collapse

Reklama


Autor Wątek: Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?  (Przeczytany 25350 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Egon

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 63
  • Pomógł? 0
Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?
« dnia: Kwietnia 30, 2010, 15:22:17 pm »
Witam,
Mam pytanie dotyczące rozliczania zakresu świadczeń jak w tytule.
Dokładnie chodzi mi o ilość osobodni jaką należy wykazać do rozliczenia za powiedzmy kwiecień 2010 r. biorąc pod uwagę, że
pielęgniarka odwiedziła pacjenta w tym miesiącu 18 razy. Czy wykazujemy "osobodni faktycznie zrealizowane", czy określamy w specyfikacji wykonanego świadczenia okres 1 - 30.04.2010 r. i wskazujemy 30 osobodni ?
Jak Wy to wykazujecie ? i jak to się ma do obowiązujących w tym zakresie przepisów NFZ ?
Z góry dziękuję.
Egon.


Offline Goodi

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • Pomógł? 21
  • Lubelski OW NFZ
Odp: Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 30, 2010, 17:35:56 pm »
Jeżeli pielęgniarka odwiedziła pacjenta 18 razy (przez jeden raz rozumiem jedną wizytę dziennie), to wykazujesz okres, w którym datą początkową jest dzień pierwszej wizyty, końcową dzień ostatniej wizyty pielęgniarki, a jako krotność podajesz liczbę wizyt, czyli 18. Nie wiem, jak wygląda to w innych oddziałach, ale w lubelskim dodatkowo należy wykazać wszystkie wykonane świadczenia, do tego niestety już rozpisane każde świadczenie dzień po dniu, z krotnością wykonania każdorazowo równą 1. W razie braku tych świadczeń osobodni są uwalane na weryfikacji.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2010, 17:38:43 pm wysłana przez Goodi »

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9376
  • Pomógł? 525
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 30, 2010, 18:08:50 pm »
Jeżeli pielęgniarka odwiedziła pacjenta 18 razy (przez jeden raz rozumiem jedną wizytę dziennie), to wykazujesz okres, w którym datą początkową jest dzień pierwszej wizyty, końcową dzień ostatniej wizyty pielęgniarki, a jako krotność podajesz liczbę wizyt, czyli 18.

Ciekawe rzeczy opowiadasz. Znaczy się jesteś grubo w plecy.

Offline zibi

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 14
  • Wielkopolski OW
Odp: Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 30, 2010, 21:40:24 pm »
Pav a jak ty to interpretujesz ?? i czemu uważasz że ktoś jest w plecy ??
bo z moich informacji od 1 do 30 to nie jest 30 osobodni tylko 29 ( tak mówiło chyba rozporządzenie że pierwszy i ostatni dzień hospitalizacji liczymy jako 1
 

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9376
  • Pomógł? 525
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 30, 2010, 21:47:21 pm »
pierwszy i ostatni dzień hospitalizacji liczymy jako 1
 

W takim przypadku tak, ale tutaj czytam, że:

powiedzmy kwiecień 2010 r. biorąc pod uwagę, że
pielęgniarka odwiedziła pacjenta w tym miesiącu 18 razy

Jak dla mnie ewidentnie domowa opieka. I tutaj za każdy dzień.


i czemu uważasz że ktoś jest w plecy ??

Jeżeli pielągniarka przyszła do pacjenta pierwszy raz 1 kwietnia a ostatni 30 to przy takim założeniu:

Jeżeli pielęgniarka odwiedziła pacjenta 18 razy (przez jeden raz rozumiem jedną wizytę dziennie), to wykazujesz okres, w którym datą początkową jest dzień pierwszej wizyty, końcową dzień ostatniej wizyty pielęgniarki, a jako krotność podajesz liczbę wizyt, czyli 18.

jesteś do tyłu 12 dni x powiedzmy 30 zł.

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2010, 21:50:38 pm wysłana przez pav »

Offline Egon

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 63
  • Pomógł? 0
Odp: Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 30, 2010, 22:00:57 pm »
Panowie, moje pytanie jest proste ... czy do rozliczenia podajemy 18 czy 30 osobodni ? - mając na uwadze że pacjent w maju też jest objęty opieką czyli jest ciągłość ... bo coś mi się widzi że różne oddziały NFZ różne informacje puszczają do świadczeniodawców ...
ja pomagam swojej znajomej pielęgniarce która prowadzi taki zakład i to ona się kontaktuje z pracownikami Podlaskiego OW, gdzie udzielono jej takiej informacji że niezależnie ile faktycznie dni była u pacjenta to niech wykazuje od 1 do ostatniego dnia miesiąca czyli ilość osobodni równą ilości dni miesiąca ...
na moje oko to nijak się ma do zapisu par. 15, pkt. 1 rozporządzenia 84/2009/DSOZ Prezesa NFZ, który mówi "do rozliczenia pobytów w zakładach stacjonarnych i opieki domowej wykazuje się wyłącznie osobodni faktycznie wykonane; przez osobodzień ,,faktycznie wykonany? rozumie się każdy rozpoczęty osobodzień pobytu w zakładzie stacjonarnym i opiece domowej".
Obawiam się aby przy jakiejś kontroli nie kazali jej zwracać kasy za osobodni gdzie pielęgniarki faktycznie nie były u pacjentów ...
I co Wy na to ?

