collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-ADMED co to jest?  (Przeczytany 45932 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3075
  • Pomógł? 222
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #105 dnia: Marca 08, 2020, 22:29:26 pm »
Albo po prostu ping z opcją t np. ping -t 192.168.12.1
Opcja z zapisem wyników do pliku aby sprawdzić po kilku godzinach co i jak ping -t 192.168.12.1 > plik.txt
« Ostatnia zmiana: Marca 08, 2020, 22:31:04 pm wysłana przez karolweksler »

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3180
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #106 dnia: Marca 08, 2020, 22:42:31 pm »
Sławek 16, nie ma za co. Pamiętam ile czasu mi zajęło zanim doszedłem z Cobianem z lokalizacjami sieciowymi, więc utkwiło mocno w głowie :)

Wszystkie serwery i część stacji roboczych monitoruję za pomocą darmowego (do 10 urządzeń) Axence nVision, ale zwykły ping -t też daje radę. Przerw na łączach nie ma:)
Oczywiście próbowałem puścić ponownie synchronizację, ale pojawiał się komunikat z info w stylu, że już jest zaplanowana taka operacja. Tak jak wspomniałem restarty tunelu, serwerów nic nie pomogły.
Teraz jeszcze raz sprawdziłem i o dziwo udało się uruchomić ponownie synchronizację. Zastanawiam się czy nie miał na to wpływu fakt, że o 22 wykonał się automatyczny backup bazy ZSIRep.

edit: karolweksler dokładnie.
« Ostatnia zmiana: Marca 08, 2020, 22:45:47 pm wysłana przez Michał »
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Sławek16

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 121
  • Pomógł? 5
  • Zach-Pom. OW
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #107 dnia: Marca 08, 2020, 22:45:18 pm »
Albo po prostu ping z opcją t np. ping -t 192.168.12.1
Opcja z zapisem wyników do pliku aby sprawdzić po kilku godzinach co i jak ping -t 192.168.12.1 > plik.txt
Powodzenia w przeglądaniu pliku TXT z kilkugodzinnej aktywności. Emko ma statystyki ...

Offline Sławek16

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 121
  • Pomógł? 5
  • Zach-Pom. OW
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #108 dnia: Marca 08, 2020, 22:49:26 pm »
Michał, a czym robiłeś backup bazy ZSIRep ? Może w trakcie tego backupu program zablokował dostęp do plików i synchro padło.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3180
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #109 dnia: Marca 08, 2020, 22:57:59 pm »
W ZSIRep oprócz kopii dokumentów możesz ustawić też kopie bazy repozytorium. To na bank nie od kopii bazy padło bo synchronizacja padła po 16, a ja kopię skonfigurowałem po godz. 21 na godz. 22 :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Sławek16

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 121
  • Pomógł? 5
  • Zach-Pom. OW
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #110 dnia: Marca 08, 2020, 23:06:32 pm »
Ja jestem na etapie konfigu kopii dokumentów na NASie. W jakiej formie ZSIRep zapisuje kopię bazy repozytorium ?

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3180
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-ADMED (a także ZSIRep) co to jest?
« Odpowiedź #111 dnia: Marca 08, 2020, 23:18:53 pm »
ZSIRep 202003082200.db.gz

Ja idę już spać. Po 40 minutach synchronizacja wywaliła się ponownie i ponownie na tej samej liczbie dokumentów (7764), więc to chyba sprawa na MRK.

Później spróbuję równoległą kopię dokumentów na nasie też skonfigurować.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Sławek

