NFZ analizuje raporty AOS i świadczenia sprawozdawane przez POZ ? dotyczy świadczeń z rozpoznaniami z załącznika 20 do Zarządzenia Nr 177/2019 Prezesa NFZ.
Jeżeli lekarz POZ udzieli pacjentowi porady z rozpoznaniem wymienionym w zał. 20, która nie była sprawozdana w raportach AOS od 1.10.2019 r, to Fundusz naliczy nam dodatkowe środki z tytułu opieki na pacjentami z chorobami przewlekłymi.
Jeżeli pacjent będzie pojawiał się w naszym gabinecie co trzy miesiące (bez wizyty w AOS) z rozpoznaniem z zał. 20, to będziemy cyklicznie uzyskiwali dodatkowe środki z tytułu opieki nad tym pacjentem.
W praktyce będzie to wyglądać w sposób następujący:
Pierwsza dodatkowa płatność z tytułu 3,2 nastąpiła na koniec kwietnia (ostatnia pozycja w comiesięcznym raporcie NFZ). Poniżej prezentujemy analizę dwóch przypadków (jedna pacjentka pojawiła się u nas w styczniu a druga w marcu)
- Pani X pojawiła się u nas w styczniu, płatność nastąpiła w kwietniu. Jeżeli nie zgłosiła się ponownie w jednym z kolejnych miesięcy, do kwietnia włącznie, to w majowej fakturze już nie pojawi się. Jeżeli pojawi się w gabinecie POZ w maju (z rozpoznaniem zasadniczymi z zał. 20), to ponownie pojawi się na fakturze pod koniec czerwca, lipca i sierpnia (chyba że w tym okresie skorzysta z porady AOS z tym samym rozpoznaniem co u nas, a wtedy wypadnie z naszych faktur na kolejnych 12 miesięcy);
- Pani Y odwiedziła lekarza POZ w marcu, dodatkowa płatność z tytułu 3,2 pojawiła się w kwietniu i pojawi się w kolejnych dwóch miesiącach czyli maju i czerwcu (chyba że skorzysta w tym czasie z porady AOS? patrz wyżej);
- aby zapewnić sobie kontynuację płatności w kolejnych miesiącach nie jest koniecznym sprawozdawanie tego samego rozpoznania w kolejnych wizytach, dotyczy pacjentów z wielochorobowością, może być ?dowolne? ze znajdujących się w załączniku 20;
- w trakcie rozmowy z pacjentem w POZ (porada lub wywiad przed powtórką recepty) warto zapytać pacjenta, czy nie korzystał w ostatnim okresie z porady AOS, a jeśli uzyskamy odpowiedź twierdzącą, to z jednostek chorobowych pacjenta do sprawozdania starać się wybrać takie rozpoznanie zasadnicze, które najpewniej nie było przedmiotem zainteresowania lekarza AOS, co pozwoli zachować naliczenie dodatkowych środków z tytułu 3,2.