collapse

Reklama


Autor Wątek: Zmiany w rozliczeniach od 2011 - dyskusja  (Przeczytany 128568 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Zmiany w rozliczeniach od 2011 - dyskusja
« dnia: Stycznia 25, 2011, 16:54:33 pm »
Wątek wydzielony z tego tematu: http://forumpps.pl/index.php?topic=3644.0

Czekamy na relację ze szkolenia :)

Szkolenie zgodne z tradycją - czyli już wiesz. Chociaż tym razem były też inne osoby m.in. guru z K-P NFZ więc przynajmniej w przerwie można było kilka pytań zadań i otrzymać konkretne odpowiedzi.
Z samego szkolenia większość osób pewnie zapamięta jedynie że podczas weryfikacji rachunków jest "walidacja miękka" i "walidacja twarda"  ;D

A na poważnie - to szkolenie które trwało 2 godziny mogło trwać godzinę. Prezentacja moim zdaniem nadaje się jako przedstawienie schematu rozliczeń nowego modelu informatykom albo przynajmniej kompetentnym operatorom NFZ a nie świadczeniodawcom. Były wykresy przedstawiające ścieżki weryfikacji poszczególnych komunikatów ale po co to świadczeniodawcom? Używane sformuowania podczas szkolenia nie są dla tej grupy odbiorców. Sposób prezentacji spowodował to, że niektórzy mieli problem nawet ze zrozumieniem kiedy można robić rozliczenie za dany miesiąc...

W skrócie i w prostym języku to wygląda tak: statystykę robimy bez zmian. Po zweryfikowaniu raportu statystycznego uruchamiamy na SZOI proces generowania szblonu - odpowiednik tworzenia raportu rozliczeniowego ale robi to jak wspomniałem SZOI. Proces ten można zrobić nie wcześniej niż ostatniego dnia danego miesiąca który rozliczamy. Czyli jeśli rozliczamy styczeń to szablon robimy 31 stycznia lub w lutym. Ewentualnie można na SZOI wygenerować wniosek z prośbą o wcześniejsze rozliczenie danego miesiąca. Po otrzymaniu zgody możemy rozliczyć miesiąc już 14-go dnia czyli za styczeń najwcześniej 14-go stycznia.
Podczas tworzenia szablonu nie mamy wpływu na to które usługi nam wybierze. Problemem moim zdaniem są świadczenia z ostrzeżeniami - do tej pory celowo nie wskazywałem ich w rozliczeniowym dopóki nie wyjaśniłem ubezpieczenia. Wykazałem je miesiąc później bądź usuwałem. Drugi problem jest taki, że automat jeśli nam zrobi szablon idealnie do limitu to będzie dobrze. Samemu mając do dyspozycji porady 2,4 i 9 punktowe mogłem tak pokombinować że zrobiłem szablon co do punktu. Jeśli szablon wyjdzie za niski np. o 3 punkty można to odzyskać w przyszłym miesiącu ale co w grudniu?
Jeszcze rachunek. Jeśli utowrzymy rachunek z datą wystawienia np. 3 luty a prześlemy go 1 lutego to się wywali. Na to trzeba zwracać uwagę.

Początkowo myślałem, że to usprawni mi pracę - zwłaszcza w przypadku przychodni gdzie nie ma internetu. Pobierając zwrotkę statystycznego mogę od razu wygenerować szablon i nie muszę dwa razy jeździć. Jeśli jednak są błędy to na SZOI nie widzę co to za błąd (czy ubezpieczenie czy np. porada kompleksowa) więc jeśli nie mamy nadwykonania to lepiej najpierw zaimportować zwrotny statystyczny - zobaczyć co jest nie tak i dopiero robić szablon lub poprawiać usługi. Z mojego punktu widzenia na to samo wychodzi.

Aha. Jest tam bezprzewodowy internet, więc na przyszłość można laptopa brać ze sobą żeby umilić sobie czas...

