collapse

Reklama


Autor Wątek: Rejestracja skierowań na leczenie uzdrowiskowe  (Przeczytany 10538 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

 • ForumPPS.pl
 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 3184
 • Pomógł? 102
 • Kujawsko-Pomorski OW
  • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Rejestracja skierowań na leczenie uzdrowiskowe
« dnia: Kwietnia 28, 2010, 11:21:16 am »
Czy ktoś czytał poniższy komunikat? Czy PPS spełnia już te wszystkie wymogi?


W celu usprawnienia rejestracji skierowań na leczenie uzdrowiskowe  oraz zachowania 30 dniowego terminu powiadamiania pacjentów o potwierdzeniu lub odrzuceniu przyjęcia skierowania zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia  z dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe (Dz.U. Nr 139 poz. 1135) Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia prosi wszystkich świadczeniodawców o spowodowanie od 1 maja 2010r. wystawiania przez zatrudnionych u siebie lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego  drukowania skierowań na leczenie uzdrowiskowe z aplikacji, która posiada możliwość wydruku skierowania z odpowiednim kodem PDF. Format tego kodu jest opublikowany na stronach NFZ więc każdy dostawca oprogramowania dla świadczeniodawców może w swoich aplikacjach zaimplementować taką funkcję. Portal świadczeniodawcy SZOI nie posiada możliwości drukowania skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Skierowania wystawiane na drukach niezgodnych z załącznikiem do powyższego rozporządzenia będą zwracane do świadczeniodawcy.

Kod kreskowy skierowan na leczenie uzdrowiskowe.pdf (162.2 kB)

Zastępca Dyrektora ds. Mundurowych
Kujawsko - Pomorskiego
Oddziału Wojewódzkiego
Narodowego Funduszu Zdrowia
Jan Wilczyńsk
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline tom-bar

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 50
 • Pomógł? 3
 • DOW
  • Fundacja na Rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego
Odp: Rejestracja skierowań na leczenie uzdrowiskowe
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 28, 2010, 11:52:40 am »
Witam!
Nie wiem jak w Waszym Księstwie? My już w DOW od sierpnia-września 2009 r. ( dokładnie nie pamiętam) mamy obowiązek wprowadzać skierowania poprzez Portal Świadczeniodawcy i drukować też.
Co do użyteczności w/w funkcji nie wypowiadam się, ale robienie 3/4 papierkowej pracy za Fundusz uważam za niestosowny.
1.Nie polecam wpisywanie więcej niż 2 dziennie- system informatyczny funduszu nie wytrzymuje tego, a bynajmniej nasza cierpliwość przy wprowadzaniu zna granice. Otwórz ICD-10 ( bez tego się nie obejdzie) i czekamy, czekamy,....... aż ku naszemu zdziwieniu COŚ się pokazuje. A tu ZONK format kodu  z miejscami dziesiętnymi  ::) gdzie lekarz nie używa aż tak rozbudowanych oznaczeń jednostki chorobowej. Zdaje się, że takie kody używa się w badaniach naukowych w instytutach badawczych.
2. Podobnie z wprowadzaniem jest przy kodzie miejscowości zamieszkania pacjenta. Z ręki samego nr nie przyjmuje, a przewijanie kilku zakładek i czekanie czy się powiedzie jest nader irytujące.
3. Zatrudnij lekarza POZ nowego do przychodni i niech zacznie z marszu pisać skierowania- ZONK  ;D zanim wprowadzi się go w postaci aneksu na Portalu do czasu akceptacji, czasu wygenerowania aneksu do umowy, podpisania go, zaczytania pliku umowy ....... już miesiąc czekam, z takim skutkiem, że dalej czekam ...... . Jak na złość jeden lekarz na urlopie  :-\
Jedynie pozostaje mi współczuć innym przy wprowadzaniu. Pamiętajmy, że nowe nie zawsze znaczy lepsze  ;D.

Pozdrawiam.

Offline Jarasz

 • Super Specjalista
 • ****
 • Wiadomości: 391
 • Pomógł? 33
 • Bydgoszcz
Odp: Rejestracja skierowań na leczenie uzdrowiskowe
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 28, 2010, 15:52:28 pm »
No rzeczywiście, komunikat opublikowany na stronach KP-OW NFZ wprowadza sporo zamieszania, dla osób które czytają pismo pobieżnie. Wyraźnie jest napisane, że "Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia prosi..." - więc wymogu nie ma. Jak się zagłębić w załącznik do Rozporządzenia o którym jest napisane w komunikacie, to ani w samym Rozporządzeniu, ani z załączniku  nie ma wzmianki o konieczności nadrukowywania kodu PDF417.

Ostatnie zdanie z komunikatu: "Skierowania wystawiane na drukach niezgodnych z załącznikiem do powyższego rozporządzenia będą zwracane do świadczeniodawcy." odczytuję w ten sposób, że skierowanie musi być zgodne z załącznikiem. Jeśli nie jest to powinno zostać ono przyjęte do rozpatrzenia. Według mojej opinii NFZ nie ma prawa odrzucić takiego skierowania, jeśli na nim nie ma wspomnianego kodu.

Przy okazji co mają zrobić świadczeniodawcy, którzy w swoich zasobach sprzętowych, w gabinetach lekarskich nie posiadają komputerów, drukarek, a całość dokumentacji jest prowadzona "ręcznie na papierze". Przecież nie będą kodu pisali ołówkiem kopiowym;)

Uważam, że to ma być ułatwienie tylko i wyłącznie dla NFZ, gdyż ma on obowiązek dać odpowiedź na wystawione skierowanie w ciągu 30 dni (plus ewentualnie 14 dni w uzasadnionych przypadkach).

Sprawdzałem w ks-pps'ie, dla przykładowego skierowania na leczenie uzdrowiskowe kod jest drukowany. Wygląda on bardzo podobnie (jest robiony w tym samym standardzie) jak kod przy składaniu ofert.
Wprowadziła to wersja 2009.04.0.0 z 2009-09-10 (http://forumpps.pl/index.php?topic=1722.0)

Pozdrawiam

=edit
Z tego co się dowiedziałem od jednego z dyrektorów przychodni bydgoskiej, to w kuj-pom termin weryfikacji kodów kreskowych został/zostanie przesunięty na od 1 czerwca.

Dalej uważam osobiście, że konieczność jego podawania jest nie do końca zgodna z prawem;)
« Ostatnia zmiana: Maja 04, 2010, 08:38:04 am wysłana przez Jarasz »

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

 • Kropka Gości: 147
 • Kropka Ukrytych: 0
 • Kropka Użytkowników: 1
 • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9335 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3280 Wiadomości
Michał Michał
3184 Wiadomości
karolweksler
3105 Wiadomości
09061303
3045 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1627 Wiadomości

Reklama

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 30.

[Pokaż zapytania]