Offline zibi

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 14
  • Wielkopolski OW
Odp: Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 30, 2010, 22:13:33 pm »
wiesz to wykazywanie gotowości to nie bardzo, bo ruszają kontrole masowe na te pielęgniarki które przeszły  z zadaniowej na długoterminową a inna sprawa oddziały na rozporządzenie przezesa które jasno interpretuje sposób przekazywanych informacji, czyli z cichych przecieków ma być tak jak było w zadaniowej formie finansowania.
a co do ilości osobodni już wywala w WLKP błąd z osobodniami jak od 1-18 wpiszesz 18 to jest błąd jakoś w zeszłym tygodniu ustawili bramki

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9376
  • Pomógł? 525
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 30, 2010, 22:14:44 pm »
Czytając cały par. 15 nachodzi mnie myśl, że nijak ma się on do pielęgniarskiej długoterminowej opieki domowej.

Offline Egon

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 63
  • Pomógł? 0
Odp: Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 30, 2010, 22:34:43 pm »
Szczerze mówiąc, nie pozbyłem się wątpliwości ... no nic będę śledził dalej podobne tematy i zobaczymy jakie będą wyniki kontroli ... w każdym razie dziękuję wszystkim za pomocne informacje. Podlasie pozdrawia i zaprasza :-)

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9376
  • Pomógł? 525
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 01, 2010, 18:37:01 pm »
Z forum NFZ

Wykazuje sie faktycze wizyty kiedy były a nalicza się za tez dni które się nie było, a są do rozliczenia.
Sprawozdanie powinno oddawać rzeczywistość - czyli faktyczne zdarzenia medyczne a nie rozliczeniowe. Skoro w poniedziałek była wizyta - to ją ewidencjonujemy, skoro następna byla w środę - to ją ewdiencjonujemy, ale za wtorek kiedy nie było wizyty może być naliczony osobodzień do rozliczenia. Itd.
Nalezy także wykazywać w każdym zdarzeniu medycznym, jakie czynności medyczne zostały wykonane przy pacjencie wg klasyfikacji ICD 9 PL.

Natomiast bzdurą jest wykazywanie od 1 do ostatniego miesiąca, gdyż nie była (nie spała) tam pilelęgniarka u pacjenta i opiekowała się. Czy nie jest to oddanie rzeczywistości tylko fikcja, celem wyciągnięcia kasy.


I jeszcze za nfz-szczecin

Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, po uzyskaniu opinii Centrali NFZ uprzejmie informuje, że zgodnie z załącznikiem Nr 1a do zarządzenia Nr 96/2008/DSOZ z dnia 23 października 2008r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach: świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze oraz opieka paliatywna i hospicyjna, jednostką rozliczeniową zakresu ?świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej" jest osobodzień, a nie wizyta.

Wprawdzie mówi się tu o 2009 roku, aczkolwiek zasady raczej się nie zmieniły.
« Ostatnia zmiana: Maja 01, 2010, 18:40:42 pm wysłana przez pav »

Offline cetrzy

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Pomógł? 4
  • Świętokrzyski OW
Odp: Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 24, 2010, 12:01:41 pm »
teraz wiem że nic nie wiem  :-\ jak to w końcu jest? czy w sytuacji kiedy opieka trwała np. od 1 do 31 maja i w tym czasie pielęgniarka pojawiła sie u pacjenta 20 razy to:
a)  podajemy do rozliczenia ilość osobodni w których pielęgniarka faktycznie była u pacjenta czyli  20
czy tez
b) podajemy wszystkie 31 dni, bo w tym okresie pacjent znajdował sie pod opieką?

Ja osobiście do tej pory stosowałam wersje b, ale teraz zaczynam się zastanawiać czy to faktycznie dobre rozumowanie. Boję sie sytuacji gdy za kilka miesięcy okaże sie że trzeba bedzie robić koreky i zwracac kasę, z drugiej strony dlaczego rezygnowac z czegos jeśłi to się należy??
Jak wy to rozliczacie???

