collapse

Reklama


Autor Wątek: Logopeda a EDM  (Przeczytany 4981 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KMI

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Pomógł? 3
Logopeda a EDM
« dnia: Maja 25, 2021, 14:51:33 pm »
Czy logopeda zobowiązany jest do tworzenia, archiwizowania i udostępniania EDM. Z e-skierowań został wykluczony, jak to się ma do EDM. Certyfikatu ZUS nie może wygenerować, ponieważ nie posiada PWZ. Co o tym myślicie?

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Logopeda a EDM
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 25, 2021, 17:09:38 pm »
jeżeli pracuje w podmiocie, który ma obowiązek (tak naprawdę chyba wszystkie podmioty medyczne, ale nie mam dokładnych namiarów) to powinien. Certyfikat ZUS to nie problem pod warunkiem, że się jest dodanym przez administratora podmiotu w gabinet.gov.pl. Tutaj popatrz: https://www.youtube.com/watch?v=_u3lxyeYoig jak wtedy z poziomu gabinet.gov.pl wygenerować certyfikat (nie trzeba być lekarzem!).

a tutaj zobacz nagrania ze spotkań informacyjnych odnośnie wymiany EDM: https://www.cmkp.edu.pl/vaxstopcovid/wymiana-elektronicznej-dokumentacji-medycznej-edm
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Krzysztoff

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Pomógł? 7
Odp: Logopeda a EDM
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 17, 2021, 08:48:49 am »
A co jeżeli gabinet logopedyczny jest samodzielną jednostką? Raportowanie zdarzeń medycznych do P1 jest niemożliwe ponieważ nie ma możliwości wygenerowania żadnych certyfikatów. W RPWDL logopeda nie istnieje. Może ktoś z szanownych forumowiczów coś podpowie bo infolinia odsyła mnie od numeru do numeru i nikt nie potrafi mi pomóc. Tak samo jest z certyfikatem ZUS. Samodzielny gabinet logopedy jest w zupełnej próżni.
Proszę o pomoc

Offline gringo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 815
  • Pomógł? 22
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Logopeda a EDM
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 17, 2021, 09:26:47 am »
A co jeżeli gabinet logopedyczny jest samodzielną jednostką? Raportowanie zdarzeń medycznych do P1 jest niemożliwe ponieważ nie ma możliwości wygenerowania żadnych certyfikatów. W RPWDL logopeda nie istnieje. Może ktoś z szanownych forumowiczów coś podpowie bo infolinia odsyła mnie od numeru do numeru i nikt nie potrafi mi pomóc. Tak samo jest z certyfikatem ZUS. Samodzielny gabinet logopedy jest w zupełnej próżni.
Proszę o pomoc

Pytanie, czy logopeda ma numer prawa wykonywania zawodu lekarza? Wg mojej wiedzy logopedą może być psycholog lub nawet nauczyciel po kursie, więc nie widzę powodu, aby prowadził dokumentację medyczną.
Dodam jeszcze, że logopeda nie jest zakwalifikowany do zawodów medycznych, tylko do nauczycielskich. Formalnie nie ma przepisów, które wiążą logopedę z zawodami medycznymi.
Poniżej link do interpretacji prawnej w tej sprawie:
https://docplayer.pl/15416442-Prawo-medyczne-w-codziennej-praktyce-logopedy.html
Jedynie jest jakaś nieformalna interpretacja, która wiąże logopedę z zawodami medycznymi.

« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2021, 11:29:37 am wysłana przez gringo »
Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Logopeda a EDM
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 17, 2021, 10:26:12 am »
jeżeli jest pracownikiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą i wykonuje czynności, których efektem jest powstanie Zdarzenia Medycznego to wg mojej wiedzy ma taki obowiązek. Oczywiście najlepiej żeby w tej kwestii wypowiedział się prawnik. :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Yoop

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 9
  • Pomógł? 0
Odp: Logopeda a EDM
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 17, 2021, 10:32:35 am »
Witam,

Mam bardzo podobny problem. Wspomagam przychodnię rehabilitacyjną (rehabilitacja słuchu i mowy) w zakresie rozliczania umowy dla NFZ i generowania raportów statystycznych.
W przychodni nie są wystawiane żadne skierowania ani recepty, tylko realizacja świadczeń.  Nie wiem więc, czy lekarze udzielający świadczeń muszą raportować EDM czy nie. Jeśli tak, to będę musiał zmienić system, tak aby to oni wprowadzali wszystkie dane bezpośrednio do systemu, bo do tej pory to ja robiłem wszystko na jednym stanowisku KSPPS
Dzwoniłem na CEZ to mi powiedzieli, ze w sumie to oni sami jeszcze nie co będzie trzeba sprawozdawać, więc mam pytać bliżej lipca.

