collapse

Reklama


Autor Wątek: powtórki leków - kontrole/kary?  (Przeczytany 8221 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline miszol

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 638
  • Pomógł? 32
  • Wielkopolski OW NFZ
powtórki leków - kontrole/kary?
« dnia: Stycznia 12, 2010, 14:21:52 pm »
witam

dotarły do mnie sygnały że WOW NFZ kontroluje i nakłada kary w przypadku gdy jest tzw. powtórka leków - pacjent (lub krewny) zostawia kartę z nazwą leku i na drugi dzień odbiera receptę - wiem że jest to praktykowane w dużej części przychodni (dotyczy chorych przewlekle i/lub osób starszych). Lekarze nie powinni tak robić, to ich problem, ale dzięki temu są mniejsze kolejki i czas oczekiwanie krótszy, no i babcia która ma 85 lat nie musi jechać po receptę na leki na nadciśnienie które bierze od 20 lat...
czy do Was też dotarły sygnały o takich kontrolach i karach?


Offline Tomek R

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 326
  • Pomógł? 43
  • Wielkopolski OW NFZ
Odp: powtórki leków - kontrole/kary?
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 12, 2010, 15:04:13 pm »
Faktycznie u mnie wszystkie przychodnie ten proceder praktykują. Od pewnego czasu zaczęto jednak przy składaniu kartek z nazwami leku dopytywać się dokładnie czy dana osoba nie znajduje się w szpitalu lub sanatorium. Co do kontroli i kar z tym związanych to szczerze powiem, że nikt o tym nie słyszał. Swoją drogą to byłaby głupota karać za ułatwianie życia pacjentom.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 12, 2010, 15:08:36 pm wysłana przez Tomi77 »
Pozdrawiam!

Offline miszol

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 638
  • Pomógł? 32
  • Wielkopolski OW NFZ
Odp: powtórki leków - kontrole/kary?
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 23, 2010, 23:25:31 pm »
i wszystko jasne:

 KOMUNIKAT DLA ŚWIADCZENIODAWCÓW POZ I PACJENTÓW
DOTYCZĄCY WYSTAWIANIA RECEPT LEKARSKICH
DLA PRZEWLEKLE CHORYCH BEZ POTRZEBY UPRZEDNIEGO ZBADANIA PACJENTA


W związku z pojawiającymi się ze strony niektórych Świadczeniodawców informacjami, iż obowiązujące przepisy NFZ uniemożliwiają lekarzom POZ wypisywanie recept pacjentom przewlekle chorym zadeklarowanym do konkretnej przychodni POZ bez potrzeby dokonywania badania lekarskiego, WOW NFZ pragnie podkreślić, że przepisy wydane przez Fundusz nie wykluczają możliwości dokonania takiej czynności, o ile taka potrzeba została zgłoszona i lekarz prowadzący pacjenta nie znajduje przeszkód natury medycznej do skorzystania z takiej formy wystawienia recepty.
Pragniemy przypomnieć, że za ordynację leków w podstawowej opiece zdrowotnej odpowiada lekarz POZ. Obejmuje on opieką zdrowotną konkretną grupę świadczeniobiorców, zadeklarowanych do niego. Lekarz POZ może kontynuować leczenie farmakologiczne pacjenta zastosowane wcześniej przez lekarza specjalistę w sytuacji gdy ten ostatni przekazał mu pisemnie informację na temat rozpoznania, sposobu leczenia, rokowań, ordynowania leków, w tym okresu ich stosowania i dawkowania oraz wymaganych wizyt kontrolnych*. Ponadto lekarz POZ może ordynować leki pacjentowi w sytuacji wynikającej z konieczności stałego przyjmowania leków w schorzeniach przewlekłych, jeżeli w dokumentacji medycznej przez niego prowadzonej znajduje się informacja, która uzasadnia i dokumentuje tę zasadność. Należy również podkreślić, iż lekarz wystawia taką receptę:
- na prośbę pacjenta chorującego przewlekle i wnoszącego o powtórzenie leków już stosowanych;
- receptę odbiera sam pacjent lub osoba przez niego upoważniona.
Jednocześnie pragniemy dodać, iż powyższe przepisy mają na celu wyłącznie służyć właściwej i uzasadnionej ordynacji lekarskiej, co chroni zdrowie pacjenta.

