collapse

Reklama


Autor Wątek: ZSIREP kto wyjaśni.  (Przeczytany 2967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KowaI

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Pomógł? -1
ZSIREP kto wyjaśni.
« dnia: Czerwca 11, 2021, 09:19:44 am »
Witam.
Mam takie pytanie. Jak dokładnie działa ZSIREP ? Na chwilę obecną, ktoś kiedyś to wdrożył i tak zostało. Chodzi mi o sposób w jaki archiwizować KS_SOMED. Teraz robiona jest kopia całego serwer z wykorzystaniem Microsoftowego narzędzia do backup-u serwerów i przechowywana w kilku miejscach. Chodzi mi o ZSIREP ta usługa uruchomiona jest na oddzielnym komputerze i stąd moje pytanie. Czy jeżeli robiona jest prawidłowa kopia całego systemu serwerowego wraz z bazą oracle i udostępnionym folderem z dokumentami to czy ZSIREP jest konieczny ? Jakie ZSIREP ma połączenie z SOEMEDEM, bo raz na jakiś czas usługa ZSIREP się zawiesza i nie można przeglądać w SOMED dokumentacji medycznej, mimo tego że ta dokumentacja fizycznie jest na serwerze.
Dziękuję z góry za pomoc.

Pozdrawiam.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: ZSIREP kto wyjaśni.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 11, 2021, 23:15:59 pm »
ZSIRep nie archiwizuje Ci systemu operacyjnego czy bazy danych w ogólnym pojęciu. ZSIRep nie tworzy repozytorium, można też powiedzieć archiwizuje elementy dokumentacji pacjenta. Czyli archiwizacja na poziomie SO to jest załóżmy 1poziom, archiwizacja bazy danych to jest 2poziom, tutaj można umieścić przerwę, bo może znalazłby się jeszcze jakiś poziom, a ZSIRep tworzy repo elementów dostępnych  programie i to w swoistym formacie (nie wiem, może da się to odtwarzać lub mieć dostęp z programów innych producentów). Także poziom 1 i 2 dają Ci odtworzenie na poziomie Twojego systemu dziedzinowego, ZSIRep samego somedu Ci nie odtworzy, może pozwoli na zaimportowanie dokumentów "wynikowych" z wizyt lub też tylko dostęp do nich. Dlatego pewnie warto mieć ZSIRepa, bo powinien on tworzyć repo równoległe do tego co idzie jako zdarzenia medyczne czy dokumenty udostępniane w do P1, ale sam program/bazę trzeba backupować we własnym zakresie.
Ja rozumiem ZSIRepa jako backup tego co idzie w świat (takie rozumowanie mam tylko na podstawie informacji od partnerów KS, nie sprawdziłem czy to się odzyskuje, synchronizuje czy takie tam może "nieważne" rzeczy) oraz repozytorium danych, które wcześniej przechowywane były jako katalogi udostępniane (np. zdjęcia, załączniki).
Fajnie (uważam, że trzeba) je mieć, w racie W może coś dopomoże, ale zabezpieczenie swojej bazy jest priorytetem.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline maciejj

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 579
  • Pomógł? 64
  • Wielkopolski OW NFZ
Odp: ZSIREP kto wyjaśni.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 11, 2021, 23:47:32 pm »
zsirep to nie jest kopia. Nie traktuj tego w ten sposób. Po pierwsze - to repozytorium plików, dzięki któremu możesz odchudzić bazę danych. Określone dane nie są przechowywane w bazie danych, lecz właśnie w zsirep (co może mieć wielkie znaczenie w bazach oracle XE). Po drugie jest to łącznik miedzy somed/pps a edm suite. Dane wypchnięte do zsirep Somed sobie odczytuje, jednak nie można z nich odtworzyć bazy na wypadek awarii. to inna bajka. Więc kopia oracle/firebird obowiązkowa plus kopia zsirep albo licencja na drugi zsirep na innym kompie.

Offline KowaI

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 13
  • Pomógł? -1
Odp: ZSIREP kto wyjaśni.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 12, 2021, 20:08:58 pm »
Dziękuję za odpowiedź. Teraz kolejne pytanie. W jaki sposób archiwizować ZSIREP-a ? Zakup drugiej licencji i utrzymywanie repozytoriów w dwóch miejscach to chyba jeden ze sposobów, ale czy są inne ?

