collapse

Reklama


Autor Wątek: [KS-MEDIS] i zapytania SQL  (Przeczytany 703 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dariusz Pawłowski

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 123
  • Pomógł? -2
  • w: Podkarpacki OW
    • Biurko Przeciwpancerne
[KS-MEDIS] i zapytania SQL
« dnia: Lutego 21, 2024, 22:04:04 pm »
Chciałbym wykonać zestawienia łączące dane z SOMED i MEDIS w systemie MEDIS - zestawienia specjalne.
Porównując sposób tworzenia i potem obsługi przez użytkowników zestawień dostępnych w SOMED, MEDIS i PPS uznałem, że te w MEDIS są najbardziej przyjazne w obydwu obszarach - i projektowania i używania.
Tym bardziej, że zestawienia te będą przeznaczone do pracy dla osób, które najsprawniej poruszają się w systemie MEDIS.
Zastosowałem  w kodzie SQL podłączenie w postaci:
select ps.idzlec, ps.idzs, ps.idpr from gabinet.PPSZ ps ...
ale przy próbie uruchomienia mam komunikat:
ORA-06550, linia 19, kolumna 50:PL/SQL: ORA-01031: niewystarczające uprawnienia
Da się to jakoś obejść?
Chodzi mi o możliwość uruchamiania zestawień przez innych użytkowników, więc uprawnienie musi dotyczyć nie tylko mnie.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: [KS-MEDIS] i zapytania SQL
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 22, 2024, 20:58:50 pm »
Tak ogólnie, aby móc działać między schematami, to żeby schemat nr 2 mógł działać na obiektach schematu nr 1, to musi mieć do tych obiektów uprawnienia, czyli jak chcemy ze schematu USER2 działać na obiekcie TABELA schematu USER1, to upraszczając, logujemy się na schemat SYSTEM i nadajemy uprawnienia załóżmy SELECT jak niżej
GRANT SELECT ON USER1.TABELA TO USER2.
« Ostatnia zmiana: Lutego 22, 2024, 23:40:50 pm wysłana przez 09061303 »
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Dariusz Pawłowski

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 123
  • Pomógł? -2
  • w: Podkarpacki OW
    • Biurko Przeciwpancerne
Odp: [KS-MEDIS] i zapytania SQL
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 24, 2024, 08:50:39 am »
Tak właśnie przypuszczałem, chociaż wolałem łudzić się, że chodzi o jakieś uprawnienia włączane z poziomu administracji aplikacją.
Teraz dylemat: forsować, by każdą potrzebną tabelę grantował Kamsoft?
W końcu taka samodzielna operacja może być uznana jako nieuprawniona ingerencja i utrata gwarancji?
Nie wiem, jakie warunki stawia Kamsoft, ale zawsze wbijało mnie w fotel, gdy zapominałem o ich świętej zasadzie i dzwoniłem, żeby zapytać, w której tabeli jest to czy tamto.

Offline Dariusz Pawłowski

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 123
  • Pomógł? -2
  • w: Podkarpacki OW
    • Biurko Przeciwpancerne
Odp: [KS-MEDIS] i zapytania SQL
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 06, 2024, 22:24:55 pm »
OK. Obawiałem się problemów ze strony Kamsoftu, ale na podobnie sformułowane zgłoszenie dostałem prawie identyczną odpowiedź.
Sens rozwiązania zgłoszenia sprowadza się właściwie do stwierdzenia: tak to trzeba zrobić. A ja to czytam: nic nam do tego, jeśli umiesz, to sobie zrób.

Offline Dariusz Pawłowski

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 123
  • Pomógł? -2
  • w: Podkarpacki OW
    • Biurko Przeciwpancerne
Odp: [KS-MEDIS] i zapytania SQL
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 09, 2024, 21:59:49 pm »
Mam kolejne pytanie i prośbę dotyczącą SQL.
Czy ktoś może mi wskazać, która tabela przechowuje informacje dotyczące wyświetlanych nazw leków widocznych na załączonym zrzucie ekramu.
Wiem, że sama tabela tych rekordów to  LTBL, a w niej istotne pola to ilek, jedm, illk.
Nie mogę jednak znaleźć podłączenia do pola ilek, żeby mieć te nazwy.
« Ostatnia zmiana: Marca 09, 2024, 22:38:59 pm wysłana przez Dariusz Pawłowski »

Offline Dariusz Pawłowski

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 123
  • Pomógł? -2
  • w: Podkarpacki OW
    • Biurko Przeciwpancerne
Odp: [KS-MEDIS] i zapytania SQL
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 09, 2024, 22:40:23 pm »
Przepraszam, to wygląda tak źle, że to chyba nie może być element bazodanowy. Na drugim zrzucie ekranu widać, że nawet spacje są nierówne.
Zczego to jest zrobione?