Edit:
Przypomniało mi się, że jeszcze trzeba sobie uprawnienia na SZOI ustawić. Generowanie szablonów "fachowo" nazywa się "żądaniem rozliczenia" czy jakoś tak. W każdym razie słownictwo w stylu "parsowanie danych" zachowane.

Napiszę jeszcze coś:
Była np. plansza pokazująca ścieżkę weryfikacji chyba tego "żądania". I tak jeśli jest wcześniej niż ostatni dzień miesiąca to sprawdzane jest czy był wniosek, jeśli nie to sprawdzane czy to jest RTM, jeśli nie to coś tam coś tam. Jeśli tak to coś innego.
Ja to rozumiem, ale czy osoba, która robiła notatki z planszy gdzie przedstawione były statusy rachunków (zatwierdzony, zaksięgowany, usunięty) wraz wyjaśnieniami lub osoba która robiła zdjęcia poszczególnych plansz prezentacji to zrozumieją?
Nie mam na celu śmiać się z tych osób które przepraszam, chodzi mi o to że takie szkolenia powinny być przeprowadzane zupełnie inaczej. Nie mieszać w głowach ludziom, nie tłumaczyć czegoś co im nie jest potrzebne i nie demonstrować tego w sposób informatyczny.
Jeszcze trochę to kod źródłowy będzie pokazywany i na podstawie IF...ELSE... będzie robione szkolenie.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2011, 14:13:05 pm wysłana przez mpi »

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Zmiany w rozliczeniach od 2011
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 25, 2011, 18:08:55 pm »
Trochę faktycznie przesadzili z tą prezentacją, nie którzy nic lub mało z tego co Bolesław czytał zrozumieli. Można było to ludziom w bardziej przejrzysty sposób przedstawić. Sam sposób generacji żądania rozliczenia jest prosty, ale korekty u nie których mogą namieszać w rozliczeniach. I efekt będzie taki że telefon informatyków w oddziale będzie czerwony. Jeszcze jedna ważna rzecz walidacja okresu ważności polisy OC przy ... księgowaniu rachunku. Warto sprawdzić ważność polis i ewentualnie dosłać do NFZ.
Pozdrawiam
Bartosz

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Zmiany w rozliczeniach od 2011
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 25, 2011, 18:22:23 pm »
Myślę, że niektórzy dowiedzieli się znacznie więcej z ostatniego postu mpi niż z tego szkolenia. Już widzę te wszystkie prywatne wiadomości, które otrzymasz w niedalekiej przyszłości abyś pomógł/wytłumaczył :) (przypominam, że jest to niezgodne z regulaminem forum).
Dzięki za sprawozdanie.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9299
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Zmiany w rozliczeniach od 2011
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 25, 2011, 19:17:35 pm »
Jeśli jednak są błędy to na SZOI nie widzę co to za błąd (czy ubezpieczenie czy np. porada kompleksowa)

E tam. Przecież jest bieżące rozliczenie i pozycje z problemami.

491 http://www.youtube.com/watch?v=KI7tWjAct6E  ;D

Offline Moni

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Pomógł? 5
Zmiany w rozliczeniach od 2011
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 25, 2011, 19:45:06 pm »
Macie racje naprawdę słownictwo było chwilami dla co niektórych niezrozumiałe... Zwłaszcza, że prowadzący prezentacje sam trochę się motał w tych wszystkich określeniach. Można to było przełożyć "z polskiego na nasze" i wyjaśnić co i jak, bo nie rozumiem celu "szkolenia", z którego co któraś tam osoba wychodzi jeszcze bardziej zakręcona niż była. Ja szczerze więcej się dowiedziałam z prezentacji do której link był na forum, a którą wczoraj przejrzałam z ciekawości...