O to samo pytał mnie też ostatnio znajomy dentysta, czy w prywatnym gabinecie stomatologicznym też będzie obowiązek raportowania EDM do P1, jeśli nie ma żadnych skierowań i recept?

Offline gringo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 815
  • Pomógł? 22
  • Zachodniopomorski OW
Odp: Logopeda a EDM
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 17, 2021, 11:04:41 am »
https://dreryk.pl/2021/02/08/elektroniczna-dokumentacja-medyczna/
Wg tego porady logopedy nie zaliczają się do zdarzeń medycznych i nie obowiązuje EDM.
Przepraszamy. Taras widokowy nieczynny. Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu!

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: Logopeda a EDM
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 17, 2021, 11:15:14 am »

O to samo pytał mnie też ostatnio znajomy dentysta, czy w prywatnym gabinecie stomatologicznym też będzie obowiązek raportowania EDM do P1, jeśli nie ma żadnych skierowań i recept?
też będzie obowiązek

Offline Yoop

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 9
  • Pomógł? 0
Odp: Logopeda a EDM
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 17, 2021, 11:24:40 am »
Cytuj
też będzie obowiązek
Dzięki za info.
Rozumiem, że nie ma tu znaczenia, że gabinet jest prywatny i żadnych świadczeń dla NFZ nie realizuje?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2021, 11:29:46 am wysłana przez Yoop »

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: Logopeda a EDM
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 17, 2021, 11:27:57 am »

Rozumiem, że nie ma tu znaczenia, że gabinet jest prywatny i żadnych świadczeń dla NFZ nie realizuje?


Nie ma.
Skoro udziela świadczeń zdrowotnych to ma obowiązek.

Offline Yoop

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 9
  • Pomógł? 0
Odp: Logopeda a EDM
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 17, 2021, 12:48:19 pm »
https://dreryk.pl/2021/02/08/elektroniczna-dokumentacja-medyczna/
Wg tego porady logopedy nie zaliczają się do zdarzeń medycznych i nie obowiązuje EDM.

Przepraszam,  za mnożenie wiadomości, ale to jednak nie jest takie proste. Rozumiem że logopeda nie musi. Jednak umowę z NFZ ma podmiot, który prowadzi poradnie rehabilitacyjne (dwa miejsca udzielana świadczeń) - konkretnie chodzi o rehabilitację osób z dysfunkcją mowy i słuchu (żadnych innych świadczeń nie ma)
Świadczenia realizują tam nie tylko logopedzi, ale również psychologowie (żadna z tych osób nie jest lekarzem)

Czy o prowadzeniu EDM decyduje rodzaj udzielanych świadczeń, czy zawód osoby udzielającej świadczenie, czy fakt posiadania prawa wykonywania zawodu, czy jeszcze coś innego?

Jeśli się okaże, że jednak będziemy musieli prowadzić tę elektroniczna dokumentację i sprawozdawać EDM do p1 to będę musiał przesiąść się z KS-PPS na jakiś inny system, bo system będzie musiało też działać w tych przychodniach, a nie tylko u mnie. Do tej pory to ja generowałem raporty statystyczne na podstawie informacji z przychodni, bo w żadnej z nich nie ma nawet łącza internetowego. Jak rozumiem będzie trzeba jednak zinformatyzować te przychodnie i po wstępnym przeglądzie wydaje się, że Serum powinno spełnić swoje zadanie. Czy przesiadka z KS-PPS jest problemowa? Z informacji infolinii KAMSOFT wiem tylko, że wymagane jest dość stabilne łącze, co jest problemem samym w sobie, bo brak internetu w przychodniach wynikał z braku możliwości podłączenia tam jakiegoś kabelka, więc i tak będzie to wątpliwej jakości łącze przez operatora komórkowego.