Pozdrawiam.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: ZSIREP kto wyjaśni.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 13, 2021, 20:22:56 pm »
albo kupujesz licencję na drugiego zsirepa i wtedy masz tak jak kiedyś to działało z KS-ADMED czyli masz kopię na innym serwerze albo nie kupujesz i możesz ustawić w opcjach zsirepa, że ma się tworzyć automatyczna kopia np. na dysku sieciowym albo jeszcze jakimś zewnętrznym programem robisz automatyczną kopię katalogu zsirepa (podobno da się na tej podstawie też odtworzyć zsirepa).
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline kubaru

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Pomógł? 1
Odp: ZSIREP kto wyjaśni.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 15, 2021, 08:44:25 am »
Przenoszenie rekordów do ZSIRep trwa bardzo długo i przerywane jest co chwila żądaniem wpisania hasła. Pytania: 1 czy można ten proces uruchomić w czasie normalnej pracy PPSa ( obsługa pacjentów w module EDM )    2. czy może trzeba przed operacją odchudzić bazę?  3. Czy możliwe jest przerywanie i kontynuacja tego procesu  (zrobienie na raty )?

już się dowiedziałem można robić na raty, tworzą się kolejne bloki.
a hasło blokuje się w zakładce bezpieczeństwo zmieniając parametr ilośc sekund ze 120 na 0.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2021, 21:01:36 pm wysłana przez kubaru »

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: ZSIREP kto wyjaśni.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 15, 2021, 09:52:50 am »
Jak przenosiłem jakiś czas temu, ale z someda to zacząłem to robić w piątek wieczorem i przez weekend wszystko się zrobiło. Wtedy nie wyskakiwał komunikat z prośbą o wpisanie hasła.
Może w PPS jest jakaś usterka i warto to zgłosić na MRK żeby poprawili. Kiedyś w KS-SOMED podczas hurtowego sprawdzania w eWUś wszystkich zadeklarowanych pacjentów również trzeba było wpisywać hasło co jakiś czas. Zgłosiłem i poprawili.
Rozwiązanie tymczasowe to zapewne zmniejszenie poziomu zabezpieczeń (zdjęcie automatycznej blokady przy bezczynności) na czas przenoszenia.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline kajtek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Pomógł? 3
  • Lubelski OW
Odp: ZSIREP kto wyjaśni.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 16, 2021, 15:07:50 pm »
Na ZSIREp przeniosłem wytworzone dokumenty medyczne. W oknie Eksportu dokumentów podaje że po przeniesieniu można pliki usunąć z bazy aby zmniejszyć rozmiar bazy danych- w tym celu trzeba się skontaktować z serwisem systemu SOMED.
Serwis SOMED przesyła skrypt SQL który ma te przeniesione pliki usunąć. CZY KTOŚ TO JUŻ ROBIŁ ? - bo u nas nie chce to działać. Mamy bazę Firebird a wyeksportowanych było około 260 000 dokumentów. Po 30 godzinach pracy serwera zakończyłem działanie skryptu.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 16, 2021, 15:10:14 pm wysłana przez kajtek »

Offline XMAN

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Pomógł? 2
Odp: ZSIREP kto wyjaśni.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 17, 2021, 19:16:29 pm »
Na ZSIREp przeniosłem wytworzone dokumenty medyczne. W oknie Eksportu dokumentów podaje że po przeniesieniu można pliki usunąć z bazy aby zmniejszyć rozmiar bazy danych- w tym celu trzeba się skontaktować z serwisem systemu SOMED.
Serwis SOMED przesyła skrypt SQL który ma te przeniesione pliki usunąć. CZY KTOŚ TO JUŻ ROBIŁ ? - bo u nas nie chce to działać. Mamy bazę Firebird a wyeksportowanych było około 260 000 dokumentów. Po 30 godzinach pracy serwera zakończyłem działanie skryptu.
Mogę zapytać jaki macie przedział deklaracji POZ ? sporo tych dokumentów. Jeżeli dane mają byc przechowywane w chmurze to koszty bedą, nie wesoło to wygląda.

Offline kubaru

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Pomógł? 1
Odp: ZSIREP kto wyjaśni.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 17, 2021, 20:57:17 pm »
Ale czy to całe, pewno wieloletnie repozytorium przeniesiemy do chmury, czy tylko dokumenty HL7 wytworzone po 1 lipca 2021?   ja w jednoosobowej firmie wytworzyłem 32tys dokumentów i eksport do ZSI-REP trwał ok 3 godziny.
Info z Kamsoftu. SUITE  od zakupu licencji opłata w pakiecie, za nowe zdarzenia medyczne w formacie HL7 podpisane. Natomiast ZSI-REP zostaje na naszym serwerze.  Przechowywanie całości  pewno wymaga lic na archiwizację.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 18, 2021, 17:48:57 pm wysłana przez kubaru »

Offline kajtek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Pomógł? 3
  • Lubelski OW
Odp: ZSIREP kto wyjaśni.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 19, 2021, 10:03:36 am »
Na 260000 składa się około 180000 HZiCH wygenerowanych przez około 9 lat (niepodpisanych) i 80000 e-dokumentów (recepy, skierowania, ezwm - podpisane).
« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2021, 10:11:48 am wysłana przez kajtek »

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 83
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3074 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]