collapse

Reklama


Autor Wątek: Filia a połączenie z KS-Somed  (Przeczytany 5131 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ciesla

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Pomógł? 1
Filia a połączenie z KS-Somed
« dnia: Maja 30, 2017, 09:35:51 am »
Witam.
W jaki najprostszy a zarazem najbezpieczniejszy sposób można umożliwić pracę na KS-Somed w innej lokalizacji niż jest serwer kilku użytkownikom jednocześnie? 

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3184
  • Pomógł? 102
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Filia a połączenie z KS-Somed
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 30, 2017, 09:43:27 am »
VPN pomiędzy lokalizacjami, na serwerze postawić serwer terminali, a w fili z komputerów będą się łączyć z serwerem (somed) po rdp. Oczywiście to wszystko kosztuje :(
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Filia a połączenie z KS-Somed
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 30, 2017, 10:18:23 am »
Oj kosztuje... :)

Właśnie przerabiam ten temat ale nie dla filii tylko dla wizyt domowych w małych przychodniach (7-9 użytkowników). W server 2012 były wersje m.in foundation, essentials i standard.  W standard można odpalić serwer terminali a licencję rozumiem w taki sposób że niezależnie czy używamy microsoftowego rdp czy innego softu (w licencji nazwane to jest innymi technologiami) i tak licencje cal rdp musimy mieć. W foundation można podobnie odpalić serwer terminali (też licencje cal rdp wymagane), w licencji są dodatkowo takie zapisy jakby nie można było alternatywnego softu instalować (nie wiem czy dobrze rozumiem).
W essentials nie można odpalić rdp, licencja na ten temat milczy a więc można by odpalić jakiś alternatywny soft?

W 2016 nie ma wersji foundation. Z "ogranczonych" jest tylko essentials no i później standard i datacenter.

I proszę nie pisać w stylu że "w każdym serwerze są 2 pulpity zdalne" :) bo zgodnie z licencją są do celów administracyjnych i chyba nawet użytkownik musi mieć uprawnienia administratora.
« Ostatnia zmiana: Maja 30, 2017, 10:20:25 am wysłana przez mpi »

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: Filia a połączenie z KS-Somed
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 30, 2017, 10:53:23 am »
dwa mikrotiki i vpn site-to-site

Offline yaho

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Pomógł? 0
Odp: Filia a połączenie z KS-Somed
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 30, 2017, 11:30:12 am »
Można tez próbować użyć narzędzi typu Winflector -  na dwa stanowiska jest wersja darmowa. Wadą jest potrzeba korzystania z usera z prawami admina na serwerze Someda  :-\

Offline maciejj

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 585
  • Pomógł? 65
  • Wielkopolski OW NFZ
Odp: Filia a połączenie z KS-Somed
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 30, 2017, 13:28:58 pm »

Właśnie przerabiam ten temat ale nie dla filii tylko dla wizyt domowych

jeśli chodzi Ci tylko o obsługę wizyty, to przetestuj Kamsoftową WIZYTĘ LEKARSKĄ - dostępna na Win, Win mobile, Android, IOS

Offline Isiek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Pomógł? 13
Odp: Filia a połączenie z KS-Somed
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 30, 2017, 15:05:55 pm »
Co do kamsoftowej Wizyty Lekarskiej, używam jej od kilku miesięcy, i......... skonfigurowałem do tego celu VPN (przekierowanie portów uważam za niezbyt  bezpieczne) mobilny internet ze stałym IP.... w praktyce, minutka na odpalenie lapka, "minutka" na odpalenie sieci i podłączenie VPN, uruchamiam wizytę i tu program chce się posynchronizować (pomimo wcześniejszej synchronizacji przez LAN w przychodni)- kolejna "duża minutka". Lepiej używać go w wersji offline po wcześniejszej synchronizacji w przychodni..... szybciej. Ogólnie to się wycofuję, w poz przy znanych pacjentach to w zasadzie można się obyć, no i wizyta trwa dużo szybciej.... Funkcjonalność w stosunku do Someda- kompromisowa acz całkiem niezła, bardzo brakuje możliwości dorejestrowania w czasie wizyty innego pacjenta.
Pozdrawiam

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Filia a połączenie z KS-Somed
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 30, 2017, 15:41:49 pm »
Można tez próbować użyć narzędzi typu Winflector -  na dwa stanowiska jest wersja darmowa. Wadą jest potrzeba korzystania z usera z prawami admina na serwerze Someda  :-\

Przeczytałeś mój wpis i wątpliwości co do stosowania alternatywnego softu na serwerach windows?

dwa mikrotiki i vpn site-to-site

oczywiście bezpieczne, ale życzę powodzenia w obsłudze. Pewnie nawet nie odpalisz dokładnie programu (zwłaszcza jak na serwerze będzie nowsza wersja) a już stwierdzisz że to zły pomysł...


jeśli chodzi Ci tylko o obsługę wizyty, to przetestuj Kamsoftową WIZYTĘ LEKARSKĄ - dostępna na Win, Win mobile, Android, IOS

