collapse

Reklama


Autor Wątek: Wysyłanie HZICH do P1, rozliczanie przez NFZ, państwowe repozytorium  (Przeczytany 1037 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Witam,
poszukuje informacji dla kilku nurtujących mnie kwestii, może ktoś z Państwa posiada tą wiedzę tajemną ;)

1. Od kiedy będzie obowiązek wysyłania HZICH do P1 w formacie HL7CDA? Czy jest jakiś rok podany, ewentualnie jak prace nad tym przebiegają?
2. Od kiedy NFZ będzie sam rozliczał placówki na podstawie ZM? Pamiętam, że było takie założenie, ale potem coś ucichło w tym temacie. Czy jest jakiś rok wdrożenia, cokolwiek?
3. Co z państwowym repozytorium, które było obiecywane, że powstanie? Czy są jakieś konkretne ustalenia, daty, itp?

Nie ukrywam, że najbardziej mi zależy na ewentualnych datach obowiązku tych zagadnień. Będzie to dobra forma nacisku na zarząd i forsowania pewnych zmian :)

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 825
  • Pomógł? 76
  • W-M OW NFZ
Odp: Wysyłanie HZICH do P1, rozliczanie przez NFZ, państwowe repozytorium
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 28, 2023, 14:22:37 pm »
1. Wydaje mi się, że ostatnio było coś w stylu 1.01.24, ale nie mam pewności.
2. AFAIK nic konkretnego nie powstało na ten temat, tylko drobne rzeczy typu 40+ czy szczepienia.
3. Nie wiem czy kiedykolwiek to wyszło poza zapowiedzi.

Ogólnie trzeba czekać na nową/nowego MZ i dopiero zobaczymy jaki będzie nowy kierunek.

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: Wysyłanie HZICH do P1, rozliczanie przez NFZ, państwowe repozytorium
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 29, 2023, 08:31:04 am »
1. Wydaje mi się, że ostatnio było coś w stylu 1.01.24, ale nie mam pewności.
2. AFAIK nic konkretnego nie powstało na ten temat, tylko drobne rzeczy typu 40+ czy szczepienia.
3. Nie wiem czy kiedykolwiek to wyszło poza zapowiedzi.

Ogólnie trzeba czekać na nową/nowego MZ i dopiero zobaczymy jaki będzie nowy kierunek.

Problem jest taki, że nie ma nigdzie (albo nie mogę znaleźć) informacji dotyczącą kolejnych etapów planowanych wdrożeń / zmian.
Pewnie przyjdzie nam troszkę poczekać z tymi zmianami, bo to nie tylko MZ, ale i pewnie podlegający mu CeZ też zostanie wymieniony personalnie.
Skoro jesteśmy przy CeZie to podzielę się małą dygresją w tym temacie na poprawę humoru :)

Miałem ostatnio szkolenie organizowane przez CeZ i pytałem o możliwość weryfikacji przez lekarza specjalisty recept bez zgody z IKP?
Czy planują rozwiązać ten problem (dla przykładu lekarz z POZu ma taki dostęp)... pytałem o to w listopadzie, gdzie od 01.11.2023 wszedł przepis, który to umożliwia.
Na co mi urzędnik z CeZu powiedział: "Nie planujemy takiego rozwiązania, lekarz zawsze może zaryzykować i pominąć proces weryfikacji i wystawić receptę S".

Już nie chciałem dopytywać, czy to jest oficjalne stanowisko CeZu.

Offline bozena.gorska

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 2
  • Pomógł? 1

Offline Bocor

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Pomógł? 6
  • Zwykły szary człowiek
Odp: Wysyłanie HZICH do P1, rozliczanie przez NFZ, państwowe repozytorium
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 29, 2023, 10:55:38 am »
Taki komunikat na stronie MZ. Zmienili datę w starym komunikacie

https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-w-sprawie-przekazywania-danych-zdarzenia-medycznego-do-narodowego-funduszu-zdrowia-w-celu-rozliczania-swiadczen-opieki-zdrowotnej2

Dziękuję za informację, ciekaw jestem, czy NFZ wyda swoje oświadczenie w tej sprawie, bo to ich systemy będą to obsługiwać.

