collapse

Reklama


Autor Wątek: czas pracy pielegniarki środowiskowej  (Przeczytany 21964 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lusko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Pomógł? 0
czas pracy pielegniarki środowiskowej
« dnia: Września 29, 2010, 16:29:51 pm »
Witam

Otwieram od listopada NZOZ w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
Do tej pory zapisało się dość mało pacjentów (ok 1200).
Mam zatrudniona jedna pielęgniarkę środowiskową a w harmonogramie muszę wykazać czas pracy od
8-18. Zgodnie z przepisami może ona pracować codziennie 7,35 godz, Czy muszę zatrudnić jeszcze jedną pielęgniarkę? Podobno sytuację mam z położną.

Offline Bartosz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2375
  • Pomógł? 178
  • Kujawsko-Pomorski OW NFZ/Konsultant IT/KK
Odp: czas pracy pielegniarki środowiskowej
« Odpowiedź #1 dnia: Września 29, 2010, 21:15:33 pm »
Mam zatrudniona jedna pielęgniarkę środowiskową a w harmonogramie muszę wykazać czas pracy od
8-18. Zgodnie z przepisami może ona pracować codziennie 7,35 godz, Czy muszę zatrudnić jeszcze jedną pielęgniarkę? Podobno sytuację mam z położną.

Tak kwestia ma być uregulowana nowym zarządzeniem Prezesa NFZ. W latach ubiegłych udawało mi się zawrzeć umowę z NFZ mając zatrudnioną jedną pielęgniarkę/położną pracującą w gabinecie 7:35 godz. dziennie.
Pozdrawiam
Bartosz

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: czas pracy pielegniarki środowiskowej
« Odpowiedź #2 dnia: Września 30, 2010, 14:55:26 pm »
Zgodnie z przepisami może ona pracować codziennie 7,35 godz

Problem w tym, że nie wszyscy respektują te przepisy i np u mnie w NFZ cały czas się upierają, że etat przeliczeniowy lekarza czy też pielęgniarki to 40 godzin. I za nic do nich nie trafia powoływanie się na ustawę o zakładach opieki zdrowotnej...

Tak kwestia ma być uregulowana nowym zarządzeniem Prezesa NFZ.

Bartosz podaj linka do projektu, albo napisz coś więcej na ten temat

Offline lusko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Pomógł? 0
Odp: czas pracy pielegniarki środowiskowej
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 05, 2010, 00:34:59 am »
NFZ zgodził się zatrudnić położną w niepełnym wymiarze czasu ale pielęgniarki środowiskowej już nie , musi pracować w przedziale  czasowym 8-18.
Czy wyjściem z sytuacji może być zatrudnienie pielęgniarki na kontrakt? Będzie mogła wtedy pracować w nielimitowanym czasie, tylko jaki stosunek ma do tego NFZ.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: czas pracy pielegniarki środowiskowej
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 05, 2010, 10:09:02 am »
NFZ nie interesuje czy zawarłeś kontrakt z pielęgniarką czy zatrudniłeś ją na etat. Ja kiedyś drążyłem ten temat, ponieważ według mnie pielęgniarka prowadząca działalność gospodarczą jest moim podwykonawcą.
W NFZ bardzo zdziwili się moją interpretacją, więc sobie odpuściłem ale... do końca nie jestem przekonany.

Musisz się zorientować, czy pielęgniarka prowadząca praktykę pielęgniarską nie powinna mieć dodatkowo swojej polisy ubezpieczoniowej (wg odpowiednich przepisów) - niezależnie od Twojej, którą wymaga NFZ i inne przepisy.
Ponadto umowa cywilno-prawna nie może mieć znamion umowy o pracę (przełożony, hramonogram pracy i coś jeszcze tylko mam teraz zaćmę). To akurat NFZ nie interesuje, ale zainteresuje inspekcję pracy. Generalnie niektóre PIP podchodzą niechętnie do jednoosobowych DG wykonujących pracę na rzecz tylko jednej firmy. Wtedy jest to podejrzenie próby zmiany umowy o pracę na umowę cywilno-prawną. Wiem, że tak robi pół Polski, ale należy to robić z głową.