 


* § 13 ust. 13 Zarządzenia Nr 72/2009/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 03 listopada 2009 roku (z późn. zm.);
§ 12 ust. 6 w zw. z ust. 5 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określonych Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 06 maja 2008 roku (Dz.U. z 2008 r. Nr 81, poz. 484).


Zbigniewa Nowodworska
Dyrektor
Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego
Narodowego Funduszu Zdrowia

źródło: http://www.nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/6612/

Offline Moni

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Pomógł? 5
Odp: powtórki leków - kontrole/kary?
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 30, 2011, 13:00:52 pm »
Odnawiam wątek gdyż od kilku dni dochodzą mnie słuchy o takowych kontrolach w kuj-pom i o przepisach, które niby określają, że recepte może wystawić tylko lekarz. Przejrzałam strony, na których mogłyby się znajdować takie rozporządzenia czy zarządzenia jednak nic nie znalazłam. Wie ktoś może na jakim zarządzeniu opiera się ta informacja o ile jest prawdziwa?? Może ktoś słyszał o takim przepisie prawa? Będę wdzieczna za informacje.
Moni

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3190
  • Pomógł? 102
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: powtórki leków - kontrole/kary?
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 30, 2011, 13:23:53 pm »
To przecież oczywiste, że tylko lekarz może wystawić receptę. Trzeba jednak pamiętać, że recepta jest ważna tylko z podpisem i pieczątką lekarza. Czyli jeżeli recepty są wypisywane ręcznie lub drukowane przez pielęgniarki to nie są one ważne dopóki lekarz nie podpisze i nie przystawi swojej pieczątki (oczywiście wcześniej musi zweryfikować zasadność wystawienia takiej recepty). Czyli w tym wypadku wystawienie recepty następuje w momencie jej podpisania i podpicia swoją pieczątką przez lekarza.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Moni

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Pomógł? 5
Odp: powtórki leków - kontrole/kary?
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 30, 2011, 13:37:48 pm »
Jasne, że oczywiste tyle, że pisząc "wystawić" miałam na myśli wypisać, nie tylko podpisać. W związku z tym moje pytanie brzmi: czy rejestratorki/pielęgniarki mogą wypisywać recepty? Oczywiście podpisane, podbite i zweryfikowane poźniej przez lekarza.
« Ostatnia zmiana: Marca 30, 2011, 13:48:42 pm wysłana przez Moni »
Moni

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3190
  • Pomógł? 102
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: powtórki leków - kontrole/kary?
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 30, 2011, 15:01:40 pm »
wg mnie nie ma przepisu, który nakazuje "robienie wszystkiego" przez lekarza, więc jeżeli później lekarz weryfikuje taką receptę przed jej podbiciem i podpisaniem to żadna kontrola nie ma do czego się przyczepić a przynajmniej nie ma do tego podstaw.
Chciałem jeszcze zweryfikować moje informacje, ale niestety nikt w Wydziale Gospodarki Lekami K-P OW NFZ nie odbiera.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1312
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW
Odp: powtórki leków - kontrole/kary?
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 30, 2011, 18:21:44 pm »
Pisanie przez pielęgniarki to prawie to samo jak drukowanie ich w ppsie. Lekarz też stawia tylko pieczątkę i podpis :D

Offline maciek777

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2200
  • Pomógł? 81
  • Mazowiecki OW
Odp: powtórki leków - kontrole/kary?
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 30, 2011, 19:16:29 pm »
Pani Minister Zdrowia już się sprawą zajęła, więc lada dzień problem zniknie..... ;) :D
Wróżbita maciek już nie wróży, bo zamknął się w sobie :p

Offline skopczyp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 645
  • Pomógł? 37
  • SZOI

Offline Moni

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Pomógł? 5
Odp: powtórki leków - kontrole/kary?
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 31, 2011, 14:18:18 pm »
Dziękuje.
Moni

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3284
  • Pomógł? 109
Odp: powtórki leków - kontrole/kary?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 01, 2011, 09:34:06 am »
Ja właśnie w radiu (Eska Rock) słyszałem, że Pani Minister się "ugięła" i będzie zgoda na uproszczone wypisywanie dla przewlekle chorych!
Nie mogę tego na żadnych większych serwisach znaleźć jeszcze ale to chyba nie 1 kwietnia ;-)

pozdrawiam

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 265
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9378 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3284 Wiadomości
Michał Michał
3190 Wiadomości
karolweksler
3134 Wiadomości
09061303
3065 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2951 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1633 Wiadomości

Reklama

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]