Offline SS79

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Pomógł? 2
Odp: Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 24, 2010, 12:36:10 pm »
witam
w podlaskim rozliczam następująco:
np w maju usługę wykazuje od 1 do 31 maja 2010 - krotność 31 osobodni
Jeśli pacjent został wypisany pomniejszam ilość osobodni o 1, zgodnie z przepisem, że dzień przyjęcia i wypisu ma być traktowany jako 1 dzień.
Czyli np wypis 31 maja - wprowadzam od 1 do 31 maja - 30 osobodni.
wypis 16 maja - wprowadzam od 1 do 16 maja - 15 osobodni.

Usługi, które mam podawać statystycznie również wprowadzam zbiorczo tj od 1 do 31 maja 2010 krotność 18.

Na dzień dzisiejszy nie ma problemu z takim sposobem rozliczania.

pozdrawiam
SS



Offline Goodi

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • Pomógł? 21
  • Lubelski OW NFZ
Odp: Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 24, 2010, 17:30:49 pm »
Jako że koledzy byli tak dobrzy i sprowadzili mnie jakiś czas temu (kilka postów powyżej) na ziemię, sprawdziłem u siebie w NFZ, jak to obecnie wygląda i miła pani stwierdziła tak: "wykazuje pan cały okres objęcia opieką, czyli w przypadku np. maja 31 dni, przy założeniu min. 4 dni wizyt tygodniowo". Zresztą przy weryfikacji system NFZ oznacza jako błędne zestawy, w których jest to wykazane inaczej, z adnotacją, że stwierdzono niewłaściwą liczbę osobodni. Do niedawna w ogóle tego nie weryfikowali, więc raporty sporządzone wg. opcji faktycznie wykonanych wizyt przechodziły bez problemu i najmniejszego komentarza ze strony NFZ.
Wg. tej samej pani z NFZ, jeżeli chcę rozliczać faktyczną ilość wykonanych wizyt, to powinienem rozbijać to na okresy tygodniowe, czyli od np. 1 maja do 5 maja (5 osobodni), następny tydzień tak samo i wtedy system nie czepi się osobodni w czasie weekendu, bo nie zostanie spełniony jeden z warunków, czyli ciągły okres opieki, obejmujący sobą również dni weekendowe. Rozumowanie zakręcone, ale mam klientów, którzy chcą rozliczać wyłącznie osobodni wykonane, bo i tak mają spore nadwyżki i nie chcą bawić się w dodatkowe wyliczenia w trakcie rozliczeń z pielęgniarkami, uwzględniające jeszcze weekendy, kiedy panie pielęgniarki i tak siedzą na działkach z rodziną.
Świadczenia statystyczne natomiast muszę wykazywać z krotnością równą 1, dzień po dniu, bez zbiorczych ilości.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Maja 24, 2010, 17:42:16 pm wysłana przez Goodi »

Offline skryptor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 65
  • Pomógł? 1
Odp: Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 24, 2010, 18:28:01 pm »
Wielkopolska
Ja rozliczam w następujący sposób: jeśli pacjent nie przebywał w szpitalu to zapis jest następujący od 30 kwietnia  do 31 maja co daje 31 osobodni.
Kiedy wystąpiła przerwa (np. szpital) to rozliczam następująco: 30 kwietnia do 12 maja (dzień pójścia do szpitala) i od 21 maja do 31 maja (20 maja dzień wyjścia ze szpitala). Rozliczam w ten sposób ok 100 pacjentów i wszystkie raporty przechodzą bez błędów.

pozdrowienia Skryptor

Offline zibi

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Pomógł? 14
  • Wielkopolski OW
Odp: Pielęgniarska opieka długoterminowa - jak rozliczać osobodni ?
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 24, 2010, 22:29:47 pm »
Wielkopolska
Ja rozliczam w następujący sposób: jeśli pacjent nie przebywał w szpitalu to zapis jest następujący od 30 kwietnia  do 31 maja co daje 31 osobodni.
Kiedy wystąpiła przerwa (np. szpital) to rozliczam następująco: 30 kwietnia do 12 maja (dzień pójścia do szpitala) i od 21 maja do 31 maja (20 maja dzień wyjścia ze szpitala). Rozliczam w ten sposób ok 100 pacjentów i wszystkie raporty przechodzą bez błędów.

pozdrowienia Skryptor
Ciekawi mnie dlaczego wykazujesz od 30 kwietnia ?? a nie od 1 maja :) - Proszę o odzpowiedź bo jakoś w ofercie nikt nie składał i nikt nie dostał (z tego co wiem pełnych osobodni w kontrakcie tylko obcięte 29 i 30 na mc)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 447
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9376 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3284 Wiadomości
Michał Michał
3188 Wiadomości
karolweksler
3131 Wiadomości
09061303
3063 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2948 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1633 Wiadomości

Reklama

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]