collapse

Reklama


Autor Wątek: wspólczynnik korygujący 1,01 dla noworodków karmionych mnlekiem odciągnietym  (Przeczytany 4683 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline małgorzata6666

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 12
  • Pomógł? 0
Dzień Dobry!
Mam pytanie: np. noworodek z grupą N21, wcześniak. Grupa N21 czyli można zastosować procedurę 99.982. Ale takie maleństwo jest tez karmione pozajelitowo lub dojelitowo. Odciągnięty pokarm matki tez dostaje, ale w okresie późniejszym. Czy w takim przypadku można zastosować współczynnik 1,01? Bo procedura 99.982 mówi o wyłącznym karmieniu mlekiem odciągniętym, W zarządzeniu 102/2016/DSOZ jest mowa o suplementacji . Nie bardzo wiem jak teraz zastosować współczynnik 1.01.
 pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3079
  • Pomógł? 325
  • Podkarpacki OW
Odp: wspólczynnik korygujący 1,01 dla noworodków karmionych mnlekiem odciągnietym
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 07, 2016, 20:02:26 pm »
Może pomoże:
Cytuj
Współczynniki korygujące wprowadzone zostały również dla świadczeńwykonywanych na rzecz noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości, które nie mogą być karmione piersią od pierwszych chwil życia (a dla których pokarm naturalny ma szczególne znaczenie terapeutyczne), a co za tym idzie wymagają suplementowania mleka biologicznej matki lub mleka z Banku Mleka Kobiecego - zgodnie z rekomendacją światowych i polskich towarzystw naukowych (AAP, EPGHAN, Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci).

Ze względu na udokumentowane korzyści kliniczne (krótszy czas hospitalizacji, skrócenie czasu żywienia parentalnego, zmniejszenie powikłań wymagających antybiotykoterapii, zmniejszenie częstości występowania późnej sepsy, dysplazji oskrzelowo - płucnej) wynikające z żywienia noworodków urodzonych przedwcześnie wyłącznie mlekiem kobiecym, wprowadzono współczynniki korygujące dla świadczeń neonatologicznych w rodzaju leczenie szpitalne, w zakresach: neonatologia ? II i III poziom referencyjny, realizowanychprzez świadczeniodawców prowadzących Banki Mleka Kobiecego - zajmujące się profesjonalnym pozyskiwaniem mleka kobiecego, badaniem i przechowywaniem go na potrzeby żywienia noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości (zgodnie z rekomendacją światowych i polskich towarzystw naukowych), a także dla świadczeniodawców realizujących świadczenia związane z leczeniem noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym leczeniem zabiegowym, rozliczanych grupami: N21, N22, N23, N26 oraz N31, N32, N33, N34, którzy wykorzystują do żywienia tych noworodków odciągnięte mleko biologicznej matki lub mleko z Banku Mleka Kobiecego.

Wysokość współczynnika korygującego dla poszczególnych świadczeniodawców udzielających świadczeń neonatologicznych, związanych z leczeniem noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości i wykorzystujących do żywienia tych noworodków wyłącznie mleko kobiece, została zróżnicowana ze względu na koszty ponoszone przez świadczeniodawców w związku:


    z prowadzeniem Banku Mleka Kobiecego (m.in. koszt badań kwalifikacyjnych dawczyń, analizy składu mleka kobiecego, badań czystości mikrobiologicznej, pasteryzacji),

    z zapewnieniem doradców laktacyjnych dla matek wcześniaków, udostępnieniem dla nich profesjonalnego sprzętu do odciągania pokarmu i miejsca do przechowywania tego pokarmu (m.in. koszt sprzętu do odciągania, odpowiednich pojemników, chłodziarki) lub z pozyskiwaniem dla noworodków, które z przyczyn losowych/zdrowotnych nie mogą być karmione przez własną mamę, mleka z Banku Mleka Kobiecego (koszt transportu).

Wprowadzenie takiego rozwiązania ma na celu poprawę jakości opieki okołoporodowej oraz poprawę zdrowia tych dzieci, mierzoną liczbą noworodków żywionych mlekiem kobiecym, w tym w szczególności odsetkiem wcześniaków karmionych mlekiem kobiecym w dniu wypisu. Dodatkowo, rozwiązanie to ma na celu motywowanie placówek medycznych do upowszechniania prawidłowej laktacji i odżywiania noworodka poprzez stwarzanie odpowiednich warunków do zapewnienia noworodkom z grup wysokiego ryzyka (zagrożonych zachorowalnością na sepsę i martwicze zapalenie jelit) dostępu do mleka kobiecego. W tym przypadku prowadzenie banku mleka kobiecego należy traktować jako prowadzenie leczenia żywieniowego mlekiem ludzkim i stwarzanie równych szans wszystkim dzieciom (szczególnie jeśli noworodek wymaga długotrwałego leczenia lub z innych powodów karmienie piersią przez biologiczna matkę jest utrudnione) w dostępie do najlepszego naturalnego pokarmu.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 529
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9407 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3285 Wiadomości
Michał Michał
3191 Wiadomości
karolweksler
3150 Wiadomości
09061303
3079 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2968 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2201 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1634 Wiadomości

Reklama

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]