Offline robowd

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Pomógł? 8
Odp: Wysyłanie HZICH do P1, rozliczanie przez NFZ, państwowe repozytorium
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 29, 2023, 11:04:33 am »
To nie wyklucza raportowania HZiCh do P1  :) - zawsze mogą dać taki wymóg. Teraz niby jest obowiązek wystawiania 'Opisu badania diagnostycznego' do P1 i co?  :D Wielu na pewno nie robi. Wygląda, że każde USG zrobione na wizycie powinno być tak zaraportowane - nie mówiąc o opisach RTG/TK/RM.

Offline hornet

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 66
  • Pomógł? 3
Odp: Wysyłanie HZICH do P1, rozliczanie przez NFZ, państwowe repozytorium
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 29, 2023, 16:13:41 pm »
Witam,
poszukuje informacji dla kilku nurtujących mnie kwestii, może ktoś z Państwa posiada tą wiedzę tajemną ;)

1. Od kiedy będzie obowiązek wysyłania HZICH do P1 w formacie HL7CDA? Czy jest jakiś rok podany, ewentualnie jak prace nad tym przebiegają?
2. Od kiedy NFZ będzie sam rozliczał placówki na podstawie ZM? Pamiętam, że było takie założenie, ale potem coś ucichło w tym temacie. Czy jest jakiś rok wdrożenia, cokolwiek?
3. Co z państwowym repozytorium, które było obiecywane, że powstanie? Czy są jakieś konkretne ustalenia, daty, itp?

Nie ukrywam, że najbardziej mi zależy na ewentualnych datach obowiązku tych zagadnień. Będzie to dobra forma nacisku na zarząd i forsowania pewnych zmian :)


1 . to akurat , jeżeli dobrze zrozumiałem , to już obowiązuje chyba od ponad roku , obowiązek generowania zdarzeń medycznych i udostępniania dok med innym podmiotom
2. to jak Bozena podpowiada , to wygląda na lipiec 2024 , choć wcześniej Kamsoft trąbił że ma wejść od 01 01 2024.
3. nie słyszałem , żeby powstało , każdy soft medyczny ogarnia to we własnym zakresie i jest to płatne. czy zgodziliby się podłączyć rep państwowe , gdyby istniało ? śmiem wątpić .




Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3075
  • Pomógł? 222
Odp: Wysyłanie HZICH do P1, rozliczanie przez NFZ, państwowe repozytorium
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 29, 2023, 19:14:38 pm »
ad. 2
Jakiś czas temu mówiło się, że w pierwszej kolejności POZ, a potem reszta.

1 . to akurat , jeżeli dobrze zrozumiałem , to już obowiązuje chyba od ponad roku , obowiązek generowania zdarzeń medycznych i udostępniania dok med innym podmiotom 
To nie to samo co wysyłanie HZiCH do P1.

Tutaj nie ma na liście HZiCH
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230001851
Faktycznie niektórzy już teraz wysyłają, ale nie ma obowiązku.
Nie myl tego z ZM, które już teraz trzeba wysyłać, ale ZM to nie jest HZiCH.

Offline robowd

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Pomógł? 8
Odp: Wysyłanie HZICH do P1, rozliczanie przez NFZ, państwowe repozytorium
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 05, 2023, 08:11:39 am »
Chyba coś się dzieje w temacie, nie mam info więcej, ale na stronie https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/dla-dostawcow/interfejsy jest dokumentacja dla interfejsu RED czyli krajowego repo.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Wysyłanie HZICH do P1, rozliczanie przez NFZ, państwowe repozytorium
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 05, 2023, 09:27:29 am »
Problem polega na tym, że nie wiadomo czy planowany jest dostęp do "Repozytorium EDM e-Gabinet+" dla podmiotów, które nie są uczestnikami programu e-Gabinet+.
Pierwsze informacje były takie, że to tylko dla nich ma być. W piątek 1 grudnia wysłałem maila na integracja_P1@cez.gov.pl z zapytaniem w tej sprawie i nie dostałem jeszcze odpowiedzi.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Wysyłanie HZICH do P1, rozliczanie przez NFZ, państwowe repozytorium
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 06, 2023, 10:20:26 am »
Poniżej odpowiedź jaką otrzymałem z CeZ:

Cytuj
Na obecną chwilę tylko uczestnicy programu mają dostęp do Repozytorium EDM.
W razie zmian i udostepnieniu repozytorium dla wszystkich poinformujemy odpowiednim komunikatem.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 122
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]