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 285
  • Pomógł? 42
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #112 dnia: Marca 08, 2020, 23:21:27 pm »
Ja mam uruchomione dwa ZSIREP-y które się wzajemnie synchronizują plus serwerek nasowy ( wd cloud ) który kopiuje pliki z katalogu KS ZSIREP-a. Miałem już raz awarię podmieniłem pliki później przebudowa i zadziałało. Niestety pomimo wielu próśb do Kamsotu nie udało mi się poprawnie skonfigurować żeby ZSIREP poobierał skany z Archimedesa ( Ricoh ) bądź Mediscan ( Xerox ).
Pojawiały się błędy przy otwieraniu dokumentacji medycznej nie mogli znaleźć problemu, z lekarzem zauważyliśmy że błąd jest jak program nie może odczytać skanu. Później okazało się pomimo iż niby jest ustawione to pliki skanów nie są zapisywane do ZSIREPA tylko na dysku... . W końcu się poddałem nie byli mi w stanie przysłać poprawnego pliku konfiguracji,  Nawet konfigurowałem przy nich i nic, czasami tak sobie skomplikują pewne ustawienia że nie są w stanie ich poprawnie ustawić ;)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3180
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #113 dnia: Marca 09, 2020, 10:17:24 am »
Dzisiaj od rana lekarze zgłaszają problem z działaniem KS-SOMED. Program działa strasznie wolno,a przy próbie zamknięcia wizyty pojawia się błąd: "Połączenie do usługi ZSIRep jest niedostępne". Wykonując test połączenia z poziomu opcji KS-SOMED wszystko jest ok.
Wyłączyłem synchronizację pomiędzy serwerami ZSIRep. Wyłączyłem w KS-SOMED przesyłanie dokumentów do ZSIRep i ponownie włączyłem archiwizację do KS-ADMED i wszystko zaczęło działać jak poprzednio. Poszło zgłoszenie na MRK.

Mam jeszcze dwa pytania, które mnie nurtują:


1. Czemu nie ma możliwości ustawienia kopii dokumentów jednocześnie z zapasowym serwerem ZSIRep i na dysku sieciowym? Spoko, mogę to zrobić tak jak Sławek i we własnym zakresie kopiować pliki na NAS, ale uważam, że powinna być taka opcja wbudowana w program ZSIRepMgr.
2. Czemu wybierając kopię dokumentów na dysku sieciowym zasób ten musi być dostępny z poziomu systemu operacyjnego (czemu nie mogę podać danych dostępowych - nazwa użytkownika i hasło - w ZSIRepMgr?)? Czy są jakieś techniczne powody, dla których nie ma takiej możliwości? Toć to w przypadku jakiegoś ransomware, w przypadku dostępności lokalizacji sieciowej z poziomu eksploratora ta nasza kopia w lokalizacji sieciowej też zostanie zaszyfrowana.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #114 dnia: Marca 09, 2020, 10:37:44 am »
1. Ale PO co kopia kopii? Drugi ZSIMED właśnie służy jako backup. Po co dodatkowy backup? Równie dobrze można by próbować robić kolejne beckapu beckapów. Ogólnie ZSIREP pozwala zapisywać jednocześnie w dwóch różnych serwisach, dwóch różnych zsirpepach. Wszystko co ponadto należy już samemu rozwiązywać.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3180
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #115 dnia: Marca 09, 2020, 11:24:32 am »
1. Szczerze? Chyba dlatego, że jestem paranoikiem :) a może dlatego, że ostatnio padł mi qnap (po 1,5 roku jeszcze na gwarancji) i przez 3 tygodnie nie miałem do niego dostępu (ostatecznie otrzymałem nowy egzemplarz bo padła płyta główna). Dlatego jak mogę, to wolę zapisać backup ważnych rzeczy w dwóch lokalizacjach. Dlatego na serwerach mam minimum raid-1. Dlatego backup bazy someda codziennie zapisuję dodatkowo na pendrive (każdy dzień tygodnia to inny pendrive) podłączanym tylko na czas backupu.
Z drugiej strony skoro można zapisywać w dwóch różnych ZSIRepach to czemu nie można w jednym ZSIRepie i w jednej lokalizacji sieciowej? :) Nie chcę "poświęcać" kolejnej maszyny z windowsem na ZSIRepa a dysk sieciowy już mam i pewnie wiele świadczeniodawców również.
Proszę pamiętać, że można edukować użytkowników, zabezpieczać się na różne sposoby a ransomware i tak może dopaść.