W tej przychodni mam drEryka... :) Rozumiem, że wizyta lekarska to jakaś aplikacja mobilna, okrojona, ale pozwalająca na współpracę z Somedem w ograniczonej funkcjonalności? np. tylko wizyta, recepty ew skierowania (recepty i skierowania jak będą e-recepty i e-skierowania).
Niestety drEryk póki co nie przewiduje żadnej aplikacji mobilne do pracy w terenie.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3046
  • Pomógł? 324
  • Podkarpacki OW
Odp: Filia a połączenie z KS-Somed
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 30, 2017, 15:57:16 pm »
@mpi
A jakby uderzył wprost do producenta danego rozwiązania alternatywnego z zapytaniem? Ja myślałem kiedyś o tsplus'ie i wtedy widziałem ich interpretację/oficjalny opis, że nie naruszają licencji M$, a dodatkowo produkt ich jest używany m.in. przez US-wojsko. Było to kilka lat temu, mogło się coś zmienić.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Filia a połączenie z KS-Somed
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 30, 2017, 16:40:35 pm »
Pytanie na ile można zaufać producentowi alternatywnego softu jeśli nawet z samego microsoftu uzyskuje się różne opinie... ;)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3046
  • Pomógł? 324
  • Podkarpacki OW
Odp: Filia a połączenie z KS-Somed
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 30, 2017, 20:02:35 pm »
W sumie prawda. Poniżej dyskusja na temat sprzed kilku lat.
http://tsplus.net/forum/viewtopic.php?t=2741
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Filia a połączenie z KS-Somed
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 30, 2017, 20:52:57 pm »
Generalnie to mi osobiście działa na nerwy gadka w stylu "tyle lat tak robię i jest ok" (zawsze wtedy pytam a ile miałeś w tym okresie kontroli) a w tym przypadku policja, armia, ministerstwo itd.. korzysta i jest ok.

Skoro uważają że jest ok, to niech napiszą w  licencji, że w przypadku zakwestionowania przez Microsoft takiego rozwiązania będą mnie reprezentować w ewentualnych sporach a jeśli przegramy pokryją koszty kary.
Ale oprogramowanie to chyba jedyna rzecz która nigdy nie podlega jakiejkolwiek gwarancji i w tym przypadku prawdopodobnie też tak jest.

Słabo znam angielski, ale wg mnie upraszczają licencje MS. Piszą, że można stosować serwer Apache itd... ale zapominają, że licencja MS mówi, że dla każdego użytkownika uzyskującego dostęp do serwera w sposób pośredni lub bezpośredni wymagany jest cal. Uważam że w Foundation lub Essentials jeśli odpalę Apache i wypuszczę na zewnątrz musiałbym mieć dla wszystkich odwiedzających licencje cal. Dopiero w Standard jest coś takiego jak "obciążenie sieci web".

Jakoś mnie nie przekonali :)

Offline Przemyslaw

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1306
  • Pomógł? 33
  • Zachodniopomorski OW

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Filia a połączenie z KS-Somed
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 31, 2017, 08:01:32 am »
Tzn? Z tego co rozumiem Microsoft uważa, że nawet jak korzystam z alternatywnego softu to i tak muszę mieć CAL RDP. To było też cytowane w tej dyskusji na tsplus.
Chyba że źle to rozumiem?

Ale jeśli dobrze to co z wersją essentials? W licencji jest cisza na temat RDP - pewnie dlatego, że nie da rady go odpalić. Przecież nie mam obowiązku zapoznawania się z licencjami innych produktów, i tamte nie dotyczą mojego produktu.
Czy w essential mogę zainstalować jakiś alternatywny serwer terminali i nie potrzebuję wtedy cal rdp?


A przy okazji essetials wymaga odpalonego kontrolera domeny, i co jakiś czas sprawdza czy ten warunek jest spełniony. Rozumiem, że pomimo tego jak są windowsy home i to samo hasło na stacji oraz serwerze to końcówki nie mają problemu z udostępnionymi udziałami, portami itd...?

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: Filia a połączenie z KS-Somed
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 31, 2017, 08:14:32 am »
dwa mikrotiki i vpn site-to-site
oczywiście bezpieczne, ale życzę powodzenia w obsłudze. Pewnie nawet nie odpalisz dokładnie programu (zwłaszcza jak na serwerze będzie nowsza wersja) a już stwierdzisz że to zły pomysł...

1 lokalizacja : serwer + dysk sieciowy gdzie udostępniona jest aktualna wersja somed-a + urządzenie do VPN
2 lokalizacja : urządzenie do VPN + podłączony dysk sieciowy z lokalizacji nr 1.

Jak VPN będą dobrze skonfigurowana i urządzenia OK,to obsługa bezobsługowa, Problem będzie jak sieć będzie zawodzić [ale tu będzie problem każdego rozwiązania]

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 174
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9338 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3280 Wiadomości
Michał Michał
3184 Wiadomości
karolweksler
3107 Wiadomości
09061303
3046 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1627 Wiadomości

Reklama

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]