Offline janek_k

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 14
  • Pomógł? 1
Odp: [KS-MEDIS] i zapytania SQL
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 13, 2024, 22:35:45 pm »
Na początek powinieneś sobie zadać jedno bardzo ważne pytanie.
Czy w ogóle wiesz co chcesz zrobić i jak się za to zabrać?
Zapytania sql mogą być proste lub bardzo złożone, np. opierające się o kilka schematów tej samej bazy (np. PPS, MEDIS. SOMED, itd.)
Masz medisa, ale jak widać nie znasz podstawowych skrótów - SHIFT + CTRL + ALT + Q - to powinno Ci pomóc w znalezieniu wielu rzeczy. Niby zwykły panel, ale pokazuje wszelkie zapytania które są używane do wyświetlenia tych formatek i skąd to się bierze.
Jeśli wiesz co chcesz osiągnąć i masz choćby minimalną wiedzę o zapytaniach SQL, to powinieneś sobie poradzić.

Offline Nyahaha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 784
  • Pomógł? 15
  • ...
Odp: [KS-MEDIS] i zapytania SQL
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 13, 2024, 23:29:49 pm »
Najśmieszniejsza rzecz w sql to rozgryźć bazę w której co autor miał na myśli robiąc to, np. w medisie aby znaleźć procedury zabiegowe które tylko mają odfajkowaną procedurę zabiegową to z tabeli "zled" nie mogą mieć wartości 1 w kolumnie "del" tylko 0 bo tam jest 0 lub 1. Jakby to powiedzieć kolumna, która w niektórych przypadkach sprawdza czy dana procedura/świadczenie jest usunięte xd. Formatowanie daty np. 24/03/05 jako 2024-03-05 to nie wiem o co chodziło o oszczędzenie znaków w bazie by mniej zajmowało?

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: [KS-MEDIS] i zapytania SQL
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 14, 2024, 08:18:38 am »
Formatowanie daty np. 24/03/05 jako 2024-03-05 to nie wiem o co chodziło o oszczędzenie znaków w bazie by mniej zajmowało?

Proszę, nie kombinujcie, nie tędy droga, bo potem wychodzą takie kwiatki. Niektórym się jak widać wydaje, że znają SQL. Każdy szanowany serwer bazy danych ma własną implementację pola daty, liczby itp. Jak to fizycznie bajt po bajcie jest zapisane, nikogo nie interesuje, jak to jest prezentowane, często zależy od ustawień klienta bazy danych. Wracając do powyższego cytatu, to jak formatowana jest data zależy zapewne od narzędzia, którym bazę oglądamy. Założę się, że medis pokazuje "po polskiemu" a losowy edytor sql pewne po "amerykańsku". A jak to faktycznie w bazie, to jeden oracle wie (nie chce mi się szukać, ale mogę przypuścić, że to nic innego jak liczba dni od konkretnej daty, np 1 styczna  45 przed nasza erą)

Offline Dariusz Pawłowski

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 123
  • Pomógł? -2
  • w: Podkarpacki OW
    • Biurko Przeciwpancerne
Odp: [KS-MEDIS] i zapytania SQL
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 14, 2024, 11:56:14 am »
Dzięki za wskazówki. Dam radę. Wiem, gdzie znaleźć, jak odczytać czas, który w somed jest zapisywany jako liczba oraz różne inne niuanse.
Za skróty w MEDIS bardzo dziękuję, całkiem zapomniałem o ich istnieniu.
Najważniejsze, żeby weryfikować wynik zapytania na różnych danych generowanych przez program i wracać od czasu do czasu do tej weryfikacji.
Las tabel pokazywanych 4 literami jest faktycznie trudny.
Chętnie wymienił bym się gotowymi zestawieniami i wiedzą z ludźmi, którzy też się w to bawią.
Mam np. zestawienie, w którym jedynym kryterium jest ciąg id zestawów świadczeń z Portalu. Przydaje się do szybkiego wyciągnięcia z MEDIS lub SOMED informacji o personelu nie zgłoszonym do harmonogramu.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 134
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]