EDIT:
ten trzeci parametr to chyba wskazanie miejsca pracy. I jeszcze jedno: niektórzy zatrudniają pielęgniarki na zmianę tj. poniedziałek rano, wtorek po południu, środa rano itd... To też nie jest zgodne z kodeksem pracy. Jest coś takiego jak doba pracownicza, która trwa 24 godziny i jeśli pracownik rozpoczyna pracę o godz. 10 to trwa ona do godz. 10 na drugi dzień. Nie może pracownik pracować dwukrotnie w tej samej dobie pracowniczej, więc nie może rozpocząć pracę na drugi dzień wcześniej niż o godz. 10. Co najwyżej może mieć grafik następujący: pn, wt, śr 8:00-15:35 a czw i pia 10:25-18:00 lub jeden tydzien 8:00 - 15:35 a drugi tydzień 10:25 - 18:00 i tak na zmianę.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2010, 11:01:07 am wysłana przez mpi »

Offline lusko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Pomógł? 0
Odp: czas pracy pielegniarki środowiskowej
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 06, 2010, 22:30:27 pm »
Pozostaje zatrudnić 2 pielęgniarki, co przy takiej ilości pacjentów nie będzie miało sensu lub naginać przepisy.
W moim województwie izby pielegniarskie nie pozwalają pielęgniarkom pracować na kontrakcie.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 06, 2010, 22:32:50 pm wysłana przez lusko »

Offline mariusz291

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Pomógł? -2
  • Zachodniopomorski OW NFZ
Odp: czas pracy pielegniarki środowiskowej
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 07, 2010, 10:02:42 am »
Może pomocny będzie fakt, że większość harmonogramu pielęgniarki poz zgłaszasz jako teren. A gdzie ona jest w tym terenie to inna sprawa.  :)

Offline Brutus69

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Pomógł? 11
Odp: czas pracy pielegniarki środowiskowej
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 13, 2010, 23:32:21 pm »
Witam
Są 2 sprawy które należy odróżnić
1 praca gabinetu pielęgniarki środowiskowej
2 prace pielęgniarki środowiskowej
Ad 1 zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 2004 roku z późn. zm.  przychodnia (w tym przypadku nfz rozumie komórki organizacyjne z którymi zawiera umowę o świadczeniu usług  - czyli gabinet pielęgniarki poz) musi być czynny od godziny 8 do 18 od poniedziałku do piątku
Ad 2 pielęgniarka poz na podstawie "rozporządzenia koszykowego" z 2009 r. i aktualnego z  października 2010 r.  ma pracować pomiędzy godziną 8 a 18 codziennie od poniedziałku do piątku.
Jak z tego wynika przychodnia (w tym gabinet pielęgniarki poz) musi być czynna od poniedziałku do piątku od 8 do 18 ale  pielęgniarka poz może pracować 7,5 godziny dziennie od poniedziałku do piątku zgodnie z harmonogramem pracy  - ważne żeby poza godzinami pracy pielęgniarki w przychodni był ktoś np. pielęgniarka szkolna, położna poz lub lekarz kto będzie miał kwalifikacje do wykonania przynajmniej części czynności wykonywanych w gabinecie pielęgniarki poz.  Zgodnie z kodeksem pracy pracownika medycznego można zatrudnić maksymalnie na 7 godzin i 35 minut dziennie i nikogo nie można zmusić do pracy po 10 godzin dziennie czy przejście na własną działalność gospodarczą W prowadzonej przeze mnie placówce nie ma takiego problemu ? pielęgniarki są od 8 do 18 ale z tego co wiem  w mniejszych placówkach nie było żadnego problemu ze strony nfz jeśli harmonogram gabinetu pielęgniarki poz był od 8 do 18 a harmonogram pracy pielęgniarki poz od 8 do 15.30 i raz w tygodniu od 10 do 17;30 - szczepienia
Taki stan prawny obowiązuje do końca 2010 r.  ale w ostatnim zarządzeniu prezesa NFZ z grudnia 2010 r. dot. realizacji świadczeń na 2011 r. w poz (niezgodnie z prawem pracy, i rozporządzeniem koszykowym w poz) jest zapisane że każda osoba na którą złożone są deklaracje ma pracować zgodnie z harmonogramem pracy komórki organizacyjnej ? czyli  każdy lekarz i pielęgniarka i położna na których zbierane są deklaracje mają pracować 10 godzin dziennie!  Z tego co mi wiadomo jest to jeden  z głównych powodów protestu porozumienia zielonogórskiego
Pozdrawiam

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 78
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 4
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]