, 2011, 08:46:37 am »
To nie do końca tak. Nie chodzi o "nudzenie się rdzeni", ale o problemy techniczne. Super serwer FB może mieć problem z dwoma rdzeniami i więcej, dlatego zaleca się
instalację v.classic. W przypadku superserwera, FB sprawdza wątki na rdzeniu procka i próbuje robić balansowanie
na drugi rdzeń. Nie do końca mu to wychodzi poprawnie...... i stąd problemy. (szczegóły w necie).

z "nudzeniem sie" rdzeni chodzilo mi wlasnie o to, ze FB sensownie pracuje tylko w standardowym ustawieniu na 1 rdzen a wtedy reszta nie ma co robic jezeli serwer jest tylko pod PPSa

Cytuj
Co do przejścia na Oracle Xe, przejście traci sens w przypadku wielkości bazy FB >= 1,2-1,5 GB.
Powodem, jest fakt, że po migracji FB do Oracle wielkość bazy wzroście. Nie pamiętam przelicznika, ale
przy założeniu, że FB ma 1,5 GB + metadane zrobi się ciasno w Oracle i szybko trzeba będzie myśleć o kupnie pełnej wersji. Jeszcze trzeba pamiętać o minusach Xe:
-pamięć operacyjna na serwerze z Oracle xe maksymalne wykorzystanie do 1 GB....
-liczba procesorów wykorzystana 1
-4 GB na dane użytkownika.
Założeniem Oracle Xe jest edukacja i testy w większych środowiskach produkcyjnych, szybko zmienicie Xe na pełną wersję.

wiem niestety o tym wszystkim ..
tylko na chwile obecna przejscie na Oracle jest jedynym zalecanym przez Kamsoft rozwiazaniem moich problemow :-/
a moze Ty masz pomysl jak mam "uzdrowic" mojego PPSa ?

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwca 20, 2011, 10:39:24 am wysłana przez PiotrSz »

Offline gringo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 817
  • Pomógł? 22
  • Zachodniopomorski OW
Odp: ile stanowisk na Firebird
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 20, 2011, 09:46:58 am »
[
/quote]

wiem niestety o tym wszystkim ..
tylko na chwile obecna przejscie na Oracle jest jedynym zalecanym przez Kamsoft rozwiazaniem moich problemow :-/
a moze Ty masz pomysl jak mam "uzdrowic" mojego PPSa ?

pozdrawiam
[/quote]

Ja bym zrobił tak:
1. uzgodnić z KS testowo zmianę licencji na Oracle
2. Jeżeli problem występuje w pracy jednostanowiskowej, to testy migracji i pracy na 1 stanowisku do Oracle i zobaczysz, czy problem się powtarza. Jeżeli tak, tzn że w samej strukturze bazy jest coś nie tak..., zakładam, że
standardowe:
gfix KSPPS.FDB -v -full -ig -user sysdba -pass masterkey
gfix KSPPS.FDB -mend -ig -user sysdba -pass masterkey
gbak -user sysdba -password masterkey -b -v -ignore KSPPS.FDB backup.bak -Y log_b
ren kspps.fdb kspps_old.fdb
gbak.exe -user sysdba -password masterkey -c -o -v -n backup.bak KSPPS.FDB -Y log_c
Nie daje w logach błędów ?

Na Oracle xe testy dla 12 stanowisk raczej nie mają sensu...
3. Jeżeli będzie ok, to masz odpowiedź i pozostaje kupno Oracle 11g.

PS. Myślę, że info o bazach FB 1 TB pracujących płynnie nie są wiarygodne, bo baza bazie nierówna ;-)
Ile obiektów ma baza, jaką strukturę itp.  ...

Na początek może spróbuj zmienić FB superserver na wersję classic.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 20, 2011, 10:35:21 am wysłana przez gringo »
Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3284
  • Pomógł? 109
Odp: ile stanowisk na Firebird
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 20, 2011, 10:49:26 am »
Ja bym zrobił tak:
1. uzgodnić z KS testowo zmianę licencji na Oracle

juz to przerabialem
ze 2 lata temu testowalem nawet samemu migracje FB->ORA ale wtedy sie sypala strasznie .. teraz juz niby dziala
testowa licencje na ORA mialem tez do testow pod linuxa ale nie udalo mi sie wywalczyc tego co chcialem
(tzn serwer bazy Ora na linuxie a PPS "serwerowy" na virtualnej maszynie z XP pod tym linuxem - nie dzialalo mi to do konca tak jak chcialem)

Cytuj
2. Jeżeli problem występuje w pracy jednostanowiskowej, to testy migracji i pracy na 1 stanowisku do Oracle i zobaczysz, czy problem się powtarza. Jeżeli tak, tzn że w samej strukturze bazy jest coś nie tak..., zakładam, że
standardowe:
gfix KSPPS.FDB -v -full -ig -user sysdba -pass masterkey
gfix KSPPS.FDB -mend -ig -user sysdba -pass masterkey
gbak -user sysdba -password masterkey -b -v -ignore KSPPS.FDB backup.bak -Y log_b
ren kspps.fdb kspps_old.fdb
gbak.exe -user sysdba -password masterkey -c -o -v -n backup.bak KSPPS.FDB -Y log_c
Nie daje w logach błędów ?

powyzsze fixy zazwyczaj nie znajduja zadnych problemow w bazie
wykonuje je w miare regularnie srednio raz na miesiac

u mnie wywala sie serwer FB przy uruchamianiu sie kolejnych klientow PPSa :-/
za kazdym razem odwolanie do Kamsoftowej biblioteki UDF i tej samej funkcji

Cytuj
Na Oracle xe testy dla 12 stanowisk raczej nie mają sensu...
3. Jeżeli będzie ok, to masz odpowiedź i pozostaje kupno Oracle 11g.
PS. Myślę, że info o bazach FB 1 TB pracujących płynnie nie są wiarygodne, bo baza bazie nierówna ;-)
Ile obiektów ma baza, jaką strukturę itp.  ...

.. i czy konstrukcja bazy nie jest skopana ..
ale skoro da sie zrobic dzialajaca baze kilkuset GB czy 1 TB to nie wierze zeby bylo az tak trudno zrobic dzialajaca poprawnie kilku GB !

Cytuj
Na początek może spróbuj zmienić FB superserver na wersję classic.

zastanawialem sie nad tym juz jakis czas temu .. i mozliwe ze to by rozwiazalo moje problemy
jezeli dobrze rozumiem zasade dzialania to standardowy superserver ma jeden proces na serwerze i do niego lacza sie wszyscy klienci
natomiast classic (w FB 2.5 nie nazywa sie to teraz superclassic ?) ma osobny proces dla kazdego polaczenia
i moze to by bylo szybkie i proste rozwiazanie mojego problemu bo wtedy nie powinien sie wywalac caly FB tylko max 1 proces

testowal ktos classic server z PPSem ?

pozdrawiam

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 446
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9382 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3284 Wiadomości
Michał Michał
3190 Wiadomości
karolweksler
3136 Wiadomości
09061303
3068 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2959 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1633 Wiadomości

Reklama

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]