No i ostatnia rzecz - czy jest gdzieś ładnie opisane, krok po kroku, co krk po kroku musi zrobić jednostka (i pracujące w niej osoby udzielające świadczeń), aby wdrożyć EDM, i połączyć się z p1. Jeśli tak, to byłbym bardzo wdzięczny za link,
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2021, 13:33:16 pm wysłana przez Yoop »

Offline jedin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 649
  • Pomógł? 10
Odp: Logopeda a EDM
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 17, 2021, 17:18:31 pm »
jeżeli pracuje w podmiocie, który ma obowiązek (tak naprawdę chyba wszystkie podmioty medyczne, ale nie mam dokładnych namiarów) to powinien. Certyfikat ZUS to nie problem pod warunkiem, że się jest dodanym przez administratora podmiotu w gabinet.gov.pl. Tutaj popatrz: https://www.youtube.com/watch?v=_u3lxyeYoig jak wtedy z poziomu gabinet.gov.pl wygenerować certyfikat (nie trzeba być lekarzem!).

a tutaj zobacz nagrania ze spotkań informacyjnych odnośnie wymiany EDM: https://www.cmkp.edu.pl/vaxstopcovid/wymiana-elektronicznej-dokumentacji-medycznej-edm


jasne , że może wygenrowac cdertyfikat zus podobnie jak logopeda i pielegniarka, natomiast robi to jako inny profesjonalny specjalista medyczny i ma taki sam certyfikat zusowski jak lekarz a generuje go wchodzac na swoje konto w gabinet.gov.pl

Offline jedin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 649
  • Pomógł? 10
Odp: Logopeda a EDM
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 17, 2021, 17:27:35 pm »
A co jeżeli gabinet logopedyczny jest samodzielną jednostką? Raportowanie zdarzeń medycznych do P1 jest niemożliwe ponieważ nie ma możliwości wygenerowania żadnych certyfikatów. W RPWDL logopeda nie istnieje. Może ktoś z szanownych forumowiczów coś podpowie bo infolinia odsyła mnie od numeru do numeru i nikt nie potrafi mi pomóc. Tak samo jest z certyfikatem ZUS. Samodzielny gabinet logopedy jest w zupełnej próżni.
Proszę o pomoc

Pytanie, czy logopeda ma numer prawa wykonywania zawodu lekarza? Wg mojej wiedzy logopedą może być psycholog lub nawet nauczyciel po kursie, więc nie widzę powodu, aby prowadził dokumentację medyczną.


jesli chodzi o wymogi nfz , kto może udzielać swiadczeń jako logopeda to na pewno nie nauczyciel czy psycholog po kursie , , albo trzeba skończyc studia w zakresie logopedii albo podyplomówke w zakresie logpedii gdzie jest co najmniej 600godzin potwierdzone w zakresie kształcenia z logpedii, oczywiscie to wymogi udzielania swiadczen w logopedii na kontrakt z nfz, bo prywatnie czy w szkole pewnie nie potrzeba az takich kwalifikacji
Dodam jeszcze, że logopeda nie jest zakwalifikowany do zawodów medycznych, tylko do nauczycielskich. Formalnie nie ma przepisów, które wiążą logopedę z zawodami medycznymi.
Poniżej link do interpretacji prawnej w tej sprawie:
https://docplayer.pl/15416442-Prawo-medyczne-w-codziennej-praktyce-logopedy.html
Jedynie jest jakaś nieformalna interpretacja, która wiąże logopedę z zawodami medycznymi.

Offline jedin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 649
  • Pomógł? 10
Odp: Logopeda a EDM
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 17, 2021, 17:29:27 pm »
sorki bo wciełem mój tekst miedzy wiersze wiec jeszcze raz to tylko moja odpowiedz na tekst gringo:


jesli chodzi o wymogi nfz , kto może udzielać swiadczeń jako logopeda to na pewno nie nauczyciel czy psycholog po kursie , , albo trzeba skończyc studia w zakresie logopedii albo podyplomówke w zakresie logpedii gdzie jest co najmniej 600godzin potwierdzone w zakresie kształcenia z logpedii, oczywiscie to wymogi udzielania swiadczen w logopedii na kontrakt z nfz, bo prywatnie czy w szkole pewnie nie potrzeba az takich kwalifikacji

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Logopeda a EDM
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 17, 2021, 17:51:44 pm »
dzisiaj na szkoleniu przedstawiciele CeZ poinformowali, że z logopedami mają problem i jeszcze nie wiadomo co i jak :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 117
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]