collapse

Reklama


Autor Wątek: Choroby przewlekłe  (Przeczytany 2807 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Pomógł? 0
Choroby przewlekłe
« dnia: Czerwca 03, 2020, 23:07:05 pm »
Otrzymałem pierwszy rachunek POZ za maj gdzie uwzględniono dodatkowy współczynnik korygujący za świadczeniobiorców chorych przewlekle. Proszę o pomoc  - jakie warunki należy spełnić aby pacjent był uwzględniony w tej grupie?
Przeczytałem zarządzenie Zarządzenie Nr 177/2019/DSOZ - ale czy ktoś już wie o co chodzi i mógłby przełożyć to na "nasze" ze zrozumieniem?  :)

Cytuj
10.  W przypadku objęcia opieką świadczeniobiorców chorych przewlekle, w ramach deklaracji wyboru lekarza POZ, o której mowa w § 8 ust. 1, zgodnie z jednostkami chorobowymi określonymi w załączniku nr 20 do zarządzenia, zastosowanie współczynnika korygującego stawką kapitacyjną, o którym mowa w ust. 2 pkt 8, odbywa się z zastosowaniem następujących zasad:
1)  podstawę prowadzonej przez Oddział Funduszu weryfikacji w zakresie spełnienia warunku, o którym mowa w pkt 3, stanowią raporty z udzielonych porad, złożone od dnia 1 października 2019 r. przez świadczeniodawców ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w związku z leczeniem cukrzycy, przewlekłych chorób układu krążenia lub tarczycy;
2)  liczba porad lekarza POZ udzielonych osobom z powodu chorób określonych w załączniku nr 20 do zarządzenia, od dnia 1 kwietnia 2020 r. nie może być mniejsza niż jedna przypadająca na 3 kolejne okresy sprawozdawcze;
3) udzielenie osobie, o której mowa w pkt 2, świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej odpowiadających wymienionym jednostkom chorobowym powoduje wstrzymanie rozliczenia tych świadczeń, współczynnikiem korygującym stawkę kapitacyjną, o którym mowa w ust. 2 pkt 8 na 12 kolejnych okresów sprawozdawczych, liczonych od daty udzielenia świadczenia, o którym mowa w pkt 1.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 03, 2020, 23:19:50 pm wysłana przez Paweł »

Offline C.M. Legionów w Lęborku

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 671
  • Pomógł? 43
  • Centrum Medyczne "Legionów" w Lęborku
    • C.M. Legionów w Lęborku
Odp: Choroby przewlekłe
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 04, 2020, 08:16:42 am »
NFZ analizuje raporty AOS i świadczenia sprawozdawane przez POZ ? dotyczy świadczeń z rozpoznaniami z załącznika 20 do Zarządzenia Nr 177/2019 Prezesa NFZ.

Jeżeli lekarz POZ udzieli pacjentowi porady z rozpoznaniem wymienionym w  zał. 20, która nie była sprawozdana w raportach AOS od 1.10.2019 r, to Fundusz naliczy nam dodatkowe środki z tytułu opieki na pacjentami z chorobami przewlekłymi.

Jeżeli pacjent będzie pojawiał się w naszym gabinecie co trzy miesiące (bez wizyty w AOS) z rozpoznaniem z zał. 20, to będziemy cyklicznie uzyskiwali dodatkowe środki z tytułu opieki nad tym pacjentem.

W praktyce będzie to wyglądać w sposób następujący:

Pierwsza dodatkowa płatność z tytułu 3,2 nastąpiła na koniec kwietnia (ostatnia pozycja w comiesięcznym raporcie NFZ). Poniżej prezentujemy analizę dwóch przypadków (jedna pacjentka pojawiła się u nas w styczniu a druga w marcu)

- Pani X pojawiła się u nas w styczniu, płatność nastąpiła w kwietniu. Jeżeli nie zgłosiła się ponownie w jednym z kolejnych miesięcy, do kwietnia włącznie, to w majowej fakturze już nie pojawi się. Jeżeli pojawi się w gabinecie POZ w maju (z rozpoznaniem zasadniczymi z zał. 20), to ponownie pojawi się na fakturze pod koniec czerwca, lipca i sierpnia (chyba że w tym okresie skorzysta z porady AOS z tym samym rozpoznaniem co u nas, a wtedy wypadnie z naszych faktur na kolejnych 12 miesięcy);

- Pani Y odwiedziła lekarza POZ w marcu, dodatkowa płatność z tytułu 3,2 pojawiła się w kwietniu i pojawi się w kolejnych dwóch miesiącach czyli maju i czerwcu (chyba że skorzysta w tym czasie z porady AOS? patrz wyżej);

- aby zapewnić sobie kontynuację płatności w kolejnych miesiącach nie jest koniecznym sprawozdawanie tego samego rozpoznania w kolejnych wizytach, dotyczy pacjentów z wielochorobowością, może być ?dowolne? ze znajdujących się w  załączniku 20;

- w trakcie rozmowy z pacjentem w POZ  (porada lub wywiad przed powtórką recepty) warto zapytać pacjenta, czy nie korzystał w ostatnim okresie z porady AOS, a jeśli uzyskamy odpowiedź twierdzącą, to z jednostek chorobowych pacjenta do sprawozdania starać się wybrać takie rozpoznanie zasadnicze, które najpewniej nie było przedmiotem zainteresowania lekarza AOS, co pozwoli zachować naliczenie dodatkowych środków z tytułu 3,2.

Offline wk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Pomógł? 0
Odp: Choroby przewlekłe
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 04, 2020, 09:21:13 am »
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 555
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9409 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3285 Wiadomości
Michał Michał
3191 Wiadomości
karolweksler
3153 Wiadomości
09061303
3079 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2968 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2201 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1634 Wiadomości

Reklama

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]