Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie przypomina, iż z dniem 1 lipca 2011 roku, weszła w życie ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654), która stanowi obecnie podstawę funkcjonowanie wszystkich podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, w tym także praktyk zawodowych lekarzy.
W myśl obowiązujących przepisów, podstawą rozpoczęcia działalności leczniczej, w przypadku praktyk zawodowych lekarzy, jest wpis do właściwej ze względu na miejsce wykonywania praktyki, okręgowej rady lekarskiej.
Art. 5 ust. 2 ustawy mówi, że działalność lecznicza lekarzy może być wykonywana w formie:
1. jednoosobowej działalności gospodarczej (indywidualna praktyka lekarska);
2. spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej (grupowa praktyka lekarska).
Indywidualna praktyka lekarska, jak sama nazwa wskazuje, polega na samodzielnym wykonywaniu świadczeń i oparta jest o substrat osobowy. Oznacz to, że decydujące znaczenie ma nazwisko lekarza prowadzącego praktykę i w ten sposób dokonywany jest także wpis do właściwego rejestru (art. 101 ust. 1 i art. 106 ust. 4 ustawy).
Przepisy nie przewidują rejestracji indywidualnej praktyki lekarskiej pod nazwą inną, niż nazwisko lekarza. Nieprawidłowe jest zatem występowanie przed Funduszem pod nazwą firmy, jaką nadajecie sobie Państwo podczas rejestracji w ewidencji działalności gospodarczej.
Pod firmą występować mogą bowiem jedynie podmioty lecznicze, wskazane w art. 4 ustawy, do których nie są zaliczani lekarze wykonujący swój zawód w ramach praktyki zawodowej.
Prosimy o zastosowanie powyższych uregulowań podczas przygotowywania dokumentacji aktualizacyjnej na rok 2012.