P.S Nie widziałam żadnych czapek mikołaja, worków pełnych prezentów ani gazety "Fakt" :(
Moni

Offline Monia

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 245
  • Pomógł? 3
Zmiany w rozliczeniach od 2011
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 25, 2011, 23:17:24 pm »
Byłam na szkoleniu i jestem pod wrażeniem, a tak na prawdę to wyszłam głupsza niż weszłam. Brawo- Pan prowadzący, chcemy więcej takich szkoleń! Dzięki dla mpi, dobre streszczenie szkolenia. Po powrocie nie mogłam się otrząsnąć, lecz po dogłębnej analizie i konsultacji zagadnienia dochodzę do wniosku, że szkolenie na ten temat mogło trwać jakieś 10 min. Ważne punkty dla Nas świadczeniodawców to:
-wprowadzenie uprawnień w SZOI( uwaga: żeby zadziałało trzeba po zatwierdzeniu zamknąć SZOI i ponownie otworzyć, doszłam do tego sama- cieszyłam się jak dziecko)
-utworzyć raport statystyczny( modlić się żeby nie było błędów)
-żądać rozliczenia( pięknie brzmi) gdy nie ma błędów w raporcie stat. zwrotnym
-zaimportować szablon rachunku
-utworzyć rachunek
to wszycho według mnie
Mam dwa pytania: primo- co zrobić gdy: raport zwrotny stat. jest z błędami. Czy korygować do skutku i dopiero żądać rozliczenia?
secundo- co zrobić gdy status  rachunku będzie: sprawdzony-oczekuje na korektę
Proszę o wyjaśnienie krok po kroku. Dziękuję z góry Wszystkim którzy pokuszą się o wyjaśnienie oraz Tym którzy zrobili tą niesamowitą frekwencję na szkoleniu.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Zmiany w rozliczeniach od 2011
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 26, 2011, 07:12:40 am »
Jeszcze w międzyczasie pobrać zwrotny statystyczny do programu.

co zrobić gdy: raport zwrotny stat. jest z błędami. Czy korygować do skutku i dopiero żądać rozliczenia?

jeżeli masz nadwykonania, to możesz zignorować te błędy i poprawić je po rozliczeniach. Wyślesz je w następnym statystycznym za miesiąc. Jeśli nie masz nadwykonania a zależy Ci na jak największym rachunku to poprawasz do skutku i dopiero "żadasz"

co zrobić gdy status  rachunku będzie: sprawdzony-oczekuje na korektę

zgaduję... "zażądać" szablonu do korekty i ją utworzyć? Albo może powstał przy okazji rozliczenia miesiąca szablon do korekty ale nie jej nie utowrzyliśmy i nie przesłaliśmy. Okaże się "w praniu"

Edit:
Niedługo w materiałach ofertowych zamiast pacjent będzie system, operacja to reset, choroba to awaria, lekarze będą serwisantami a psycholodzy programistami...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2011, 07:54:17 am wysłana przez mpi »

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9299
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Zmiany w rozliczeniach od 2011
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 26, 2011, 12:39:51 pm »
U nas szkolenie jak zwykle. Czyli czytanie prezentacji, któe wszyscy mieli na kartach :D Nawet ktoś się zapytał czy ma to jakiś sens ale został zbyty milczeniem :D . Już widzę, te tematy na forum, które pojawią sie od początku lutego:
- ratunku nie mam uprawnień w SZOI
- pomocy wysyłam raport rozliczeniowy a SZOI go nie przyjmuje
- pomóżcie bo byłam/byłem na szkoleniu a nie wiem o co chodzi
i najlepsze:
- witam. czy coś się zmieniło w rozliczeniach w tym roku :D

Z tego szkolenia wyniosłem to, że pod koniec miesiąca trzeba sobie profilaktycznie robićżądanie rozliczenia bo jak będą korekty które nie są wystawione to nie wyjdzie rachunek na następny miesiąc. No chyba, że coś źle zrozumiałem :D

Offline Piotr29

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 724
  • Pomógł? 40
  • Warmińsko - Mazurski OW
Zmiany w rozliczeniach od 2011
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 26, 2011, 12:43:24 pm »
Z tym że takie żądanie możesz wystawić najwcześniej z dniem ostatnim miesiąca który chcesz rozliczyć chyba że masz zgodę na wcześniejsze rozliczenie.....
Pozdrawiam

