collapse

Reklama


Autor Wątek: EZD obowiązek  (Przeczytany 846 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lillka

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Pomógł? 8
  • MOW NFZ
EZD obowiązek
« dnia: Grudnia 07, 2023, 12:07:27 pm »
Hej  :D

Co Wy na ten nowy "stary" wymysł e-doręczenia, który ma obowiązywać od nowego roku... ktoś, coś?  :-\ ???

https://www.gov.pl/web/e-doreczenia/harmonogram




Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: EZD obowiązek
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 07, 2023, 13:59:49 pm »
najlepszy jest fragment:
Cytuj
Podmioty niepubliczne wpisane do CEIDG do 31 stycznia 2023 roku, jeśli zmienią coś w CEIDG od 30 września 2025 roku do 30 września 2026 roku (art. 152 ust. 2 ustawy).
Cytuj
Od 01.01.2024 r.

czyli trzeba przewidzieć czy się coś zmieni w ceidege od 30 września przyszłego roku żeby wiedzieć czy za niecały miesiąc trzeba będzie posiadać :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Lillka

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Pomógł? 8
  • MOW NFZ
Odp: EZD obowiązek
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 07, 2023, 14:44:14 pm »
wg mnie największym absurdem jest to, że połowa społeczeństwa (szczególnie tego leczącego się) i tak ciągle woli (i umie) w papier i nie będzie odbierać tego, więc mogliby zrobić fakultatywnie, a nie oblig od razu  >:(

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: EZD obowiązek
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 07, 2023, 17:37:57 pm »
Nie to, że jestem zwolennikiem pewnych pomysłów, ale zauważmy, że jak ogłosi się w Polsce coś, że wchodzi za 2 lata, to jednostki objęte obowiązkiem zaczynają jakiekolwiek dążenia do rozpoczęcia działania za 1 rok i 11 miesięcy, bo przecież może przesuną jeszcze. Także wydaje mi się, że mądrze obligatoryjnie daje szansę, że cośkolwiek wejdzie w życie.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline kangoo12

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Pomógł? 10
Odp: EZD obowiązek
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 07, 2023, 18:42:30 pm »
Trochę śmieszny jest pomysł wysyłki pisma urzędowego do osoby fizycznej. Wysyłamy, a na poczcie drukują, pakują do koperty i doręczają adresatowi ;D informacja publiczna naprawdę publiczna :o

Offline Lillka

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Pomógł? 8
  • MOW NFZ
Odp: EZD obowiązek
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 08, 2023, 09:14:30 am »
Nie to, że jestem zwolennikiem pewnych pomysłów, ale zauważmy, że jak ogłosi się w Polsce coś, że wchodzi za 2 lata, to jednostki objęte obowiązkiem zaczynają jakiekolwiek dążenia do rozpoczęcia działania za 1 rok i 11 miesięcy, bo przecież może przesuną jeszcze. Także wydaje mi się, że mądrze obligatoryjnie daje szansę, że cośkolwiek wejdzie w życie.

zauważ też, że nierzadko te ich nowe rozwiązania i pomysły niosą za sobą koszty, które placówka musi ponieść, czasem niemałe, a w przypadku przesunięcia albo zniesienia obowiązku, są to zamrożone środki, czego każdy chce uniknąć do ostatniej chwili, budżety się ciężko spinają, niestety, służba zdrowia to nie żyła złota. Ba, czasem dostawca się napracuje nad jakimś rozwiązaniem, a oni bach, miesiąc przed wprowadzeniem czegoś zmieniają sposób działania tego i praca i kasa w błoto, bo okazuje się, że np. NFZ nie jest w stanie tego tak rozliczyć.  Niejednokrotnie sami nie są przygotowani do rozwiązań, które nakazują wprowadza Nam, co powoduję chaos i dezorganizacje, patrz choćby 40+ czy cała praca P1. Może jak wymyślają bzdury, to niech najpierw sami się do tego super przygotują i zapewnią wsparcie techniczne Nam, a nie obligują do jakiś eksperymentalnych działań. Inna rzecz, społeczeństwo nie jest gotowe na to co chcą zrobić, i to wynika z mentalności, więc papier i tak zostanie, bo starsi ludzie po prostu nie są w stanie inaczej funkcjonować, więc znów będziemy dublować coś. Więc w tym konkretnym przypadku uważam, że fakultatywność powinna być dozwolona dla dobra Naszej pracy i komfortu pacjenta.   

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: EZD obowiązek
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 08, 2023, 11:21:33 am »
Zgadza się - dlatego napisałem, że nie jestem zwolennikiem pewnych pomysłów i odniosłem się tylko do podejścia. Jak są okresy pilotażowe, to zwykle nikt się w to nie bawi. Przykład na obecną chwilę z małą różnicą, że nie przesuną, to KSeF. Czy już weszliście w to? Ja nigdzie, czekam na przyszły rok, a rozwiązanie jest już od jakiegoś czasu w wersji produkcyjnej-stabilnej.

40+ - a co tam jest nie tego? Jakoś tam gdzie mam nikt nie zgłasza, że są problemy czy nie ma pieniędzy wypłaconych.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Lillka

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Pomógł? 8
  • MOW NFZ
Odp: EZD obowiązek
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 08, 2023, 12:44:50 pm »
w kwestii 40+ zapłaciliśmy niemało za dostosowanie systemu do możliwości rozliczania 40+ przy pomocy integracji HLCDA u dostawcy Naszego oprogramowania (i tu w ogóle długi czas ośrodki nie wiedziały jak to rozliczać, bo nie było szczegółowych danych), na jesień br. nagle wymyślili sobie nowy system rozliczania, odroczono do końca roku, przez zgłoszenia świadczeniodawców, nie wiadomo czy wystartuje to w nowym roku, napisałam do CEZ jaki jest problem, oczywiście bez odpowiedzi. 

