Obecnie, a konkretnie od kwietnia 2020 r., podmiot leczniczy udzielający ambulatoryjnych świadczeń już nie prowadzi księgi przyjęć a jedynie prowadzi zbiorczą dokumentację medyczną w formie wykazu przyjęć, przy czym gdy dokumentacja medyczna jest prowadzona w postaci elektronicznej, prowadzenie wykazu przyjęć nie jest wymagane.
Dokładnie mówi o tym § 36. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. poz. 666 z późn. zm.).
§ 36. [Dokumentacja sporządzana i prowadzona przez podmiot leczniczy udzielający ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych]
1.
Podmiot leczniczy udzielający ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych sporządza i prowadzi:
1)
dokumentację indywidualną wewnętrzną w formie historii zdrowia i choroby;
2)
dokumentację indywidualną zewnętrzną, o której mowa w § 2 ust. 4 pkt 1-4 i 6-8;
3)
dokumentację zbiorczą w formie wykazu:
a)
przyjęć,
b)
pracowni diagnostycznej,
c)
zabiegów,
d)
porad ambulatoryjnych w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
2.
W przypadku gdy dokumentacja, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, jest prowadzona w postaci elektronicznej, prowadzenie dokumentacji, o której mowa w ust. 1 pkt 3, nie jest wymagane.
Sam przepis nie precyzuje formy wykazu przyjęć. Oznacza to, że podmiot leczniczy ma w tym zakresie dowolność. Inna sprawa to czego będzie chciał korpus kontrolerski NFZ wysyłając wezwania do przedstawienia zbiorczej dokumentacji medycznej. Obecnie czeszą jeszcze 2019 rok i działają na podstawie poprzedniego rozporządzenia z 2015 roku.