Aktualna wersja KS-PPS: 2024.03.1.1 z dnia 2024-10-31Monitoring temperatury w lodówkach medycznych Kontakt redakcja@forumpps.plJesteśmy na Facebooku, dołącz do nas! 16 Lecie Forumpps.pl
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
W ustawie z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórychinnych ustaw (Dz. U. poz. 1991, z późn. zm.3)) w art. 48 w ust. 1 w części wspólnej wyrazy ?1 stycznia 2018 r.?zastępuje się wyrazami ?1 stycznia 2019 r.?.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2017 r., z wyjątkiem par. 1 pkt 2 lit. d, który wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia
(...)Wydłużenie terminu związane jest z nieprzygotowaniem placówek. Zgodnie z badaniem poziomu ich informatyzacji przeprowadzonym przez CSIOZ w 2016 r., z EDM korzystało zaledwie 41 proc. szpitali. Wdrożenie EDM podzieliliśmy więc na etapy, by wprowadzając je stopniowo, móc koncentrować się na tych dokumentach, które są najbardziej istotne z punktu widzenia kontynuacji leczenia ? mówi Marcin Węgrzyniak, dyrektor CSIOZ.Obowiązujące dziś przepisy stanowią, że dokumenty w formie papierowej mają zostać całkowicie zastąpione przez elektroniczne już od 1 stycznia 2018 r. Jednak, jak podkreślają zarządzający szpitalami i samorządowcy, większość placówek nie udźwignęłaby informatyzacji finansowo. W przypadku szpitali zinformatyzowanych w bardzo małym stopniu wiązałoby się to z wydatkami rzędu nawet kilku milionów złotych.
80. Dokumentacja może być prowadzona w postaci elektronicznej, pod warunkiem prowadzenia jej w systemie teleinformatycznym zapewniającym:(...)7) eksport całości danych w formacie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia;(...)
EDITCytuj80. Dokumentacja może być prowadzona w postaci elektronicznej, pod warunkiem prowadzenia jej w systemie teleinformatycznym zapewniającym:(...)7) eksport całości danych w formacie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia;(...)Co jakiś czas widzę odwołanie do przepisów wydanych na podstawie art. 13 ustawy z dnia......Nawet w komunikacie MZ i CSIOZ było "pozostała EDM (tj. dokumenty wskazane w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 13 ustawy):". Pomijając fakt że art. 13 jest uchylony i jest tylko artykuł 13a to widział ktoś jakiś przepis/rozporządzenie wydane na podstawie tego artykułu?No bo jeśli takowego nie ma to skąd mam wiedzieć czy mój system zapewnia warunek określony w punkcie 7?
https://www.csioz.gov.pl/HL7POL/pl-cda-html-pl-PL/
W chwili obecnej trwają prace legislacyjne dotyczące nowelizacji ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, których celem jest m.in. doprecyzowanie definicji elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) oraz obowiązku stosowania Polskiej Implementacji Krajowej (PIK) HL7 CDA oraz formatów EDM, które będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia, a także zmiana terminów dotyczących obowiązku stosowania EDM.
1. Jaki problem jest rozwiązywany?Dostosowanie przepisów obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1146) do zmian wprowadzonych do ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.) ustawą z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. poz. 844). Wskazana nowelizacja wprowadziła do systemu opieki zdrowotnej nową instytucję prawną w postaci systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, który będzie główną formą zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego oraz odmienny od dotychczasowego sposób rozliczania umów. Powyższe powoduje konieczność dostosowania ww. rozporządzenia do umów udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawieranych ze świadczeniodawcami zakwalifikowanymi do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej m.in. poprzez dodanie warunków umów odnoszących się do sposobu rozliczania świadczeń w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej czy też wprowadzenie nowych definicji i modyfikacje już obowiązujących definicji.2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efektKonsekwencją wprowadzenia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawieranej w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, o której mowa w art. 159a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz przede wszystkim innych zasad ich zawierania i rozliczania jest konieczność:1) wskazania, które z obowiązujących przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nie mają zastosowania do tych umów,2) dodanie nowych przepisów 3) zmiana obowiązujących przepisów. Proponowane rozwiązania to:1) wyłączenie przepisów nie mających zastosowania do umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawieranej w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej; 2) dodanie nowych definicji i pojęć lub zmiana obowiązujących definicji;3) dodanie postanowień odnoszących się do sposobu rozliczania świadczeń w PSZ.
4. Podmioty, na które oddziałuje projektGrupaWielkośćŹródło danychOddziaływanieNarodowy Fundusz Zdrowia i oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia16 oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznychZmiana warunków wykonywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych pomiędzy dyrektorem oddziału wojewódzkiego NFZ a świadczeniodawcą Świadczeniodawcy zakwalifikowani do PSZ 594 szpitale Zmiana warunków wykonywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych pomiędzy dyrektorem oddziału wojewódzkiego NFZ a świadczeniodawcą