2. Czekam też na odpowiedź na drugie pytanie chociaż też można je odczytać jak pytanie paranoika :)


Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 557
  • Pomógł? 49
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #116 dnia: Marca 09, 2020, 11:44:40 am »
Tak jak pisałem i jak Pan też słusznie zauważył, kolejne backupy można, jeśli czujemy taką potrzebę, robić samodzielnie.
Co do pytania nr 2, nie wiem, czy to dokładnie odpowiedź, ale coś takiego przygotował kolega zajmujący się zsirepem do podobnego zgłoszenia innego klienta:
"Chciałbym jednak zauważyć, że proponowane przez nas rozwiązanie opiera się na troszkę innych założeniach niż przedstawiony przez Pana przypadek. Rzeczywiście, jeśli np. program do tworzenia kopii danych działa na aktualnym koncie pracującego użytkownika np. Administratora i bazuje tylko na dostępnych dla niego (dla tego konta) zasobach sieciowych, to w taki sposób musimy podpiąć te zasoby pod to konto, ale podpinając je udostępniamy je wszystkim programom działającym na tym koncie. Tak, w takiej sytuacji narażamy się na zagrożenie ze strony np. ransomware. Jednak proszę zauważyć, że jeśli uruchomi Pan menadżera ZSIRepa na koncie Administraotra który ma podpięty zasób NASa, to i tak nie uda się Panu ustawić go jako miejsce składowania plików. To usługa, domyślnie pracująca na koncie systemowym musi mieć ten dostęp. Nie proponujemy, aby bazować na poświadczeniach do zasobów sieciowych dodanych do żadnego konta na którym będzie pracował użytkownik (zarówno zwykły, jak i Administrator). My proponujemy takie rozwiązanie:
?   na serwerze NAS należy założyć konto np. ZSIRepBackup, ustawić mu bezpieczne, silne hasło,
?   na komputerze gdzie uruchomiona jest usługa ZSIRep należy dodać konto o takiej samej nazwie, tj. ZSIRepBackup i ustawić mu to samo hasło ? na to konto nikt, nigdy nie powinien się logować,
?   następnie w ustawieniach usług, ustawić usługę ZSIRep, aby pracowała na powyższym koncie tj. ZSIRepBackup, zapewne Windows poprosi o podanie tego hasła,
?   uruchomić ponownie usługe.
W takiej konfiguracji nie ma możliwości narażenia udostępnianego zasoby, gdyż żadna inna aplikacja nie będzie korzystała z tego konta. Żadna aplikacja, ani żaden inny użytkownik nie będzie znał hasła do tego konta i nigdy na nim nie będzie pracował (a jeśli pozna hasło, to w zasadzie rozmowa o dalszych skutkach tego i tak jest bezcelowa, bo to będzie znaczyło, że i tak ma dostęp do zasobu na NASie, bo to te same poświadczenia). Jednocześnie hasło będzie składowane jedynie w systemie Windows, bez żadnej możliwości dostania się do niego.

I jak wspomniałem wcześniej, myśli nad dodaniem także innych możliwości autoryzacji zasobów sieciowych, jednak z uwagi na powyższą, równie, jak nie nawet bardziej bezpieczną, możliwość nie jest to obecnie naszym priorytetem. Taka opcja się pewnie pojawi, jednak trudno obecnie powiedzieć kiedy. "

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3180
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #117 dnia: Marca 09, 2020, 12:05:55 pm »
No i taka odpowiedź mi wystarczy :)
Dziękuję.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Sławek16

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 121
  • Pomógł? 5
  • Zach-Pom. OW
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #118 dnia: Marca 09, 2020, 12:19:49 pm »
Szkoda, że takich uwag o dostępie do usługi nie ma w opisie ZSIRepa. Dobrze, że Michał mnie naprowadził, bo za cholerę nie wpadł bym na to jak dodać w ustawieniach ścieżkę do NASa.

Michał, ja też jestem paranoikiem. Kopię bazy i ZSIRepa poza kopiowaniem na NASa to jeszcze walę przez XOPERO do prywatnej chmury. To rozwiązanie nie boi się ransomware.
« Ostatnia zmiana: Marca 09, 2020, 12:26:13 pm wysłana przez Sławek16 »

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: KS-ADMED co to jest?
« Odpowiedź #119 dnia: Marca 09, 2020, 19:40:11 pm »
A tak z innej beczki. Mam ADMED-a archiwizacja podpisanych dokumentów + plików. Program ma możliwość przeglądania/wyszukiwania dokumentów itp. Program przestaje być rozwijany. Zalecana migracja do ZSIRep-a gdzie mamy podpisane dokumentny + pliki, ale brak jest przeglądania dokumentów/plików. Aby była możliwość przeglądania zapłać pan 5150  netto :)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 131
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9314 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3180 Wiadomości
karolweksler
3075 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1623 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]