Piotr

Offline wojciech.re

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 822
  • Pomógł? 53
  • Warmińsko-Mazurski OW NFZ
Zmiany w rozliczeniach od 2011
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 26, 2011, 13:36:05 pm »
Z tego szkolenia wyniosłem to, że pod koniec miesiąca trzeba sobie profilaktycznie robićżądanie rozliczenia bo jak będą korekty które nie są wystawione to nie wyjdzie rachunek na następny miesiąc. No chyba, że coś źle zrozumiałem :D

ja zrozumiałem że jeżeli ktoś nie przyślę korekty (dostanie szablon a nie wystawi) to nie zapłacą rachunku -  jak wiadomo korekta będzie wychodzić sama. Korekta tak jak do tej pozy blokuje limit do swojej wysokości do momentu przyklepania przez pracownika NFZ.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Zmiany w rozliczeniach od 2011 - dyskusja
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 26, 2011, 14:16:00 pm »
Hmmmm tak gmatwali, że ja dziś mam inny dylemat. Było coś o wyborze modelu rozliczeń dla umowy. Na szkoleniu nie wiem dlaczego zrozumiałem, że dotyczy to starych umów i nie słuchałem w tym czasie.
Dziś robiłem u kogoś poprawki do 2009 i zobaczyłem, że opcja wyboru modelu rozliczeń jest tylko przy umowie na 2011r. Czyli do aktulanej umowy muszę wybrać model rozliczeń?

Offline Piotr29

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 724
  • Pomógł? 40
  • Warmińsko - Mazurski OW
Odp: Zmiany w rozliczeniach od 2011 - dyskusja
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 26, 2011, 14:24:28 pm »
Nie aktualna umowa ma domyślnie nowy model naliczania....można tam tylko zmienić sposób generowania szablonu rachunku.....

A w umowach poprzednich jeszcze nie ma możliwości zmiany modelu a być powinna....
Pozdrawiam

Piotr

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9299
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Zmiany w rozliczeniach od 2011 - dyskusja
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 26, 2011, 14:43:25 pm »
Z tym że takie żądanie możesz wystawić najwcześniej z dniem ostatnim miesiąca który chcesz rozliczyć chyba że masz zgodę na wcześniejsze rozliczenie.....

Chodzi mi o wcześniejsze miesiące, gdzie pozycje są już zapłacone a w ponownej weryfikacji zostały zakwestionowane.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Zmiany w rozliczeniach od 2011 - dyskusja
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 26, 2011, 14:55:29 pm »
Hmmmm a czy będzie można "żądać" samej korekty?

Ma to istotne znaczenie - skoro dopiero zatwierdzona korekta "uwalnia limit". Do tej pory robiłem rozliczeniowy tylko z usuniętych świadzeń, wychodził szablon na korektę, oddawałem ją i prosiłem o szybkie zatwierdzenie a następnie drugi rozliczeniowy z danego miesiąca. Teraz pewnie nie będzie takiej możliwości i "uwolniony" limit będzie dopiero do wykorzystania w następnym miesiącu, ewentualnie drugi rachunek?

Offline Piotr29

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 724
  • Pomógł? 40
  • Warmińsko - Mazurski OW
Odp: Zmiany w rozliczeniach od 2011 - dyskusja
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 26, 2011, 14:59:25 pm »
Chodzi mi o wcześniejsze miesiące, gdzie pozycje są już zapłacone a w ponownej weryfikacji zostały zakwestionowane.

To zmienia postać rzeczy  ;) takie żądanie można właściwie wystawiać ile razy ma się ochotę....

Takie zakwestionowanie teraz powoduje wystawienie korekty....do tej pory można było jeszcze coś wyjaśnić ...ewentualnie dosłać i załatwić to bez wystawiania rachunku na minus.....
Pozdrawiam

Piotr

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 93
  • Kropka Ukrytych: 1
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]