Wiem, że KSeF ma być od lipca 24, i ciekawe jak się to ma do tego, że NFZ przymierza się do rozliczania świadczeń tylko na podstawie raportowania ZM... w świetle tego jak działa P1, to widzę to wszystko czarno ... i będziemy się z tym bujać bardziej niż łajba na sztomie.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: EZD obowiązek
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 08, 2023, 16:12:46 pm »
Będę odnosił sie do Kamsoftu z tego powodu, że nie mam porównania, a nie, że uznaję go za najlepszy na świecie.

w kwestii 40+ zapłaciliśmy niemało za dostosowanie systemu do możliwości rozliczania 40+ przy pomocy integracji HLCDA u dostawcy Naszego oprogramowania
W Kamsofcie to akurat było w cenie modułu gabinetu zabiegowego, i może dodatkowo w cenie na podpis cyfrowy wykorzystywany do innych też celów. Koszt do przeżycia. Fajny dostawca, który bierze kasę dużą za dostosowanie systemu do wymogów narzucanych przez prawo, co powinno być ogarniane w standardzie albo za ludzkie pieniądze. Chyba, że chcieliście zintegrować swój system z systemem laboratorium w celu automatyzacji zlecania badań oraz odbioru wyników, to inna sprawa - to kosztuje. Jednak, żeby rozliczyć 40+ wystarczy zaczytać do swojego programu xmla z wynikami badań, którego udostępniać powinno każde laboratorium za darmo (te na które trafiłem, to udostępniały; to w ich interesie jest, żeby klient im nie uciekł, bo nie udostępniają). Nie trzeba się integrować.

(i tu w ogóle długi czas ośrodki nie wiedziały jak to rozliczać, bo nie było szczegółowych danych),
Kamsoft w momencie wypuszczenia funkcjonalności dał PDFa z instrukcją, wg której jakoś bez większych problemów, co prawda z obawami, udało mi się pokonfigurować to w Somedzie. No i rozliczyć pierwszego pacjenta, a później to już sama przychodnia sobie to zaczęła ogarniać.

Wiem, że KSeF ma być od lipca 24, i ciekawe jak się to ma do tego, że NFZ przymierza się do rozliczania świadczeń tylko na podstawie raportowania ZM... w świetle tego jak działa P1, to widzę to wszystko czarno ... i będziemy się z tym bujać bardziej niż łajba na sztomie.
KSeF już działa i możesz z niego korzystać. W tym przypadku jeśli wychwycisz coś nie tak, to będzie można zgłosić w okresie jak jeszcze nie ma obowiązku z niego korzystać, czyli wystawić można FV klasyczną. KSeF nijak się ma do formy rozliczania. Jeśli Twój program, w którym teraz wystawiasz rachunki do NFZ, będzie wspierał KSeF (raczej tak, bo inaczej będzie miał gorzej względem konkurencji), to Ci pomoże w przygotowaniu dokumentu do wczytania w KSef. Jeśli masz szablon z NFZ (o ile dalej zostaną utrzymane i będą potrzebne), to weźmie dane z szablonu; jeśli wartości jak teraz do rachunku wprowadzane są ręcznie, to tak samo wprowadzisz je ręcznie. Rolą programu będzie wygenerowanie ustandaryzowanego pliku, który będzie można wczytać w KSeF. To wszystko. W ostateczności w KSeFie można będzie wystawić fakturę, czyli zakładam, że też się da ją wystawić do NFZ. NFZ oczywiście też pod KSeFa będzie się musiał dostosować.

Nie polemizuję natomiast w przypadku dostępności systemów - przy ogólnych założeniach jakie w obowiązują jak chodzi o te wszystkie eTematy, to dostępność tych systemów musi być bardzo wysoka. Niestety z tym bywa róznie.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3075
  • Pomógł? 222
Odp: EZD obowiązek
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 12, 2023, 22:05:32 pm »
Właśnie sejm przegłosowuje przesunięcie terminu. Poseł z PSL powiedział: "te terminy muszą zostać przesunięte bo nie mamy dzisiaj gotowego systemu"

Offline Lillka

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Pomógł? 8
  • MOW NFZ
Odp: EZD obowiązek
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 13, 2023, 08:57:28 am »
Przeszło  ;D
« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2023, 09:04:07 am wysłana przez Lillka »

Offline Nyahaha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 784
  • Pomógł? 15
  • ...
Odp: EZD obowiązek
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 13, 2023, 12:14:56 pm »
I do kiedy przesunięte?

Offline Paweł

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9314
  • Pomógł? 519
  • Zachodniopomorski OW
Odp: EZD obowiązek
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 13, 2023, 12:17:44 pm »
Aż nie rzucę tego w cholerę i nie wyjadę gdzieś w Bieszczady.

Offline Nyahaha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 784
  • Pomógł? 15
  • ...
Odp: EZD obowiązek
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 13, 2023, 13:46:18 pm »
Aż nie rzucę tego w cholerę i nie wyjadę gdzieś w Bieszczady.
Czyli bezterminowo rozumiem, dla mnie git hehe, a jak wdrożą ostateczny obowiązek to idę tam z gaśnicą :D.

Offline Lillka

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 163
  • Pomógł? 8
  • MOW NFZ
Odp: EZD obowiązek
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 13, 2023, 13:49:07 pm »
z tego co wiem, do końca przyszłego roku ...

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 126
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]